czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Poprzednia wiadomość  |  Następna wiadomość 
Szczepienie przeciwko gruźlicy a koronawirus.

Jest nowa teoria naukowców z New York Institute of Technology , że szczepionka BCG ma wpływ na łagodniejszy przebieg choroby.
Naukowcy doszli do wniosku, że istnieje korelacja pomiędzy przemieszczaniem się wirusa a tym, czy dany kraj przeprowadza szczepienia przeciw gruźlicy.

Zgromadzili oni dane dotyczące wykonywania szczepień za pomocą szczepionki BCG na całym świecie i porównali je z tym, jak wirus rozprzestrzeniał się na całym świecie.

Porównali zachorowalność w krajach, gdzie zrezygnowano z masowych szczepień przeciwko gruźlicy (lub takich szczepień nie było w ogóle), do tych, gdzie szczepionkę BCG stosuje się do dziś na masową skalę (jednym z takich krajów jest Polska). Okazało się, że istnieje korelacja między tym, czy kraj stosował masowe szczepienia przeciwko gruźlicy, a tym, jak szybko rozprzestrzeniał się koronawirus.

W krajach biedniejszych, które miały (lub nadal mają) narodowe programy szczepień przeciwko gruźlicy odnotowano znacznie wolniejszy przyrost kolejnych zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19. W krajach, w których programy szczepień rozpoczęto później, można zaobserwować znaczny przyrost chorych – jako przykład badacze podają Iran, gdzie obowiązkowy program szczepień został wprowadzony dopiero w 1984 roku. Dla porównania w Polsce szczepionkę BCG stosuje się od 1955 roku.

Oprócz naszego kraju ze szczepionki nie zrezygnowano jeszcze w Europie m.in. w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w krajach bałkańskich. Stosuje się ją również niemal w całej Ameryce Południowej (z wyłączeniem Ekwadoru), ale również w całej Azji i Afryce.

Zwykle pierwszą dawkę szczepionki podaje się w ciągu 24 godzin po narodzeniu.

Kraje bogate, w których nie było takiego programu lub z niego zrezygnowano, muszą się mierzyć z największym przyrostem chorych i zgonów na świecie. W Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i w Hiszpanii BCG nigdy nie była obowiązkowa.

Lekarze zaznaczają jednak, że śmiertelność może zależeć również od innych czynników, takich jak np. jakość służby zdrowia.

Dlaczego niektóre kraje zrezygnowały ze szczepionki przeciwko gruźlicy, skoro choroba jest potencjalnie śmiertelna dla człowieka?

Okazuje się, że w niektórych krajach znacznie lepiej radzono sobie z profilaktyką choroby powodowanej przez bakterie prątka gruźlicy.

Niektóre kraje zrezygnowały (lub nigdy nie wprowadziły) tej szczepionki, ponieważ nie miały zachorowań na gruźlicę. Zakładają, że wyszczepialność różnych pokoleń była na tyle duża, że społeczność jest uchroniona przed zakażeniem prątkiem gruźlicy. Kraje wolą zabezpieczać się przed innymi chorobami, które niejako zajęły miejsce prątka gruźlicy i są dla nas dzisiaj bardziej niebezpieczne.

Gruźlica nie skończyła się na świecie, ale liczba chorujących znacząco spadła we wszystkich rozwiniętych krajach świata. Dzisiaj jest znacznie lepszy standard życia i to już automatycznie zmniejsza ryzyko zachorowania na gruźlicę.

... możne coś w tym jest ?

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor  Data
 Szczepienie przeciwko gruźlicy a koronawirus.   
0-22 03-04-20 18:36 
 Re: Szczepienie przeciwko gruźlicy a koronawirus.   
ByleJaki 03-04-20 19:00 
 Re: Szczepienie przeciwko gruźlicy a koronawirus.   
0-22 03-04-20 19:25 
 Re: Szczepienie przeciwko gruźlicy a koronawirus.   
lewitan1860 03-04-20 21:34 
 Re: Szczepienie przeciwko gruźlicy a koronawirus.   
F10n47 05-04-20 08:11 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org