Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 18 listopada 2024 napisz DONOS@

Estrada młodych i ogromnych talentów

mm pt, 24 maja 2024 08:11

Łomżyńska Filharmonia Kameralna zorganizowała doroczny koncert młodych talentów „Estrada młodych”. Orkiestrę poprowadził Przemysław Fiugajski, a w roli solistów zaprezentowało się pięcioro bardzo utalentowanych i już utytułowanych, młodych ludzi w wieku 15-21 lat. Byli wśród nich wokalistka Magdalena Głębocka, tegoroczna maturzystka z I LO i o rok młodszy skrzypek Szymon Karol Krajewski, również uczeń I LO oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, owacyjnie przyjęci przez liczną publiczność i komplementowani przez muzyków.

Unikalny obraz wzbogacił zbiory łomżyńskiego muzeum

mm cz, 23 maja 2024 10:54

Obraz Reginy Mundlak trafił do zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Urodzona nieopodal Łomży artystka nie przeżyła II wojny światowej, a większość jej prac uległa zniszczeniu, tak więc każdy pojawiający się na rynku aukcyjnym obraz tej malarki jest sensacją. Ten przedstawiający żydowską dziewczynkę udało się zakupić do muzealnych zbiorów dzięki hojności prywatnych darczyńców.

Wesołe malowanie pod pszczelim patronatem

mm śr, 22 maja 2024 08:15

8-letnia Julia Mocarska zwyciężyła w konkursie poetycko-plastycznym „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Jury, podkreślając wysoki poziom nadesłanych prac, przyznało jeszcze siedem kolejnych nagród oraz 14 wyróżnień. W konkursie uczestniczyło ponad 80. dzieci ze szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego, uczniów klas I-III.

Młode wokalistki nagrodzone

mm pon, 20 maja 2024 15:43

Lena Ruszczyk i Oliwia Szmitko ze Studia Wokalnego eMDeK oraz Wiktoria Oleksy z Publicznego Przedszkola nr 5 wracają z Białegostoku z sukcesami.

Muzealna noc pełna atrakcji

mm nie, 19 maja 2024 15:36

Tegoroczna odsłona Europejskiej Nocy Muzeów cieszyła się w Łomży wielkim zainteresowaniem. W ponad 20 instytucjach kultury i innych miejscach nie brakowało zwiedzających: muzea przeżyły prawdziwe oblężenie, podobnie galerie sztuki. Nie zabrakło też historycznych prelekcji oraz innych atrakcji. Miłośnicy muzyki również mieli coś dla siebie, dzięki koncertowi sióstr Melosik oraz dwóm występom orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. - Szkoda, że coś takiego jest tylko raz w roku! - podkreślali uczestnicy imprezy, ciesząc się z bogatej oferty oraz pięknej pogody, dzięki której wieczorno-nocne spacery po Łomży były tym przyjemniejsze.

Silni reprezentanci Łomży

mm so, 18 maja 2024 10:49

„Brzmiało jak koncert, a nie konkurs. To silna reprezentacja Łomży” - podsumowuje Magda Sinoff miejskie eliminacje 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Polskie Towarzystwo Kultury Teatralnej z Warszawy.

Muzealna noc i inne wydarzenia na weekend

mm pt, 17 maja 2024 08:10

Wydarzenia tegorocznej odsłony łomżyńskiej Nocy Muzeów odbędą się w tym roku w aż 21 miejscach. Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało z tej okazji nową wystawę „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży”, a Muzeum Diecezjalne wystawę rzeźby Zbigniewa Gosa. Dwukrotnie wystąpi orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, która zagra arcydzieła dawnych mistrzów, w tym Antonio Vivaldiego. Będą też inne wystawy, koncerty i atrakcje. MPK uruchomiło z tej okazji specjalną, bezpłatną linię autobusową. Noc Muzeów odbędzie się w tym roku również w Piątnicy, Drozdowie i Nowogrodzie.

