wtorek, 23 maja 2017 napisz DONOS@

Areszt dla 23-latka za serię włamań i kradzieży

cz pon, 22 maja 2017 17:16

Sąd Rejonowy w Łomży na trzy miesiące aresztował tymczasowo 23-letniego mieszkańca miasta podejrzanego o kradzieże z włamaniem oraz przywłaszczenie telefonu. Młody mężczyzna został w czwartek zatrzymany przez policję. Na przełomie kwietnia i maja miał włamywać do samochodów, piwnicy oraz przywłaszczenie telefonu komórkowego.


Dyrektor Bałata odchodzi...

cz pon, 22 maja 2017 16:42

Krzysztof Bałata złożył w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku rezygnację z funkcji dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży – wynika z naszych informacji. Na początku maja dyrektor łomżyńskiego szpitala został uznany za najlepszego kandydata w konkursie na stanowisko dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, z którego regionu pochodzi i gdzie ma najbliższą rodzinę. Dyrektor Bałata na razie nie chce komentować tych doniesień.


Duet Funkasanki z Łomży wydał płytę bez festiwalu w Opolu

cz pon, 22 maja 2017 15:17

- Każdy konkurs ma zasady i trzeba je uszanować – mówi Przemek Starachowski, perkusista duetu Funkasanki, jaki tworzy od dwóch lat z Anną Kaptór, śpiewającą pianistką, poetką i kompozytorką. Przecisnęli się przez sito selekcyjne konkursu Debiuty na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, ale z ponad 200 wykonawców nie wyszli z finałowej 10-tki. Potem gruchnęła wieść, że prezes TVP nie życzy sobie Kayah, na co odpowiedziała rezygnacją Kasia Nosowska z Hey, zaś Maryla Rodowicz w końcu zrezygnowała ze świętowania 50-lecia w Opolu, a na Woodstock zaprosił ją Jurek Owsiak. - Teraz, po faktach, o których głośno jest od ponad tygodnia nie tylko w środowisku muzycznym, to cieszymy się, że się nie dostaliśmy. Od głosujących dostaliśmy większą nagrodę w postaci sympatii i uznania dla naszej twórczości. W czwartek zagramy w Łomży utwory z naszej debiutanckiej płyty.


Wyremontują pół drogi do Zambrowa

cz pon, 22 maja 2017 14:45

Do jesieni 2019 roku ma zostać wyremontowana droga krajowa nr 63 od Wygody do Zambrowa. Białostocki oddział GDDKiA ogłosił przetarg na wybór firmy, która zaprojektuje i zrealizuje rozbudowę.


ŁKS bliski utrzymania

cz pon, 22 maja 2017 14:13

Piłkarze Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 wykonali kolejny, duży krok w kierunku pozostania w szeregach trzecioligowców. W meczu 30. kolejki pewnie pokonali na własnym boisku zespół Huragana Wołomin 3:0.


Wyrwał staruszce torebkę

cz pon, 22 maja 2017 11:31

40-letni Litwin wyrwał torebkę 82-letniej kobiecie w Łomży. Wołająca o pomoc starszą kobietę zauważyli policjanci, którzy szybko złapali złodzieja i odzyskali skradzione rzeczy.


Litewskie staże zawodowe uczniów „budowlanki”

cz pon, 22 maja 2017 11:02

Grupa 25 uczniów z branży hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży doskonaliła tam swoje umiejętności praktyczne w Kłajpedzie.
- Uczestnictwo w stażach zawodowych na Litwie umożliwiło uczniom rozwój umiejętności kluczowych – porozumiewania się w językach obcych oraz efektywnej współpracy w zespole – podkreśla Elżbieta Wiśniewska. - Pozwoliło im też na budowanie poczucia pewności siebie i zaufania do własnych umiejętności, oraz zwiększyło świadomość dalszej edukacji i rozwoju.


Obwodnica Konarzyc będzie rok później

cz pon, 22 maja 2017 10:49

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich przesuną termin realizacji drogi Łomża – Śniadowo wraz z obwodnicą Konarzyc. Zgodnie z przetargiem ogłoszonym pod koniec marca droga miała być zrobiona w połowie września 2018 roku, a teraz termin ten przedłużono o rok.


