poniedziałek, 16 stycznia 2017 napisz DONOS@

Niechciane referendum lotniskowe nieważne

cz pon, 16 stycznia 2017 16:22

W Łomży na lotniskowe referendum zorganizowane przez władze województwa podlaskiego poszło zaledwie 1160 osób, czyli 2,36% uprawnionych. W powiecie łomżyńskim i kolneńskim frekwencja była tylko nieco wyższa – odpowiednio 3,37% i 3,94%.
Wojewódzka Komisja ds. Referendum w Białymstoku w poniedziałek wieczorem podała oficjalnie że wzięło w nim udział tylko 12,96 proc. uprawnionych do głosowania. Referendum jest nieważne, ze względu na niewielką frekwencję.


Sikorskiego skończą remontować łomżyńskie firmy

cz pon, 16 stycznia 2017 15:32

Pięć firm rywalizuje o zlecenie z miasta na remont dwóch ostatnich odcinków ulicy Sikorskiego. Wartość prac miejscy urzędnicy wycenili na blisko 15 mln zł, ale oferty są znacznie niższe – najtańsze opiewają na ok. 8 mln zł. Najniższe cenowo oferty złożyły łomżyńskie firmy drogowe.
Na remont niespełna 1 km ul. Sikorskiego, którą przebiega przez Łomżę droga krajowa nr 63, władze miasta pozyskały 85% dotację z środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.


Pechowa porażka AZS-u

cz pon, 16 stycznia 2017 14:57

Nie udał się tenisistkom AZS-u PWSIP Metal-Technik Łomża wyjazd do Chełmna na spotkanie 11. kolejki I ligi. Podopieczne trenera Wacława Tarnackiego uległy wyżej notowanej ekipie gospodyń, miejscowego LUKS-u 4:6.


Milion dla klubów sportowych z Łomży

cz pon, 16 stycznia 2017 13:42

Dotacje od 1500 zł do 200 tysięcy złotych otrzymają z kasy miasta klubu sportowe w tym roku. W ramach otwartych konkursów na realizację zadań publicznych w sferze wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu pomiędzy organizacje i kluby sportowe z terenu Łomży rozdysponowano kwotę miliona złotych. Największą pulę miejskich środków przeznaczono na wsparcie sportu seniorskiego.


Samorządowy fiskalizm... Gdzie jest najmniejszy?

cz pon, 16 stycznia 2017 09:33

Najbardziej fiskalną gminą w całej Polsce jest Warszawa – wartość średniej stawki wynosi 99,6 proc. maksymalnej. W Łomży ten fiskalizm wynosił 94,63 %, co dało miastu 27. pozycję wśród miast na prawach grodzkich. W regionie pod tym względem Łomża odbiega od innych samorządów. Mieszkańcy okolicznych gmin, ale także Ostrołęki, Zambrowa, Kolna czy Suwałk mają niższe obciążenia. Rekordowa pod tym względem jest gmina Wizna. Tu lokalne podatki wynoszą tylko 54,43 % możliwych obciążeń.


Starzejące się noworocznie TPZŁ potrzebuje świeżej krwi

cz pon, 16 stycznia 2017 08:14

- Pracujemy społecznie, bez awansów, dotacji i widoków na odznaczenia, ponieważ kieruje nami troska o Łomżę i ziemię łomżyńską – mówiła prezes oddziału łomżyńskiego TPZŁ Krystyna Michalczyk – Kondratowicz do około 150 osób w auli II LO w Łomży na spotkaniu noworocznym, w trakcie którego bp senior Stanisław Stefanek odebrał akt honorowego członkostwa w TPZŁ, zaś zdolna młodzież „Wety” wystawiła jasełka, m.in., krytykujące pychę, arogancję i opilstwo Polaków. – Nie ma między nami swarów i kłótni, mimo że przyszło nam żyć w czasach niepokoju i zawiści. Mamy przed sobą poważne i trudne zadanie: zachęcić młodzież, która po nas przejmie te obowiązki.


Kolędowanie z orkiestrą wojskową

mm pon, 16 stycznia 2017 08:03

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego ponownie wystąpiła w Łomży. Artyści w mundurach zapewnili artystyczną oprawę niedzielnej sumy w kościele Krzyża Świętego, po czym dla kilkuset słuchaczy wykonali najpiękniejsze polskie kolędy.
– Niewątpliwie polskie kolędy należą do najliczniejszych i najpiękniejszych – podkreślała prowadząca koncert Ewa Baka. – W polskiej tradycji śpiewamy kolędy aż do drugiego lutego, jest więc dzisiaj piękna okazja, aby wspólnie kolędować!


Referendum ws. lotniska W największych miastach poniżej progu ważności

mm pon, 16 stycznia 2017 07:54

23,7 proc. w Białymstoku, 6,29 proc. w Suwałkach, 2,36 proc. w Łomży wyniosła frekwencja w niedzielnym (15.01) referendum wojewódzkim w sprawie budowy regionalnego portu lotniczego w Podlaskiem - wynika z danych uzyskanych przez PAP w miejskich komisjach w tych miastach.


