Medytacyjny i historyczny finisaż na Długiej
Finisaż zakończył wystawę „Transfiguracje” w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Było to pierwsze wydarzenie tego typu w ponad 30-letniej historii galerii. Ceramikę i tkaninę artystyczną Ivayli Żivkowej Roszak dopełniła prezentacja prac Jacka Piotra Jarosza, który zagrał również na misach i gongach muzykę medytacyjno-relaksacyjną. Pod kierunkiem autorki wystawy odbył się również warsztat ceramiczny, podczas którego wykonano kolejne gliniane dzwonki na festiwal „Milion dzwonków”, zaplanowany na maj przyszłego roku.
Weekend muzealnego jubileuszu i inne atrakcje
Jubileusz 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży to główne wydarzenie zaczynającego się weekendu. Z tej okazji w siedzibie muzeum zostanie dziś otwarta podwójna wystawa, a w sobotę i w niedzielę zwiedzanie jest bezpłatne. Odbędzie się również 22 Międzynarodowy Turniej Tańca Wirująca Strefa, ŁKS podejmie na swoim stadionie drużynę Pelikana Łowicz, a MDK-DŚT zaprasza na pierwszy w tym sezonie „Poranek z kulturą”. Na początek przyszłego tygodnia zaplanowano zaś kilka kolejnych wystaw oraz spotkań, w tym z podróżnikiem i pisarzem Przemkiem Kossakowskim.
„Zapiski oficera Armii Czerwonej” w MDK-DŚT
Popularny aktor Piotr Cyrwus zaprezentował łomżyńskiej publiczności monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Oparty na powieści Sergiusza Piaseckiego spektakl, ukazujący zakłamanie i dwulicowość tytułowego bohatera, nieodwracalnie urobionego bolszewicką propagandą, został świetnie przyjęty przez bardzo licznych widzów. Organizatorzy już zapowiadają kolejne wydarzenia w ramach cyklu „Scena na Piętrze”, ale nie tylko.
Wystawa bursztynu na 75-lecie Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży
Jubileusz 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży uczci wyjątkową wystawą czasową „Bursztyn. Dar prastarych drzew”. Nieprzypadkowo będzie to bursztyn, ponieważ łomżyńska placówka znana jest z jego zbiorów. Już w roku 1950, Adam Chętnik, zorganizował w łomżyńskim muzeum wystawę czasową bursztynu, pierwszą tego typu w powojennej Polsce, zaś po ośmiu latach powstała wystawa stała. Po przeniesieniu muzeum do obecnej siedziby została ona opracowana na nowo oraz poszerzona o kolejne obiekty i funkcjonuje pod tytułem „Bursztyn w dorzeczu Narwi” ciesząc się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.
Wiktoria i Maciej z Łomży zdobyli Złotą Podwiązkę
Codziennie trenują tańce standardowe i latynoskie co najmniej po 45 minut albo i 3 godziny. Tańczą razem od roku, od poniedziałku do piątku. Wiktoria Mańko ma 16 lat i uczy się w II LO w Łomży, a życiową przygodę z tangiem i rumbą zaczęła w przedszkolu. Maciej Mieczkowski lubił tańczyć w 1. klasie podstawówki, a dziś jest 18-latkiem i uczniem I LO imienia Tadeusza Kościuszki. Rodzice dali synowi swobodę wyboru, czy pasją będzie piłka nożna, czy walc i paso doble. - Taniec stał się moją największą pasją w życiu i konkuruje o mój czas z nauką – uśmiecha się zwycięzca turniejów.
Chóralny finał festiwalu Sacrum et Musica
Entuzjastycznie przyjęty przez publiczność koncert Kowieńskiego Chóru Państwowego pod kierunkiem Robertasa Šervenikasa zakończył XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Litewski chór zaprezentował się w bardzo urozmaiconym repertuarze, wykonując też dzieła kompozytorów ze swego kraju, a jako niespodziankę dla łomżyńskiej publiczności przygotował i zaśpiewał po polsku ludową pieśń „A kiedy jo jechał”.
