poniedziałek, 20 lutego 2017 napisz DONOS@

Dwóch takich, co włamywało się do piwnicy

cz pon, 20 lutego 2017 14:55

23 i 22-latek włamali się do piwnicy w bloku przy ul. Dmowskiego. Wynieśli między innymi monitor LCD i opakowania z butami oraz z drobnymi częściami elektronicznymi powodując straty w kwocie około 350 zł. Zgłoszenie o kradzieży policjanci otrzymali w piątek i jeszcze tego samego dnia zatrzymali dwóch podejrzanych.


WORD dał 40 000 zł podstawówkom i kamizelki przedszkolakom

cz pon, 20 lutego 2017 14:40

- Konkurs polegał na tym, żeby przekonać dorosłych do kontroli technicznej pojazdu – mówi Janek Mroczkowski z klasy II c Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Piątnicy, którego klasa wygrała 5 000 zł, zaś szkoła – 20 000 zł w konkursie, organizowanym przez WORD w Łomży, ph. „Bezpieczna rodzina w bezpiecznym aucie”. - Tylko 80 procent pojazdów jest regularnie badanych, 20 procent takiej weryfikacji nie przechodzi – powiedział z troską dyrektor WORD Mirosław Oliferuk podczas uroczystości wręczania nagród: 10 000 zł zdobyła SP nr 5 w Łomży, a 5 tys. zł SP nr 7. Przy okazji akcentował drugą akcję WORD „Bądź bezpieczny na drodze”, przekazując kamizelki odblaskowe.


Śmierć w garażu

cz pon, 20 lutego 2017 14:06

Zatrucie tlenkiem węgla było przyczyną śmieci 38-letniego mieszkańca Łomży. Jego ciało znaleziono w niedzielę po południu w samochodzie zaparkowanym w garażu jednego z bloków przy u. Rycerskiej.


Łomża w programie rozwoju elektromobilności

cz pon, 20 lutego 2017 13:06

Łomża znalazła się w gronie 41 polskich miast i gmin – do Warszawy po Sokółkę, których przedstawiciele podpisali listy intencyjne z rządem dotyczące rozwoju elektromobilności. Jednym z istotnych celów porozumienia jest zwiększenie liczby autobusów elektrycznych w polskich miastach i gminach w ramach istniejących systemów komunikacji zbiorowej.
- Dzisiejsze porozumienie oznacza, że elektromobilność znajduje się na najlepszej drodze, żeby stać się kołem zamachowym reindustrializacji naszej gospodarki i pozytywnym przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości – mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.


Rekordowa zbiórka dla Filipka: 12.167,58 zł

cz pon, 20 lutego 2017 12:42

- 19. luty 2017 roku zostanie w mojej pamięci na zawsze – mówi Agnieszka Wądołowska, mama chorego 5-letniego Filipka, dla które tego dnia w Venedzie odbył się specjalny koncert charytatywny. Przeprowadzana w jego trakcie zbiórka do puszek mile zaskoczyła organizatorów wynikiem 12 tysięcy 167 złotych i 58 groszy. Dodatkowo z akcji „wkręć się w kilometry dla Filipka” sponsorzy sfinansują 4-miesięczną specjalistyczną rehabilitację.
- Uczestnicy akcji spisali się na Medal i przejechali łącznie ponad 500 km. Ludzie o dobrym sercu i ogromnej empatii dla kruchej istotki wznieśli się ponad własne możliwości zjednoczyli siły i byli razem z nami w ten niedzielny dzień – dziękuje mama Filipka.


W szkołach i przedszkolach trwa referendum ZNP w sprawie strajku

cz pon, 20 lutego 2017 11:52

- Postawiliśmy wszystkim pracownikom oświaty, nie tylko nauczycielom należącym do Związku, jedno pytanie, czy w związku z brakiem porozumienia w sprawie naszych trzech postulatów, są za przeprowadzeniem jednodniowego strajku w przedszkolu, szkole lub placówce oświatowej, gdzie pracują – informuje Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. W związku z forsowaną przez rząd PiS reformą oświaty, ZNP domaga się gwarancji zatrudnienia nauczycieli i pracowników placówek do 2022 r. oraz, m.in., podniesienia im wynagrodzenia o 10 procent. Udział w referendum jest dobrowolny.


Zysk z inwestycji MPEC będzie... niepewny?

cz pon, 20 lutego 2017 11:30

Od około roku w MPEC Łomża trwają prace nad inwestycją w nowy kocioł, który spalając biomasę wytwarzałby ciepło i prąd. Latem ubiegłego roku spółka podpisała umowę z polsko-belgijskim konsorcjum Tractebel Engineering, które za niemal 700 tysięcy złotych miało pomóc wybrać najlepsze rozwiązanie, opracować koncepcję techniczno-ekonomiczną, a później także wykonać projekty budowlane uzyskać pozwolenie na budowę. Plany inwestycji wzbudzały wiele obaw o uzasadnienie ekonomiczne. Władze MPEC jesienią podawały nawet, że w przypadku gdyby studium ekonomiczne nie wykazało oczekiwanych korzyści dla przedsiębiorstwa, współpraca z konsorcjum na tym etapie będzie zakończona. I jak się okazuje umowa została rozwiązana w grudniu po wykonaniu tego studium – jak nas poinformowano - „z przyczyn ekonomicznych”. Dokument kosztował 200 tys. zł. MPEC jednak nie rezygnuje z planów inwestycji, która została wyceniona na ponad 40 milionów złotych.