Wystawa studniówkowa młodych artystów z „Plastyka”

mm pon, 16 stycznia 2017 07:49

Doroczną wystawę prac tegorocznych maturzystów Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. Zaraz po wernisażu młodzież udała się na studniówkę podkreślając, że to najważniejszy i najpiękniejszy dzień w jej życiu.
– Zawsze bardzo przeżywamy ten czas studniówkowy – mówi dyrektor szkoły Lidia Radziwanowicz. – Wystawa jest podsumowaniem merytorycznym tych czterech lat, zaraz po niej odbędzie się studniówka, a później młodzież czeka matura, studia i dorosłe życie – tak więc coś się kończy, ale też coś się zaczyna!


Rozśpiewana „Gwiazdka z nieba” dla Promyczków

mm pon, 16 stycznia 2017 07:41

Ponad tysiąc złotych zebrano podczas sobotniego koncertu charytatywnego „Gwiazdka z nieba” na działalność świetlicy Promyczki przy klasztorze kapucynów. Inicjatorką odbywającej się tam już od 16 lat cyklicznej imprezy jest Magda Sinoff z Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Jak co roku kolędy i pastorałki zaśpiewali jej wychowankowie ze Studia Wokalnego eMDeK, a gwiazdą wieczoru był Tomasz Kamiński – wokalista i skrzypek znany z Nocnej Zmiany Bluesa, obecnie tworzący muzykę autorską z chrześcijańskim przesłaniem.


Twórcze „Interferencje” małopolskich artystów

mm pon, 16 stycznia 2017 07:37

Prace 52. artystów, absolwentów słynnego Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, złożyły się na najnowszą wystawę otwartą w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.
Każdy z twórców zaprezentował tylko jedną pracę z zakresu swej specjalności: malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, ceramiki, fotografii, a nawet sztuk filmowych, dzięki czemu powstała bardzo różnorodna ekspozycja ukazująca talenty i umiejętności uczniów nowowiśnickiej szkoły.
– Ta szkoła ma ogromny wpływ na młodych ludzi, ma szczególne znaczenie dla ich rozwoju i edukacji – to jedyna taka, wyjątkowa szkoła w Polsce! – podkreśla malarz Waldemar Mitrowski.


Rekordowy 25. Finał WOŚP

mm nie, 15 stycznia 2017 22:56

Zebraliśmy 84 113,87 zł + 57,05 Euro + 14,83 Dolarów amerykańskich + 160 Rubli i 5,3 Funta – mówi na gorąco Monika Orłowska – Laskowska, szefowa łomżyńskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 25. finału. - cieszy, że nie było negatywnych emocji do wolontariuszy – dodaje. Prawie 100 wolontariuszy kwestowało w mieście i okolicy dla ratowania życia i zdrowia dzieci i seniorów, a pogoda im sprzyjała.


Fotografie pamięci Grzegorza Jarmocewicza

cz so, 14 stycznia 2017 10:02

Wystawę „Każda miniona chwila /fotografia jako pamięć” Grzegorza Jarmocewicza otwarto w Galerii Pod Arkadami. Pochodzącego z Suwałk artystę zainspirował tamtejszy cmentarz, będący miejscem spoczynku ludzi aż siedmiu wyznań. Zestawił więc siedem zdjęć dzieci z przełomu XIX i XX wieku ze współczesnymi fotografiami ich rówieśników zrobionymi w tych samych miejscach, a proces obróbki zdjęć i odbitki wykonał, nawiązując do dawnej techniki dagerotypu.
– Fotografia którą tu pokazuję jest przypomnieniem o ludziach, którzy kiedyś byli – mówi Grzegorz Jarmocewicz. – I nie jest do końca istotne, jakiego byli wyznania, ale byli, dlatego są i dlatego będą – zawsze będą na fotografii i zawsze będą w pamięci!


Ojcu Bońkowskiemu Białoruś ciągle bliska

cz so, 14 stycznia 2017 09:57

Kapucyn Jan Bońkowski ponad 20 lat spędził na Białorusi. Był proboszczem parafii Międzyrzecz, sprawował posługę kapłańską w wielu innych miejscowościach oraz brał udział w odradzaniu się, tępionego przez Sowietów, zakonu kapucynów. Zaangażował się też w działalność polskiego harcerstwa na Białorusi, co spotkało się ze szczególną wrogością tamtejszych władz i przyczyniło się w roku 2009 do braku zgody na jego dalszy pobyt i działalność w tym kraju. Swą długą i trudną pracę na Białorusi o. Jan opisał w książce „Białoruś, Białoruś...”, a jej zawartość przedstawił na piątkowym spotkaniu autorskim „A serce na Kresach ostało” w Klubie Wojskowym.


