czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

mam pytanie, co dzieje się wówczas gdy po 2 latach okazuje się, że pan młody podstępem nie doprowadził do zapowiedzi w swojej parafii po otrzymaniu prośby pisemnej od księdza a sakarament małżeństwa mimo to został udzielony. Ile miesięcy zameldowania czasowego musi upłynąć , żeby zostać parafianem w nowym kościele???

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

parafianinem?:)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

pomyłka bo coś w kompie klawiatura mi zaczyna szwankować. pomijając to znasz może prawo jak to z tym jest?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

a małżeństwo skonsumowałeś?/chyba wiesz o co chodzi/ bo brak zapowiedzi nie jest przeszkodą w zawarciu małżeństwa.
Nie ma terminów by włączyć się w życie parafi.
Wracajcie do łóżka ,tam sobie wyjaśnijcie wątpliwości.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

akurat byłam na przesłuchaniu jako świadek w sądzie biskupim i przewodniczący powiedział mi, że pan młody podstępem doprowadził do braku zapowiedzi w jego parafii, gdzie miał stały pobyt zameldowania, a nawet jeśli by miał czasowe zameldowanie to musi upłynąć minimu pół roku, żeby byc parafianinem a w tym przypadku, w którym byłam świadkiem okazuje się, że miał dopiero półtora miesiąca czasowego zameldowania i ksiądz główny sędzia właśnie ten przewodniczący powiedział, że to poważne uchybienie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

zameldowanie na pobyt czasowy miał w innym miescie 300 km od swojego domu rodzinnego.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

ta para jest 2 lata po rozwodzie cywilnym-ona sie z nim rozwiodła/unieważnia ślub kościelny///jak się okazuje poprzez podstęp pana młodego sakrament małżenstwa jest nieważnie zawarty poza tym zataił mnostwo istotnych informacji które spowodowałyby odmowę ślubu, do tego nie dość ze z niego furiat to częściowy impotent.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

zapowiedzi to jeden z wielu formalności warunek udzielenia przez kościół sakramentu małżeństwa=bez zapowiedzi ślub nie ma prawa być udzielony no więc?????

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

ZYJ NA KOCIA LAPE.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

sama sobie udzieliłaś odpowiedzi. Skoro jest to wymóg to bez tego sakrament małżeństwa jest nieważny. Prosta dedukcja.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

chcialam znac wasze opinie, i jeszcze co moze grozic panu mlodemu za cos takiego?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

3 lata na Syberii mu grozi i dwa lata w PPS :-)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

świetna odpowiedź rozbawiłeś mnie:))))))))))))))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

nic mu nie grozi... Zadnej kary za to nie poniesie. To nie przestepstwo. Moze co najwyzej ksiadz go z ambony "pochwali"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

a co można zrobić, żeby zgodnie z prawem(zeby go nie łamac) poinformować anonimowo otoczenie tego gościa żeby wszyscy dowiedzieli sie kim jest bo pewnie do dzis nawet nie wiedza ze brał ślub

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

A niby po co otoczeniu informacja, że ten Ktoś brał ślub? Kogo to teraz interesuje? To chyba nie te czasy...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

Kodeks prawa kanonicznego:
Kan. 1067 - Konferencja Episkopatu powinna wydać normy dotyczące egzaminu narzeczonych, zapowiedzi przedmałżeńskich oraz innych odpowiednich środków do przeprowadzenia badań przed zawarciem małżeństwa, aby proboszcz pilnie ich przestrzegając mógł przystąpić do asystowania przy małżeństwie.

Kan. 1084 -

§ 1. Niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury.


Kodeks nie wymienia braku zapowiedzi jako przeszkody zrywającej.


Kan. 1114 - Asystujący przy zawieraniu małżeństwa działa niegodziwie, jeśli nie stwierdził stanu wolnego nupturientów zgodnie z przepisami prawa, a także nie upewnił się, jeśli to możliwe, o zezwoleniu proboszcza, ilekroć asystuje na podstawie ogólnej delegacji.

(Czyli tu kara może spotkac księdza, jeżeli przez zaniedbanie nie sprawdził, czy przyszły małżonek dopełnił obowiązku zapowiedzi).


Kan. 1384 - Kto oprócz wypadków, o których w kan. 1378-1389, niezgodnie z prawem sprawuje zadanie kapłańskie lub inną świętą posługę, może być ukarany sprawiedliwą karą.

