Poetycki film o przedziwnej przyjaźni malarzy
Roman Gancarczyk, 42-letni aktor Starego Teatru, wyruszył wczoraj przed południem z królewskiego Krakowa do książęcej Łomży. Dotarł na wieczór. Pretekstem do pierwszych odwiedzin grodu nad Narwią przez aktora była projekcja filmu "Mój Nikifor" w reż. Krzysztofa Krauzego (wcześniej, m.in., "Dług", ostatnio - "PLac Zbawiciela"). Gancarczyk przybył na zaproszenie Alternatywnego Klubu Filmowego.
Sukces młodego wokalisty z Łomży
13-letni Lukasz Lipski - wokalista Studia Piosenki PopArt działającego przy Miejskim Domu Kultury w Łomży został laureatem IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży w Małogoszczu "Nad WiernąRzeką". W swojej grupie wiekowej, przy bardzo silnej konkurencji, Łukasz okazał się najlepszy zajmując I miejsce.
Stara kaplica w nowej szacie
Kaplicę pw. Grobu Pańskiego, wyremontowaną - i to dosłownie - od podstaw aż po sam szczyt, poświęci w uroczystość Wszystkich Świętych ks. Stanisław Stefanek TChr, biskup ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej. Blisko stuletnia budowla w sercu cmentarza katedralnego w Łomży dziesiątki lat czekała na gruntowne odnowienie. Wreszcie odzyskała część dawnego blasku, tak z zewnątrz, jak i w środku. 1 listopada o godz. 10 sprzed bramy głównej przy ul. Kopernika procesja wyruszy ku kaplicy, gdzie ok. 10.45 ks. biskup odprawi Mszę świętą.
Słońce w Krainie Cieni
„Nekropolia Ziemi Łomżyńskiej” - to tytuł wystawy, która można oglądać w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży. Ekspozycja składa się 30 zdjęć. Ich autorem jest Stanisław Zeszut (ur. w 1959 r.), „naturalizowany łomżyniak”- jak mawia o sobie fotografik rodem z Wałbrzycha. Stanisław Zeszut ma 208 cm wzrostu i ponad 400 artystycznych zdjęć z cmentarza katedralnego. Na piątkowym wernisażu zapłonęły świece, które starodawnym zwyczajem - jak w obrzędzie Dziadów - miały odpędzać złe, a przywołać dobre duchy...
Zatańczyli o Mistrzostwo Łomży
Już po raz piąty tancerze z całej Polski mieli okazję walczyć o taneczne „Mistrzostwo Łomży”. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego zorganizował łomżyński Klub Tańca Towarzyskiego AKAT. W sobotę na parkiecie Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży wirowało 120 par z 29 klubów tanecznych z 15 miast Polski. W najbardziej prestiżowej kategorii powyżej 15 lat triumfowały pary taneczne z klubów w Warszawie i Olsztynie.
Punk, pióra i KSU
Kilkudziesięciu „młodych” ludzi bawiło się na koncercie punk-rockowej grupy KSU, który odbył się w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej organizowanej przez MDK-DŚT. Dla tych, którzy zetknęli się z taką muzyką KSU przedstawiać nie trzeba, dla innych może to być tylko łomot. Ważne, że w ramach jesienego cyklu mamy do czynienia z różnymi gatunkami i stylami muzycznymi.
Łomżyńskie koncerty... w Warszawie!
Koncertem w Katedrze Warszawsko-Praskiej pw. Św. Floriana Łomżyńska Orkiestra Kameralna uświetniła w niedzielę wieczorem II Międzynarodowy Festiwal Musica Sacra. Łomżyńscy kameraliści pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego tego samego dnia po południu zakończyli również drugi Jesienny Festiwal Muzyczny Sacrum et Musica, ale... w Katedrze pw. Św. Michała Archanioła w Łomży! Jak to możliwe...?
Wystawa fotografii Nekropolia Ziemi Łomżyńskiej
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Stanisława Zeszuta pt. "Nekropolia Ziemi Łomżyńskiej" 27 października 2006, godz.18.00 Galeria Pod Arkadami na Starym Rynku. Stanisław Zeszut w Łomży mieszka od 1979 a fotografią interesuje się "od zawsze". Uprawia każdy jej rodzaj, ale szczególnie upodobał sobie krajobraz, portret i reportaż. Cmentarz łomżyński fotografuje od ponad 20 lat.
Nabór na break dance
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży ogłasza nabór na zajęcia break dance. Spotkania organizacyjne odbędą się w dniach 25 i 30 października - godz.16.00. w MDK-DŚT przy ul. Wojska Polskiego 3. Serdecznie zapraszamy dziewczęta i chłopców od 9 lat.
Już po raz 17 w Łomży wręczone będą Medale i Nagrody im. Zygmunta Glogera
Nagroda glogerowska jest przyznawana za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej. Mogą ją otrzymywać Polacy mieszkający w kraju i za granicą. Nagradzani są także najbardziej cenieni animatorzy życia kulturalnego w regionach. Konkurs imieniem Zugmunta Glogera urodzonego w Tyborach Kamiance w pobliżu Łomży, wielkiego etnografa i autora słynnej „Encyklopedii staropolskiej”, od 1984 roku organizuje Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "STOPKA" w Łomży.
Koncert KSU
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych zaprasza na koncert jednego z pierwszych polskich zespołów punk-rockowych i niewątpliwie najstarszy działający bez przerwy od 1978 r. KSU powstał w Ustrzykach Dolnych. Swoją nazwę zawdzięcza rejestracjom samochodów, które w bieszczadach zaczynały się literami KSU.
