czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Szukam wiadomóści na temat wsi Giełczyn koło Łomży kiedy powstała jej dzieje losy historia jej mieszkańców itp.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Do biblioteki się przejdź.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Mała(nikła) wzmianka jest na Google-Giełczyn podlaskie wiki

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Wykrywacz Mikołaj przyniósł i miejscówek w okolicy szukasz ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Jakiś czas temu szukałem informacji m.in. pod jakiego dziedzica Giełczyn podlegał i nic. Mało rzeczy jest w necie na temat tej wioski.
Życzę powodzenia w poszukiwaniach i daj znać jak coś znajdziesz :)

Piszę poprawnie po polsku.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Aro...

w książce Czesława Brodzickiego i Donaty Godlewskiej pt. \"Łomża w latach 1794-1866\" jest wzmianka... (str.53)

\"... pod koniec Księstwa Warszawskiego...
... Teresie z Oborskich Skarżyńskiej za folwark i wieś Giełczyn i wójtostwo Konarzyce 1113złp, wypłacono 756złp. ...\"

były to należności, tzw. kompetencje, wypłacane byłym właścicielom dóbr zabranych za rządów pruskich.

teraz za bardzo czasu nie mam, ale później poczytam, to może jeszcze coś znajdę.

mam niestety tylko 1 część tego opracowania (2-gą)...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Giełczyn miał dostep do jeziora, ale ono wyschło i bagno zarósł las

---------------------------------------------




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

niestety, nie ma nic więcej konkretnego...

\"... w 1808r. do kasy powiatowej, łomżyńskiej... wpływała prowizja od kapitału z folwarku Giełczyn...\"

Giełczyn zaliczany był do \"dóbr narodowych\" tak jak i Konarzyce, będące w dzierżawie trzech braci- Janusza, Seweryna i Stanisława Skarżyńskich.

myślę, że właśnie w tej rodzinie trzeba szukać \"powiązania\" z tą wioską.

jako ciekawostkę powiem Ci Aro, że kiedyś będąc na wykopkach (ziemniaki!)
na polu pod tą wsią, znalazłem wielki, grubo srebrzony guzik herbu Lubicz.
ale to herb bardzo popularny na Mazowszu i Podlasiu... i inny temat.

pozdro!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Może to były jakieś kościelne dobra, tak jak np Piątnica Poduchowna? Dlatego nic niema.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

jest jest tylko trzeba dobrze szukac

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Piękne dzięki @szron58.
Skopiowałem Twoje posty i w wolnej chwili może podrążę temat.

Piszę poprawnie po polsku.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Giełczyn nie jest miejscem gdzie przed 1939 r. mieszkali Żydzi, ale miejscem ich martyrologii. Na skraju lasu (teren przedwojennego poligonu wojskowego), w pobliżu wsi Giełczyn od jesieni 1941 r. do lata 1944 r. Niemcy przeprowadzali pojedyncze i masowe egzekucje na ludności żydowskiej i polskiej. Zabitych chowano w dołach, rowach a nawet w studniach. W lesie giełczyńskim zostali rozstrzelani m.in. Żydzi z Łomży. W związku ze spaleniem większości zwłok przez wycofujących się latem 1944 r. Niemców, trudno ocenić liczbę ofiar. Według zachowanej i dostępnej dokumentacji w lesie tym poniosło śmierć ok. 12 000 osób, w tym ok. 7000 Żydów i 5000 Polaków. Po wojnie na miejscu znaleziono ok. 146 ciał niespalonych niezidentyfikowanych ciał ofiar, które w 1958 r. przez Polski Czerwony Krzyż zostały ekshumowane i pochowane na nieistniejącym obecnie wojskowym cmentarzu w Łomży. Miejsce egzekucji zostało upamiętnione poprzez trzy pomniki postawione w trzech głównych miejscach egzekucji oraz pamiątkowy głaz, który został ufundowany w 1973 r. przez łomżyńskich Żydów mieszkających w Izraelu

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Witam.

Skoro temat dotyczy Giełczyna to mam kilka pytań dotyczących historii mojej rodziny. Mój dziadek urodził w Giełczynie w 1913 r. jako syn Pawła i Władysławy. Miał brata Teofila. Ponoć mieli duże i bogate gospodarstwo. Najpewniej także byli jakoś spokrewnieni z tymi Rytelewskimi z Zambrowa (Łomży) gdyż wiedzieli o swoim istnieniu i najpewniej się znali. Wspólny przodek obu tych gałęzi niemal pewny. Znalazłem także ciekawą informację na temat najpewniej kolejnego członka rodziny. Otóż niejaki Kazimierz Rytelewski urodzony w Giełczynie zginął w Bitwie pod Monte Cassino. Pytanie kim on był dla mojego dziadka Eugeniusza czy pradziadka Pawła? A może to syn starszego brata mojego dziadka? Młody chłopak był, zginał w wieku 18 lat (ur. 15 sierpnia 1926 r a zginał pod Pizzo Corno 10 maja 1944 r). Podejrzewam, że skoro Armia Andersa była tworzona w ZSRR z osób uprzednio tam wywiezionych, to musiał tam trafić jako nastoletni chłopak, być może z rodzicami? A może to był syn brata mojego dziadka - Teofila? Jest nad czym snuć rozważania 🙂. Czy w Giełczynie mieszkają obecnie jeszcze jacyś Rytelewscy? Jeśli ktoś mógłby pomóc mi rozwiązać tę łamigłówkę byłbym wdzięczny :).

Pozdrawiam!
K. Rytelewski

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Ps. Gdzie mógłbym ewentualnie poszukać informacji na temat przodków? Gdzie byli chowani mieszkańcy Giełczyna? Czy jest tam cmentarz czy też byli chowani w innej miejscowości?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Rozpocznij od ksiąg parafialnych, cmentarz jest w Łomży ale z racji że od jakiegoś czasu stare groby są likwidowane a miejsca sprzedawane, pozostają czesto jedynie papiery.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Dziękuję, spróbuję. Który to cmentarz, jaka parafia?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Giełczyn historia wsi i jej dzieje

Witam.

Posunąłem się dużo dalej jeśli chodzi o moją wiedzę i w związku z tym nie potrzebuję już informacji na temat rodziny Rytelewskich. Jednak zawsze chętnie poczytam sobie na temat historii Giełczyna, jeżeli jeszcze cokolwiek ciekawego ktoś tutaj zamieści.

Ps. Najprawdopodobniej część rodu Rytelewskich, która mnie osobiście interesuje, pochodzi z pobliskich Konarzyc. Kilka pokoleń mieszkało kolejno w Giełczynie ale wszystko wskazuje na to, że w Konarzycach byli moi przodkowie najpierw. W sumie rzut beretem ;)!

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org