czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
znów podwyżka za prąd..

myślałam że żyję w miarę oszczednie - palę tylko w jednym pokoju, ale często gra tv ( lcd dużo ciągnie..? ) i komp. Piekę bardzo rzadko a piorę 1 - 2 razy w tyg ..... Nie prasuję, nie mam zmywarki ani kuchni na prąd....Za co aż tyle się płaci..? teraz mam miesięczną ratę 122 zł...a jak jest u was..??

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

U mnie chyba teraz z 20 zł mniej, czyli 150 zł około. Pranie robię 1- 2 razy w tygodniu, chodzą dwa komputery, z czego jeden przynajmniej pół dnia, ładowarki ciągle podłączone, kuchenka elektryczna codziennie używana, elektryczny czajnik, który podobno dużo ciągnie prądu i dwa telewizory, z czego jeden prawie cały dzień.

___________________________________________________________

Nie ma miłości, są ciężarówki ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

u mnie sporo mniej odkąd wymieniłem oświetlenie na led żarówki itp ale i tak uważam że energia i woda za dużo kosztują

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

miesiac za prad rachunek 90 funtów sie znaczy 450zł
tv, pralaka itd jak u innych

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Przyjełam cenę 1 kWh = 0,55zł
Przykład. Stara żarówka 100W napali 1 Kw w 10 godzin

0. Sumaryczny pobór mocy urządzeń pracujących w domu na santby:
30W = 0,03kW

To sumaryczny rachunek za rok za te "przeciekające" waty powinien wynieść
matematycznie (ale szacunkowo, bo jak włączymy PWR ON to oczywiście pobiera
więcej):
[0,03kW x (365dni x 24h)] x 0,5zł/kWh = 131,40 zł

1. Odkurzacz
Używamy standardowego odkurzacza. Jego pobór mocy wynosi 1500W. Odkurzamy dom przez 20 minut co pięć dni. Rocznie odkurzanie zajmie nam zatem 24,3 godziny
(h).
zużycie prądu: 1500W = 1,5 kW, czyli 24,3 h x 1,5 kW = 36,45 kWh
koszt: 36,45 kWh x 0,55 PLN = 20,05 PLN

2. Lodówki
Współczesne, energooszczędne lodówki (klasa A) pobierają 270-320 kWh. Starsze
lub modele klasy B lub C zużywają rocznie aż do 500 kWh. Policzmy zatem koszt
zużycia prądu dla dobrej klasy lodówki i jej gorszego odpowiednika.

koszt (1): 300 kWh x 0,55 PLN = 165 PLN
koszt (2): 500 kWh x 0,55 PLN = 275 PLN

3. Czajnik elektryczny

Codziennie trzy razy gotujemy wodę w czajniku elektrycznym. Przeciętnie moc
tego urządzenia to 1900-2100W a gotowanie wody trwa 3 minuty.
zużycie prądu: 2000W = 2kW; dziennie 9 minut, a rocznie 365 x 9 = 3285 minut =

54,75 godzin; 54,75 x 2kW = 105,5kWh
koszt: 105,5kWh x 0,55 PLN = 58,- PLN


4. Oświetlenie mieszkania
Do oświetlenia przykładowego mieszkania potrzebujemy osiem tradycyjnych żarówek
100 watowych i dwie 60 watowe. Dajmy na to, że przeciętnie korzystamy z
oświetlenia 4 godziny dziennie.
zużycie prądu: 8 x 100W + 2 x 60W = 920W = 0,92 kWh; 4 godziny x 0,92 kWh =

3,68 kWh (dziennie); 3,68 kWh x 365 = 1343 kWh
koszt: 1343 kWh x 0,55 PLN = 738,65 PLN

Jak widać oświetlenie mieszkania jest drogie. Gdy zależy nam na oszczędzaniu
warto skorzystać z żarówek energooszczędnych, które zużywają 80% mniej energii
niż zwykłe żarówki lub żarówek LED (ponad 90% mniej energii). Oznacza to, że,
biorąc pod uwagę powyższy przykład, zapłacimy około 150 PLN lub w przypadku
żarówek LED około 75 PLN.