Skończę uczyć się odwagi, kiedy umrę
Z Tomkiem Kamińskim, twórcą piosenek autorskich, który wystąpił na scenie ustawionej po raz pierwszy w historii przy 500-letniej Katedrze w Łomży z okazji Dnia Papieskiego rozmawia Mirosław R. Derewońko
Podlaskie Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Białystok '2006
Etap Wojewódzki dla terenu byłego Województwa Łomżyńskiego odbędzie się 9 listopada o godzinie 10.00 w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, ul. Małachowskiego 4. W wystąpią dzieci przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzież szkół średnich.
Sposób na życie - JESTEM WOLNY
MIEJSKI DOM KULTURY - DOM ŚRODOWISK TWÓRCZYCH W ŁOMŻY ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, który ma być próbą ukazania świata wolnego od podstępnych zagrożeń: nikotynizmu, alkoholizmu, narkomanii, świata w którym młodzi ludzie chcieliby żyć, gdzie można twórczo, zdrowo i ciekawie spędzać wolny czas (hobby, sport i rekreacja, zabawy, kultura, twórczość itp.). Przedstawienie najbliższego środowiska i sposobu w jaki można je zmienić, by żyć bezpiecznie i móc realizować marzenia. Na jakie problemy narażone są dzieci i młodzież, gdzie i u kogo mają szukać pomocy w razie gdy znajdą się w sytuacji, z którą nie mogą sobie sami poradzić. Mamy nadzieję, że problemowe sytuacje, które spotykają młodych ludzi szerzej omówi nauczyciel lub wychowawca klasy i podpowie jak uchronić się od nałogów i gdzie mają szukać pomocy.
Mistrz hip hopu i break dance naucza w Łomży!
Kelechi Oneyle, tancerz, współpracujący z takimi gwiazdami jak: Sarah Connor, DJ Bobo, Vanessa Amorosi, Xsavier Naidoo czy No Angels, rozpoczął w Łomży dwudniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży z grup tanecznych Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych.
Wirujące zwycięstwo CTG i Maćka Dąbrowskiego!
Szalony doping, podrywający w górę olbrzymią halę sportową w Łomży. Kilkaset gardeł - trybuna widzów pełna młodzieży - dopinguje łomżan. Drugie tyle wokół areny akrobatyczno-tanecznych zmagań - 400 zawodników z całej Polski - obstaje za koszalinianami. Gdyby taka frekwencja była na wernisażach, to łomżyńska plastyka - że i wspomnę przez głównie własne zaniedbanie o literaturze - może też by zawirowała. Przestrzeń drży od rytmicznej, porywającej gigantyczną mocą muzyki. Ogłuszająca wrzawa podczas finałowego pojedynku między Crazy Twisting Group z Łomży a DMC z Koszalina.
Strefa wrażeń i podziwu
Rytmik elektryzujący mięśnie rzucił się do ucha, Larry zawinął kumatą gadkę, a setki kilkunastoletnich Pań i Panów na parkiecie i trybunach hali sportowej przy Księżnej Anny wrzasnęły z radością. Wezyr, Rzemyk i Bartas oderwali się na chwilę od sędziowskiego stołu, chcąć pokazać, że oceniają nie od parady i znają się na rzeczy również w Łomży. Wyginali figury nie z tej ziemi i stawali na głowie, aż zawirował świat w oczach 400 zgrabnych, wygimnastykowanych i roztańczonych uczestników (z przewagą pięknych dziewcząt) piątej edycji Wirujacej Strefy. W samo południe w sobotę rozpoczął się jeden z dwóch czy trzech największych i w Polsce konkursów tańca nowoczesnego młodzieży.
Tytus, obój i ŁOK
Tytus Wojnowicz, najsłynniejszy oboista w Polsce, koncertujący po Europie i świecie, wystąpił w czwartek po raz drugi w Łomży. Okazją był Dzień Nauczyciela, obchodzony na pamiątkę powołanej w 1773 r., a wymyślonej przez Króla Stasia Komisji Edukacji Narodowej. Za plecami artysty, którego znacie Państwo z charakterystycznych okularków i większości polskich filmów czy nagrań, gdzie pojawia się obój - ten ciepło, uwodzicielsko, wręcz zmysłowo brzmiący instrument, czasem magicznie jak flet, czasem jak klarnet - więc na wprost nas widniał (niestety, daleki od plastycznej biegłości) napis "Nauczyciel - przewodnik, pośrednik, mistrz..."
Live in Łomża – Live in Berlin
Znakomity, rewelacyjny, niesamowity tak o koncercie mówią ci, którzy słuchali półtoragodzinnego występu Adama Pierończyka. Nadzieja polskiego jazzu - 36-letni saksofonista, w niedziele wieczorem wystąpił na scenie „Bonaru” w Miejskim Domie Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży. Tym razem publiczność dopisała i wypełniła salę MDK-DŚT do ostatniego miejsca.
Syntetyczne malarstwo znaczeniowe
Roman Borawski (ur. 1960) to człowiek, którego od ponad 10 lat znamy głównie jako promotora artystów sztuk wszelakich: aktorów, tancerzy, piosenkarzy, muzyków czy poetów. Bierze się to z faktu, że prowadzi Miejski Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych w Łomży, gdzie zgromadził instruktorów tej klasy - każdy wyróżniający się w swojej dziedzinie - co Tomasz Brzeziński (teatr), Jerzy Chaberek (fotografia), Bernard Karwowski (rock, pop i show music), Magda Sinoff (wokalistyka) i Anna Bureś (plastyka). Rzadko kiedy myślimy o Romanie Borawskim jako malarzu. I to malarzu, który zwrócił naszą uwagę nie na przedmiot, twarz, postać czy krajobraz, ale na "Znaki".