Podstawowe informacje o szkole

Dyrektor pon, 22 maja 2017 09:01

Poniżej umieściliśmy najbardziej podstawowe informacje o szkole.


Rezultat 3

Katarzyna Zając-Malinowska so, 15 października 2016 08:33

Zakończono prace nad przygotowaniem trzech kursów e-leraningowych w obszarach 'Komunikacja", 'Etyka w biznesie' oraz 'ICT', czyli technologie informacyjno-komunikacyjne. Kursy zostały przygotowane w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.


Mleko w (stałej) cenie

cz pon, 22 maja 2017 08:44

W kwietniu średnia cena skupu mleka w województwie podlaskim wyniosła 137,63 zł za hektolitr. To o symbolicznie - kilkanaście groszy - więcej niż w marcu, choć w kraju zanotowano niewielki - o 0,4% - spadek cen mleka.


Wjechali do rowu

cz pon, 22 maja 2017 08:24

Samochód osobowy wjechał do rowu w Marianowie. Osobówką jechały dwie osoby – jak podają ratownicy jedna z nich po opatrzeniu w karetce pogotowia odmówiła hospitalizacji, w przypadku drugiej osoby nie była ona konieczna. Zaraz po wypadku droga krajowa nr 61 Łomża - Stawiski była całkowicie zablokowana, a już teraz ruch w miejscu zdarzenia odbywa się wahadłowo.


35-letni kierowca zginął po zderzeniu z łosiem

cz pon, 22 maja 2017 08:16

35-letni mężczyzna zginął w wypadku na drodze między Brańskiem a Bielskiem Podlaskim na drodze krajowej nr 66. W okolicach miejscowości Szastały volkswagen passat zderzył się z łosiem. Później wjechał w drzewo.


Na Kierzkowej też tylko w jednym kierunku

cz pon, 22 maja 2017 08:05

Na ulicy Kierzkowej w Łomży wprowadzono czasową zmianę organizacji ruchu. Teraz to ulica jednokierunkowa, a samochody mogą nią jechać od Pl. Niepodległości do ul. gen. Sikorskiego.


Seminarium podsumowujące na Łotwie

Katarzyna Zając-Malinowska nie, 02 kwietnia 2017 10:13

24 marca 2017 r. obyło się pierwsze seminarium upowszechniające rezultaty wypracowane w projekcie „International Partnership for Improving the Quality of Teaching in Vocational Schools”.


Wyjątkowa noc muzealnych przechadzek

mm nie, 21 maja 2017 09:44

Tegoroczna edycja łomżyńskiej Nocy Muzeów cieszyła się ogromnym powodzeniem. Tysiące ludzi krążyło pomiędzy muzeami i tętniącymi życiem do późna innymi placówkami, zwiedzając, bawiąc się i przyjemnie spędzając czas, czemu sprzyjała ciepła, bardzo pogodna noc.
– Człowiek nawet nie ma na co dzień pojęcia, że tyle się w tej naszej Łomży dzieje! – mówi pan Mateusz, zwiedzający z rodziną Muzeum Północno-Mazowieckie. – Takich imprez powinno być więcej – wtóruje pani Jolanta, dodając, że po zainteresowaniu widać, jak bardzo Łomża takiej inicjatywy potrzebowała.


Potrącenie motocyklisty

mm so, 20 maja 2017 23:30

Niepełnoletni motocyklista został potrącony we wsi Budy Czarnockie k. Łomży. Został przewieziony do szpitala ze złamaną nogą i potłuczeniami.


Gniew bezrozumny i podsycany od religii do polityki

mm so, 20 maja 2017 10:11

- Nowy Jork, żydowski sklepik ze spodniami, wpada arabski terrorysta z bombą i krzyczy od progu „Allach jest wielki”, na co uprzejmy sprzedawca uspokaja „Niech szanowny pan się nie denerwuje, mamy wszystkie rozmiary” - oto anegdota, jaką posłużył się religioznawca i filozof prof. Zbigniew Mikołejko, którego nie sposób podejrzewać o lekceważenie kogokolwiek, ze względu na rasę, kolor skóry, język i wyznanie. Anegdota pokazuje, jak daleko współczesny świat odszedł od traktowania serio wielkich religii, jak słabo są one znane i jak wyznawcy niewiele wiedzą o swoich wierzeniach nawzajem. Uniwersytet Otwarty PWSIiP w Łomży, którym kieruje ks. dr Waldemar Świątkowski, zajął się emocjonalną materią świata: gniewem bogów, proroków, wiernych, kapłanów i polityków.