Dzików ma prawie nie być

cz pon, 20 lutego 2017 09:45

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie Józef Matyskieła zmienił wydany w ubiegłym tygodniu nakazał zredukowania populacji dzików na terenach gmin: Grajewo, Radziłów, Rajgród, Szczuczyn i Wąsosz. Początkowo chciał, aby zwierzęta odstrzelono do poziomu co najwyżej 0,1 osobnika/km², a teraz zmienił ten wskaźnik na co najwyżej 0,01 osobnika/km². Myśliwi na odstrzał dzików mają czas do 31 marca 2017 r.


Naćka zdobywczynią I miejsca na Time for Kids

cz pon, 20 lutego 2017 08:17

Łomżyńska tancerka Natalia Kisiel w duecie z Weroniką Musiał z Katowic zdobyły pierwsze miejsce w kategorii Hip Hop do lat 14 podczas Time for Kids czyli Ogólnopolskiego Turnieju Tańca w Czarnej Białostockiej. Sukces jest tym większy, że zawodniczki trafiły na siebie w losowaniu. W turnieju rywalizowało ok. 200 tancerzy z całej Polski.


Boys i inni zagrali dla Filipa

cz pon, 20 lutego 2017 08:08

Mieszkańcy Łomży tłumnie odwiedzali w niedzielę Galerię Veneda, by wesprzeć leczenie 5- letniego Filipa. Dla chorującego na wiotkie porażenie mózgowe czterokończynowe chłopca zorganizowano charytatywny koncert, którego gwiazdą był zespół Boys. Już wiadomo, że sukcesem zakończyła się akcja „Wkręć się w kilometry dla Filipka”, która zapewni mu cztery miesiące rehabilitacji; zebrano też sporo pieniędzy do puszek.
– Jestem bardzo szczęśliwy, bo dla niego to będzie duży zastrzyk finansowy! – mówi wujek chłopca Zenon Wądołowski. – Już jest dużo lepiej, a myślę, że będzie jeszcze lepiej – Filipek zaczął chodzić, teraz walczymy o to, żeby zaczął mówić!


Podlaski Oddział ARiMR wypłacił rolnikom ponad 880 milionów złotych

cz so, 18 lutego 2017 15:48

Ponad 880 milionów złotych wypłacił już rolnikom w ramach płatności bezpośrednich za 2016 rok Podlaski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak mówi dyrektor Beata Orzołek, to jednak nie jedyne pieniądze jakie trafiły do gospodarzy z województwa podlaskiego. - Wypłaciliśmy również kwotę ponad 115 milionów złotych w ramach płatności ONW - powiedziała Beata Orzołek.


Nietoperze cicho śpią w browarze w Drozdowie i Dolinie Narwi

mm so, 18 lutego 2017 14:01

- Na szczęście, nietoperzy w okolicach Łomży i Dolnie Narwi nie ubywa, smacznie sobie teraz śpią w ok. 360 piwnicach, które od środy do soboty zbadaliśmy – informuje kierownik badań, latającego zwykle od zmierzchu do świtu, towarzystwa chiropterolog Marek Kowalski (lat 52) z Towarzystwa Przyrodniczego Bocian. - Stabilna populacja nietoperzy świadczy o dość dobrym stanie środowiska naturalnego. Skąd to wiemy...? Na przykład, licznie występujący na Ziemi Łomżyńskiej nocek rudy zjada dziennie, czyli conocnie, około 2 000 owadów, których nie byłoby tyle w zatrutym otoczeniu. Mam satysfakcję, odkryłem w Drozdowie i Niewodowie trzy rzadko widywane nocki łydkowłose. Jest to gatunek tzw. naturowy, tj. objęty dyrektywą ochronną Unii Europejskiej jako rzadki i ginący.


Plakaty Zenona Kowalczyka na każdą okazję

mm so, 18 lutego 2017 11:56

Wystawę plakatów artysty z Ostrołęki Zenona Kowalczyka otwarto w Galerii Pod Arkadami.
Jest wśród nich słynny antywojenny plakat „War Peace” doceniony na JAGDA Peace Posters International Exibition '87 w Hiroszimie oraz wiele innych prac absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, promujących przede wszystkim wydarzenia kulturalne w Ostrołęce.
– Czuję się kontynuatorem polskiej szkoły plakatu – mówi Zenon Kowalczyk. – Zostałem wykształcony przez profesorów, którzy byli jej trzonem i kontynuuję te założenia, które zostały mi przez nich wpojone!


