31. rocznica konsekracji biskupiej biskupa Tadeusza Zawistowskiego
29 czerwca 1973 roku Ojciec Święty Paweł VI w Bazylice Św. Piotra na Watykanie konsekrował na biskupa ks Tadeusza Zawistowskiego z Łomży. Wówczas 43 letni ksiądz półtora miesiąca wcześniej został mianowany Biskupem Pomocniczym Łomżyński.
45 lat kapłaństwa biskupa Stanisława Stefanka
Dziś mija 45 rocznica święceń kapłańskich ordynariusza łomżyńskiego ks. bp Stanisława Stefanka. Pasterz diecezji został wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym w Poznaniu 28 czerwca 1959 r. Samo Towarzystwo Chrystusowe jest jednym z nielicznych zgromadzeń zakonnych powstałych w Polsce, założone przez Polaka - kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski, a celem jest służenie Polakom rozrzuconych po całym świecie.
Niemal 50 milionów złotych na „odbudowę” starówki
Przeznaczenie właśnie takiej kwoty na program tzw. rewitalizacji najstarszej części miasta zadeklarowali łomżyńscy radni. Pieniądze w ogromnej większości miałyby pochodzić z funduszy europejskich, ale ponad 12 milionów miałoby być wyjęte z kasy miasta, a niemal 5 milionów od wspólnot mieszkaniowych i pozostałych beneficjentów. W ramach przewidzianego na najbliższe cztery lata programu miałby zostać wyremontowany stary ratusz i łomżyńska katedra oraz m.in. wybudowane tereny sportowo-rekreacyjne nad Narwią.
Rezygnacja dyrektora Zdanowicza
Zygmunt Zdanowicz – wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży złożył rezygnację z pełnienia tej funkcji. Rezygnacja została przyjęta. Dziś oficjalnie podczas zakończenia roku szkolnego pożegnano dyrektora. Zygmunt Zdanowicz był dyrektorem I LO w Łomży nieprzerwanie przez 26 lat. W uroczystości pożegnania dyrektora uczestniczył wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński, który wręczył dyrektorowi przyznaną przez Prezydenta Miasta nagrodę pieniężną wysokości 2000 zł.
„Koalicja stołków” czyli sejmikowe radnych politykowanie
Śmiać się, czy płakać to główny dylemat jaki mieli obserwatorzy tego co wyprawiali radni Sejmiku Województwa Podlaskiego na poniedziałkowej sesji. Sami radni później mówili coś o kabaretach i piaskownicy.
Primus Inter Pares
Ks. Andrzej Godlewski proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży został laureatem drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu Proboszcz Roku 2004.
Sanepid zbadał kąpieliska
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku po przeanalizowaniu wyników badań laboratoryjnych i przeprowadzonych kontroli sanitarnych w maju i czerwcu informuje, że na terenie województwa podlaskiego: I. Woda jest przydatna do kąpieli w następujących kąpieliskach:
Będzie uczelnia
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży - podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Kształcenie w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży prowadzone będzie w następujących kierunkach: informatyka, zarządzanie i marketing.
Lewica znowu rządzi i w województwie i w Sejmiku
Sejmikowe radnych politykowanie po raz kolejny przypominało zabawę kilkuletnich dzieci w piaskownicy. Przed miesiącem Marszałek Województwa Janusz Krzyżewski (SLD) wnioskował do Sejmiku o odwołania wicemarszałka Jana Kamińskiego z Podlaskiej Inicjatywy Ludowej (wcześniej Samoobrona), a w poniedziałek ten sam marszałek wnioskował do tego samego Sejmiku o powołanie na wicemarszałka tego samego Jana Kamińskiego. Co ciekawe zarówno pierwszym razem jak i drugim rządząca w województwie lewicowa koalicja SLD-UP, PSL i PIL poparła wniosek swego marszałka.
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży?
We wtorek (22 czerwca) rząd ma zajmować się powołaniem w Łomży Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Projekt odpowiedniego rozporządzenia znalazł się w proponowanym porządku obrad posiedzenia Rady Ministrów – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Umorzenie w sprawie komendanta policji z Łomży
Po raz drugi Prokuratura Rejonowa w Suwałkach umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez mł. insp. Andrzeja Zarembę, komendanta miejskiego policji w Łomży We wrześniu ub.r. komendant Zaremba wydał rozkaz, który zabraniał wstępu na teren komendy miejskiej policjantom przebywającym na zwolnieniu lekarskim. Problem w tym, że niektórzy funkcjonariusze nie mogli przez to odebrać wypłat. O wszystkim zawiadomili komendanta wojewódzkiego policji i prokuraturę.
Augustyniak i Sekściński tworzą łomżyńską SdPl
Najmłodszy radny miejski Paweł Augustyniak i Arkadiusz Sekściński to koordynatorzy prac związanych z tworzeniem Socjaldemokracji Polskiej na terenie Łomży i okolic. Obu młodym „politykom” - takowe obowiązki powierzyła założycielka partii w podlaskim posłanka Barbara Ciruk. SdPl w Łomży „liczy głównie na ludzi młodych, aktywnych, zdegustowanych obecnym stylem uprawiania polityki” - tak napisali sami twórcy łomżyńskiej SdPl.