Wypłynął kłusować na Pisie i utonął

cz pt, 19 maja 2017 16:35

Z Pisy na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego wyłowiono ciało 31-letniego mężczyzny. W akcję poszukiwawczą mieszkańca pobliskiej wsi Jeże w gminie Pisz byli zaangażowani także strażacy z Kolna i Turośli. Mężczyzna zginął w poniedziałek nocą. Wraz z kolegami wypłynął na rzekę by kłusować na ryby za pomocą prądu. W pewnym momencie łódka wywróciła się.


Drzewa są nam potrzebne...

cz pt, 19 maja 2017 16:13

- My bez drzew nie damy sobie rady, a drzewa bez nas doskonale – mówi dr inż. Marzena Suchocka. Architekt krajobrazu, specjalista w zakresie wpływu prac budowlanych na żywotność drzew i oceny długoterminowego wpływu uszkodzeń oraz gospodarki drzewostanem w miastach poprowadziła w Łomży warsztaty poświęcone ochronie drzew w miastach. Specjalistka wskazywała jak bardzo potrzebujemy szczególnie dużych drzew.
- Jeśli nie mamy drzew to najbardziej na tym cierpią najsłabsi – dzieci i osoby starsze – mówiła dr Marzena Suchocka podkreślając, że drzewa produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów.


Śmiertelny wypadek na przejściu dla pieszych w Grajewie

cz pt, 19 maja 2017 14:55

Tir na warszawskich numerach potracił w piątek (19.05) tuż po 14:00 85-letniego mężczyznę, który szedł po przejściu dla pieszych na ulicy Kopernika. Pieszy zginął na miejscu. 60-letni kierowca był trzeźwy.


Gdzie dodać ofertę pracy za darmo?

JJS pt, 19 maja 2017 13:26

Jeśli szukasz pracowników, chcesz się zareklamować, czy szukasz wymarzonej pracy, na pewno korzystasz z portali ogłoszeń lokalnych. Serwisy ogłoszeń lokalnych szybko stały się potężnym źródłem ofert pracy.


Oszuści wyłudzili całe oszczędności

cz pt, 19 maja 2017 10:04

42 tysiące złotych straciła 81-letnia kobieta z Łomży, która dała się nabrać fałszywym wnuczce i policjantowi. Wczoraj po południu zadzwoniła do niej kobieta podając się za wnuczkę i płacząc mówiła, że miała wypadek i potrzebuje pomocy. Następnie słuchawkę przejął inny mężczyzna podający się za policjanta i powiedział, że jeśli babcia nie przekaże pieniędzy wnuczka będzie miała kłopoty.


Mokro czyli normalnie

cz pt, 19 maja 2017 09:24

W lutym około 30, marcu ok. 60, a w kwietniu ok. 80 litrów wody na metr kwadratowy spadło w regionie. W każdym z miesięcy opady wynosiły ponad 150% normy. Także maj na początku był bardzo mokry. I choć wysoki poziom wody daje się we znaki rolnikom mającym łąki w dolinach Narwi czy Biebrzy, to przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego cieszą się, że po latach suchych „w tym roku mamy nareszcie normalny poziom wody w dolinie Biebrzy”. Bo choć wysoka woda nie ułatwia pracy ludziom, bardzo pozytywnie wpływa na zasiedlające dolinę Biebrzy ptaki - podkreśla Piotr Dombrowski z BPN.


13. Mistrz Ortografii

cz pt, 19 maja 2017 08:58

Anna Tarnacka uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży wygrała tegoroczną, XIII edycję konkursu Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży, a młodzi „mistrzowie pióra” pisali najeżoną ortograficznymi pułapkami historię o wiośnie i wakacyjnych planach.
- Trudności były naprawdę różnorodne i dotyczyły niemal wszystkich reguł pisowni – podają organizatorzy Mistrzostw Ortografii.