Łomżyński Laur Sportowy z (o)błędnym Andrzejem Sopruniem

mm pt, 17 lutego 2017 21:41

Beata Trzonkowska pcha 4-kilogramową kulę na 14 metrów, a kilogramowym dyskiem rzuca na 46 m 46 cm.- Sport uczył mnie dyscypliny, organizacji czasu i cierpliwości, a gala Laurów to dla mnie nagroda za tyle godzin poświęconych ciężkim treningom – mówi laureatka w kategorii sportowiec i zdobywczyni 2. miejsca w meczu międzypaństwowym Polska – Czechy – Węgry – Słowenia, która reprezentuje LŁKS Prefbet Śniadowo - Łomża. Odebrała statuetkę i 3 tys. zł nagrody od prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, jak biegaczka Justyna Korytkowska w imieniu Anny Szyszka z LŁKS, wicemistrzyni Polski w maratonie, i Klaudia Lanczewska, wicemistrzyni Europy juniorów w karate kyokushin, kumite z Łomżyńskiego Klubu Karate. Galę Laurów w stylu walki bokserskiej, z rosnącym i krzykliwym napięciem prowadziła legenda zapasów Andrzej Supron w „Amadeusie”.


Każdy powinien być wynagradzany za należycie wykonaną pracę...

cz pt, 17 lutego 2017 13:28

„Każdy powinien być wynagradzany za należycie wykonaną pracę, szczególnie jeżeli wymaga ona specjalistycznej wiedzy i ciągłego podnoszenia kwalifikacji w specyficznej branży ciepłowniczej. Tak też się stało.” Tak teraz władze MPEC Łomża argumentują wypłatę w grudniu po raz pierwszy w historii firmy czternastej w 2016 roku pensji pracownikom miejskiej spółki. Wbrew faktom twierdzą, że „MPEC nie robi też żadnej tajemnicy z faktu wypłacenia swoim pracownikom dodatkowego wynagrodzenia w miesiącu grudniu ubiegłego roku.”
Okazuje się, że średnie zarobki w tej spółce w ubiegłym roku wynosiły 4615 zł i były zdecydowanie najwyższe w podległych miastu instytucjach. W MOSiR wyniosły one 2552 zł, w Muzeum Północno-Mazowieckim 2660 zł, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2720 zł. To kwoty brutto - średnie wypłaty na rękę wychodzą w tych instytucjach poniżej 2000 zł.


Nabór do Przedszkola (grupa terapeutyczna) i Szkoły Podstawowej dla dzieci z autyzmem

JJS pt, 17 lutego 2017 13:10

- dzieci w wieku od 4 do 7 lat do grupy terapeutycznej starszaków w Przedszkolu Niepublicznym "Nutka"
- dzieci ze stwierdzonym autyzmem lub niepełnosprawnościami sprzężonymi;
- dzieci w wieku szkolnym (klasa I, II, III) do Szkoły Podstawowej dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi.


Ruszyła akcja rabatowa w Galerii Bursztynowej

JJS pt, 17 lutego 2017 12:20

Klienci Galerii Bursztynowej mogą skorzystać z ponad trzydziestu kuponów ze zniżkami nawet do 50 proc. Akcja rabatowa będzie trwała w dniach 24 lutego – 5 marca.


Wzorowy Polak, łomżyniak i pedagog Józef Poteraj (+ 83) nie żyje

cz pt, 17 lutego 2017 11:23

- Mój wujek ze strony mamy zginął w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., a pod Żytomierzem ojciec ścinał szablą „czubki” bolszewikom... Każda rodzina polska jest związana z żołnierzami... - opowiadał o sobie trzy lata temu zmarły dziś rano Józef Poteraj (+ 83), polonista, autor wspomnień historycznych, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego i więzień stalinowski w latach 50. Lata temu widywałem go często, jak idzie uśmiechnięty na spacerze z niepełnosprawnym wnukiem, i wzruszała troska, uważność i serdeczność, z jaką traktował chłopca. Ilekroć się spotykaliśmy, miał dobre słowo, życzliwe pytanie czy nowinkę z życia Łomży. Jednak gros łomżyniaków zapamięta go raczej jako uczestnika setek spotkań historycznych i uroczystości patriotycznych, gdy zabierał głos.


MOSiR: Mniejsze wydatki na umowy o pracę, więcej na umowy zlecenia i o dzieło...

cz pt, 17 lutego 2017 10:42

Ograniczeniem zatrudnienia i zwiększeniem przychodów chwali się dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży. - W 2016 roku po raz pierwszy od utworzenia MOSiR-u zatrudnienie uległo zmniejszeniu - pisze Andrzej Modzelewski podając, że na koniec roku w etatach wynosiło ono 103,75 wobec 109,6 rok wcześniej. Konsekwencją tego był także spadek wydatków na wynagrodzenia, które bez obowiązkowych „trzynastek” wyniosły 3,1 mln zł, czyli o 60 tys. zł mniej niż w 2015 roku. Tyle tylko, że wydatki na wynagrodzenia bezosobowe czyli umowy zlecenia i o dzieło) gwałtownie rosną w MOSiR od czasu dyrektora Modzelewskiego. W 2014 roku wynosiły one niespełna 82 tys. zł. W 2015 roku wzrosły do ponad 141 tys. zł, a w 2016 roku wyniosły one już 227 tys. zł.