7. TV i monitor

Zużycie prądu w przypadku telewizorów i monitorów zależy w dużym stopniu od
przekątnej ekranu i zastosowanej technologii. Poniżej kilka przykładów:

TV projekcyjny JVC HD-56G887 (56") - 193W [stan czuwania: 1W]
LCD TV Samsung LN-R3228W (32") - 117W [stan czuwania: 2W]
LCD TV Samsung UN55C800 55" - 129,46 W
LCD TV Sharp LC-65D90U (65") - 584W [stan czuwania: 76W]
LCD TV Panasonic TH-50PV7P (50" i rozdzielczość 1366x768) - 246W [stan czuwania: 1W]
LCD TV Panasonic TH-50PY700 (50" i rozdzielczość 1920x1080) - 561W [stan czuwania: 1W]
CRT TV Sony KD-34XBR960 (34") - 193W [stan czuwania: 3W]

Plazma TV Panasonic TH-42PX60U (42") - 245W [stan czuwania: 1W]
Plazma TV Panasonic TC-P54G10 54" - 282,85 W
Plazma TV Philips 42PF9631D (42") - 311W [stan czuwania: 1W]

LED TV LG 47LE8500 - 47" - 90,01 W

monitor Samsung SynMaster 172T (17") - 40W [stan czuwania: 1W]

Według redakcji CNET przeciętne zużycie prądu na 1 cal2 dla telewizorów wynosi:
TV projekcyjny - 0,14W na cal2
LCD - 0,29W na cal2
Plazma - 0,34W na cal2
CRT - 0,34W na cal2

Biorąc pod uwagę stosunek rozmiaru do zużycia prądu, najlepiej wypadają
telewizory projekcyjne a następnie LCD. Warto przed zakupem telewizora
sprawdzić, ile energii pobiera, również w stanie czuwania.
Wyliczenia przeprowadzam na TV LCD 32" Samsung LN-R3228W. Załóżmy przy tym, że
dziennie jest on włączony przez 4 godziny, a przez pozostały czas znajduje się
w trybie czuwania.
zużycie prądu: 117W = 0,117kW, czyli 0,117kW x 4h x 365 dni = 170,82 kWh (TV
włączony); 2W = 0,002 kW, czyli 0,002 kW x 20h x 365 dni = 14,6kW (tryb
czuwania); 14,6 kW + 170,82 kW = 185,42 kW
koszt: 185,42 kW x 0,55 PLN = 102 PLN

8. Pralka
Załóżmy, że korzystamy z pralki dwa razy w tygodniu (zatem w przeciągu roku
wykonamy 104 prania). Przeciętna pralka klasy energetycznej A zużywa 0,95 kWh
na pranie.

zużycie prądu: 0,95 kWh x 104 = 99 kWh
koszt: 99 kWh x 0,55 PLN = 54,45 PLN

Aby prać energooszczędnie, pranie warto wykonywać w możliwe niskich
temperaturach, stosując odpowiednie do tego proszki i zapełniając bęben pralki
w całości. Jak podają eksperci z PTPiREE, dwa prania z niepełnym ładunkiem
powodują wzrost zużycia energii aż o 35%. Warto też skorzystać z
zaprogramowanych trybów prania, takich jak np. ekologiczny lub ekonomiczny.