Malarska pieśń o czynach Marcina Kozłowskiego
Wystawę malarstwa Marcina Kozłowskiego „Chansons de geste–pieśń o czynach” otwarto w Galerii Pod Arkadami. Młody malarz, związany z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, nawiązuje w swej twórczości do dokonań artystów antycznych, późniejszych klasycznych oraz współczesnych, przede wszystkim modernistów i postimpresjonistów. Efekt końcowy tych fascynacji to prace niebanalne, uniwersalne i skłaniające do przemyśleń, o czym będzie można przekonać się przez najbliższy miesiąc, odwiedzając galerię na Starym Rynku.
Weekendowe imprezy i wydarzenia
Wystawa malarstwa w Galerii Pod Arkadami. Noc Bibliotek. Kolejne seanse w ramach Jesiennego Kina Samochodowego. Wystawa w drozdowskim muzeum. Koncerty wieńczące Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” – wydarzeń na nadchodzący weekend nie brakuje. Interesująco zapowiadają się również środa i czwartek w przyszłym tygodniu.
Zdobywca Nike 2019 Mariusz Szczygieł był listonoszem
- Fajne pomysły przychodzą z rozpaczy – wyjawił w Restauracji Retro reporter Mariusz Szczygieł, wspominając, jak to powiedział Danucie Wałęsa, że całą noc się modlił, żeby go przyjęła. - Gazecie Wyborczej mogę odmówić, ale wierzącemu nie mogę – miała odpowiedzieć żona Lecha. Szczygieł napisał na początku lat 90. tekst, przybliżający prywatne życie Wałęsy, tak jak i Mazowieckiego. O swoim życiu domowym, szkolnym i zawodowym opowiedział około 150 osobom, z których wiele zapamiętało go z popularnego ćwierć wieku temu talk-show „Na każdy temat”. - Naprawdę...? Tak pani mówi? - śmiał się z siebie dziennikarz razem ze słuchaczami dziesiątków anegdotek i refleksji.
Początek nowego sezonu w podwójnej odsłonie
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego rozpoczęła nowy sezon artystyczny. Była to jednocześnie inauguracja III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego. Solistką była skrzypaczka Dominika Falger, a łomżyńskich filharmoników poprowadził, doskonale znany tutejszej publiczności, dyrygent Giancarlo de Lorenzo. W piątek w ramach festiwalu odbył się koncert kameralny z udziałem sopranistki Małgorzaty Trojanowskiej, tenora Krzysztofa Zimnego oraz pianisty Alessandro Marano. Oba koncerty zostały owacyjnie przyjęte przez bardzo licznych słuchaczy, a kolejne Filharmonia Kameralna zagra już w przyszłym tygodniu.
Wydarzenia najbliższych dni
Mecz ŁKS-u, Mistrzostwa Łomży w koszykówce 3x3 oraz recital Edyty Geppert czekają na łomżyniaków. Najbliższy weekend to także ogólnopolska akcja "Weekend seniora z kulturą", w ramach której za darmo seniorzy mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta.
"Nie będziemy wreszcie Podlasiem, tylko Ziemią Łomżyńską"
Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe rozpoczęło udostępnianie swoich zasobów na portalu KRONIK@. „Ma to służyć rozpoznaniu tożsamości mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej i pomóc w popularyzowaniu historii tej ziemi i jej lepszej identyfikacji” - mówi dr Małgorzata Frąckiewicz, wiceprezes ŁTN. - Nie będziemy wreszcie Podlasiem, tylko Ziemią Łomżyńską, obecnie w województwie podlaskim.
"Non Possumus” w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia
Grupa Teatralna Dolina Miłosierdzia przygotowała widowisko poświęcone błogosławionemu Stefanowi kardynałowi Wyszyńskiemu. „Non Possumus” zgromadziło w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego rzesze wiernych, którzy przez ponad trzy godziny mogli zapoznać się z niezłomną postawą charyzmatycznego kapłana i głowy polskiego Kościoła w trudnych dla niego czasach lat 50. i późniejszych oraz jego działalnością duszpasterską i polityczną. W głównej roli wystąpił ks. Mateusz Gąsowski, wraz z Karolem Cuchem i Sławomirem Konarzewskim również reżyser owacyjnie przyjętego i udanego, chociaż zdecydowanie przydługiego, przedstawienia.