Trzydniowy karnawał akordeonowy w łomżyńskim Rubiconie

cz so, 14 stycznia 2017 09:55

- Zaczynałem naukę gry na akordeonie jako 8-letni chłopiec za komuny i z przerwami gram do dziś, bo konkurencję zrobiło pianino – opowiada Zbigniew Ciborowski, uczeń Zbigniewa Michalskiego, 68-letni polonista i fotograf z Łomży, który uczestniczy w spotkaniu Grupy i Stowarzyszenia Świat Akordeonu. Ich członkowie na trzy dni zjechali z całej Polski i z Podlaskiego, żeby słuchać swoich recitali, douczyć się w trakcie warsztatów muzycznych, integrować i popularyzować akordeon jako instrument artystyczny, nie biesiadny. Atrakcją był recital debiutującego przed publicznością duetu My z Łomży, stworzonego przez wirtuozów: Arkadiusza Korytkowskiego i Michała Sawickiego. A kto lubi piękną i melodyjną muzykę, może w sobotę i niedzielę posłuchać mistrzów akordeonistów.


Trzy młode kobiety zjednoczyły nam 25. Finał WOŚP w Łomży

cz pt, 13 stycznia 2017 13:52

Wszystko dopięły na ostatni, elegancki jak one, guzik: Monika Orłowska – Laskowska i Katarzyna Borkowska, 27-latki i o rok młodsza Martyna Kalinowska. Przygotowały różnorodny program 25. Finału WOŚP - do przeczytania na stronie głównej 4lomza.pl. Udany koncert rockowy Holy Water ze śpiewającą poetką Jolantą Baranowską dał słuchaczom w czwartek mnóstwo radości i do puszek WOŚP pierwsze ok. półtora tysiąca złotych. W sobotę w Parku Wodnym (nowy basen) od godz. 15. do 18. wrzucimy datki na ratujący zdrowie i życie sprzęt dla dzieci i seniorów, nurkując pod wodę, zaś w niedzielę od godziny 10. do 20. licytacje i koncerty w Galerii Veneda, gdzie wystąpią zespoły rockowe, funky, discopolo. - Mamy 150 atrakcyjnych fantów i krówkę Zakręconą Nelly – opowiada z uśmiechem Monika, dzielna szefowa Sztabu WOŚP Łomża i agencji reklamy i wizerunku emclat.


Filmowy przegląd wydarzeń 2016 roku w Galerii Bursztynowej

JJS pt, 13 stycznia 2017 13:51

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o tym co się działo w Galerii Bursztynowej w roku 2016. Przypomnijmy sobie wydarzenia, w których brało udział tysiące ludzi. Dowiedzmy się jakie plany rozwojowe posiada Galeria.


JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

Publiczne Gimnazjum nr 9 pt, 13 stycznia 2017 12:39


„eLka” wypadła z drogi

cz pt, 13 stycznia 2017 12:32

Samochód nauki jazdy wypadł z drogi i zjechał do przydrożnego rowu. W zdarzeniu ucierpiały dwie osoby, które karetkami zabrano do szpitala.


Jacek Żalek bezprawnie wykorzystał zdjęcie w kampanii wyborczej. Prawomocny wyrok

cz pt, 13 stycznia 2017 11:42

Poseł Polski Razem Jacek Żalek musi zapłacić za bezprawne wykorzystanie fotografii w kampanii wyborczej z 2011 roku. To efekt sądowego sporu, jaki politykowi wytoczył autor zdjęcia Leon Stankiewicz.


Dzierzgowski mówi „nie jestem przestępcą”

cz pt, 13 stycznia 2017 10:40

Przed Sądem Rejonowym w Łomży rozpoczął się ponowny proces Wojciecha Dzierzgowskiego byłego wicewojewody podlaskiego i byłego szefa wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oskarżony jest o składanie fałszywszych oświadczeń majątkowych, w których nie podawał swoich długów. Przed rokiem Sąd Rejonowy, a później także Sąd Okręgowy w Łomży uznały, że polityk nie popełnił przestępstwa, bo nie miał obowiązku ustawowego podawania długów, ale Sąd Najwyższy w Warszawie uznał, że łomżyńska wykładnia przepisów ustawy antykorupcyjnej była błędna, dlatego uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Dziś ponowie obie strony podtrzymały swoje wcześniejsze stanowiska. Prokuratura chce skazania Dzierzgowskiego, a ten utrzymuje, że nie jest przestępcą.


Plebiscyt w sprawie lotniska

cz pt, 13 stycznia 2017 09:20

Dokładnie 959 373 mieszkańców podlaskiego posiada czynne prawo wyborcze do organów samorządowych i może wziąć udział w niedzielnym referendum wojewódzkim. Plebiscyt ma dać odpowiedź na pytanie: Czy jest Pan/i za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego? Aby jego wynik był ważny musi wziąć w nim udział co najmniej 287 812 osób, co jest niemal niemożliwe...


Rozrywkowa klasyka w filharmonii

cz pt, 13 stycznia 2017 08:47

Najpopularniejsze przeboje musicalowe, filmowe i rozrywkowe w orkiestrowych opracowaniach, zabrzmiały na koncercie „Legendy muzyki pop” Filharmonii Kameralnej. Łomżyńską orkiestrę w poszerzonym składzie poprowadził dyrygent i aranżer Bohdan Jarmołowicz, a 19 hitów zaśpiewali Patrycja i Jacek Kotlarscy. Na bis wykonali „Odrobinę szczęścia w miłości”, wielki przedwojenny filmowy szlagier Toli Mankiewiczówny, ale w zaskakującej, bo rozpisanej na duet, wersji ze swingowym akompaniamentem orkiestry.


