sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
akwarium

Mam pytanie założyłem akwarium około miesiąc temu woda odstala tydzień czasu do wody w tym czasie była podłączona grzałka i filtr plus uzdatniacze takie jak aguaSafe i torefin complex po tygodniu zostały zakupione i wpuszczane 6 skalarow i 2 bocje wspaniale wszystko oki karmione 2 razy dziennie sucho karmo raz w tyg mrożonki po tygodniu dołożyłem z weloniatych karasie wyupiaste oczy i ząbki i glonojady przed wczoraj kupiłem 4 skalary a na stepny dzień zauważyłem że rybki pochowane są po kątach a 2 skalary z większych i wcześniej kupionych są zdechniete wylowilem je a dziś zauważyłem za padły dwie bocje Pomocy co to za chorobą co robić

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Przede wszystkim ile litrów ma akwarium? Zdecyduj się albo na skalary, albo na karasie, razem te ryby żyć nie będą, to nie te biotopy i nie te charaktery do łączenia.
Bocje bardzo często można kupić z ospą rybią. Na rybach nie było widać żadnych małych białych kropek?
Czy ryby nie mają odstających łusek, ranek, czy oczy wyglądają normalnie?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

To są młode rybki i racZej nie było widać między nimi agresji a rybki wyglądały na zdrowe i zadbane u jednego z tych weloniatych jedne oko wygląda jak by miał zacme

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Akwarium 112l temperatura 27 stopni

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Podstawowa zasada na samym początku ... nie używamy chemi żadnych uzdatniaczy ja kiedyś również używałem i tylko problemy były a teraz wlewam wodę postoi kilka dni na filtrze i wpuszczam ryby i jest ok , dobrze mieć również tak z kilka litrów starej wody z akwarium wtedy szybciej dojrzewa .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Wodę z akwarium wlewalismy razem przy zakupie rybek dostawalismy z rybami a te różne środki uzdatniania w sklepie zoologicznym nam zalecił

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Jeśli oko było białawe, to mógł to być początek pleśniawki. Albo i ryba była ślepa, bez obejrzenia niestety nie da się ocenić.
112 litrów to za mało na te rybki, po 4-5 miesiącach się pozabijają. Skalary wymagają minimum 200l akwarium (minimum 50cm wysokości), na każdego następnego potrzeba minimum 20l więcej. To charakterne ryby, także nic weloniastego przy nich nie uchowasz, bo zostanie to zeżarte lub ogryzione.
W zoologicznym to i małpę na łańcuchu polecą, oby tylko zarobić ;) A jak kupiłeś u Żelaznego, to i padanie ryb mnie nie zdziwi, bo to wylęgarnia chorób jest. Dosyp do akwarium czubatą łyżeczkę soli kuchennej i podnieś na kilka dni temperaturę na 28 stopni. Jeśli nic złego nie będzie się działo, to po 4-5 dniach obniż ją do 26 stopni.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

A nie zaszkodzi sól??? Tak tę welony i ząbki były kupione u żelaznego na al legionów ale te rybki żyją a pozostałe przy katedrze i te co były pierwsze wpuszczone padają wczoraj dwa skalary obok siebie pod grzałką leżały a dziś bocje na roślinach leżały

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Gdzie kupić można ładnych zdrowych i jakich rybek

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Sól im nie zaszkodzi, odkazi akwarium (i ryby) z ewentualnej choroby. Sól jest najbardziej podstawową pomocą przy wszelkich chorobach, chociaż w przypadku stwierdzenia konkretnej, najlepiej zastosować odpowiedni specyfik (chociażby Ichtiosan przy ospie rybiej). Jeśli nie wiesz co dokładnie dolega rybom, lepiej nie lać chemii w ciemno, nie jest ona obojętna ani dla roślin, ani dla ryb.
Ryby u Żelaznego żyją w takich warunkach, że kiedy wpuścisz je do lepszej wody, to najczęściej odżyją, chyba, że są już porządnie \"pochorowane\" - wtedy padną. Jednak ryby z innego źródła przy kontakcie z \"żelaznymi\" często łapią od nich cudaki i padają.
Obecnie w Łomży nie ma żadnego dobrego sklepu z rybami. Każdy ma poważne minusy. Dobry był na Bema, ale kobita go zamknęła jakiś czas temu. Dobre ryby kupisz w Kolnie, bo tam facet ma i wiedzę i chęci dbać o swój sklep. Najlepiej poszukaj prywatnie hodowców w Łomży, jest ich trochę. Kupisz taniej i bezpieczniej. Możesz się poogłaszać tu na forum, są też podlaskie fora akwarystyczne i chyba jakieś łożyńskie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Może ktoś ma jakiś namiar na dobrą hodowlę wlalem łyżkę soli rozpuszczonej w wodzie do akwarium

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Czytając forum wnioskuje że to ospa na czarnym welonie widać białe pęcherzyki i zacme na oczach a jeden z skalarow leży przy grzalce czasami płynąć przekrecajac się na bok

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Ta woda z akwarium z zoologicznego się nie nadaje przeważnie jakiś syf razem z wodą lub roślinkami przechodzi na nasze akwarium np ślimaki lub choroby a który taki sklep zalecił uzdatniacz ? lepiej się ich nie słuchaj bo ludzie w sklepie wcisną ci wszystko żeby tylko sprzedać a potem żeby przychodził i kupił to preparat na glony a to na ospę a to jeszcze co innego , sam wiem po sobie bo to już przerabiałem a akwarystyka to ciężki temat tym bardziej w Łomży gdzie nie ma dużego wyboru .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

ja mam molinezje zadbane i zdrowe po 3,50.3zł za szt jak i również gupiki od 1-4zł zapraszam

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Nie nie odpowiadają mi te odmiany ryb chętnie kupił bym poszukuje skalary b mi się widzą w moim akwarium a w sklepie zoologicznym na al legionów tak nam doradzono

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

chlopie za duzo karmisz, wlej bactosana jak woda zmetniala bo to pierwotniaki sie tworza..

