piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Podział administracyjny Łomży

Dzien dobry, jestem dość nowy w Łomży, przybyłem z drugiego końca Polski i chciałbym zasymilować się jak najlepiej z miejscową ludnością :) Czytam wiele o historii miasta, nauczyłem się korzystając z map, danych teryt wszystkich ulic na pamięć, ale nie do końca czaję podział miasta na osiedla, umowne dzielnice. Stąd mam parę pytań. Najpierw zarysujmy problem. Według danych rejestru TERYT GUS-u Łomża podzielona jest na 7 cześci: Kraska (0957258), Łomżyca-Przedmieście (0957264), Pociejewo (0957270), Rembelin (0957287), Rybaki (0957293), Skowronki (0957301), Zawady-Przedmieście (0957318). Wydaje się to proste, ale Wikipedia mówi troszkę co innego, mianowicie, że Łomża składa się z czterech zwyczajowych dzielnic: Stare Miasto, Południe, Łomżyca, Kraska. Dorzućmy do tego osiedla, które w rozporządzeniach UM nie mają nazw, a jest ich 15 – lista osiedli z ulicami: http://www.lomza.pl/index.php?wiad=8945 . Z kolei zwyczajowo wyróżnia się więcej osiedli, które nie do końca pokrywają się z numerami osiedli i ulicami: os. Skarpa, os. Pociejewo, os. Jantar, os. Górka Zawadzka, os. Mazowieckie, os. Konstytucji, os. Armii Krajowej, os. Medyk, os. Zawady-Przedmieście, os. Łomżyca, os. Nowa Łomżyca, os. Maria, os. Narew, os. Staszica, os. Słoneczne, os. Parkowe, os. Młodych, os. Skowronki, os. Kraska, os. Przemysłowe, os. Rembelin, Starówka, os. Monte Cassino – 23 osiedla zacytowane z Wikipedii - i zaczyna się zabawa :D
1. Skowronki a Łomzyca/Łomżyca Przedmieście – jak wyodrębnić SkowronkI? Czy to część Łomżycy? Jakie ulice można uznać za graniczne Skowronek (Skowronków)?
2. Osiedle Narew a osiedle Maria – mapy często zazębiają te obszary, które ulice obejmuje każde z nich?
3. Łomżyca a Łomżyca Przedmieście – czy Łomżyca to cały obszar między Legionów – Sikorskiego – Kwiatowa – Partyzantów – Zabawna – Nowogrodzka i do granicy miasta z Kupiskami, Janowem i Konarzycami? Jaka jest różnica między Łomżycą, a Łomżycą-Przedmieściem?
4. Czy Kraska to tylko ulice Kraska, Strusia, Kolibrowa, Pawia, czy też okolice Małej Kraski, Przemysłowej, Poznańskiej, Akademickiej?
5. Osiedle Młodych a Parkowe – podobna sytuacja jak z Narew i Maria, jak je odróżnić?
6. Czy ulice Chętnika – Raginisa – Glogera – Ogrodowa to osiedle Młodych, czy Rembelin?
7. A skoro jesteśmy przy Rembelinie, czy ulica Łąkowa i Ogrodowa też do niego należą?
8. Rybaki – tu tylko się upewniam – ulice Rybaki, Żydowska, Zjazd, Kapucyńska, Krzywe Koło, Woziwodzka, Radziecka, Kaznodziejska, Zielona, Plac Zielony?
9. Pociejewo – wiele osób z Łomży nie wie gdzie to jest jak zacząłem używać tej nazwy :) Czy osiedle Skarpa to część Pociejewa? Czy Pociejewo obejmuje tylko ulice po wschodniej stronie Sikorskiego, czy Marynarską, Kierzkową, Wąską po zachodniej stronie też?
10. Czy Zawady-Przedmieście to obszar na południe od Przykoszarowej i Sybiraków, czy jest inaczej?
11. Jak nazwać obszar z ulicami Handlową, Kamienną, Rubinową, Szafirową, Turkusową, Majową?
12. Czy sa inne nazwy używane przez mieszkańców których nie znajdę na mapie? Czekam na Wasze wypowiedzi, pozdrawiam! :)

podrzucam linki, z których korzystałem:
https://www.openstreetmap.org/#map=14/53.1725/22.0718 - szczegółowa mapa Łomży
http://eteryt.stat.gov.pl/eTeryt/rejestr_teryt/udostepnianie_danych/baza_teryt/uzytkownicy_indywidualni/wyszukiwanie/wyszukiwanie.aspx?contrast=default - Główny Urząd Statystyczny, wyszukiwarka ulic, części miast
http://mapa.um.lomza.pl - mapa z nazwami osiedli
http://www.lomza.pl/foto/140711102005.jpg - mapa z podziałem na 3 dzielnice - Łomżycę, Centrum, Południe
http://www.lomza.pl/bip/zalaczniki/prawo/171229080700.pdf - Lokalny program rewitalizacji miasta Łomza - dokładna mapa podziału na 15 osiedli