Pożyczka – zrób to sam!

JJS pt, 13 stycznia 2017 08:33

Zakupy online stały się dla Polaków codziennością – w sieci zamawiamy już nie tylko sprzęt elektroniczny i artykuły gospodarstwa domowego, ale także ubrania, obuwie czy produkty spożywcze z dostawą do domu. Przez Internet opłacamy wizyty u lekarza i pożyczamy pieniądze. Banki i firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferując coraz więcej możliwości bezpiecznego i szybkiego otrzymania pieniędzy bez wychodzenia z domu.


Piszą dobrze, czy promują i reklamują?

Jacek Babiel pt, 13 stycznia 2017 08:24

O co chodzi z lokalnymi mediami? Publiczne pieniądze, promocja miasta, spółki, instytucje miejskie - o co chodzi z pytaniami radnego Zbigniewa Prosińskiego?


Krowa Nelly z Holandii od Konrada z Łomży dla 25. WOŚP

mm cz, 12 stycznia 2017 17:37

- Zakręcona Nelly za półtora miesiąca będzie mamusią – opowiada Adam Dąbrowski, zootechnik i specjalista do spraw sprzedaży bydła w PH Konrad, gdzie do obory przy Poligonowej przyjechała z Holandii tirem na 25. Finał WOŚP 25-miesięczna, czarno-biała jałówka cielna rasy holsztyńsko–fryzyjskiej. „Zakręcona Nelly” - bo tak ją nazwali pracownicy, z racji jej siły, energii i dynamiki w ruchach, gdy przechadza się i zrywa do galopu, prowadzona przez silnych mężczyzn. Na ośnieżonym wybiegu 2 stopnie Celsjusza, jest zimno, jednak Zakręcona Nelly z czerwoną kokardką na szyi i serduszkami WOŚP na bokach nie pokazuje mrozu po sobie, cierpliwie pozując do zdjęcia Markowi Maliszewskiemu. Od 4 000 zł wystartuje licytacja na Allegro dla Sztabu WOŚP Łomża.


W MPEC była „czternastka”, a w MPWiK podwyżka

cz cz, 12 stycznia 2017 17:02

Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży dostali podwyżki. Zarząd spółki dwa tygodnie ociągał się z potwierdzeniem nam tej radosnej informacji. Jak nas poinformowano w odpowiedzi na zadane pod koniec grudnia pytania „wynagrodzenie zasadnicze zostało podwyższone o średnio 3,8%.”


Nieudana prowokacja dziennikarska w Zambrowie może mieć swój finał w sądzie

cz cz, 12 stycznia 2017 16:10

Policja skierowała do sądu sprawę nieudanej prowokacji dziennikarskiej. Redaktorka jednej z ogólnopolskich telewizji kilkakrotnie dzwoniła do dyżurnych policji w różnych miejscach kraju, podając się za urzędniczkę gabinetu jednego z wiceministrów MSWiA.


Białostocki dyrektor GDDKiA odwołany

cz cz, 12 stycznia 2017 15:14

Jerzy Doroszkiewicz nie jest już dyrektorem białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Oddziałem kierował od 2007 roku i w środę został odwołany.
- Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad dobiera współpracowników zgodnie z uznaniem i z tego prawa skorzystał – tłumaczy Jan Krynicki, rzecznik prasowy warszawskiej centrali GDDKiA.


Ogłoszenie /Zapytanie ofertowe Nr 1/2017

mpwik cz, 12 stycznia 2017 13:44

na wykonanie zamówienia o wartości szacunkowej nie przekraczającej kwoty określonej w art. 4 pkt. 8 Ustawy prawo zamówień publicznych tj. do 30 000 Euro zgodnie z Regulaminem wewnętrznym nr 1/ 2016


Urząd, spółki, instytucje miejskie - jak się promują?

Jacek Babiel cz, 12 stycznia 2017 10:37

Zapowiedź kolejnego odcinka ŁOMŻYŃSKIEGO TEMATU. Tym razem o promocji miasta i nie tylko.


25. Finał WOŚP w Łomży z Wodą Święconą, morsami i krową

cz cz, 12 stycznia 2017 08:48

Świętująca 25-lecie Orkiestra Serc miała w Łomży różne epizody... 5 000 ludzi na Starym Rynku na koncercie Mandaryny i wzruszona Hanka Bielicka ze Złotą Tarczą nr 1 od II LO, w którego gmachu się uczyła. Szynobus na nieczynnej od dziesięcioleci trasie kolejowej i uratowane wcześniaki w roli wolontariuszy. Akordeonista Stanisław Wiszowaty, grający dzielnie bez słuchaczy, i bliźniaki wśród kwestarzy na sprzęt dla noworodków. Ale przez ćwierć wieku nie było jeszcze... krowy. W tym roku będzie do wylicytowania na Allegro łomżyńskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Mniej pijanych kierowców na podlaskich drogach

cz cz, 12 stycznia 2017 08:26

Policyjnych kontroli jest coraz więcej, a pijanych kierowców coraz mniej. Tak przynajmniej wynika ze statystyk. W województwie podlaskim od kilku lat spada liczba kierowców, zatrzymanych za jazdę po wypiciu alkoholu. - W 2014 roku takich osób było dokładnie 4187, rok później - 3388, a w 2016 roku - 2989.


