czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
zasiłek chorobowy w ciąży

mam takie pytanie do kogoś w temacie czy jeżeli moja żona jest od połowy grunia na zwolnieniu które jest i będzie przedłuzane co miesiąc to kiedy zus powinien wypłacić jej pierwszy zasiłek ??

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Od 34 dnia sto procent. Przez 33 dni płaci pracodawca.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

pracowdawca wypłacił wynagrodzenie za grudzień więc wychodzi na to że powinien wypłacić jeszcze za połowę stycznia a za drugą już zus pytam gdyż do dziś żona nie otrzymała zasiłku za styczeń i nie wiem u kogo ma się upominać w takim wypadku ? i czy dobrze to rozumiem ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

pracodawca powinien wypłacic za 34dni czyli w styczniu powinien wyrównac nastepnie zwolnienie i dokumenty przekazac zus i ten bedzie wyplacal za kazde zwolnienie mi wyrównał za dwa zwolnienia czyli czekalam 2 miesiace na pieniazki teraz otrzymuje systematycznie po 22 kazdego miesiaca za kazde zwolnienie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

bardzo długo sie czeka na pieniądze z zus-u miałam ten sam problem płaci po zakończeniu zwolnienia.pierwsze płatności dostałam po 2 miesiącach jak minął termin zwolnienia tak wię lepiej nie brać długich jednorazowych góra na miesiąc wtedy co miesiąc pieniądze

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

W Zusie pieniędzy nie mają, to prawda i są opóźnienia w płatnościach :).
Olivia nie za 34 a 33 dni choroby płaci pracodawca ze w swoich pieniędzy.
Jeśli pracodawca zatrudnia do 20 osób, to od 1 stycznia do 2 lutego płaci pracodawca, mimo że niezdolność powstała w roku ubiegłym (część wynagrodzenia za czas choroby za grudzień przypada na 2012 rok, zaś część wynagrodzenia do 33 dnia - na 2013 r.).
Wszystko zależy od tego, kto płacił na 31 grudnia. Jeśli Zus - to zus dalej wypłaca zasiłek z tytułu choroby, jeśli pracodawca - to dla 2013 roku, te dni biegną od początku a nie jako kontynuacja 2012 roku.


http://www.firma.egospodarka.pl/82100,Jak-rozliczac-wynagrodzenie-chorobowe-na-przelomie-roku,1,47,1.html

"Pytanie: Pracownica była niezdolna do pracy w okresie od 5 grudnia 2011 r. do 11 stycznia 2012 r., nabywając z tego tytułu prawo do wynagrodzenia chorobowego. Czy okres ten powinnam rozliczyć w ramach limitu 33 dni przysługującego za rok ubiegły, czy też dni od 5 do 31 grudnia 2011 r. wliczyć do limitu za tamten rok, a dni od 1 do 11 stycznia do limitu bieżącego?

Odpowiedź: Dni od 5 do 31 grudnia 2011 r. należy wliczyć do limitu za 2011 r., a dni od 1 do 11 stycznia – do limitu za 2012 r. "

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Ps. Wkradł się mały błąd z tymi 20 pracownikami, bo to dotyczy wypłaty zasiłku chorobowego a nie wynagrodzenia. To rozgraniczenie dotyczy tego na kogo spada obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego po 33 dniach lub 14 dniach w przypadku osób powyżej 50 roku życia (w roku poprzednim).

Nie tylko u nas ZUS ma problemy z płatnościami, również w innych miastach zdarzają się takie sytuacje.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

ja bylam na chorobowym ciazowym na przelomie 2010 i 2011. zwolnienie zaczelo sie w 2010 i do 33dni (to wychodzilo do jakiegos 4 stycznia) placil pracodawca, potem kolejne dni wyplacil zus (za reszte stycznia. mialam ciaglosc zwolnienia tj zaczelo sie w 2010 i skonczylo w marcu 2011, limit nie liczyl sie od poczatku ze wzgledu na nowy rok, ale uznawane to bylo za kontynuacje zwolnienia z 2010. na pieniadze trzeba czekac do 2 polowy miesiaca ktory nastepuje po tym za ktory dostajesz pieniadze. u mnie przelew przychodzil 16-18 dzien miesiaca. nie wiem czy teraz zaszly jakies zmiany, ale mysle ze nie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży


http://www.czasopismaksiegowych.pl/11,3093,156600,swiadczenia-chorobowe-na-przelomie-roku.html

Świadczenia chorobowe na przełomie roku
Pracodawcy, którzy w 2012 r. byli płatnikami zasiłków i na dzień 30 listopada 2012 r. zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, w 2013 r. są nadal uprawnieni do ich wypłaty. Oczywiście przed wypłatą zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego pracownik musi wykorzystać limit 33 dni (14 dni) wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 K.p. Przypominamy, że od pierwszego dnia niezdolności do pracy wypłaca się świadczenia chorobowe z ubezpieczenia wypadkowego (art. 8 ust. 2 ustawy wypadkowej).