9. Inne urządzenia:

PlayStation 3 - 197 kWh
Xbox360 - 187 kWh
Przeciętny komputer PC + monitor - 78 kWh + 40 kWh
Router WiFi - 7 kWh
Laptop - 35 kWh



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

PODWYZKI A POBORY----STOP.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Koszt zużywanej energii można zmniejszyć m.in. poprzez zmianę dostawcy energii elektrycznej (vide: kalkulator taryfowy) lub poprzez zmianę taryfy energii ze standardowej płaskiej opłaty na taryfę, która uwzględnia dwie strefy czasowe (między 13:30 - 15:30, a także 22:00 - 6:00). Polega to na zastosowaniu dwóch progów zużycia energii elektrycznej w strefie droższej ("dzień") i w strefie tańszej ("noc"). Przekroczenie progu w strefie tańszej powoduje obniżenie ceny energii elektrycznej w tej strefie. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy z włączeniem różnych elektrycznych urządzeń (np. pralki, zmywarki do naczyń) możemy poczekać aż do danej strefy czasowej. Cena jednego 1 kWh w strefie dziennej wynosi około 0,55 PLN, a w strefie nocnej połowę mniej czyli 0,28 PLN. Warto się zatem zastanowić nad zmianą taryfy.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

chory kraj to i chore ceny !

ktośiek

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Podsumowując, świadomość ilości pobieranego prądu przez urządzenia elektryczne oraz umiejętne ich używanie pozwoli na obniżenie naszych rachunków za prąd nawet o 30%. W przypadku, gdy płacimy 1500 PLN za prąd możemy zaoszczędzić do 500 PLN rocznie. Ponadto nasze działania korzystnie wpłyną na środowisko naturalne, dzięki czemu ulegnie zmniejszeniu emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Warto o tym pamietać, i to nie tylko 31 marca, a więc w tzw. dniu "Godzina dla Ziemii" (Earth Hour).

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Wtym kraju ja zbliza sie nowy a konczy stary rok to w tvp zawsze jak siegam pamiecia podaja co znow podrozeje ,w ciagu roku ciagle podwyzki a to paliwa itp. No czasami podaja ze urzednicy premie dostali tyle a to tyle . Ja rozumiem bezyne kupujemy od arabow placimy w dolarach ,wiec jesli waluta rosnie ,oraz cena na gieldzie .to i benzyna rowniez.Ale ceny wody ,sciekow ,modernizacje pobory premie .....,cieplownie ceny podnosza bo co ??/ ceny wegla rosna ,modernizacje. Te firmy wszystkie panstwowe ,rady nadzorcze . Banki cala masa ,niewiadomo ktory polski ,chyba PKO bo ma w nazwie ze polski . Kiedys dwonili do mnie z Doutche banku ,zebym zalozyl konto ,a ja im mowie ze ja jestem polakiem i niemam marek. Wlasciwie to te ceny na prawie wszystkie artykuly ,uslugi sa taki jak w innych czesciach swiata ,tylko sila nabywcza to narazie daleko za murzyn.....

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

dziwia mnie wasze rachunki...mieszkajac w lomzy tv palil sie u mnie 24/7 wylaczany byl jedynie jak wychodzilam z domu.to samo tyczy sie komputera.xbox czy ps chodzily conajmniej pol dnia..dodam rowniez ze dzieciaki rowniez posiadaly tv..rachunek 80zl.bez doplaty po 6miesiacach

Jestem jaka jestem! Nie dbam o opinie ludzi mi Obcych.Milcze, kiedy cierpie. Zamykam drzwi, kiedy chce byc sama. Zawsze sie smieje. Marze o swiecie bez granic. Musze... ja nic nie musze.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

WIEC CO SIE DZIEJE Z OPLATAMI ZA ENERGIE W LOMZY?!!!!!!!!!!!!!!!!! nie raz z nimi sie klocilam - jesli place 120 zl za kompa i jedna zarowke 25 v A W DOMU JEDNORODZINNYM - ZAKLAD STOLARSKI ,DWIE LODOWKI , DWA TELEWIZORY ,DWA KOMPUTERY!??? I NIE MA MOCNYCH!!!!!!!!!!!

nawet jeśli będziemy krzyczeć, głupiec nic nie zrozumie
Katon

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Jeśli "za kompa i jedną żarówkę 25" płacisz 120 złotych miesięcznie, to chyba rzeczywiście trochę za dużo.
A swoją drogą, to w jaich warunkach mieszkasz? Bez lodówki, pralki, czajnika, żelazka, suszarki do włosów, z jedną zarówką tylko? To do kibla ze świeczką chodzisz, czy jak?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