The Beatles w Jazzowym Domu Kultury
Imienowski Jazz Set zagrał nieśmiertelne utwory legendarnych The Beatles w jazzowych opracowaniach. Licząca ponad 70 osób publiczność entuzjastycznie przyjęła zarówno pierwsze przeboje Wielkiej Czwórki z Liverpoolu, jak też jej późniejsze, bardziej dojrzałe kompozycje. Poniedziałkowy koncert był nie tylko inauguracją nowej odsłony jazzowego cyklu MDK-DŚT, ale również ujętych pod hasłem „Scena na piętrze” różnorodnych wydarzeń artystycznych.
W poszukiwaniu straconego humoru
„Noniek” Marty Guśniowskiej to pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Spektakl wyreżyserował Dariusz Wiktorowicz, scenografię przygotowała Barbara Wójcik-Wiktorowicz, muzykę napisał znany muzyk i kompozytor Mateusz Pospieszalski, a w roli głównej wystąpiła Beata Antoniuk. Udane przedstawienie z wartką akcją i ciekawym przesłaniem zostało bardzo ciepło przyjęte również przez dorosłych widzów, nie tylko przez dzieci od piątego roku życia, do których jest adresowane.
II edycja Festiwalu Piosenki Kurpiowskiej w Boguszycach
24 września 2023 r. , piękna, słoneczna niedziela, a w Boguszycach święto muzyki kurpiowskiej.
Swobodne granie na Farnej
Kapela Dziki Sad zagrała w Restauracji Na Farnej. Otwarta próba szybko przerodziła się w spotkanie śpiewacze, a Agnieszka i Paweł Zielewiczowie oraz Michał Olchowik w przerwie zagrali też w trio, zachwycając słuchaczy i porywając niektórych z nich do tańca. Był to pierwszy występ kapeli w Łomży, ale na pewno nie ostatni, bowiem już w jego trakcie pojawiły się pytania o termin kolejnego takiego spotkania.
Różne oblicza Łomży w oczach dzieci
Wystawę poplenerową „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” otwarto w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. To efekt dwutygodniowej pracy dzieci i młodzieży, ukazujących w swych pracach nie tylko obecną Łomżę, ale też tę sprzed wieków i z przyszłości. Znam takich pisarzy, którzy twierdzą, że istnieje tylko przeszłość, a my mamy tu aż trzy wymiary! – podkreślał dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do oglądania barwnej, robiącej wrażenie wystawy.
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk otrzymał Nagrodę Glogera
Hala Kultury w Łomży gościła laureatów 34. edycji Nagrody i Medalu imienia Zygmunta Glogera (1845-1910), konkursu dla naukowców, regionalistów, miłośników lokalnej tradycji z całej Polski. Zdobywcą nagrody I stopnia w roku jubileuszu 70-lecia został Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, którego patronem jest założyciel Stanisław Hadyna (1919-1999). Obok Konkursu Chopinowskiego i ZPiT Mazowsze, to „jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce” i poza granicami. Nagrodę przyjął Zbigniew Cierniak, 52-latek, przez 20 lat śpiewający w chórze i solo oraz od 14 lat dyrektor ZPiT Śląsk, który otrzymał aż 3 Fryderyki za albumy z przebojami i nagrania z Miuoshem.
Wydarzenia kulturalne na początek jesieni
Jubileusz 75-lecia Cechu Rzemieślników, "Stopka" rozdaje Glogery, XI Forum Krajowej Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu i pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Lalki i Aktora czeka na uczestników i widzów. Kapela Dziki Sad swobodne zagra na Farnej, a w Jesiennym Kinie Samochodowym do obejrzenia dwa filmy. Można wybrać się także na ekologiczną akcję czy jarmark na Starym Rynku.