Uchodźcy, mowa nienawiści i teledysk

Jacek Babiel pt, 17 lutego 2017 09:24

W kolejnym odcinku rozmowa z Kamilem Kamińskim z Fundacji „Przestrzeń wspólna”. O pomaganiu, wzruszeniach i gestach łomżyniaków.


Znowu brudne powietrze nad Łomżą

cz pt, 17 lutego 2017 09:06

Od wczorajszego poranka w Łomży ponownie powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Najgorzej jest wieczorami. Godzinowe stężenie zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10 wynosiło nawet 255,5 µg/m3. Średnie dobowe zanieczyszczenie wyniosło 125 µg/m3, przy dopuszczalnej normie 50 µg/m3.


Zmarł w policyjnym areszcie

cz cz, 16 lutego 2017 17:05

Zatrzymany w policyjnym areszcie w Grajewie mężczyzna zmarł. Do tragedii doszło w nocy z 14 na 15 lutego. 43-latek został do aresztu przewieziony prosto ze szpitala, w którym – jak informuje policja - wszczął awanturę.


Rusza Łomżyński Konkurs Matematyczny

cz cz, 16 lutego 2017 16:28

Już po raz siódmy Instytut Informatyki i Automatyki PWSIiP w Łomży, organizuje konkurs matematyczny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 240 uczniów z 27 szkół. 35 najlepszych z nich dostało się do ścisłego finału.


Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru w miejscu wywózki sprzed 77 lat

cz cz, 16 lutego 2017 16:22

- Kto nie był w czasie wojny na nieludzkiej ziemi za Uralem, ten nie wyobraża sobie, jak strasznie tam było... - wspomina Roman Kalista (lat 84), który jako 7-latek z rodzicami i rodzeństwem został o świcie zbudzony łomotaniem kolb karabinów do drzwi przez NKWD-zistów. Był 10. lutego 1940 r. i okrutne mrozy. Stoi przed szkołą w Podgórzu, sprzed której 77 lat temu ponad 150 mieszkańców zostało uprowadzonych i wywiezionych saniami do Łomży, skąd w bydlęcych wagonach pojechali w nieznanym kierunku. - Syndrom syberyjski pozostał, nie znika..., ale dzieciom i wnukom zostanie ten Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru – wskazuje na strzelistą kolumnę z wyciętym orłem i wieńcami, które składali, m.in., on sam, Sybiracy, senator Anna Maria Anders i poseł Lech Kołakowski (PiS).


Trakt porodowy wygląda świetnie, sale są przytulne, fajne łóżka porodowe...

cz cz, 16 lutego 2017 15:18

W ciągu czterech lat na remont i nowe wyposażenie oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowe szpitala w Łomży wydano 8 milionów 655 tysięcy złotych. Pieniądze niemal w całości pochodziły z budżetu województwa podlaskiego.
- Powstały oddziały, które spełniają wszelkie wymagania, ale przede wszystkim poprawiły się warunki w jakich przebywają pacjentki – mówił Krzysztof Bałata, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, podkreślając, że dziś są to nowoczesne i ładne sale jedno, dwu lub trzyłóżkowe z łazienkami, a lekarze i pielęgniarki dysponują nowoczesną aparaturą pomagającą diagnozować i leczyć matkę i dziecko.
- Tu naprawdę jest koncentracja tego wszystkiego, z czym my wiążemy naszą przyszłość – mówił ks. bp. Stanisław Stefanek, który poświęcił wyremontowane oddziały.


Potrącił kobietę i odjechał

cz cz, 16 lutego 2017 10:47

W przechodzącą przez jezdnię po przejściu dla pieszych 45-letnią kobietę uderzył fiat uno, po czym jego kierowca odjechał. Do zdarzenia doszło we wtorek w Zambrowie. Okazało się, że sprawca wypadku był 55-letni mieszkaniec z okolic miasta.


Odstrzał sanitarny dzików w powiatach grajewskim i monieckim

cz cz, 16 lutego 2017 09:06

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie zarządził odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu grajewskiego. Józef Matyskieła nakazał zredukowanie populacji dzików do poziomu co najwyżej 0,1 osobnika/km² na terenie obwodów łowieckich lub ich części, położonych na terenie gmin: Grajewo, Radziłów, Rajgród, Szczuczyn, Wąsosz. Myśliwi mają na to czas do 31 marca 2017 r.