Ważne: Pracownik, który najpóźniej w dniu 31 grudnia 2012 r. ukończył co najmniej 50 lat, w 2013 r. zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 14 dni choroby, a od 15 dnia ma prawo do zasiłku chorobowego.

Jeśli pracownik stał się niezdolny do pracy przed końcem ubiegłego roku i do 31 grudnia nie wykorzystał limitu 33 dni (14 dni) wynagrodzenia chorobowego, to od 1 stycznia 2013 r. nadal zachowuje prawo do tego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2013 r. limit 33 dni (14 dni) liczy się od nowa. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje począwszy od 34 dnia (15 dnia) niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Świadczenia chorobowe na przełomie lat 2011/2012
Czy pracownik, który stał się niezdolny do pracy pod koniec listopada 2011 r. i otrzymał wynagrodzenie chorobowe, jest w bieżącym roku nadal uprawniony do tego wynagrodzenia? Nadmieniam, że w dniu 31 grudnia 2011 r. upłynął 33 dzień, za który pracownik zachował prawo do wynagrodzenia chorobowego z limitu przysługującego w 2011 r.

Od 1 stycznia 2012 r. pracownikowi nadal przysługuje wynagrodzenie chorobowe.

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych począwszy od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Za pierwsze 33 dni choroby trwającej w roku kalendarzowym, zachowuje prawo do wynagrodzenia wypłacanego ze środków pracodawcy.

Powyższe limity obowiązują pracowników, którzy w roku poprzedzającym niezdolność do pracy nie osiągnęli wieku wynoszącego co najmniej 50 lat. Jeżeli bowiem pracownik najpóźniej w dniu 31 grudnia poprzedniego roku ukończył co najmniej 50 lat, to w danym roku zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 14 dni choroby, a od 15 dnia ma prawo do zasiłku chorobowego.

Ważne: Pracownik, który najpóźniej w dniu 31 grudnia 2011 r. ukończył 50 lat, w 2012 r. zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 14 dni choroby, a od 15 dnia choroby nabywa prawo do zasiłku chorobowego.
Powyższe wynika z art. 92 K.p.

W sytuacji gdy niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełom roku kalendarzowego, a w dniu 31 grudnia pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego (nie wykorzystał limitu 33 lub 14 dni), to od 1 stycznia nadal należy wypłacać to wynagrodzenie. W nowym roku kalendarzowym okres 33 dni (odpowiednio 14 dni) wynagrodzenia chorobowego liczy się od nowa.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Za pierwszy miesiac płaci pracodawca, pozniej ZUS. Należy utrzymywać ciągłość zwolnienia. To ważne. Ja pieniadze dostawałam ok tygodnia po zakończeniu zwolnienia wiec w miare szybko. Od połowy grudnia jestem juz na macierzyńskim i wyplate z ZUSu otrzymałam chyba 23 stycznia (łączną) za grudzień i caly styczeń.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Niezdolność do pracy przypadająca na przełomie roku kalendarzowego

Sytuacja, w której pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby na przełomie roku kalendarzowego, wymaga odrębnego omówienia. Niektórzy pracodawcy mają bowiem wątpliwości, czy po nowym roku, tj. za styczeń 2005 r. choremu pracownikowi, którego niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie od minionego 2004 r. wypłacić wynagrodzenie, czy też może już zasiłek chorobowy.

W takich przypadkach najważniejsze jest, by ustalić jakie świadczenie było pobierane przez pracownika w ostatnim dniu poprzedniego roku kalendarzowego. Od tego bowiem zależy rodzaj świadczenia, jakie będzie wypłacane od 1 stycznia.

Możliwe są więc dwie sytuacje.