Ludzie stąd przez Mieczysława Bagińskiego przypomniani

mm cz, 16 maja 2024 07:44

Porucznik Adam Łempicki z 33 Pułku Piechoty walczył w kampanii wrześniowej i rychło zaczął działać w konspiracji, a wywieziony na wschód przeszedł z II Korpusem Polskim cały szlak bojowy, ze zdobyciem Monte Cassino włącznie. Podobne były losy znacznie młodszego Czesława Kamińskiego. Na przeciwnym biegunie byli jednak zupełnie inni ludzie, tacy jak aktywnie współpracujący z Rosjanami Leon Kłodecki, deputowany do Zgromadzenia Zachodniej Białorusi. Ich losy w książce „LUDZIE STĄD, czyli historia wokół nas” przedstawił Mieczysław Bagiński, ukazując różne postawy mieszkańców regionu w latach II wojny światowej.

Wirtuoz z Turcji w łomżyńskiej orkiestrze

mm cz, 16 maja 2024 07:40

Wiosną ubiegłego roku skład Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zasilił wiolonczelista Can Kehri. To nie tylko pierwszy turecki student w historii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ale też znakomity wirtuoz. Już niebawem łomżyńska publiczność będzie mogła doświadczyć tego w całej okazałości, kiedy z Igą Martą Ludkiewicz wykona Koncert na 2 wiolonczele G-moll RV 531 Antonio Vivaldiego.

Spotkanie autorskie z Mieczysławem Bagińskim

mm wt, 14 maja 2024 08:46

O ludziach stąd, czyli historii wokół nas opowiada w swojej książce Mieczysław Bagiński. We wtorek o godz. 18. w Hotelu Gromada spotkanie z autorem.

Udany rockowy „ŁOMOT!” w Hali Kultury

mm pon, 13 maja 2024 10:42

Zespół Isaac Goldenberg zwyciężył w Przeglądzie Muzycznym Zespołów Rockowych „ŁOMOT!”. Drugie miejsce zajęła grupa Hard Reset, trzecie Kaja Lenart z zespołem. Wyróżnienie oraz nagrodę jurorską dla wokalistki Alicji Bączyk otrzymał Tutorial. W trwającym dwa dni konkursie wystąpiło łącznie 10 zespołów, grających różne odmiany rocka, od bardziej melodyjnych do black metalu.

Ks. Kazimierz Lutosławski – wybitny kapłan Ziemi Łomżyńskiej będzie przypomniany przez drozdowskie muzeum wystawą historyczną

mm pt, 10 maja 2024 10:17

Każdy, kto odwiedza łomżyńską katedrę może zobaczyć pamiątkową tablicę poświęconą księdzu Kazimierzowi Lutosławskiemu. Powstała w roku 1926 ze składek mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, by uczcić pamięć tego energicznego, niezwykle zdolnego i wszechstronnie wykształconego kapłana, którego 100. rocznicę śmierci obchodzimy w roku 2024. Odznaczał się wielką pracowitością, znał języki obce, zaprojektował słynny Krzyż Harcerski, był wychowawcą młodych pokoleń, a przy tym księdzem-posłem (tak, parlamentarzystą w sutannie, co umożliwiało ówczesne prawo.).

Rockowo - piknikowy weekend w Łomży

mm pt, 10 maja 2024 09:11

Drugi weekend maja upłynie w mieście pod znakiem rocka, a pod Łomżą na rodzinnym piknikowaniu z historią w tle. Dziś (piątek 10.05) wieczorem w pubie „Pod ratuszem” zagra fiński zespół Kasvoton i będzie to ich pierwszy koncert w Polsce. W sobotę i w niedzielę w Hali Kultury odbędzie się Przegląd Muzyczny Zespołów Rockowych „ŁOMOT!”. Wystąpi aż 11 lokalnych zespołów, od pop rocka do black metalu. Z kolei w niedzielę w Lesie Jednaczewskim odbędzie się familijna „Kurpiowska Majówka u Stacha”.