Policja odnalazła skradziony czołg
30-tonowy T34 stał od lat na łące przy drodze Szczuczyn - Biała Piska. Był lokalną atrakcją. Mimo tego w biały dzień przepadł bez śladu. Policjanci z Pisza postawili sobie za punkt honoru odnalezienie kilkudziesięciotonowego pomnika. Ślady wiodły prosto do Pruszkowa. W nocy na jednym z miejscowych skupów złomu funkcjonariusze znaleźli już częściowo pocięty pojazd. Złodzieje zdążyli odciąć wieżyczkę z lufą.
Nowa, większa Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński powołał w czwartek nową Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W porównaniu ze starą ta jest większa – liczy 12 osób, a poprzednia miał tylko 10 członków. W samej komisji nastąpiły też zmiany personalne. W jej składzie nie ma żony właściciela hurtowni alkoholu.
Biskup zachęca do pielgrzymowania na Jasną Górę
Pasterz diecezji łomżyńskiej J.E. ks. bp Stanisław Stefanek w specjalny liście zachęca – szczególnie młodzież – do udziału w Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymka z Łomży do Częstochowy wyruszy już po raz dwudziesty. Dwa tygodnie pieszego, wakacyjnego, wędrowania do Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski (od 1 do 13 sierpnia) to - zdaniem biskupa - dobra sposobność odnowienia siły dla naszego życia duchowego. „W sposób szczególny zachęcam was ludzie młodzi, ponieważ jest to w znacznej mierze pielgrzymka młodych. Jesteście pełni sił i entuzjazmu. A tego potrzeba nie tylko na pielgrzymce, ale i we współczesnym świecie. Niech udział w pielgrzymce będzie dla was wezwaniem i wielką przygodą” - napisał biskup.
32 miliony na drogi
32 miliony złotych na modernizację dróg wojewódzkich i szkół podzielił Regionalny Komitet Sterujący, działający przy Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Inwestycje mają być realizowane w ramach unijnego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, który zakłada, że podejmujące się ich samorządy muszą mieć tylko 25% potrzebnej kwoty – reszta to dotacja z Unii.
Kultura zyska pół miliona, a sport poczeka
530 tysięcy 833 zł – tyle pieniędzy chcą przeznaczyć władze miasta dla instytucji kultury. Dodatkowe pieniądze, to tylko tymczasowy – przewidziany na okres dwóch miesięcy -zastrzyk gotówki podtrzymujący je przy życiu „do czasu otrzymania dotacji z budżetu państwa”. Na najbliższej sesji radni Łomży mają zająć się zaproponowanymi przez Prezydenta zmianami w tegorocznym budżecie. Pieniądze na kulturę mają pochodzić ze specjalnej rezerwy ogólnej budżetu Łomży.
Złom na wagę złota
Przypuszczenia, że kradzieży dokonali ludzie, zajmujący się handlem złomem wysnuwa sama policja. Komu innemu chciało by się organizować całą akcję – mówią funkcjonariusz z Zambrowa. To właśnie na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w tym mieście zdarzyła się kradzież i to oni prowadzą dochodzenie. Złodzieje całą akcję przeprowadzili na raty. Jednego dnia palnikiem odcięto konstrukcje. Następnego dnia zdemontowano wieże, jak przypuszcza policja również przy pomocy palnika. W powodzeniu, dochodzenia przeszkadza również fakt, że cała ta sprawa miała miejsce już kilka tygodni temu.
Borzuchowski zamiast Kamińskiego w Sejmie
Michał Kamiński do niedawna „poseł z łomżyńskiego” wygrał mandat w Parlamencie Europejskim startując z pierwszego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Konsekwencją wyboru Kamińskiego do Brukseli jest pozbawienie go mandatu w Sejmie. Zwolniony poselski fotel zajmie Wojciech Borzuchowski - obecny wicestarosta zambrowski - który w poprzednich wyborach parlamentarnych (krajowych) startował z tej samej listy wyborczej co Michał Kamiński.
Imperialne zakusy Białegostoku
Łączenie czy likwidacja. Pytanie dotyczy przyszłości stacji pogotowia ratunkowego w województwie podlaskim. Dziś w Kurierze Porannym Marszałek Krzysztof Tołwiński przekonuje o słuszności pomysłu połączenia wszystkich trzech działających na tym terenie stacji pogotowia ratunkowego. Sam pomysł - dodajmy – wcale nie jest nowy, a raczej ponownie przez władze województwa odgrzebany. Rok temu spotkał się on ze zdecydowanym sprzeciwem w Łomży i Suwałkach. Dziś też tak będzie tym bardziej, że dyrektorzy stacji o powrocie do koncepcji łączenia dowiedzieli się z gazety podkreśla Grzegorz Wasilewski dyrektor wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego w Łomży.