§ 1. Kto nadużywa władzy lub zadania, powinien być ukarany stosownie do wielkości czynu lub zaniedbania, nie wyłączając pozbawienia urzędu, chyba że za to nadużycie jest już ustanowiona kara ustawą lub nakazem.


§ 2. Kto zaś wskutek zawinionego zaniedbania podejmuje lub pomija bezprawnie z czyjąś szkodą akt władzy kościelnej, posługi albo zadania, powinien być sprawiedliwie ukarany.

Kan. 1391 - Stosownie do ciężkości przestępstwa, może być ukarany sprawiedliwą karą:

1° kto sporządza fałszywy dokument kościelny lub prawdziwy zmienia, niszczy, ukrywa, albo posługuje się fałszywym lub zmienionym;

2° kto w sprawie kościelnej posługuje się innym fałszywym lub zmienionym dokumentem;

3° kto w publicznym dokumencie kościelnym potwierdza fałsz.


Kan. 1368 - Kto stwierdzając lub przyrzekając coś wobec władzy kościelnej dopuszcza się krzywoprzysięstwa, powinien być ukarany sprawiedliwą karą.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

jego była żona została przez niego obczerniona nakłamał ile wlezie do sądu biskupiego zataił mnóstwo informacji, które nie doprowadziłyby do ślubu, stąd ona chce mu się podziękować....

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

on narobił wstydu jej zabrał troki i pojechał na drugi koniec polski-a ja zostawil z wielkim bałaganem i do tego powiedział, że ma to w d... ze taki zrobił ramadan nie jego problem ze ona tu mioeszka nie on i sie smial, zreszta swojej matce tez nabruździł, to facet na którego każda i każdy powionien uważac bo przez niego wszyscy maja problemy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

Kodeks nie wymienia braku zapowiedzi jako przeszkody zrywającej.
ok, ale tu chodzi o to, ze pan młody podstępem nie doprowadził do zapowiedzi w swojej parafii tylko po to by zrealizowac swoje egoistyczne pobudki oraz zataić informację -jak się okazało po rozwodzie cywilnym -typu skarga do prokuratury rodziców o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad nimi itp.. są dokumenty na to, że namieszał w swojej rodzinie przed ślubem -list matki, a więc ślub był zawarty nieważnie-są ku temu też inne dowody.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

zapowiedzi to formalny wymóg, a więc bez tego ślub nie ma prawa być udzielony. pan młody oszukał nie tylko rodzine panny młodej, ale i koscioł-parafie panny młodej

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

Szatan sie nim zajmie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

GŁÓWNY SĘDZIA W SĄDZIE BISKUPIM POWIEDZIAŁ, ŻE ŚLUB NIE POWINIEN BYĆ UDZIELONY BEZ ZAPOWIEDZI-TO POWAŻNE UCHYBIENIE-I JUŻ TUTAJ ŚLUB JEST NIEWAŻNIE ZAWARTY-POPRZEZ PODSTĘP PAN MŁODY NIE DOPROWADZIŁ DO ZAPOWIEDZI BO CHCIAŁ ZATAIĆ MNÓSTWO WAŻNYCH INFORMACJI, KTÓRE DOPROWADZIŁY BY NIE TYLKO DO ODWOŁANIA ŚLUBU PRZEZ PANNĘ MŁODĄ ALE I JEJ ODEJŚCIE OD NIEGO NA ZAWSZE
PAN MŁODY OKRADAŁ WŁASNĄ MATKĘ I OJCA, BIŁ ICH, ZNĘCAŁ SIĘ PSYCHICZNIE, CAŁA MIEJSCOWOŚĆ ZNA GO Z TAKICH ANOMALII.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

masz problem

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

ja nie mam problemu-tylko pan młody i ksiądz

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

widac ze ty masz problem

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

Powtarzam, nie mam żadnego problemu...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

?????

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: brak zapowiedzi u pana młodego=ślub udzielony?

Moim zdaniem ślub oraz wesele wymaga sporej organizacji, co jest problemem dla wielu młodych. Jeżeli chodzi o mnie, to skorzystałem z organizera ślubnego, gdzie znajdziecie pomysł na wieczór panieński i wiele więcej.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org