Muzyczne „Znaki” Macieja Balcara

cz cz, 16 lutego 2017 08:22

Wokalista zespołu Dżem Maciej Balcar wystąpił w Łomży ze swym solowym projektem. Promował wydaną dwa tygodnie temu płytę „Znaki”, więc program koncertu był oparty na najnowszych piosenkach, w tym już dobrze znanych „O Maku” do tekstu Czesława Miłosza, „Pokochaj” i „Traf”. Zabrzmiały też starsze utwory, jak entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy „Popiół i diament” ze słowami Cypriana Kamila Norwida oraz przeróbka „Wolności” Marka Grechuty.
– Postanowiłem nagrać ten utwór w hołdzie mojemu mistrzowi – mówi Maciej Balcar. – Przekaz tego tekstu jest niesamowity i cieszy mnie, że dla słuchaczy jest to jeden z najważniejszych utworów, które słyszą na naszym koncercie, bo to oznacza, że mój wybór był dobry!


Wspólnie dla Filipka na koncercie Boys i eMDeK w Venedzie

cz cz, 16 lutego 2017 08:17

- Nasz 5-letni synek Filip, od koncertu w Venedzie 7. lutego 2016 roku, wreszcie stanął na własne nóżki – cieszy się Agnieszka Wądołowska z Łomży, mama chorego na wiotkie porażenie mózgowe czterokończynowe chłopca. - Codziennie widzę cud. Jeden cel został osiągnięty. Dziękuję wszystkim za wsparcie Filipa. Jesteśmy naocznymi świadkami, jaką moc ma specjalistyczna terapia. Kolejny cel przed nami: rozwój komunikacji werbalnej. Obecnie Filip nie mówi, porozumiewa się komunikacją alternatywną, pecsami. Zapraszam Państwa do udziału w koncercie, dedykowanym Filipowi, w niedzielę w godz. 12. - 20. w Galerii Veneda.


Aktywny Senior-Wigor – dom dla towarzystwa, wiedzy i zdrowia

cz cz, 16 lutego 2017 08:14

Dom Dziennego Pobytu Senior-Wigor działa w Łomży od poniedziałku. Ma miejsca dla 60 osób (a 12 czeka w kolejce): najmłodsi to 60-latkowie, najstarszy podopieczny to 93-latek. DDP powstawał dzięki przebudowie lokalu dawnego Klubu Seniora na parterze bloku przy ul. Skłodowskiej-Curie 2 za pieniądze z budżetu miasta – 373 tys. zł oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – 250 tys. zł, w tym 70 tys. zł na wyposażenie. Powstały: sala spotkań, pokój klubowy z kanapami, sala aktywności z drabinkami i materacami, sala relaksu i aneks kuchenny. - Chcemy stworzyć tutaj atmosferę rodzinnego domu, żeby seniorom chciało się do nas przychodzić, towarzysko i aktywnie spędzać czas - zapowiada kierownik Grażyna Kania (lat 38), kierująca 4-osobowym zespołem. W środę przecinali wstęgę...


79-latek zginął pod kołami samochodu

cz cz, 16 lutego 2017 07:23

Rowerzysta zginął w środę (15.02) późnym wieczorem w okolicach Wysokiego Mazowieckiego. 79-letniego mężczyznę jadącego rowerem potrącił na drodze krajowej nr 66 samochód osobowy.


Aktywny Senior-Wigor – dom dla towarzystwa, wiedzy i zdrowia

cz śr, 15 lutego 2017 13:44

Dom Dziennego Pobytu Senior-Wigor działa w Łomży od poniedziałku. Ma miejsca dla 60 osób (a 12 czeka w kolejce): najmłodsi to 60-latkowie, najstarszy podopieczny to 93-latek. DDP powstawał dzięki przebudowie lokalu dawnego Klubu Seniora na parterze bloku przy ul. Skłodowskiej-Curie 2 za pieniądze z budżetu miasta – 373 tys. zł oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – 250 tys. zł, w tym 70 tys. zł na wyposażenie. Powstały: sala spotkań, pokój klubowy z kanapami, sala aktywności z drabinkami i materacami, sala relaksu i aneks kuchenny. - Chcemy stworzyć tutaj atmosferę rodzinnego domu, żeby seniorom chciało się do nas przychodzić, towarzysko i aktywnie spędzać czas - zapowiada kierownik Grażyna Kania (lat 38), kierująca 4-osobowym zespołem. W środę oficjalnie przecinano wstęgę...


Gminy liczą na wsparcie

cz śr, 15 lutego 2017 13:38

Gminy Radziłów, Piątnica, Łomża, Śniadowo i Zbójna mają szansę na unijne dotacje dla planowanych inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. W rachubę wchodzą warte po kilka milionów złotych budowy lub przebudowy stacji uzdatniania wody, budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Unijne dotacje mają pochodzić z środków PROW. Zarząd województwa zatwierdził listę po wstępnej weryfikacji projektów. Z blisko 90 złożonych wniosków pieniędzy wystarczy na 33 najlepsze. Na tej liście są i nasze.