Tajemnice 600-lecia Łomży

cz pt, 19 maja 2017 08:30

Jaki będzie budżet na organizację uroczystości 600-lecia nadania praw miejskich Łomży, co mają się odbywać 15., 16. i 17. czerwca 2018 roku? Nie wiadomo. Czy będzie w Łomży pomnik księcia Janusza I Mazowieckiego i fontanna na Starym Rynku, czego od około 30 lat chcą mieszkańcy...? - Ech, dobre pytanie – westchnęła Agnieszka Muzyk, wiceprezydent miasta. Natomiast wiadomo, co będzie ze starą halą targową. - Straszyła dziesiątki lat, my za swojej kadencji ją wyremontujemy, ale bardzo cierpimy, że nie na 600-lecie – ubolewała zastępczyni prezydenta Mariusza Chrzanowskiego na spotkaniu z ok. 30-oma ludźmi, np., z instytucji sztuki i kultury w mieście, którzy przez blisko 3 kwadranse spierali się o ewentualne logo 600-lecia. Ratusz odmówił prezentacji go w 4lomza.pl, za to wiceprezydent Muzyk wszem przekazała, co z halą targową: na 600-lecie zostanie zasłonięta.


„Estrada młodych” na początek kariery

cz pt, 19 maja 2017 08:13

12. najbardziej utalentowanych uczniów szkół i uczelni muzycznych z Łomży, Zambrowa, Ostrołęki i Poznania wzięło udział w dorocznym koncercie „Estrada młodych”.
– Bez żadnej kurtuazji mogę powiedzieć, że wszyscy dziś występujący zaprezentowali się bardzo dobrze, a niektórzy z nich mają ogromny talent i myślę, że czeka ich wspaniała przyszłość! – mówi prowadzący orkiestrę Filharmonii Kameralnej bułgarski dyrygent Grigor Palikarov.
Dotyczy to zwłaszcza uczniów łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej, zwycięzców licznych krajowych i międzynarodowych, konkursów: akordeonisty Marcina Konopki oraz skrzypaczek, Ingi Wawrzynkowskiej i Natalii Wojciechowskiej.


RELIKWIE ŚW. BRATA ALBERTA CHMIELOWSKIEGO W NASZYM KOŚCIELE

S. Stefania OSB cz, 18 maja 2017 23:31

W dniach 15-16 maja 2017 roku przebywały w naszym przyklasztornym kościele relikwie św. Alberta Chmielowskiego oraz obrazy: jego portret i najbardziej znany obraz, który namalował:Ecce Homo. Siostry naszego opactwa i wierni gromadzący się w naszym kościele mogli ucałować relikwie świętego. Obecnie obchodzony jest Rok Świętego Alberta Chmielowskiego.


ŁKS lepszy w meczu o "6 punktów"

cz cz, 18 maja 2017 15:08

Niezwykle ważne zwycięstwo odnieśli w środowy wieczór piłkarze Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926. W Warszawie pokonali oni jednego z głównych rywali w walce o utrzymanie, miejscowy Ursus 2:1 i, przynajmniej na chwilę, oddalili od siebie widmo degradacji.


Znowu chore dziki

cz cz, 18 maja 2017 14:51

O wykryciu w regionie kolejnych dwa przypadków dzików chorych na ASF poinformował Głównego Lekarza Weterynarii. Jeden z nich dotyczy gmina Trzcianne i dzika odstrzelonego ok. 5-6 km na wschód od Góry Strękowej.


Noc Muzeów z Weroniką Adamowską

Grzegorz Gwizdon cz, 18 maja 2017 14:17

Zaproszenie-Weronika-Adamowska.gif

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży (ul. Długa 13) oraz Autorka zapraszają w sobotę, 20 maja 2017 roku, o godz. 18.00 na wernisaż rzeźby i rysunku Weroniki Adamowskiej. Wystawa czynna do 23 czerwca 2017 roku.


