Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wygrali z wiceprezydentem

mm cz, 12 stycznia 2023 08:52

Miasto Łomża przesunęło po raz kolejny termin składania ofert na budowę bulwaru nad Narwią od Portu Łomża do plaży przy nowym moście Hubala. Najpierw przedsiębiorcy mieli czas na decyzję do połowy listopada, później – do połowy stycznia, teraz Miasto wydłużyło termin do końca lutego. Powodem 3. terminu jest przedłużający się o ponad rok proces wykupienia terenu pod budowę 750 metrów chodnika i ścieżki rowerowej. Właściciele około 20 działek przy ul. Rybaki nie zgodzili się na proponowaną przez wiceprezydenta Garlickiego cenę, prawie 150 zł za metr kw., i wygrali z nim, po protestach w różnej postaci: doprowadzili do kupienia przez Miasto działek po 260 za metr kw.

Drogie Czytelniczki i Czytelnicy,

mm cz, 05 stycznia 2023 08:51

trzymacie w rękach tysięczny numer „Gazety Bezcennej”. Od prawie 20 lat do spożywczaków i nie tylko dostarczamy „Bezcenną”. Co tydzień piszemy o sprawach istotnych dla Łomży, dla regionu i dla Was, o czym informujecie nas w mailach, telefonicznie lub osobiście.

Czas pożegnać rok 2022

mm cz, 29 grudnia 2022 10:07

Minione 12 miesięcy to dwa światowe zdarzenia, które wpisały się też w dzieje współczesnej Łomży. 24. lutego Rosja Putina napadła na Ukrainę Zełenskiego i ruszyła fala uchodźców, docierając do miasta i ościennych gmin. Emocje wywołał awans reprezentacji Polski do półfinału mistrzostw świata w piłce nożnej. Qatar może nie okazałby się tak ważny nad Narwią, gdyby nie Nicola Zalewski: 20-letni piłkarz urodził się we Włoszech, dokąd jego tata wyjechał ze Starych Modzel w okolicy Wygody koło Łomży. Łomżyński sport też święcił triumf mistrzostwem Polski Martyny Krawczyńskiej z KS Prefbet Sonarol w biegu na 10 000 m i rekordami Podlaskiego juniorek aż w 9 konkurencjach. Łomża zyskała w miejsce odrapanej hali targowej nowoczesną Halę Kultury, a Filharmonia Kameralna ma porządną scenę i zaplecze w miejscu sali widowiskowej UW po remoncie. Stary Rynek zmienił się z placu czerwonego w plac szary, granitowy, za to z fontanną, studnią z XIX w. i skansenem archeologicznym z murami podziemia wieży ratusza z XV / XVI w..

Wigilia nie z tej ziemi

mm cz, 22 grudnia 2022 08:36

Feliks miał 14 lat, więc pamięta wigilie w ziemlance na Syberii, w czasie których nie było opłatka, tylko kromki chleba, biały obrus na warsztacie szewskim ojca pod okienkiem i 40 stopni mrozu na stepie. Zygmuś miał 7 lat, kiedy rodzinę ewakuowali z Łomży Rosjanie, bo front stał na Narwi. Na choince w obcym domu w Jemielitych była jedna bombka i jedna świeczka, a po wigilii trzeba było choinkę wynieść, żeby ludzie mogli położyć się spać na podłodze. 44-letnia Teresa trafiła do celi w stanie wojennym, a kolędy działaczy „Solidarności” niosło echo po korytarzach aresztu śledczego. 9-letni Kuba dzielił się opłatkiem ostatni raz ze swoim umierającym dziadkiem w domu rodzinnym.

Łomżyńska Wieczerza Wigilijna przy choince

mm cz, 15 grudnia 2022 09:03

Święta Bożego Narodzenia w Łomży będą znów z choinką miejską na Starym Rynku. Zbliża się do końca po prawie 3 latach remont serca starówki, gdzie w środę stanęła 12-metrowa jodła koreańska, podarowana przez małżeństwo Czytelników portalu 4lomza.pl. Kiedy drzewo przywieźli i ustawiali pracownicy Zakładu Dróg i Zieleni MPGKiM, harcerze Hufca Nadnarwiańskiego przekazali Radzie Miasta Łomża Betlejemskie Światło Pokoju, żeby łomżyniacy i goście przeżyli w spokoju, zdrowo i szczęśliwie cudowny czas religijnych i rodzinnych świąt. Przystrojona choinka na Starym Rynku z kolistą fontanną, której dokończenie zatrzymał mróz 10-stopniowy, to efektowny element imprezy w niedzielę.

Księżna Donata

mm cz, 08 grudnia 2022 08:26

„Przez całe życie miałam szczęście do ludzi” - pisała Donata Godlewska (1925-2017), archiwistka i wielka monografistka historii Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Polski pod koniec XVIII wieku i do 2. połowy XIX w. (we współpracy z Czesławem Brodzickim). Bardzo pracowite życie naukowe i serce poświęciła rodzinnemu miastu, które na znak wdzięczności w 1989 r. nadało jej tytuł Honorowego Obywatela. Ceniona łomżynianka i współzałożycielka oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zmarła 5 lat temu w Łomży, mając lat 92, ale ludzie nie zapomnieli o niej...

Polonia doceniła pracę Hanki Gałązki

mm cz, 01 grudnia 2022 08:37

- Prace i starania Pani Hanki u nas są powszechnie znane i doceniane – mówi Waldemar Śliżewski, doradca mera Zdzisława Palewicza z samorządu rejonu solecznickiego. Soleczniki leżą na południe od Wilna na Litwie. Rejon liczy ok. 30 tysięcy mieszkańców, z których 4/5 stanowią Polacy. - Mam zaszczyt i przyjemność poinformować, że dla Pani Hanki Gałązki, decyzją Rady samorządu rejonu solecznickiego z dnia 29. listopada 2022 r., został przyznany tytuł Honorowego Obywatela Rejonu Solecznickiego. Pan Mer przedstawił kandydaturę, która została zaproponowana przez Solecznicki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie i przedstawicieli frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - ZChR w Radzie rejonu...

Lis w pustym kurniku

mm cz, 24 listopada 2022 09:15

To co miało być efektownym finałem sesji Rady Miasta, stało się spektakularną klapą. Prezydent Chrzanowski próbował przechytrzyć z siódemką swoich radnych większość Rady, a w efekcie został sam z siedmioma poplecznikami. Wcześniej radni odrzucili jego propozycję podwyżek podatków od nieruchomości na 2023 rok.

Prezydent proponuje zmianę metody obliczania opłat za śmieci

mm cz, 17 listopada 2022 10:28

Nie od osoby, ale od powierzchni mieszkania naliczanie podatku śmieciowego w nowym roku proponuje prezydent Łomży. Takie ustawienie sposobu dla jednych oznaczać będzie podwyżkę, prawie dwukrotną i większą, a dla innych obniżki. Sposób ten pozwala jednak zminimalizować dziurę tworzoną przez tych, którzy wcale nie płacą za wywóz odpadów.

Awans Bohatera po 100 latach

mm cz, 10 listopada 2022 07:57

- Podpułkownik Jerzy Sawa-Sawicki to był 34-letni człowiek, który opanował panikę Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej pod Radzyminem – Ossowem w połowie sierpnia 1920 r. - mówi z uznaniem dla Bohatera, dowódcy 33. Pułku Piechoty w Łomży, Pan Jerzy Wnorowski. Świadek Historii IPN zainicjował dwa lata temu pośmiertne nadanie wyższego stopnia podpułkownikowi Sawie-Sawickiemu. Pierwotnie wniosek dotyczył awansu na stopień generała brygady, z racji na to, że Sawa-Sawicki dowodził czasowo XV Brygadą Piechoty w czerwcu i lipcu 1920 r. Grób Bohatera, zwieńczony pięknym nagrobkiem w postaci orła rozpościerającego skrzydła do lotu, znajduje się w głównej alei starego cmentarza w Łomży. Ufundowali go podoficerowie 33. Pułku, w dowód pamięci o „kochanym dowódcy”, jak głosi napis na pomniku. - Gdyby ówczesny podpułkownik żył dłużej, na pewno byłby jednym z najważniejszych polskich generałów – twierdzi historyk z ŁTN imienia Wagów Sławomir Zgrzywa. 10. listopada przypada 100. rocznica śmierci Sawy – Sawickiego (1886-1922) i z tej okazji odsłonięto na grobie legionisty I Brygady tablicę pamiątkową z informacją o awansie.

Dwa dni kwesty TPZŁ dało 55 tysięcy zł

mm cz, 03 listopada 2022 08:58

Na starym cmentarzu z 1801 roku w Łomży kwestarze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej prowadzili zbiórkę datków w Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Mieszkańcy Łomży i regionu oraz goście przyjezdni wrzucili do puszek 54 tysiące 740 złotych 50 gr i prawie 28 euro i 1 dolara na ratowanie zabytków starego cmentarza. Dzięki funduszom kwesty, konserwatorzy i rzemieślnicy odnawiają kunsztowne nagrobki i piękne pomniki, żeliwne krzyże i ozdobne ogrodzenia sprzed 100, a czasem i 200 lat.

Cudowna Martyna

mm cz, 27 października 2022 09:41

- Jestem jeszcze bardziej ambitna, zawzięta i systematyczna - mówi Martyna Krawczyńska, prawie 18-letnia rekordzistka Polski w biegu na 10 tysięcy metrów. Skromna biegaczka uczy się w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży i trenuje od 4 lat pod kierunkiem Andrzeja Korytkowskiego. - O 180 stopni zmieniło się moje postrzeganie sportu. Początkowo to zabawa, gra w piłkę na podwórku z rodzeństwem i sąsiadami, a obecnie to ciężka praca: wyrzeczenia, treningi, zgrupowania, wyjazdy na zawody w Polsce i Hiszpanii. Mam marzenie: medal z Mistrzostw Europy U-20 w Jerozolimie.

Ile zapłaciliśmy za „Rolnika”, który w Łomży szukał żony?

mm cz, 20 października 2022 08:48

„Rolnik szuka żony”, natomiast redakcja 4lomza.pl i Gazety Bezcennej szuka informacji, ile Miasto Łomża wpompowało gotówki z pieniędzy podatników w program Telewizji Polskiej. Na nasze pytania prezydent Łomży i jego prawnicy nie chcieli udzielić informacji, ile kosztowało kręcenie w połowie sierpnia scen w Łomży przez ekipę TVP. Ratusz odmówił poinformowania łomżyniaków, ile za to muszą zapłacić, i zasłonił się umową z TVP. Zaskarżyliśmy absurdalne wykręty Ratusza, ponieważ uważaliśmy i nadal uważamy, że prezydent Mariusz Chrzanowski ma obowiązek pilnować interesów i kasy Miasta, a nie interesów spółki telewizyjnej z Warszawy. Naszą argumentację potwierdziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łomży, które w całości uchyliło odmowną i zaskarżoną przez nas decyzję prezydenta. Rada nie rada, prezydent z prawnikami ponownie będą musieli rozpatrzyć, czy stosują w praktyce prawo do informacji.

Rodzice walczą o edukację swoich dzieci

mm cz, 13 października 2022 08:14

„Nie powinien Pan przerzucać problemów finansowych Miasta na nasze dzieci” - piszą do prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego rodzice dzieci z Przedszkola Publicznego nr 15. Stało się to, przed czym przestrzegali nauczyciele z łomżyńskich przedszkoli. Z ich listu wynika, że oszczędności zaczynają negatywnie odbijać się na dzieciach.

Obywatel kontra MPWiK

mm cz, 06 października 2022 09:00

Łomżyński przedsiębiorca wygrał w sądzie z MPWiK w Łomży, mimo to miejska spółka od wielu miesięcy nie wykonuje prawomocnego wyroku. Skandal jest tym większy, że wiąże się to z dochodami dla spółki.

Władza robi teatr, a kierowcy mają płacić mandaty

mm cz, 29 września 2022 09:02

5 tysięcy złotych mandatu i 8 punktów karnych może kosztować kierowcę wjazd na nowo otwarte przedłużenie ulicy Meblowej. Mimo hucznego przecięcia wstęgi, nadal, obowiązuje tu zakaz ruchu. Z wyjaśnień wiceprezydenta Andrzeja Garlickiego wynika, że świadomie doprowadzono do takiej sytuacji.

„Wszystko jest możliwe” pandemiczna podróż Jędrka z Łomży dookoła świata

mm cz, 22 września 2022 08:11

W listopadzie wyruszył w samotną podróż dookoła świata. Z powodu pandemii nie udało mu się zrealizować wszystkich planów, ale przez blisko osiem miesięcy odwiedził 18 krajów, pokonując ponad 48 tysięcy kilometrów. O podróżowaniu autostopem przez kolejne państwa Ameryki Południowej i Azji oraz plusach i minusach takiej wyprawy opowiada łomżyniak Jędrek Lutostański. Młody, ale bardzo już doświadczony, podróżnik z Łomży planuje teraz wyprawę na Mount Everest. Zanim to jednak nastąpi zamierza odpocząć i pocieszyć się codzienną rutyną zwykłego życia.

Aktywni Seniorzy w Łomży

mm cz, 15 września 2022 08:26

„Unia uznaje i szanuje prawo osób w podeszłym wieku do godnego i niezależnego życia oraz do uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym” - głosi artykuł 25. Karty Praw Podstawowych UE. W Łomży żyje we wrześniu 2022 r. około 15 tysięcy 800 seniorów. Większość z nich zajmuje się ukochanymi wnuczkami, a niektórzy uprawiają działki, chodzą na koncerty, wystawy, spotkania literackie. Najaktywniejsi działają w Łomżyńskiej Radzie Seniorów i radzą, jak dopomóc bliźnim.

Głupota nie ma wieku

mm cz, 08 września 2022 08:52

- Każda zabawa ma swoje granice, których przekroczenie wiąże się z konsekwencjami prawnymi – mówi podkomisarz Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Policjanci zajmowali się w sierpniu dwoma skandalicznymi zachowaniami dwóch różnych osób. Jedna przebijała opony w kołach 17 samochodów, stojących na parkingach przy ulicach: Fryderyka Chopina, gen. Józefa Bema i Władysława Reymonta. Druga pocięła kijem gałęzie 7 drzew tlenowych i gałązki krzewów przy ulicy Bolesława Prusa. Wystarczyło tylko kilka tygodni i początek września przyniósł ustalenie przez funkcjonariuszy z wydziału dochodzeniowo-śledczego KMP obu sprawców aktu wandalizmu. Okazało się, że drzewa na terenie ŁSM niszczył 12-letni chłopak, natomiast opony przebił 74-latek. Co mogło powodować dzieckiem i seniorem, że zrobili głupotę, zastanawiamy się z psychologiem.

Witaj, Nasza Szkoło!

mm cz, 01 września 2022 10:25

Czwartek 1. września oznacza powrót po upalnych wakacjach do nauki. W Łomży korzysta z oferty edukacyjnej 11 364 dzieci i nastolatków: 1 498 w przedszkolach, 5 323 w szkołach podstawowych i 4 421 w szkołach średnich; w Zespole Szkół Specjalnych - 122. To jednostki publiczne, ale działają też placówki niepubliczne.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę