Bursztyn Polska i Świat
Dr Ryszard Szczęsny – dyrektor Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz dr Jerzy Jastrzębski – dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zapraszają 13 maja 2016 roku, o godzinie 17:00 do siedziby Muzeum w Łomży na otwarcie wystawy BURSZTYN Polska i Świat ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Wystawa czynna do 31 sierpnia 2016 roku.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie
Skansen Kurpiowski Nowogrodzie zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty przybliżające obrzędowość doroczną i rodzinną na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej (tematyczne), rzemiosło i rękodzieło ludowe oraz tradycyjne gry i zabawy zręcznościowe. Zainteresowani proszeni są o kontakt z panią Urszulą Kuczyńską, Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, tel. 86 217 55 62 , e-mail: skansenkurpiowski@op.pl
Pamiątka z pielgrzymki- apel
Poszukujemy i prosimy o pomoc! Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży przygotowuje wystawę czasową „Pamiątka z pielgrzymki „ .Jej otwarcie zaplanowane jest na czerwiec 2016 r. Wystawa prezentować będzie głównie pamiątki przywiezione z pielgrzymek oraz zdjęcia związane z tym tematem do lat 60. XX wieku. Ponieważ brakuje nam fotografii z pielgrzymek do miejsc świętych ze wspomnianego okresu zwracamy się do Państwa z następującą prośbą. Może rodzinnych albumach posiadacie Państwo takie zdjęcia, które moglibyście wypożyczyć na wystawę lub umożliwić ich zeskanowanie . Z góry dziękujemy za życzliwość i pomoc. Temat prowadzi: Wiesława Pawlak – dział etnografii, tel. 86 216 64 87, e-mail: mpml@o2.pl
ŻYD NIEMALOWANY W ZIEMI KANAAN. Ryciny biblijne z kolekcji Muzeum Wieczny Tułacz
35-lecie pracy twórczej Marity Benke-Gajdy
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w sobotę 23 stycznia 2016 roku, o godz. 12.00, na otwarcie wystawy rzeźby w ceramice i rysunku „Ciągle w drodze” Marity Benke-Gajdy. Okazja jest jubileuszowa. Autorka obchodzi 35-lecie pracy twórczej w zakresie ceramiki artystycznej. Ekspozycja czynna do 21 lutego 2016 roku.
O archeologii – na wesoło
Dyrektorzy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie zapraszają 15 stycznia 2016 r., o godz. 17.00 do Muzeum w Łomży przy ul. Dwornej 22 C, na otwarcie wystawy rysunku satyrycznego „W krzywym zwierciadle. ARCHEOLOGIA”. Ekspozycja czynna do 25 lutego 2016 roku. Muzeum nie musi, a obecnie wręcz nie może, być postrzegane wyłącznie jako miejsce, gdzie w ciszy i w atmosferze powagi zwiedza się kolejne wystawy. Inny klimat odnaleźć można na ekspozycji, która powstała i miała premierę w Muzeum Lubelskim w Lublinie. Rysunki satyryczne są zwykle żartobliwym komentarzem odnoszącym się do kwestii politycznych, społecznych czy obyczajowych – w tym przypadku ich tematyka jest wyjątkowa. Z bogatego dorobku artystycznego 15 współczesnych polskich twórców wybrano bowiem prace przedstawiające, z przymrużeniem oka, bardziej i mniej odległą przeszłość, a także badających ją archeologów.
"Chętnik znany i nieznany" w Ostrołęce.
W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce prezentowana jest biograficzna wystawa „Chętnik znany i nieznany”, która została przygotowana we współpracy z Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Była ona pokazywana w łomżyńskim Muzeum wiosną 2015 roku. Większość eksponatów (fotografie, publikacje, rękopisy, zabytkowe przedmioty, meble) pochodzi ze zbiorów naszej instytucji oraz Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Wystawa zamyka cykl tegorocznych ekspozycji przygotowanych z okazji Roku Adama Chętnika ogłoszonego w 130 rocznicę urodzin tego znakomitego etnografa – badacza, znawcy i miłośnika Kurpiowszczyzny. Kuratorką wystawy jest Marta Gosk z Działu Historycznego Muzeum w Łomży.
Fotorelacja
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia wystawy stałej "Bursztyn w dorzeczu Narwi" z dnia 19 grudnia 2015 r. Autorem zdjęć jest Bolesław Deptuła.
Bursztyn w dorzeczu Narwi
Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego zaprasza 19 grudnia 2015 roku (sobota), o godz. 13°° na otwarcie wystawy stałej „Bursztyn w dorzeczu Narwi”. Dział bursztynu w Muzeum w Łomży utworzył w 1947 roku Adam Chętnik – etnograf i regionalista. Jego staraniem 10 kwietnia 1950 roku w łomżyńskiej placówce została otwarta pierwsza w Polsce wystawa poświęcona bursztynowi. Obecna ekspozycja jest kontynuacją – w nowej, bogatszej formie – dzieła tego wybitnego propagatora historii, kultury i tradycji Kurpiowszczyzny.
Sylwia Wierzbowska - ceramika artystyczna
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży przy ul. Długiej 13 zaprasza w sobotę, 12 grudnia 2015 roku, o godzinie 12.00, na otwarcie wystawy ceramiki „Historie domowe” autorstwa Sylwii Wierzbowskiej.