Chcieli pojeździć wózkiem widłowym...

cz śr, 15 lutego 2017 13:01

W grudniu nieznany sprawca wyjechał w nocy wózkiem widłowym o wartości 20 tys. zł. z placu znajdującego się na terenie jednej z łomżyńskich firm, po czym kilkanaście posesji dalej pojazd został porzucony. Teraz łomżyńscy policjanci ustalili, że sprawców było dwóch... Młodzi mężczyźni chcieli sobie zrobić przejażdżkę wózkiem widłowym.


W grudniu zyski MPEC gwałtownie spadły

cz śr, 15 lutego 2017 12:31

Kilka dni temu ujawniliśmy, że w ostatnich dniach grudnia prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski dokonał zmiany planu rzeczowo-finansowego MPEC na 2016 rok zwiększając po ok. 1,6 mln zł wpływy i wydatki firmy. Pieniądze poszyły m.in. na wypłatę – po raz pierwszy w historii - czternastych pensji w spółce. Okazuje się, że mimo tych zmian spółka ze sprzedaży na koniec roku wypracowała blisko ćwierć miliona zysku, a na całej działalności gospodarczej wyniósł on 1,7 mln zł. Na koniec listopada ten zysk wynosił aż 3 mln 600 tys zł.


Tylko dla... golasów

cz śr, 15 lutego 2017 09:47

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży wprowadza nową ofertę - wieczory saunowe. Wejściówka na trzygodzinną sesję, która ma odbywać się tylko w piątki do północy, kosztuje 25 zł i jest przeznaczona dla dorosłych, bo „w tym czasie obowiązywać będzie strefa beztekstylna”.


Potrącenie na przejściu

cz śr, 15 lutego 2017 09:29

Ranna kobieta została zabrana do szpitala. Około godz. 9. na przejściu dla pieszych przez Aleję Piłsudskiego przy ul. Konstytucji 3 Maja kobieta został potrącona przez opla zafirę. Na miejscu pracują policjanci. Są utrudnienia w ruchu dla samochodów jadących od Alei Legionów w kierunku ronda Solidarności.


Szkoda drzew

cz śr, 15 lutego 2017 08:56

Sześć i pół miliona złotych, o 500 tys. zł więcej niż planowali miejscy urzędnicy, będzie kosztowała modernizacja i przebudowa ulicy Polowej i fragmentu Szosy Zambrowskiej. Urząd Miejski poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty, którą złożyło konsorcjum łomżyńskich firm Unibep i BIK-PROJEKT. Prace mają zostać wykonanie do końca października. Poza nową nawierzchnią jezdni powstaną m.in. nowe rondo na skrzyżowaniu ul. Polowej i Sadowej i ścieżka rowerowa. Aby to wszystko zrobić trzeba ściąć blisko 80 drzew. Apel radnych, z przewodniczącym Wiesławem Grzymałą, „o maksymalne oszczędzenie drzew” nie przyniósł rezultatu.
- Otrzymałem odpowiedź, ale jest to uzasadnienie dlaczego drzewa trzeba wyciąć, a nie deklaracja, że ktoś się nad tym jeszcze raz zastanowi – mówi Grzymała.


Kolejny medal Rafała Pogorzelskiego

cz śr, 15 lutego 2017 08:51

Podczas rozegranych w Toruniu Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych bardzo dobrze zaprezentowali się lekkoatleci LŁKS „PREFBET ŚNIADOWO” ŁOMŻA. Najlepiej wypadł długodystansowiec Rafał Pogorzelski, który w biegu na 3000 metrów wywalczył brązowy medal.


Rok Zamenhofa i łomżyńskie związki z esperanto

cz wt, 14 lutego 2017 14:50

Konferencja Generalna UNESCO uchwaliła rok 2017 Rokiem Ludwika Zamenhofa. Jedyny łomżyński esperantysta Henryk Borkowski przybliżył uczestnikom cyklicznych spotkań „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 MBP postać i dokonania twórcy esperanto w prelekcji „Szkic historii języka międzynarodowego”. Zaprezentował też swą kolekcję książek, w tym białe kruki należące do łomżyńskich esperantystów sprzed I wojny światowej, opowiedział o pochodzącym z Łomży kapucynie, pisarzu i znawcy tego języka Jerzym Korytkowskim oraz o swych spotkaniach z wnukiem Ludwika Zamenhofa, Ludwikiem Krzysztofem Zamenhofem-Zaleskim, który ocalał z Holcaustu dzięki pomocy życzliwych ludzi z Łomży.


Chwilówki - rozsądne pożyczanie nie prowadzi do zadłużenia!

JJS wt, 14 lutego 2017 14:26

Choć mówi się o nich wiele złego, tak naprawdę w wielu sytuacjach chwilówki ratują nasz domowy budżet. Oczywiście, ma to miejsce wyłącznie wtedy, gdy rozsądnie podchodzimy do kwestii pożyczania pieniędzy. Jak więc korzystać z chwilówek, aby nie wpaść w pętle zadłużenia? Poznaj pięć najważniejszych rad.