Po pierwsze: jeżeli w dniu 31 grudnia 2004 r. ubezpieczony miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby z uwagi na fakt, iż w 2004 r. nie wykorzystał zagwarantowanego Kodeksem pracy 33-dniowego limitu, od 1 stycznia 2005 r. pracownikowi temu nadal będzie przysługiwało prawo do wynagrodzenia za czas choroby. Co istotne, okres 33 dni za który w 2005 r. przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby, liczony będzie począwszy od 1 stycznia 2005 r. - od nowa. Nie ma w tym momencie żadnego znaczenia, ile dni z przewidzianego przepisami limitu, pracownik ten wykorzystał w 2004 r.

Przykład

Załóżmy, że pracownica zachorowała w dniu 30 listopada 2004 r. (przy czym była to jej pierwsza niezdolność do pracy w danym roku kalendarzowym) i bez dnia przerwy chorowała do 27 stycznia 2005 r. Za okres od 30 listopada do 31 grudnia 2004 r. tj. 32 dni, ubezpieczona otrzymała wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Ponieważ w dniu 31 grudnia 2004 r. świadczeniem do którego była uprawniona ta osoba, było wynagrodzenie za czas choroby, to za zwolnienie lekarskie trwające od 1 do 27 stycznia 2005 r., tj. za 27 dni wypłacone zostanie również wynagrodzenie. Nie ma w tym przypadku znaczenia liczba dni, za które zostało wypłacone wynagrodzenie w 2004 r., natomiast limit 33 dni przeznaczony na rok kalendarzowy 2005 zostanie zmniejszony o pierwsze 27 dni stycznia.

Jeśli natomiast pracownik w 2004 r. chorował dłużej niż trwa okres zachowania prawa do wynagrodzenia, tj. powyżej 33 dni, i w dniu 31 grudnia 2004 r. przysługiwał mu zasiłek chorobowy, to wówczas, od 1 stycznia 2005 r. osobie tej przysługiwać będzie również zasiłek chorobowy, za cały okres tej nieprzerwanej niezdolności do pracy. Jednocześnie oznacza to, że w razie dalszego kontynuowania niezdolności do pracy bez dnia przerwy, prawo do zasiłku będzie przysługiwało aż do wyczerpania okresu zasiłkowego.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Shastra, musiałaś mieć już łącznie wykorzystane 33 dni wynagrodzenia za czas choroby, bo wynagrodzenie -33 dni liczy się na przełomie roku jako wszystkie dni choroby zgłoszone do zus, a nie jako kontynuacja jednego zwolnienia. Bo inaczej pracodawca popełnił błąd.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Nie trzeba utrzymywać kontynuacji zwolnienia. Ważne jest to czy wykorzystałaś czy nie limit 33 dni.
Jeśli tak, to nawet po przerwach w danych w roku w razie choroby płaci ZUS.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

mozliwe ze nie liczylam wtedy dni chorobowego "nieciazowego" i dlatego mi wyszly takie wyliczenia

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

lenie do pracy a nie do lozka i z czyjej krzywdy zyc pasozyty jedne,ja tez bylam i mam dziecko ale mego pracodawce nawet na 1 zl nie okradlam,a wy wszyscy tylko okradac chcecie pasozyty jedne.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

wpm tak się nie rzucaj, bo są przypadki kiedy ciąża jest zagrożona i kobieta nie ma wyboru. Twój pracodawca na pewno docenia twój wkład odpowiednio cię wynagradzając...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Kukulka.... a zebys wiedziala,ze ja jestem najlepsza pracownica i moj pracodawca mnie docenil,inne dziewczyny zarabiaja po 1300 zl na reke a ja mam 2700 zl na reke,i moge dobierac se pracownikow,jestem na stanowisku kierowniczym,cos za cos,jestem szczesliwa razem z mezem ze tak postapilam a nie okradalam inne osoby,mam na mysli pracodawce.Pamietaj jedno ze zagrozenie jest zawsze jak jest sie w ciazy,ale ciaza to nie jest choroba,a my polki myslimy ze jestesmy swiete krowy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

wpm, no to masz zarobki że hoho, bo niedawno pisałaś, że zarabiasz 800 zł. Przez net można pisać różne rzeczy. Ja też uważam, że ciąża to nie choroba, ale nie broń tak pracodawców, bo to też są tylko ludzie. Poczytaj inne tematy o pracodawcach. Ciekawe czy poświęcasz 2 dni urlopu na dziecko, które nie ukończyło 14 lat?
Strasznie się i ich wybielasz...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Ps. Myślisz, że pracodawcy nie chodzą na zwolnienia?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