Żeglarz Sindbad na oceanie konwergencji mediów i fabletów

cz cz, 18 maja 2017 14:11

- Bolesław Leśmian miał żonę Zofię z Łomży i dwie kochanki: najpierw Celinę, a potem Dorę, jej przyjaciółkę, ponieważ piękne wiersze napisał i miał powodzenie u ładnych kobiet – mówi Tomasz Jastrun (lat 66), poeta i prozaik z Warszawy, który po raz pierwszy gościł w mieście na zaproszenie bibliotekarzy 3 powiatów: łomżyńskiego, białostockiego i suwalskiego. - Był malutki jak skrzacik, drobny, z wielkim nosem. Moim zdaniem, to najwybitniejszy polski poeta XX wieku, mimo że Żyd, polszczyznę wyniósł na wyżyny, jak Julian Tuwim i Jan Brzechwa. Poeta aspołeczny i apolityczny.


Muszla wypięknieje

cz cz, 18 maja 2017 12:29

Ekipa pracowników MPGKiM od tygodnia pracuje na „muszli koncertowej” przy ul. Zjazd. Remontowane są chodniki i schodki, których stan był fatalny.
- Warunki pracy są trudne ze względu na wysoką i stromą skarpę, z której trzeba zabrać gruz i podać materiały budowlane – mówi Marek Olbryś, dyrektor MPGKiM. - Mamy zdążyć przed 2. czerwca, bo wówczas będą odbywały się tu Juwenalia.


„Radość z Pływania”

cz cz, 18 maja 2017 11:21

Blisko 120 dzieci na pływalni przy ulicy Niemcewicza w Łomży rywalizowało w dziecięcym festiwalu pływackim zorganizowanym w ramach programu Kinder+Sport „Radość z Pływania”. Dzieci zmagały się w ośmiu konkurencjach, podczas których trzeba było m.in. pokonywać dmuchane koła, ścigać się w pływackiej sztafecie, a także szukać w basenie ukrytych skarbów.


MOODLE w "Logistyku"

Katarzyna Zając-Malinowska pon, 19 grudnia 2016 10:59

Platforma MOODLE jest wykorzystywana nie tylko do działań projektowych. W klasie III TL, w ramach przedmiotu "Obsługa jednostek zewnętrznych", przeprowadzono lekcje z wykorzystaniem tego nowoczesnego narzędzia.


Chciał tylko ominąć słup na chodniku

cz cz, 18 maja 2017 11:04

13-latek, który wczoraj na ulicy Zjazd wjechał rowerem pod ciężarówkę był na wycieczce szkolnej. Ze ustaleń policji wynika, że grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 – część pieszo, część na rowerach – udawała się na zawody na pobliskim stadionie miejskim. Do wypadku doszło gdy jadący rowerem 13-latek próbował ominąć słup oświetleniowy od strony ulicy. Stracił jednak panowanie nad rowerem, gdy przednie koło spadło z krawężnika na jezdnię.


Zanim postawisz dom, pomyśl o ubezpieczeniu

JJS cz, 18 maja 2017 10:55

Rynek budowlany jest w Polsce bardzo dynamiczny. Co roku w całym kraju zostaje oddanych do użytku ponad 60 tys. domów, co znaczy, że podobna liczba dotyczy inwestycji w trakcie budowy, które warto chronić na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń.


Od tamborka do toporka

Grzegorz Gwizdon cz, 18 maja 2017 10:07

Wystawa jest różnorodna tematycznie i problemowo. To specyficzna ekspozycja złożona z darów, które otrzymaliśmy w ciągu ostatnich jedenastu lat, czyli w czasie naszego gospodarowania w nowej siedzibie przy ul. Dwornej 22 c. W bieżącym roku przypada 90. rocznica założenia Skansenu w Nowogrodzie, a w przyszłym będziemy obchodzić 70-lecie Muzeum w Łomży. Założycielem obu instytucji był Adam Chętnik, etnograf, regionalista i działacz społeczny. W ciągu kilkunastu minionych lat oba nasze Muzea otrzymały od ponad 50 darczyńców około siedmiuset darów z zakresu kultury i tradycji regionów, którymi się zajmujemy. Stąd pomysł na wspólną, jubileuszową ekspozycję darów ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.


Z tarczą..