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Tak właśnie zauważyłem metni się woda ale filtr ciągle wodę filtruje a karmię dwa razy dziennie suche płatki a raz w tyg pokarmy mrożone ttak podpowiadziano mi w sklepie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Problem rybek nie minął dziś z nocy padły dwa glonojady i dwa skalary

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

to fakt na Bema mieli najlepsze rybki i nie bylo problemu z nimi, my po zakupie ryb na dwornej mielismy duzy problem ryby byly chore i zanim wyleczylismy chorobe tez nam duzo padlo:( a na legionow polecaja to co im najmniej schodzi i ryby niekoniecznie przezywaja... zawsze tam jest podstawowe pytanie jakie akwarium i co w nim jest... obecnie kazdy sklep zoologiczny w łomży ma jakies wady :(

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Dziś byłem w sklepie puszku dostałem ichtio i podnioslem ten do 31 stopni ale rybki nadal są takie osowiale pływają pojedynczo i się kiwaja na boki a woda jest metna

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Gdzie są w Łomży jakieś sklepy zoologiczne oprócz przy katedrze i na al legionów z rybkami bo na tych sklepach mam opinie...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Poza tymi dwoma jeszcze na kazanskiej drugi sklep zelaznego

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Do żelaznego nie mam przekonania znam te sklepy prawie od początku to tylko zastalo mi Kolno lub Ostrołęka

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Nie dziwie sie :P zostal jeszcze bialystok. Zarejestruj sie na akwapodlasie.org i popatrz w gieldzie oferty, bo wiem, ze sa ladne skalary od uzytkownika bert na sprzedaz, sprawdzone. Znajdziesz na pewno uzytkownikow z Lomzy, ktorzy jezdza systematycznie do bialego i Ci przywioza co trzeba

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

W Łomży hoduje i sprzedaje skalary p. Rysio, jednak nie mam już do niego numeru.
Jednak zanim coś kupisz, musisz odczekać, aż sytuacja z Twoim akwarium się wyklaruje.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Tak mam taki zamiar zaczekać zobaczyć jaką sytuacja jak będzie trzeba to nawet wodę opuszczę do zera wszystko wygotuje do białego jeździ co dzień mój Brat Ale jak jr przewieźć aby nie zmarzły godz jazdy

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Niech poprosi, by w sklepie ryby zapakowali w największy worek. Następnie niech go poowija w ubrania trzyma w ciepłym miejscu w aucie.
Dojadą raczej bez problemu, czasem z hurtowni do sklepu droga wynosi kilka/naście godzin, a ryby w workach za dużo wody nie mają, do tego przewożone są w kartonach styropianowych, najczęściej bez dodatkowego podgrzewania.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Wez w domu jakis maly karton, tak zeby wszedl do niego worek z rybami, wyloz go od srodka styropianem z kazdej strony i bedziesz mial dobre opakowanie do transportu. W aucie albo pksie na pewno nie zmarzna, a tyle, co je przeniesc do auta to i pod kurtke wsadzi. Nic im nie bedzie. Tak zapakowane zwierzeta przy tych temp i paczka wysylaja

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Oki to dziękuję za radę

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Ja kupuje w białymstoku ryby i jest OK co do transportu w taką pogodę jest idealnie bo gorzej transportować w skwar a tak ja np wsadzam worki w plecak z ubraniami tym bardziej w samochodzie jest ciepło więc wystarczy ale najważniejsze żeby worek z rybami nie przewalał się z miejsca na miejsca i będzie dobrze tym bardziej to nie jest daleko a ceny również niskie np neon 1,50 a w Łomży 3-4 zł przy zakupie powyżej 20 zł jest już różnica . Polecam tobie restart akwarium i zalać na tydzień lub dwa i dopiero ryby wpuszczać , ja miałem tak że czasem po godzinie od zalania wpuszczałem ryby co już wcześniej miałem i nic się nie działo ani z rybami ani z wodą i polecam poglądać ludzi na youtube co mają akwaria jeśli chcesz mieć skalary to wpisz se \"mokre łapska\" gościu również ma kilka skalarów i również nakręcał od początku założenia i czasem można coś ciekawego się dowiedzieć ale również unikać pewnych rzeczy już na błędach kogoś ale zawsze łatwiej uczy się na swoich błędach więc powodzenia .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Zostały mi 4 skakary i dwa welony i 4 glonojady pplus ząbki narazie mają się Oki jedzą pływają myślę że przeżyją

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Poza tematem jakbys byl zainteresowany to mam troche roslin na zbyciu z wycinki w akwa do oddania. Za duzo mi sie tego robi :P

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

York, kiedy ryby chorują należy im zrobić głodówkę. Karmienie wspomaga rozwój choroby.
Im się nic nie stanie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

roslinami ja bym był zainteresowany

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: akwarium

Na jaki czas im zrobić głodówka nic a nic nie karmić?

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org