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podział administracyjny Łomży

Głupszych szukaj tam skąd przybyłeś.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podział administracyjny Łomży

I bardzo dobrze,że chcesz się zasymilować z naszą społecznością.I skoro jesteś taki dociekliwy,to przynajmniej znalazłeś sobie zajęcie na resztę wakacji,urlopu... Zadając pytanie tutaj idziesz na łatwiznę.Ucząc się jest najlepiej u źródeł... pochodź więc po każdej dzielnicy i popytaj mieszkańców w podeszłym wieku o to. Jak będą pamiętać,to może pomogą.Jednak uważaj,bo teraz odwiedziny nieznajomych osób,to niebezpieczny temat.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podział administracyjny Łomży

Ponadto, istnieją strony internetowe i informacje mówiące o historii Łomży. Nie mniej, raczej szanownemu gościowi nie chce się pochylić nad tematem. Dlatego niech głupszych szuka, tam skąd pochodzi.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podział administracyjny Łomży

13. Gdzie jest /trójkąt bermudzki/ ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podział administracyjny Łomży

Spytaj wujka Google . Tam znajdziesz stare mapy Łomży i przedmieścia .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podział administracyjny Łomży

Dzień dobry.
Przepraszam za przedmówców (w znacznej większości). Łomża jest fajniejsza niż pozory, które kreuje poprzez swoich bywalców portalik 4lomza. Naprawdę.
Ze swojej strony mogę tylko napisać, że jak zwykle przy takim zagadnieniu i pytaniach nie będzie jednoznacznych odpowiedzi. Generalnie umowne nazwy mają to do siebie, że są umowne. Każdy oceni inaczej i odpowie inaczej. Jeśli to potrzebne do sporządzenia jakiejś tematycznej mapy proponuję zrobić ją po swojemu i ewentualnie z czasem modyfikować.
Pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podział administracyjny Łomży

Spodziewałem się takich odpowiedzi, ale cóż, nie zamierzam oceniać większości miarą mniejszości. Dziękuję Artifical za odpowiedź :) Chciałem skonfrontować moje wątpliwości tutaj, ponieważ osoby, z którymi rozmawiałem na żywo podają różne wersje. Interesuję się mapami z okresu 1930-1940, nie jest mi to obce, tak samo jak strony historyczne i archiwa, jednak wszystko ewoluuje i używanie dawnych nazw może być uznane za wynoszenie się ponad innych. Stąd wolę poznać obecne wersje nazw, ich lokalizacje i używac ich nie wyróżniając się z tłumu.

Nie pytałem o wiedzę tajemną gdzie pędzi się ducha puszczy, tylko o ulice i osiedla, szkoda, że nikt nie rozwiał ani jednej mojej wątpliwości :(

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podział administracyjny Łomży

1. Ze Skowronek pochodziła moja babcia :) Jest to dawna wieś rozciągająca się wzdłuż ul. Nowogrodzkiej, gdześ pomiędzy ulicami Stacha Konwy i Sikorskiego.
2. Osiedle Maria w mojej głowie zaczyna się za Browarną.
3. Mieszkałem na osiedlu Słonecznym, dla nas wszystko co za ulicą Sikorskiego w stronę Ostrołęki to była Łomżyca.
5. Osiedle Młodych to okolice partyzantów, a Parkowe to ulice przylegające do parku Jakuba Wagi - oddziela je rezerwa pod linię kolejową - tu znowy mówię co mi głowa i wspomnienia podpowiadają.
8. Rybaki to Rybaki - ulica, a nie osiedle - nie pamiętam, żeby funkcjonowało kiedykolwiek jako obszar większy niż ulica Rybaki.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podział administracyjny Łomży

Dzień dobry,

spróbuj dotrzeć do mapy Łomży wydanej przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych w 1977 roku. Wprawdzie nie ma tam granic poszczególnych dzielnic ale są one oznaczone nazwami.
Oczywiście nie ma tam jeszcze Osiedla Maria, Kraski, Zawad czy ulic z pkt. 11 ale reszta jest dosyć czytelna.
Ciekawa jest jeszcze książka:
D. Godlewska – Katalog archiwalnych planów miasta Łomży 1619-1914, Warszawa 1975, ale obecnie trudna do nabycia.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podział administracyjny Łomży

Skonsultuj się z bitlife wujkiem Google. Można tam znaleźć stare plany Łomży i okolic.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org