Dyrektor cz, 18 maja 2017 09:39

Z tarczą wróciła Natalia Wojciechowska ze swoich muzycznych podróży konkursowych. Uczennica klasy skrzypiec Beaty Stankiewicz najpierw otrzymała III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (30 marzec - 02 kwiecień 2017 roku), a później zachwyciła swą grą Jury konkursu w Usti (Czechy), gdzie wywalczyła I miejsce.
Natalii i jej nauczycielce składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów !


Piękne, smaczne i zdrowe...

cz cz, 18 maja 2017 09:31

Wyglądają pięknie, a smakuję jeszcze lepiej. Produkty regionalne są też zdrowe, bo bez dodatków chemicznych ulepszaczy, spulchniaczy czy ubarwiaczy. Po raz siedemnasty odbyła się podlaska edycja konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów”. W białostockich „Spodkach” 84 producentów z całego regionu zaprezentowało 129 produktów, z których jury wyłoniło najlepsze. W tej grupie ponownie były wyroby Beaty i Tomasza Siergiejewiczów z Łomży. Doceniono „Pstrąga solonego o poranku” i „Keksa dojrzewającego”.


Zmiana w kryminalnym

cz cz, 18 maja 2017 08:29

Podinspektor Bartosz Murat nie jest już naczelnikiem wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Łomży, a podkomisarz Jacek Jałbrzykowski nie jest zastępcą naczelnika tego wydziału. Obaj zostali odwołani niespodziewanie w tym tygodniu.


„Prosta” droga ekspresowa do Łomży

cz cz, 18 maja 2017 08:10

Budowa w ciągu 4-5 lat Via Baltica staje się coraz realniejsza. W białostockim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w tym tygodniu otwarto koperty z ofertami firm na budowę dwóch pierwszych łomżyńskich odcinków ekspresowej S61. Chętnych do budowy drogi jest wielu, a ich wyceny prac są o ok. 30% poniżej szacunków GDDKiA. Wszyscy chcą zbudować nam drogi w najkrótszym możliwym terminie, co oznacza, że przynajmniej do Stawisk i Szczuczyna będziemy mogli jeździć ekspresówką w 2021 roku.


REKRUTACJA - Harmonogram badania przydatności do PSM I stopnia

Dyrektor śr, 17 maja 2017 23:29

Poniżej umieszczony został harmonogram badań


Głupi żart maturzystów

cz śr, 17 maja 2017 18:20

Nawet 10 lat więzienia może grozić nastolatkom, którzy rozpylili w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie przed maturą z geografii gaz pieprzowy. Jak ustalili policjanci, prawdopodobnie gaz w klasie rozpylili 17 i 18-latek. Maturzyści tłumaczyli, że jeden z nich zakupił pojemnik z gazem przez internet. Drugi kolega przypadkowo nacisnął spust i uwolnił drażniącą substancję - tłumaczy komisarz Tomasz Krupa z zespołu prasowego podlaskiej policji.


Pielęgniarki i położne ostrzegają przed „wyrwą pokoleniową”

cz śr, 17 maja 2017 16:13

- Raport z grudnia 2016 r. obnażył nagą prawdę, którą znamy z doświadczenia w terenie od dawna: w ciągu trzech lat 42 tysiące pielęgniarek i położnych w Polsce nabędzie uprawnienia emerytalne albo przejdzie na emeryturę, a za kolejne trzy lata 46 tysięcy, czyli prawie 90 tysięcy odejdzie ze szpitali – poinformowała około 80 koleżanek Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, goszcząc w Łomży z okazji międzynarodowego święta w Wyższej Szkole Agrobiznesu. Podczas spotkania w WSA środowisko „aniołów w białych czepkach” uhonorowało gratulacjami, kwiatami i oklaskami Teresę Steckiewicz, pielęgniarkę, założycielkę jedynego hospicjum w Łomży.


Gang z myjni

cz śr, 17 maja 2017 15:45

Trzech młodych mężczyzn kradło pieniądze z automatów wrzutowych na terenach myjni samochodowych. Mieszkańcy powiatu wysokomazowieckiego zostali zatrzymani przez policję, usłyszeli zarzuty i przyznali się do winy.


