piątek, 20 października 2017 napisz DONOS@
  2016-03-18
w kinie Millenium

Marek Świrydowicz [W cieniu kadru]
gdzie: w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku
godzina rozpoczęcia: 18:01:00
czas trwania imprezy: do 2016-04-10

„Kontekst własnych poszukiwań malarskich wiążę z ogólnie pojętą rzeczywistością. W tym, co nazywamy realnością, chciałbym doszukać się elementów nie koniecznie z góry określonych jako formalnie rozpoznawalne i umieszczenia ich w nowym miejscu, moim wybranym obszarze znaczeń, kolorów, odniesień. Obraz rzeczywistości, pomimo wyjęcia go z konkretnego miejsca, traci na dosłowności znaczenia oraz staje się nowym, samoistnym kadro – bytem. Owy nowy twór, jest tylko punktem wyjścia do dalszych zmian, przeskalowań chociażby. Nie jest moją intencją doprowadzać do ujednolicenia kadro – bytu. Jest mi raczej bliżej do prób budowania cyklów prac.
Skalowanie, odwracanie, porównywanie, jak też szukanie powiązań między poszczególnymi ich składowymi, jest wyjątkowo bliskie sposobom, jakie występują w gamie twórczego myślenia, w obszarze teatralnego postrzegania rzeczywistości. Mając na względzie własne doświadczenia z obszaru teatralno – malarskiego, nie mógłbym pominąć tego właśnie odniesienia. Zdecydowanie to, co niesie kompozycja, proporcja, jak też określona tonacja, wiodą prym w moich autorskich poszukiwaniach. Nie zamykam się na pojedynczą wartość koloru, konkretną gamę czy odcień.
Hasło transpozycja wydaje się najbardziej trafne, aby wyrazić to, co pojawia się w obszarze powierzchni obrazu. Swego rodzaju konkretność, ale ukazana w pryzmacie umownego kadru. Co do inspiracji, to nie mam jednej, która jest na tyle konkretna i determinuje wszystkie moje tematy.
Podwójny egzemplarz, dyptyk, duplikat, wersja light, swego rodzaju stykówka, jest to wyjątkowo przedziwny zestaw skojarzeń, które pojawiają się w chwili konkretyzowania oraz próby opisania, raczej uzewnętrznienia nazewnictwa własnych prac. Pomimo obcowania jedynie w sferze wyobrażeniowej, fakt powrotu do pra - wersji tematu przewodniego nie jest sprawą prostą i jednoznaczną”.

Marek Świrydowicz

zaprasza: Anonimowy donosiciel :)
wystawy, wernisaże  Hkalendarz v. 1.2
 
 

Ogłoszenia płatne

 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0