wpm- jestem w szoku czytając Twoje wypowiedzi!!!tym bardziej,że jesteś kobietą. Oczywiście są kobiety,które wykorzystują fakt bycia w ciąży,ale Ty piszesz jakby istniały tylko takie. Oczywiście ciąża to nie choroba,ale fakt istnienia zagrożenia,a realne zagrożenie poronienia to jest chyba różnica,nie uważasz!!! Jeśli Tobie lekarz powiedziałby,że musisz leżeć i wstać tylko możesz do łazienki,bo poronisz,to co jako wierna pracownica poszłabyś do pracy,bo przecież ciąża to nie choroba i zagrożenie zawsze istnieje?! Poza tym pracodawcy czasami nie dają wyjścia,znam przypadki,że pracodawca słysząc,że pracownica stara się o dziecko od razu przygotowuje jej wypowiedzenie,albo zostają przez to tak gnębione,że nie mają wyjścia i idą na zwolnienie,żeby siebie i dziecka nie narażać. Naprawdę zastanów się czasem, zanim wszystkich ocenisz pod jedno kopyto!!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

zasiłki to patologia

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Witam!
Czy ktoś się orientuje jaki okres jest brany pod uwagę do wynagrodzenia na L4?
Czytałam ze 12 miesięcy, ja jednak zmieniłam od stycznia pracodawcę i zastanawiam się czy to będzie 12 mies. czy też tylko okres przepracowany u nowego pracodawcy?\

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

wpm współczuję wychodzi na to że w twoim życiu liczy się tylko praca i żyjesz tylko nią a to nie wszystko ..... nie znasz powodów dla których kobiety w ciąży biorą zwolnienia moim zdaniem zdrowie dziecka jest najważniejsze egoistyczna matko !

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Do wyliczenia podstawy zasiłku chorobowego będzie brane tylko wynagrodzenie u obecnego pracodawcy.


Art. 37. 1. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:

1) wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości;
2) wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować w tym miesiącu, jeżeli przepracował choćby 1 dzień;
3) kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacona za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy, jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął żadnego wynagrodzenia.

Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.

Art. 36. 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

2. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

3. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

4. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Kukułka, podsumowując: tylko i wyłącznie wynagrodzenie, które otzrymuję od 01.2013 - czyli u nowego pracodawcy, przy macierzyńskim równiez będzie takie same wyliczenie? co [rawda na zwolnienie jeszcze sie nie wybieram, ale chce poprostu wiedziec :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Tak, tylko i wyłącznie wynagrodzenie z tego roku, czyli jednocześnie od 01.01.2013 r. od momentu zatrudnienia.
Nie bierze się przy wyliczeniach pod uwagę poprzedniego zatrudnienia.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Gdybym miala firme nigdy,ale nigdy nie zatrudnila bym kobiety na umowe o prace,to jest pewne ze naciagnie mnie na dziecko i strace pare tysiecy zl.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

wpm dostałaś awans na lepiej płatną latarnię? Niedawno 800, teraz prawie 3000zł? Mąż zadowolony, bo masz spore doświadczenie?
Nie dziwię się, że nic Ci nigdy nie pasuje, pewnie jesteś tak obolała, że na zadzie usiąść nie możesz.

Sprzedam akwarium, sprzęt akw.
https://picasaweb.google.com/OmiyuO/NaSprzedazAkwarystyka
Oraz rzeczy dla kobiet, dzieciaczków:
https://picasaweb.google.com/OmiyuO/12Sierpnia2013

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

wpm idąc Twoim tokiem myślenia pracodawca powinien Cię zwolnić,bo jesteś kobietą,czyli potencjalną naciągaczką!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

wpm, tylko że te kobiety pracują również na twoją przyszłą, wątpliwą emeryturę.
Mężczyźni też kombinują. Urlopy wypoczynkowe też powinno się podciągnąć pod naciąganie pracodawcy, bo niby jakim cudem pracodawca ma płacić za wypoczynek pracownika? Pracownik ma być do dyspozycji pracodawcy zawsze i wszędzie i nie narzekać, pracować 7 dni w tygodni, 24 godziny na dobę.

Ciekawe czy być tak się wymądrzała, gdybyś sama pracowała na umowie śmieciowej, np o dzieło lub umowie zlecenie bez płaconej składki chorobowej, a chciałabyś w przyszłości sama skorzystać z uprawnień związanych z urlopami macierzyńskimi?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: zasiłek chorobowy w ciąży

Kukulka, Bardzo dziękuję za pomoc:)
Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org