Tyszkiewicz pyta: „Kto za tym stoi?”

cz śr, 17 maja 2017 15:27

„Skandaliczna sprawa”, „haniebny, kompromitujący incydent”, „ niesłychanie szkodliwy dla Łomży”, „odnotowany z oburzeniem również poza granicami Polski” - tak poseł Robert Tyszkiewicz z Platformy Obywatelskiej wypowiada się o usunięciu fagi Unii Europejskiej, wraz z masztem, ze Starego Rynku w Łomży na czas oficjalnych uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja. Zdarzenia było dwa tygodnie temu, ale dopiero dziś poseł Tyszkiewicz stojąc na Starym Rynku w Łomży dopytywał „kto za tym stoi?”. Szef wojewódzkich struktur PO poinformował, że wystąpił do prezydenta miasta i komendanta wojewódzkiego Policji o wyjaśnienie kto masz usuwał, kto to wymyślił i jaka była intencja.


Pięciu konkurentów o zlecenie na budowę Via Baltica od Stawisk do Szczuczyna

cz śr, 17 maja 2017 13:17

Na nieco ponad 333 miliony złotych wyceniało projekt i budowę 18 km ekspresowej S61 pomiędzy Stawiskami a Szczuczynem. To najtańsza oferta z pięciu jakie wpłynęły na ogłoszony przez białostocki oddział GDDKiA przetarg. Według ich wyceny prace mogły pochłonąć nawet 481 mln zł, ale żadna z ofert nawet nie zbliża się do tej ceny.


Wypadek dziecka na Zjeździe

cz śr, 17 maja 2017 11:34

13-letni uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 został potrącony na ulicy Zjazd przez cysternę przewożącą mleko. Chłopiec wraz z grupą uczniów jechał rowerem na stadion i w pewnym momencie, na wysokości sklepu Lidl zjechał na jezdnię wprost pod przejeżdżającą obok cysternę. Ranny został zabrany do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.


Łomżyńska Noc Muzeów po raz szósty

cz śr, 17 maja 2017 09:49

Wystawa rzeźby i rysunku Weroniki Adamowskiej z Łomży. Koncert Filharmonii Kameralnej z 15-letnią skrzypaczką Martą Gębską. Spotkanie z podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem. Wystawa kolejek ze zbiorów modelarza i kolekcjonera, ks. Janusza Grygiela. To tylko niektóre z atrakcji przygotowane na sobotnią Noc Muzeów w Łomży. Wezmą w niej udział 24 placówki i instytucje kulturalne, które przygotowały na ten wyjątkowy wieczór bardzo różnorodną ofertę.
– Łomża jest ewenementem w regionie, bo u nas w Nocy Muzeów nie uczestniczą tylko muzea, ale też inne instytucje i miejsca, prezentujące w ramach swej działalności działalność kulturalną! – podkreśla dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego Jerzy Jastrzębski.


Muzeum Przyrody w Drozdowie laureatem Medalu Wiktora Godlewskiego za 2016 rok.

cz śr, 17 maja 2017 09:02

Za propagowanie wiedzy o przyrodzie i dziedzictwie kulturowym regionu Muzeum Przyrody w Drozdowie otrzymało Medal im. Wiktora Godlewskiego. To przyznawana od 1992 roku ogólnopolska nagroda za zasługi dla ochrony przyrody oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej.


Miasto zapłaci za samochody, których nikt nie chce?

cz śr, 17 maja 2017 08:20

Na kilkaset tysięcy złotych szacują swoje należności właściciele tzw. parkingów depozytowych w Łomży, gdzie stoją samochody, których nikt nie chce odebrać przez całe lata. Takich aut jest około 30, i w wielu przypadkach koszty ich przetrzymania mogły przewyższyć już wartość samochodów. Właściciele parkingów oczekują, że władze miasta szybko rozwiążą ten problem i wypłacą im należne pieniądze.