4feeter eee, to nie tak:))) wlosy susza sie same , czajnik na gaz (nie uznaje elektrycznych) , piore raz na 2 tygodnie , prasuje jak musze!!!!!!!!!! 2x do roku :))))))))))) a .. do kibla faktycznie chodze po ciemku :)))))))) -bo dopiero w kiblu mozna zapalic ??! lodowka A ++ . wiec dlaczego place takie rachunki???

nawet jeśli będziemy krzyczeć, głupiec nic nie zrozumie
Katon

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

aa... telewizorni nie ogladam i nie4 patrze o0d 2 lat!!!!!!!!!!!!!!! przynajmniej zdrowsza jestem:)))))))))

nawet jeśli będziemy krzyczeć, głupiec nic nie zrozumie
Katon

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

rzepicha o co chodzi w tej wypowiedzi....? : aa... telewizorni nie ogladam i nie4 patrze o0d 2 lat!!!!!!!!!!!!!!! przynajmniej zdrowsza jestem:))))))))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

A ja płacę 197 złotych i sam już nie wiem czy to dużo, czy mało?
Aha, mam trochę więcej żarówek niż jedną :))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

i to nie piewsza

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Temat jakiś nienormalny, bo i tak wiadomo, że wszystkie ceny rosną oprócz wypłat (przecież to by nie była Polska). A dla przykładu, ja płaciłem do ubiegłego roku 96zł miesięcznie, a przy tym samym wykorzystaniu energii obecnie mam 169zł i w tym przypadku oraz systemie w którym żyjemy jest tylko jedne wyjście, może BinLaden ma brata, to nam pomoże. Wystarczy to gówno zrównać z ziemią i powstaną inne rządy, może lepsze, to też nie jest obietnicą, bo nie nagrabi od siebie. A propo liczników, są wyeksploatowane i niestety, nakręcają biznes elektrowni. Po drugie, wyłączyć wszystkie odbiorniki energii, bo to gówno nawet bez odbioru potrafi się kręcić, czyli nakręca wiecej. A teraz spójrzcie na swoje rachunki, co tam dokładnie pisze i zweryfikujcie gdzie jest błąd. Kiedyś było rachunek + jednostka za kW + podatek, a teraz mamy wielki oszołom w którym niewiadomo o co chodzi, lecz po prostu musimy płacić, to może zmienić dostawcę prądu? Poczekamy na konkurencję.

______________________________________
Pozdro wszystkim pozytywnie i realnie myślącym.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

to oczywiste ,jeszcze nie było tak by spadło

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

dziwne ze co miesiac placi sie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Bo płacicie haracze w postaci opłat przesyłowych zmiennej i stałej ! A Przynajmniej jedna z tych opłat to haracz!
I jeszcze kosmiczny podatek VAT 23% i dlatego wychodzą ogromne sumy za prąd które maja się nijak do wynagrodzeń!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Nigdy nie oszczędzaliśmy prądu. Nie zastanawiałam się nad tym, czy świecą 3 czy 5 żarówek, czy świecą się diody, czajnik jest pożeraczem prądu i czy pieczenie jednej bułki w piekarniku jest opłacalne. Jednakże teraz, gdy nasz syn poszedł do przedszkola, zatem spędzamy w domu jedynie wieczory, nie pieczemy, nie gotujemy i nie oglądamy telewizji zastanawia mnie ciągle rosnąca kwota na rachunkach. Podwyżki, ok, ale ile można. Przyszły mi ostatnio nowe rachunki, prognozują, że zużyję miesięcznie prądu za 220 zł. MASAKRA. Jestem wściekła. Na domiar złego pralka odmówiła posłuszeństwa i musimy kupić nową. Zastanawiam się czy energooszczędne pralki to fakt, czy tylko chwyt marketingowy? Macie jakieś doświadczenia z tego typu sprzętem? Pomożecie?