Podwyżka opłat za ciepłą wodę w ŁSM

cz wt, 14 lutego 2017 14:24

Zarząd Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej podnosi o złotówkę od 1 marca cenę podgrzania ciepłej wody użytkowej. Obecnie ta cena wynosi 13,50 zł za metr sześcienny wody czyli tysiąc litrów, a za dwa tygodnie będzie to już 14,50 zł/m3. Zbigniew Dziemiński, prezes ŁSM, tłumaczy, że ta cena będzie odpowiadała rzeczywistym kosztom podgrzania wody.


Wypadek koło Stawisk

cz wt, 14 lutego 2017 13:24

30-letni kierowca peugeota trafił do szpitala po czołowym zderzeniu z samochodem dostawczym z podnośnikiem. Do wypadku doszło ok. 12.20 na drodze krajowej nr 61 pomiędzy Stawiskami a Smolnikami.


Święty Walenty na walentynki w autobusie, poezji i kościele

cz wt, 14 lutego 2017 12:48

- Zdziwiona byłam niepomiernie, jak wsiadłam do autobusu, i pomyślałam, że ustrojony, jakby nas wieźli na wesele – uśmiecha się życzliwie Henryka Ćwiklińska z Łomży w autobusie MPK linii 10, udekorowanym w środku balonikami i serduszkami z cytatami od poetów i złotymi myślami, w sam raz na przypomnienie sobie o kimś bliskim, ukochanym, najdroższym sercu... - Świętowaliśmy, jak się razem pracowało z Zosią Kowalik i Krysią Chrzanowską w przedszkolu numer 1, lecz w latach 60. walentynek w Polsce nie było. A teraz młodzież chętniej i odważniej manifestuje swoje uczucia.
Walentynki to moda i komercja, wykorzystująca potrzebę miłości, czy okazja do wyznania uczuć...?


19-latek z nielegalną bronią

cz wt, 14 lutego 2017 11:10

Łomżyńscy policjanci zatrzymali 19-latka, który miał broń myśliwską bez wymaganego pozwolenia. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Za nielegalne posiadanie broni grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.


Drogie miejskie śmieci. Prezydent wraca z podwyżką

cz wt, 14 lutego 2017 10:09

Trzecią już próbę przeforsowania przez Radę Miejską Łomży wniosku o duże podwyżki podatku śmieciowego podejmuje prezydent miasta. W poniedziałek po południu w ratuszu odbyło się kilkugodzinne spotkanie z łomżyńskimi radnymi i posłami, podczas którego wiceprezydent Andrzej Garlicki uzasadniał potrzebę podwyżki. W jego trakcie radnym przekazano nowy wniosek o podwyżkę opłat średnio o 35%.
Przy okazji okazało się, że awaryjne wywożenie śmieci przez MPGKiM jest znacznie droższe niż byłoby, gdyby tym zajmowała się prywatna firma. Miejski zakład usługi za styczeń „po kosztach własnych” wyliczył na 189 tys. 307 zł, podczas gdy przedstawiciele prywatnej firmy, która miała wygrać miejski przetarg oszacowali je na kilkadziesiąt tysięcy taniej.


Finansowy kurek kultury dokręcany coraz bardziej

cz wt, 14 lutego 2017 08:42

Zarząd Województwa Podlaskiego rozdzielił 750 tysięcy złotych na wydarzenia kulturalne. Wśród 105 dofinansowanych zadań, imprez i festiwali z terenu całego województwa znalazły się tylko cztery z Łomży, które otrzymają łącznie „zawrotną” kwotę 17,5 tysiąca złotych. Nie ma wśród nich: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie oraz Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Organizatorzy części z tych imprez będą występować o dofinansowanie ponownie, inni uzyskali gwarancje od władz, że otrzymają pieniądze z innych źródeł. Nie zmienia to faktu, że z roku na rok łomżyńska kultura jest sekowana coraz bardziej.


Dwójka trzecia w Warszawie

cz wt, 14 lutego 2017 08:38

Dobrze spisała się występująca na co dzień w grupie pomorskiej II ligi drużyna GUKS-u Dwójka Łomża podczas Turnieju Piłki Ręcznej Kobiet o Puchar Burmistrza Dzielnicy Warszawa Wesoła. Podopieczne trenera Stanisława Niedbały zajęły trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej, a Amanda Szymborska została uznana najlepszą zawodniczką zawodów.


Uchodźcy z Czeczenii, Syrii i mowa nienawiści

Jacek Babiel wt, 14 lutego 2017 08:11

W kolejnym odcinku ŁOMŻYŃSKIEGO TEMATU rozmowa z Kamilem Kamińskim z Fundacji "Przestrzeń wspólna".


Większość ankietowanych uważa, że straż miejska w Łomży jest potrzebna

cz pon, 13 lutego 2017 20:48

Tylko 28 procent mieszkańców uznało, że straż miejska jest w Łomży niepotrzebna; jej pracę docenia ponad 70 procent mieszkańców, chociaż większość z nich uważa, że praca funkcjonariuszy powinna się zmienić.


Pierwszy raz w Łomży dowódca Brygady OT płk Kocanowski

cz pon, 13 lutego 2017 15:07

Dowództwo Batalionu Obrony Terytorialnej w Łomży zostanie powołane do kwietnia 2017 r., BOT będzie liczyć do 60 rezerwistów w służbie stałej i od 600 do 800 żołnierzy w 5 kompaniach: Łomża miasto, Łomża powiat, Grajewo, Kolno i Zambrów. Będą mieli obowiązek stawiać się raz lub dwa razy na miesiąc, ażeby w sobotę i niedzielę nauczyć się, m.in., żołnierskiego zachowania, budowy i obsługi broni, zasad udzielania pierwszej pomocy i na ćwiczenia w terenie. - Uspokajam małżonki: żaden terytorials nie będzie mieć broni w domu, a dostanie za gotowość około 500 zł na miesiąc – mówi w starostwie powiatowym płk Sławomir Kocanowski (lat 46), dowódca 1 Podlaskiej Brygady OT, w skład której wejdą cztery bataliony: Białystok, Łomża, Suwałki i Bielsk Podlaski. - Patronem Batalionu OT Łomża zostanie, być może, mjr Jan Tabortowski, co ustali komisja historyczna MON.


Sikorskiego do remontu drzewa do wycięcia

cz pon, 13 lutego 2017 14:40

Firmy Unibep oddział w Łomży i PBK Łomża złożyły najkorzystniejsze oferty w przetargu na modernizację dwóch ostatnich odcinków ul. Sikorskiego w Łomży – oficjalnie ogłosił ratusz. Prace mają być wykonane do 30 listopada 2017 roku.
W związku z robotami drogowców przy ul. Sikorskiego tylko na odcinku od ul. Wyszyńskiego do Al. Legionów wyciętych ma być ponad 30 drzewa.


Zostań programistą w 3 miesiące – za darmo!

cz pon, 13 lutego 2017 13:57

Bez względu na to, jaką szkołę skończyłeś lub co studiujesz albo studiowałeś. Jeśli czujesz, że chcesz zacząć swoją przygodę z programowaniem lub rozwinąć swoje umiejętności - to jest okazja dla ciebie! Ruszyły zapisy na IV Edycję Akademii Programowania, a zajęcia odbywać się będą w Łomży.


Zapaliło się...

cz pon, 13 lutego 2017 10:53

Na około 400 tysięcy złotych zostały oszacowane straty jakie powstały po niedzielnym pożarze w Podgórzu. Po zmroku zapalił się samochód ciężarowy. Nim nadeszła pomoc spłonął ciągnik siodłowy i część jego naczepy.


Gorący jazz w zimowej Łomży

cz pon, 13 lutego 2017 08:53

Saksofonista Carlos Averhoff jr i pianista Daniel Garcia Diego zagrali w Łomży swój pierwszy koncert w duecie. Kubańscy muzycy w Regionalnym Ośrodku Kultury wykonali autorskie kompozycje lidera oraz ponadczasowe standardy amerykańskich i kubańskich mistrzów.
– Cieszymy się bardzo, że dobrze nam poszło i publiczność przyjęła nas ciepło – mówi Carlos Averhoff jr. – To był repertuar mojego kwartetu, ale w opracowaniu na duet. Graliśmy dzisiaj te utwory razem pierwszy raz i to była koncertowa premiera tego składu!


Ks. Kazimierz Lutosławski: harcerz, polityk i patriota z Drozdowa

cz pon, 13 lutego 2017 08:48

– Nie ma chyba człowieka w kraju, który by o nim nie wiedział – żegnał ks. Lutosławskiego na akademii żałobnej po jego przedwczesnej śmierci w 1924 roku Roman Dmowski – mówi Tomasz Szymański. – Jego zaangażowanie sprawiło, że w odrodzonej Polsce był postacią powszechnie znaną, głównie jako poseł na sejm, publicysta i twórca harcerstwa.
Tomasz Szymański przypomniał życie i działalność ks. Lutosławskiego w referacie „Droga kapłańska Kazimierza Lutosławskiego”podczas piątkowego spotkania łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Adiunkt w dziale oświatowym Muzeum Przyrody w Drozdowie jest też autorem przygotowywanej do druku książki „Ks. Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka”.


Hanka Gałązka z Łomży p.o. prezesa Wspólnoty Polskiej

cz pon, 13 lutego 2017 08:43

Hanka Gałązka, prezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łomży, teraz kieruje pracami całego stowarzyszenia. Po śmierci prezesa Longina Komołowskiego Hanka Gałązka tymczasowo objęła opuszczone przez niego stanowisko.
– Byłam wiceprzewodniczącą Rady Krajowej i po śmierci pana Komołowskiego ten obowiązek spadł na mnie – mówi Hanka Gałązka. – Miesiąc po jego śmierci Rada Krajowa wybrała mnie jednogłośnie i będę sprawować tę funkcję aż do wyborów nowego prezesa.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0