Prawykonanie i egzotyczne flety w filharmonii

mm pt, 10 maja 2024 08:58

Światowe prawykonanie Rapsodii gruzińskiej wybitnego kompozytora Mikołaja Hertla było głównym punktem programu koncertu „Rozświetlona noc” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Występująca w roli solistki znakomita flecistka Hanna Turonek objawiła się publiczności w podwójnej roli, również jako współkompozytorka etnicznej kompozycji „My Melodies For Exotic Flutes”, napisanej wraz z Mikołajem Majkusiakiem.

Majowy weekend patriotycznych i familijnych wydarzeń

mm śr, 01 maja 2024 10:04

Dłuższy niż zwykle weekend zdominują obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W Łomży i okolicznych miejscowościach będą one miały bardzo uroczysty charakter. Nie zabraknie też koncertów patriotycznych w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i Łomżyńskiej Orkiestry Dętej oraz imprez familijnych. Odbędzie się też mecz ŁKS-u, walczącego z wiceliderem tabeli Legią II Warszawa o kolejne zwycięstwo i przedłużenie dobrej passy.

Mistrzowie recytacji z Łomży i Drozdowa

mm pon, 29 kwietnia 2024 17:24

Podczas gali IV Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Teatralnej PIKtoGRAmy Jan Piasecki z SP w Drozdowie zdobył główną nagrodę w kategorii Mistrzowie Recytacji klas 7 - 8. W kategorii szkół średnich Mistrzem Recytacji został Szymon Głodkowski z I LO w Łomży.

Gubernialna Łomża w muzeum przypomniana

mm nie, 28 kwietnia 2024 07:38

Ilu łomżyńska gubernia miała gubernatorów? Dlaczego na jednego z nich dokonano zamachu, a o innym mówiono, że jest przyjazny wobec Polaków? Jakie rosyjskie jednostki wojskowe stacjonowały w Łomży? Ile było w niej cerkwi i dlaczego jedna z nich przetrwała masową likwidację prawosławnych świątyń w II Rzeczpospolitej? O tym wszystkim i o wielu innych, często szerzej nieznanych, faktach historyk Sławomir Zgrzywa opowiedział podczas kolejnego z cyklu spotkań dla miłośników historii w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Fotograficzna biologia fantastyczna Marka Noniewicza

mm so, 27 kwietnia 2024 16:10

Przekrojową wystawę nieoczywistych prac Marka Noniewicza otwarto w Galerii Pod Arkadami. „Zarys biologii fantastycznej” to spojrzenie na świat bydgoskiego artysty, efekt jego dwóch fascynacji, dawnymi technikami fotograficznymi, szczególnie tymi z XIX wieku oraz światem przyrody. - (...) Sięgam po techniki historyczne i eksperymentalne oraz efemeryczne formy zapisu, traktując je jako rodzaj klucza do języka natury. Staram się ożywić mit i próbuję znaleźć dla niego współczesny kontekst - wyjaśnia Marek Noniewicz.

Weekend wystaw i Motoserca

mm pt, 26 kwietnia 2024 10:01

Największym wydarzeniem tegorocznego weekendu jest łomżyńska odsłona ogólnopolskiej akcji Motoserce, zorganizowana przez motocyklistów z klubu Wild Dogs. Poza zbiórką krwi zaplanowano szereg atrakcji, w tym koncerty zespołów Leash Eye i OldYoung. Odbędzie się również otwarcie dwóch wystaw, w tym fotograficznej Marka Noniewicza „Zarys biologii fantastycznej” w Galerii Pod Arkadami oraz finisaż wystawy „Przestrzenie Marcina Niemczury. Interpretacje...” w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Hobbysta Zgrzywa w Drozdowie o Szczepankowie

mm wt, 23 kwietnia 2024 08:06

Spotkania hobbystów w dworskim salonie Rodu Lutosławskich w Drozdowie zaczęły się w niedzielę gawędą wokół tematyki genealogicznej. Znany historyk i regionalista Sławomir Zgrzywa omówił 17 tablic inskrypcyjnych z kościoła w Szczepankowie na przykładzie kolejnych rodzin właścicieli dóbr Szczepankowo, które od XIII wieku do końca XVIII w. należały do Benedyktynów płockich.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę