"Studio Lato Radia Białystok" odwiedziło Łomżę
Około pięciu tysięcy mieszkańców Łomży w amfiteatrze, dziewięć godzin występów i prezentacji, dziesiątki osób biorących udział w konkursach oraz osiem nowych eksponatów ofiarowanych do naszej radiowej kolekcji - to podsumowanie w liczbach "Studia Lato Radia Białystok" w Łomży. Gwiazdą imprezy był zespół "Elektryczne Gitary".
Kurpie ze Zbójnej najlepsze
Pięć i pół godziny trwały przesłuchania konkursowe XII-ego Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Kurpiowskich. Na scenie przy Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie zaprezentowały się 33 zespoły, kapele i indywidualni wykonawcy w sumie na melodię kurpiowską grało, śpiewało i tańczyło około 300 osób.
Sobótka w Nowogrodzie
Płonące ogniska, tańczące i śpiewające wokół nich dziewczyny w białych sukmanach i z wiankami na głowach. ,,A na Jana, a na Jana...” - sobótkowe widowisko obrzędowe połączone z puszczaniem wianków na Narwi można było podziwiać w sobotnią noc w Nowogrodzie. Wszystko przypominało niegdysiejsze Noce świętojańskie gdy sobótka była świętem miłości, pełnym magicznych praktyk...
Elektryczne Gitary zagrają w Łomży
Niedzielne popołudnie i wieczór łomżanie będą mogli spędzić przy dźwiękach zespołów El Lunes, The Hardworkers, No Way i Elektrycznych Gitar. Do miasta zjedzie Studio Lato Radia Białystok. Zespół Kuby Sienkiewicza zagra na „muszli” przy ul. Zjazd o 20.30, ale impreza będzie rozkręcana już od 14.00.
Pierwsza premiera Grupy TRZY
Spektaklem "Trach" zadebiutowała przed publicznością Grupa TRZY działająca przy MDK DŚT, prowadzona przez Jarosława Osickiego. Zespół wystawił dynamiczne, poruszające i aktualne studium kondycji nastoletniej młodzieży.
Dyplomy na 30 lecie...
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży świętuje jubileusz 30-lecia działalności. Z tej okazji otwarto okolicznościową wystawę „30 lat plastyki łomżyńskiej”- swoje prace zaprezentowało 21 artystów. We wtorek wieczorem odbył się wernisaż podczas którego Nagrodę Ministra Kultury otrzymała kierownik GSW Karolina Składowska.
Średniowiecze w Łomży
Nietypową zabawę z historią proponuje łomżanom Muzeum Północno Mazowieckie - wyprawy w czasie. Dziś łomżanie mogą pooglądać, posmakować i podotykać średniowiecza. Muzeum wraz z Łomżyńską Grupą Odtwórstwa Historycznego „Spiritus Temporis” zorganizowały piknik historyczny... w średniowieczu. Są rycerze, zakonnik, białogłowy, paciorki i podpłomyki...
Cztery razy Radziłów
Radziłów – niewielka miejscowość oddalona o 35 km od Łomży – stała się tematem sesji czterech łomżyńskich fotografików. Efekt ich pracy można oglądać w Galerii pod Akadami przy Starym Rynku w Łomży. W piatkowy wieczór otwarto tu wystawę pt. „4 spojrzenia na Radziłów”. Każdy z autorów - Zdzisław Folga, Przemysław Karwowski, Mariusz Syperek i Leszek Truskolaski - prezentuje na niej indywidualny zestaw fotografii, będący osobistą i odmienną opowieścią o tym inspirującym miejscu, o urokliwej i ginącej prowincji, o czasie i przemijaniu.
XII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży oraz Burmistrz Miasta i Gminy Nowogród zapraszają na XII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 18-19 czerwca 2005 r.
Mistrzowie Polski z łomżyńskiego MDK DŚT
Crazy Twisting Group z Miejskiego Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zdobyła Mistrzostwo Polski w Tańcu Break Dance. Łomżanie sukces odnieśli w sobotę w Wołominie. Odbywały się tam Mistrzostwa Polski w Tańcu Break Dance zorganizowane przez International Dance Organization. Crazy Twisting Group z MDK-DŚT w Łomży pozostawili w pokonanym polu wszystkie grupy i zdobyli Mistrzostwo Polski.