„Radość spod kapelusza” czas zaczynać

cz cz, 12 stycznia 2017 08:16

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do XI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”, skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Do finału zostanie zakwalifikowanych 40. uczestników z powiatu łomżyńskiego oraz z całej Polski, walczących o Grand Prix, a także nagrody pieniężne za pierwsze trzy miejsca w dwóch kategoriach.
– Zapraszamy młodych ludzi, chcących sprawdzić się w wierszu, piosence, monologu czy występie kabaretowym – mówi dyrektor konkursu ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej, w którego Centrum Katolickim znajduje się salonik Hanki Bielickiej. – Hanka Bielicka była bardzo utalentowanym ambasadorem Łomży i pragniemy, żeby zdolna młodzież również szła w jej ślady!


Sprzęt dla szpitala w Łomży za 1,5 miliona zł od WOŚP

cz cz, 12 stycznia 2017 08:13

- Pomysł Jurka Owsiaka poruszył serca i wyobraźnię Polaków, wszyscy byliśmy zjednoczeni ideą zbierania pieniędzy na ratowanie życia noworodkom, a jako lekarze wiedzieliśmy lepiej, niż osoby postronne, jak wiele potrzeba nam sprzętu i jak jest on drogi – mówi dr Dariusz Ślesicki, od prawie dwóch lat ordynator oddziału noworodków i wcześniaków z pododdziałem patologii noworodka i intensywnej opieki Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, do którego przez 16 lat trafiała nowoczesna aparatura o najwyższej jakości od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wartość blisko półtora miliona zł, kilka razy więcej niż w Łomży wrzucono do puszek z czerwonym serduszkiem. - W Łomży urodziło się w 2016 roku 1084 dzieci, w tym około 100 jako wcześniaki, 1 dziewczynka i 1 chłopiec byli między 23 a 26 tygodniem. Praktycznie wszystkie były w inkubatorach od WOŚP i skorzystały z respiratorów, resuscytatorów, audiometru, aparatów USG i badania słuchu od WOŚP.


Nie był w stanie przejechać obok

cz śr, 11 stycznia 2017 16:10

61-letni mężczyzna był tak pijany, że jadąc swoim seatem uderzył w zaparkowany samochód marki infinity. Sprawca stłuczki odjechał, ale nie udało mu się ukryć, bo całe zdarzenie widział właściciel uszkodzonego auta.


Zagrypieni...

cz śr, 11 stycznia 2017 14:58

W pierwszym, „krótszym” ze względu na święta, tygodniu stycznia w województwie podlaskim zgłoszono ponad 5 tysięcy zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, przy czym blisko 2 tysiące z nich dotyczyło dzieci do 14 roku życia. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku jeden z najwyższych współczynników zapadalności dziennej na grypę odnotowano w Łomży i powiecie łomżyńskim.


Pies wytropił nastoletnich wandali

cz śr, 11 stycznia 2017 14:20

Policjanci zatrzymali dwóch czternastolatków podejrzanych o zniszczenie mercedesa w okolicach Łomży. W ustaleniu pomógł policyjny pies, który doprowadził mundurowych do miejsca zamieszkania jednego z nastolatków.


Kolejny poślizg na Via Baltica

cz śr, 11 stycznia 2017 14:13

W tym tygodniu też nie będzie ogłoszony zapowiadany wcześniej przetarg na projektowanie i budowanie pierwszych łomżyńskich odcinków drogi ekspresowej S61. Rzekomo „priorytetowa” dla rządu PiS inwestycja znowu złapała niespodziewanego opóźnienia. Przetarg miał być w grudniu ubiegłego roku, ale gdy nadszedł termin, powiedziano o kilkudniowym opóźnieniu... najdalej do połowy stycznia. Teraz okazuje się, że na przetarg trzeba będzie jeszcze poczekać. Drogowcy, którzy niedawno twierdzili, że wszystko jest już gotowe, teraz informują o jakiś nowych dyskusjach pomiędzy ministerstwem a centralą. Poseł Lech Kołakowski, powołując się na dzisiejsze informacje od wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita, mówi że przetarg ma być do końca miesiąca, ale dziennikarze relacjonujący poniedziałkową wizytę wiceministra w Ełku, podają, że miał on powiedzieć, że postępowania przetargowe na ten odcinek rozpoczną się w marcu.


Vat od łomżyńskich projektów unijnych pokryje... budżet państwa

cz śr, 11 stycznia 2017 12:22

W grudniu Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, jako Instytucja Zarządzająca RPOWP, poinformował miasto Łomżę, że w przypadku pięciu projektów pomniejszył wydatki kwalifikowalne i tym samym zmniejszył dofinansowanie do pięciu zrealizowanych wcześniej projektów z dofinansowanie unijnym z RPOWP.
- Ta korekta nie wynika jednak z winy beneficjenta, lecz wcześniejszego błędnego interpretowania kwalifikowalności VAT przez organy podatkowe – podkreśla Urszula Arter, rzecznik prasowy marszałka zaznaczając, że w związku z tym wszystkie takie przypadki zostaną pokryte z budżetu państwa.


NIK o ochronie jakości wód przeznaczonych do spożycia

cz śr, 11 stycznia 2017 09:42

Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że działania realizowane przez przedsiębiorstwa wodociągowe i gminy, nie gwarantują należytej ochrony jakości wody ujmowanej i podawanej do sieci wodociągowej przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wśród skontrolowanych kilkudziesięciu jednostek w kraju są także gmina Kolno i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Gospodarki Wodno-Ściekowej w Kolnie. W przypadku gminy negatywnie oceniono „nierzetelne prowadzenie ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz nieprowadzenie kontroli częstotliwości i sposobu ich opróżniania”.


25. Finał WOŚP nad Narwią, w Galerii Veneda i Parku Wodnym

cz śr, 11 stycznia 2017 08:42

98 wolontariuszy z identyfikatorami i puszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyruszy w niedzielę rano na ulice, place i parkingi przed sklepami i kościołami w Łomży, aby zbierać datki od łomżynianek i łomżyniaków na sprzęt medyczny do leczenia polskich dzieci i polskich staruszków. - Najmłodsi wolontariusze mają ponad roczek, najstarsi ponad 50 lat – opowiada Monika Orłowska – Laskowska, po raz trzeci szefowa Sztabu WOŚP Łomża, który scenę 25. Finału WOŚP umieści w Galerii Veneda, gdzie 15. stycznia od godz. 10. do 20. będą odbywać się licytacje i koncerty grup, m.in., Na Przekór, MadBee i Holy Water z Jolantą Baranowską, poetką, „łomżyńską Janis Joplin”. - W tym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy nowe zabezpieczenia: żółte kamizelki odblaskowe od WORD Łomża z napisem na piersi i plecach, jednoznacznie wskazującym, że to nasz wolontariusz.


Bonus za zapisanie się do newslettera Galerii Bursztynowej

JJS śr, 11 stycznia 2017 08:07

Galeria Bursztynowa nagrodzi pierwsze 50 osób, które od dziś zapiszą się do newslettera.


WIZYTA U KAPUCYNÓW

Publiczne Gimnazjum nr 9 wt, 10 stycznia 2017 16:03


Po wypadku zablokowana droga do Kolna

cz wt, 10 stycznia 2017 14:42

Pięć osób, w tym dziecko, zostało rannych po czołowym zderzeniu vw polo z terenowym mercedesem na drodze krajowej nr 63 pomiędzy Kisielnicą a Rogienicami Wielkimi. Droga Łomża Kolno będzie zablokowana jeszcze przez ok. dwie godziny, ale kierowcy mogą jechać wyznaczonymi objazdami.


Chrzanowski rusza na bój z forumowiczami 4lomza.pl... znowu

cz wt, 10 stycznia 2017 14:39

Jak poinformowało Radio Nadzieja prezydent Łomży ponownie złożył w prokuraturze wniosek o ustalenie i ściganie internautów rzekomo pomawiających go „na forum internetowym jednego z łomżyńskich portali”. Informacje te potwierdza prokurator Maria Kudyba z Prokuratury Okręgowej w Łomży.
- Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Łomży wpłynęło dzisiaj i dotyczy wpisów z portalu 4lomza.pl – mówi prokurator Kudyba. - To świeża sprawa i prokurator będzie musiał zapoznać się z wnioskiem. Są odpowiednie procedury i sprawa wniosku musi być zgodnie z prawem przeprowadzona.


Sanitarny odstrzał dzików w województwie podlaskim prawie wykonany

cz wt, 10 stycznia 2017 13:43

Sanitarny odstrzał dzików w województwie podlaskim wykonano prawie w 100 procentach. Przy planie, który zakładał odstrzał 1866 sztuk dzików, myśliwi zabili dokładnie 1832 zwierzęta.
"Rozrzedzenie populacji, to jeden ze sposobów walki z afrykańskim pomorem świń" - mówi podlaski wojewódzki lekarz weterynarii Henryk Grabowski.


Zima wokół mostu Hubala

mm wt, 10 stycznia 2017 12:03

Orzeł bielik, bóbr, norka, mysz i kaczki... Zima w dolinie Narwi nie jest im straszna. We wtorkowy mroźny poranek zwierzęta żyjące w okolicach głównego koryta rzeki podglądał Marek Maliszewski. Na zdjęciach uwiecznił także malowane mrozem i promieniami wschodzącego słońca nadnarwiańskie krajobrazy...


Łomżyńskie szkoły na listach „Perspektyw”.

cz wt, 10 stycznia 2017 09:30

„Wybitne szkoły łączy szczególna atmosfera, poczucie odpowiedzialności nauczycieli i uczniów i coś, o czym zdajemy się dziś zapominać: radość uczenia i radość zdobywania wiedzy” - napisali twórcy rankingu najlepszych polskich liceów i techników miesięcznika „Perspektywy”. To najbardziej prestiżowy ranking szkół w kraju, który przeprowadzono już po raz 19. Na listach są też najlepsze szkoły z Łomży.


Zaremba: Czy stać nas na pozorowaną gospodarkę odpadami?

cz wt, 10 stycznia 2017 08:44

Administracja ratuszowa z determinacją godną „dobrej zmiany” podejmuje próby wmówienia społeczeństwu, że jedyna droga do racjonalnej gospodarki odpadami prowadzi poprzez szalone tempo wzrostu opłat mieszkańców. W celu prawnego usankcjonowania przez Radę Miejską tej światłej wizji, tradycyjnie, użyto sprawdzonej metody kija i marchewki. Zamiast publicznej, otwartej, wolnej od schematyzmu rozmowy o istocie i sposobach rozwiązania tego problemu zastosowano presję na niektórych, naiwnie spolegliwych Radnych oraz zastraszania mieszkańców wizją śmieciowej apokalipsy. Jak pokazało życie, śmieciowy Armagedon nie nastąpił. Chyba najwyższa pora zastanowić się nad stworzeniem nowego, znacznie skuteczniejszego, lokalnego systemu zagospodarowania wszystkiego, co da się powtórnie wykorzystać oraz odseparowania wszystkiego, co bez dodatkowych nakładów pójdzie do dołu lub przez komin.


Trudno oddychać

cz wt, 10 stycznia 2017 08:40

Poniedziałek był trzecim z rządu dniem w którym w Łomży notowano bardzo duże zanieczyszczenie powietrza. Komputery stacji monitoringowej należącej do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wyliczyły, że średnie dobowe stężenie pyłów zawieszonych PM10 w powietrzy nad miastem wynosiło wczoraj 131,6 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, przy dopuszczalnej w kraju normie 50 µg/m3.


Nauczyciele ZNP żądają podwyżek i grożą strajkiem w marcu

cz wt, 10 stycznia 2017 08:26

- Bardzo ubolewam, że prezydent Andrzej Duda podpisał tak pochopnie ustawę o przywróceniu 8-klasowych szkół podstawowych i likwidacji gimnazjów, czyli tak zwaną ustawę o zmianie systemu szkolnego... – martwi się Aleutyna Kołos, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, do którego należy ok. 700 pedagogów. W poniedziałek dyrektorzy części szkół otrzymali listy z trzema postulatami ZNP, a reszta otrzyma je we wtorek - Jeśli nawet PiS tak się na tę „reformę” uparł, to nie powinien robić jej od środka i w takim zabójczym tempie. Nasze postulaty, związane z pracą i płacowe, kierujemy do dyrektorów, jako pracodawców, chociaż wiemy, że niewiele mogą...


Pożar w Fabryce Mączki Kostnej w gminie Rutki

cz pon, 09 stycznia 2017 16:10

Strażacy ugasili pożar Fabryki Mączki Kostnej w miejscowości Górskie w gminie Rutki. Wciąż jednak chłodzą jeszcze rozgrzane przez płomienie butle z acetylenem, które znajdowały się w hali produkcyjnej.


Narew coraz głębsza i szersza...

cz pon, 09 stycznia 2017 16:05

- Na starorzeczach Narwi w okolicach Bronowa lód ma grubość 14-15 cm – mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego parku Krajobrazowego Doliny Narwi. - Jest wystarczająco mocny, aby jeździć na łyżwach, czy łowić ryby w przeręblach i widać, że są tego amatorzy.
Dyrektor Parku zdecydowanie odradza natomiast wchodzenie na lód na głównym korycie rzeki, gdzie wody szybko przybywa. Od niedzielnego poranka poziom Narwi w okolicy Łomży podniósł się o ok. 65 cm.


Zagrożenie alkoholem większe niż siarczystym mrozem

cz pon, 09 stycznia 2017 13:38

W długi weekend, od Trzech Króli w piątek, zamarzło z powodu temperatur, spadających w Polsce poniżej 20 stopni Celsjusza w nocy, albo zmarło z powodu wyziębienia ciała 19 ludzi. Na szczęście, żaden z nich nie stracił życia w Łomży, gminie Łomża czy powiecie łomżyńskim. Policja dokonała 103 sprawdzeń w miejscach, gdzie zagrożeni są bezdomni, bez pracy bądź nadużywający alkoholu. - Długi weekend minął spokojnie – uspokaja Ewelina Szlesińska z Komendy Miejskiej Policji. W noclegowni przy Dwornej mroźne noce spędzało 8 trzeźwych mężczyzn, w ogrzewalni w niedzielę miało cieplej czterech pijanych. Pogotowie nie było częściej wzywane, niż w środku upalnego lata. Od Trzech Króli nie przeżywała oblężenia szpitalna izba przyjęć z powodu wychłodzeń i odmrożeń.