Łasuch! nom nom nom

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

wiem cos o tym

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

122 zł to pikuś--płacimy co miesiąc 150 zł,a w lipcu przyszła dopłata(od lutego) 570 zł,naturalnie w lutym też była,bo jakże inaczej--bagatela 600 zł--ogółem rocznie wychodzi 3 tyś złotych.Moim złodziejem prądu jest kuchnia na prąd,stąd te rachunki i dopłaty--tak przypuszczam,bo jak to inaczej wytłumaczyć?


Wyleczyć można tylko tego, kto chce być zdrowy...


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Rachunki są takie wysokie bo 30-50% wartości rachunku za energię elektryczną to opłaty przesyłowe za sam fakt DOSTARCZENIA energii do domu, ale ja nie o tym :)

Biorąc pod uwagę wszystko co przeczytałem powyżej, czy jest ktoś kto potrafi mi sensownie wyjaśnić dlaczego 90% łomżyńskich przedsiębiorców w ogóle NIE JEST zainteresowanych zmianą sprzedawcy energii ?!

Klienci indywidualni także nie, pomimo braku jakichkolwiek racjonalnych powodów do trzymania się PGE( aczkolwiek tych jeszcze potrafię zrozumieć, bo zmiany nie są, aż tak wielkie jak by chcieli, ale to jest efekt polityki Urzędu Regulacji Energetyki trzymającego ceny na jednym poziomie dla wszystkich).

Na naszym rynku jest ponad 40stu( tak CZTERDZIESTU) sprzedawców energii elektrycznej. Wystarczy poszukać, poczytać i nie dość, że można zaoszczędzić, to jeszcze dostać ciekawe promocje (np. pierwsze 2000 kWh za darmo).

Już w tej chwili nasz kochany monopolista stara się chociaż trochę obniżyć ceny energii elektrycznej, bo zaczyna tracić klientów na rzecz konkurencji, a co by było gdyby nie 5%, a 50% ludzi/firm zaczęło zmieniać sprzedawców?

Jednakże dopóki sytuacja będzie wyglądała jak wygląda to ceny będą cały czas wysokie i coraz wyższe.

----------------------------------------------------------------------------
Many people are alive only because it's illegal to shoot them.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

jos a ty od jakiego sprzedawcy energii korzystasz..?
co do zmiany dostawcy to zeby kilku, kilkunastu chętnych się zebrało to by raźniej było zmienić .. :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Kama30,

ja niestety nie jestem właścicielem mieszkania, w którym mieszkam, więc wpływ mam bardzo niewielki na to kto wystawia rachunki za energię elektryczną :)

----------------------------------------------------------------------------
Many people are alive only because it's illegal to shoot them.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

by żyło się lepiej socjal w elektrowni to 5 tys na dziecko na wypoczynek letni, cokolwiek te dupki złożą jako podwyżkę kosztów to żąd klepnie...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Prąd jest drogi, dlatego polecam montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim można bardzo dużo zaoszczędzić. Więcej o montażu i o samych panelach można dowiedzieć się z tej strony: http://pgreen.com.pl/panele-fotowoltaiczne/

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: znów podwyżka za prąd..

Można łatwo uporać się z problemem podwyżek prądu. Wystarczy zdecydować się na instalację fotowoltaiczną, która w zdecydowanej większości pokrywa koszty zużycia prądu. To inwestycja, na którą na pewno warto się zdecydować. O wszystkich jej zaletach dowiesz się ze strony: https://gramwzielone.pl/systemy-fotowoltaiczne-przyszlosc-energetyczna-calego-swiata?v=1&sid=1. Znajduje się tutaj artykuł, który szeroko porusza ten temat, więc na pewno po przeczytaniu nie będziesz mieć wątpliwości czy warto się na nią zdecydować.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org