4 Spojrzenia na Radziłów
Galeria Pod Arkadami zaprasza na otwarcie wystawy fotografii czterech członków Klubu Fotografików Łomżyńskich. Prezentowane na wystawie zdjęcia są efektem kilku grupowych i indywidualnych wypraw fotograficznych do maleńkiego pożydowskiego miasteczka Radziłowa o specyficznym charakterze, swoistej architekturze i tragicznej historii.
Skansenowskie Spotkania - fotorelacja
Spotkania w Skansenie Kurpiowskim im. Adam Chętnika w Nowogrodzie stały się już tradycją. Przez całą niedzielę można było nie tylko zwiedzać Skansen ale także zapoznać się z tradycyjną kurpiowską twórczością ludową. Byli kurpiowscy kowale, garncarze, bursztyniarze, hafciarki i wycinankarki. Turyści, którzy odwiedzili Nowogród mogli to wszystko oglądać i kupować, a także sprawdzić jak smakują Kurpie. Serwowano pampuchy, rejbak, piwo jałowcowe...
Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście... 14 lat później
Młodzi łomżanie podziękowali Bogu, za nawiedzenie Łomży przez Papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty odwiedził miasto 4-5 czerwca 1991 roku. W sobotę wieczorem, w miejscu gdzie przed 14 laty Jan Paweł II sprawował Najświętszą Ofiarę młodzi łomżanie podziękowali Bogu, za dar Papieża Polaka... W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego swoje dziękczynienie z kilkuset młodymi łomżanami wyśpiewał Tomek Kamiński z zespołem...
Łomżyńskie „Pegazy” dla najlepszych
Zaprojektowane przez Przemysława Karwowskiego i wykonane przez kowala ze Zbójnej żelazne statuetki „Pegaza” otrzymali zwycięzcy XVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. W piątek wieczorem Festiwal zamknięto. Wcześniej międzynarodowe jury przez trzy dni obejrzało i oceniło jedenaście konkursowych spektakli.
Miasto ognia ... Łomża
Dobiega końca XVIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Walizka”. Dziś ostatni dzień konkursowych przedstawień, a wieczorem ogłoszenie wyników Festiwalu. Tradycyjnie obok spektakli konkursowych wystawiane są sztuki nie podlegające ocenie jury. W czwartek wieczorem na Starym Rynku łomżanie zobaczyli “Miasto Ognia” – duże widowisko plenerowe przygotowane przez Teatr Prawdziwy z Bielawy.
Łomżyńska Edukacja Teatralna: Janusz Stolarski – „Ecce homo” – recenzja spektaklu.
Ecce Homo. Oto człowiek. Kim jest? Geniuszem. Fryderyk Nietzsche przedstawia nowe koncepcje filozoficzne. Jego umysł jest otwarty na każdą myśl, jego myśli formują się w skomplikowany wywód i potokiem słów są przekazywane zdumionemu słuchaczowi. Nietzsche mówi o dionizyjskości, moralności niewolnika, niewolnikach chrześcijaństwa. Mówi o woli mocy i nadczłowieku. Mówi o rozumie i instynkcie. Mówi..., a Janusz Stolarski na scenie zapala świeczkę. W granym przez aktora filozofie rodzi się pytanie. Kim jestem?
Ikar ... "Walizka" wychodzi z teatru
Ikar to przedstawienie prezentowne w poniedziałek wieczorem na łomżyńskim rynku, przygotowane przez Teatr AKT z Warszawy. Dość efektowne widowisko zebrało sporą grupę widzów. Grupę tworzą profesjonalni aktorzy-mimowie, którzy już od pierwszych przedstawień próbowali język pantomimy wzbogacić o doświadczenia współczesnego świata. Przedstawienie łączy pantomimę, taniec i inne środki wyrazu (marionetki, plastyczne obrazy, efekty ogniowe i pirotechniczne, szczudła).
Walizka już otwarta
Jerzy Brzeziński Prezydent Łomży oficjalnie otworzył „Walizkę” czyli Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Łomżyńską „Walizkę” otwarto po raz 18-nasty. Program festiwalu obejmuje występy 7 teatrów zagranicznych i 4 krajowych. Jako pierwszy widzowie i jury zobaczyli spektakl “Selfish Giant” w wykonaniu Estonian State Puppet Theatre.
Walizka po raz osiemnasty
Jedenaście spektakli konkursowych i sześć towarzyszących będą mogli zobaczyć łomżanie podczas rozpoczynającego się we wtorek Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. To już 18 edycja łomżyńskiego festiwalu. Poza teatrami z Polski zaprezentują się teatry dla dzieci z Estonii, Czech, Rumunii, Słowenii, a także Bośni i Hercegowiny.