Inwestor się wycofał, ale została droga...

cz pon, 09 stycznia 2017 12:23

Do końca stycznia 2017 roku w Łomży miało powstać centrum magazynowo – logistyczne zatrudniające nie mniej niż 30 osób. Aby inwestycja mogła zostać zrealizowana władze miasta zobowiązały się do zbudowania drogi prowadzącej do działki na której inwestycja miała być realizowana. Na samą budowę 190-metrowego odcinka sięgacza miasto wydało niemal 800 tysięcy złotych, a do tego trzeba doliczyć jeszcze 420 tys. zł, jako wartość zobowiązań, które uregulowano poprzez przejęcie prawa do działki na której zbudowano drogę. Wszystko realizowano błyskawicznie, ale jak się okazuje inwestor się wycofał. Teraz miejscy urzędnicy podają, że „miasto Łomża nie ma żadnych powodów i podstaw prawnych, by wnosić jakiekolwiek roszczenia wobec firmy”.


Derby województwa dla AZS-u

cz pon, 09 stycznia 2017 11:01

W pierwszym meczu rundy rewanżowej I ligi tenisa stołowego kobiet drużyna AZS-u PWSIP Metal-Technik Łomża pokonała na wyjeździe ATS Białystok 7:3. Dzięki temu zwycięstwu łomżanki awansowały na piąte miejsce w tabeli.


Zapisz się na bezpłatne porady i zakupy ze stylistką!

JJS pon, 09 stycznia 2017 09:58

Nie masz pomysłu na siebie, a chcesz wyglądać modnie? Właśnie ruszyła pierwsza tegoroczna edycja akcji modowej pn. „Zakupy ze stylistką” w Galerii Bursztynowej!


Regionalne Przesłuchania CEA

Dyrektor pon, 09 stycznia 2017 09:27

W dniach 19 - 20 stycznia 2017 roku odbędą się w naszej szkole Regionalne Przesłuchania CEA dla uczniów klas instrumentów dętych blaszanych szkół muzycznych I stopnia. Poniżej umieszczamy harmonogram przesłuchań ( do pobrania w pliku pdf).
Życzymy uczestnikom powodzenia i samych mistrzowskich wykonań.


Bezrobocie w Łomży na koniec roku 12,2%

cz pon, 09 stycznia 2017 08:59

Poniżej 5 tysięcy mieszkańców Łomży i okolicy rok 2017 zaczynało jako osoby bezrobotne. W rejestrach w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w końcu grudnia zarejestrowanych było 4929 osób. To oznacza, że w ciągu całego 2016 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o ponad pół tysiąca.


Brudne powietrze nad miastem

cz pon, 09 stycznia 2017 08:30

W sobotę było ponad dwukrotne, a w niedzielę już niemal trzykrotne przekroczenie dopuszczalnych dobowych stężeń zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Przy dopuszczalnej w kraju dobowej normie 50 µg/m3 w sobotę w Łomży urządzenia pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazywały 106,1 µg/m3, a w niedzielę 143,5 µg/m3.


Koncert kolęd i artystyczne plany Carmen Fidei

cz pon, 09 stycznia 2017 08:23

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego przygotował specjalny koncert kolędowy. Na jego program złożyły się łacińskie i polskie kolędy znane od setek lat oraz współczesne, a także pastorałki, jak przejmująca „Lulej że mi, lulej” Ewy Bem z kultowego „Misia”.
– Nie mieliśmy jeszcze kolęd w repertuarze, a jesteśmy chórem na dorobku i lubiącym wyzwania – mówi prowadzący zespół Michał Rajewski, zapowiadając, że najbliższe miesiące jego podopieczni poświęcą na przygotowania do międzynarodowego debiutu oraz nagrania pierwszej płyty.


Pożar w piwnicy bloku przy Niemcewicza

cz nie, 08 stycznia 2017 17:47

Dwie osoby trafiły do szpitala prawdopodobnie w wyniku podtrucia czadem powstającym z pożaru jaki w niedzielne popołudnie wybuchł w piwnicy bloku przy ul. Niemcewicza w Łomży. Na miejscu trwa jeszcze akcja ratunkowa, ale strażacy mówią, że sytuacja jest opanowana.


Brudne powietrze nad Łomżą

cz nie, 08 stycznia 2017 13:14

Ponad dwukrotnie zostało w sobotę w Łomży przekroczone dopuszczalne dobowe stężenie zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Średnia dobowa zanieczyszczeń wyniosła w sobotę 106,1 µg/m3, ale niedziela pod tym względem zapowiada się jeszcze gorzej. Przed południem godzinowe pomiary wskazywały, że w metrze sześciennym powietrza w Łomży jest nawet ponad 300 µg tych pyłów.


ZEBRANIE Z RODZICAMI I KONSULTACJE

Publiczne Gimnazjum nr 9 cz, 29 października 2015 10:55


 
161201033137.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0