Zielono mi - przegląd wierszy o wiośnie

Agata Komorowska wt, 16 maja 2017 22:44

12 maja w naszym przedszkolu odbył się przegląd wierszy o wiośnie pod hasłem "ZIELONO MI". Do udziały zgłosiło się trzydzieści troje dzieci z różnych grup wiekowych. W jury przeglądu zasiadły: Pani Dyrektor Jadwiga Juchniewicz, Pani Barbara Lipińska oraz logopeda Pani Barbara Dzieniszewska. Przegląd zorganizowała i poprowadziła Izabela Sztejno.
Uczestnicy pełni emocji pięknie recytowali wiersze różnych autorów w tym Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy i wielu innych. Widownia nagradzały trudy uczestników gromkimi brawami. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki.
Serdecznie gratulujemy!


Rocznica zakończenia II w.ś.

ZHP wt, 16 maja 2017 21:22

W dniu 8.05.2017 r. o godz. 09:30 w Podgórzu odbyły się uroczystości z okazji rocznicy zakończenia II w.ś. W uroczystosciach uczestniczył Komendant Hufca ZHP w Łomży oraz dh. Martyna Łuba i dh. Maciej Mazur z 32 ŁDH im. Tadeusza Zawadzkiego. Nasza delegacja zapaliła znicze pod pomnikiem 33 P.P.


226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w SP w Podgórzu.

ZHP wt, 16 maja 2017 21:03

W dniu 9.05.2017 r. w godz. 11:00-12:30 w SP w Podgórzu odbyły się uroczyste obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w których wziął udział Komendant Hufca ZHP w Łomży hm. Wiesław Domański HR oraz dh. Natalia Banach i dh. Klaudia Kojro z 13 łDH "Agada".


50 rocznica śmierci Adama Chętnika

ZHP wt, 16 maja 2017 19:49

W dniu 13.05.2017 r. w Nowogrodzie odbyły się uroczystości 50 rocznicy śmierci Adama Chętnika - bohatera Hufca Nadnarwiańskiego ZHP w Łomży. W uroczystościach wzięły udział 2 Gromada Zuchowa "Nadnarwiańskie Orły w Łomży i 32 ŁDH im. Tadeusza Zawadzkiego. Członkowie wymienionych jednostek organizacyjnych reprezentowali Hufiec podczas składania kwiatów na cmentarzu w Nowogrodzie, wystawienia warty honorowej oraz Mszy Polowej odprawionej przez J. E. ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego w Skansenie Kurpiowskim i wystawili poczet sztandarowy Hufca.


Gaz pieprzowy w szkole w Zambrowie - ewakuowano prawie 200 osób

cz wt, 16 maja 2017 15:51

Z powodu rozpylenia gazu pieprzowego, z opóźnieniem rozpoczęła się we wtorek (16.05) matura z geografii w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie - poinformowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. Sprawę bada policja, zatrzymano dwie osoby.


Uwaga kierowcy od środy inaczej na Zawadzkiej

cz wt, 16 maja 2017 14:25

Na remontowanym odcinku ulicy Zawadzkiej na odcinku od Piłsudskiego do Przykoszarowej od środy ma nastąpić zmiana organizacji ruchu. Drogowy z łomżyńskiego oddziału Unibep S.A., wykonujący na zlecenie miasta rozbudowę dotychczas jednojezdniowej ulicy na dwujezdniową, przystąpią od przebudowy newralgicznego skrzyżowania Zawadzkiej z ulicami por. Łagody i Niemcewicza.


Łączą siły na szlaku wodnym Pisa i Narew

cz wt, 16 maja 2017 13:02

120 kilometrowy szlak prowadzący korytami Pisy i Narwi, ma się stać ponadregionalnym produktem turystycznym z potencjałem do uprawiania turystyki kajakowej. Ma być też bardziej eksponowany i doinwestowany. W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie przedstawiciele trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego - podpisali list intencyjny w tej sprawie. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele Związku Gmin Pisa-Narew, do którego należą trzy gminy województwa podlaskiego: Zbójna, Nowogród i Turośl.


Uratowali małego łoszaka

cz wt, 16 maja 2017 11:32

Jego matka zginęła pod Łomżą po potrąceniu przez samochód nocą z soboty na niedzielę. Młody łoszak do dziś przebywał przy niej. Osłabionego i odwodnionego malca uratowali pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
- Wędkarze którzy jechali rano na ryby zauważyli małego łoszaka i wszczęli alarm – mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor ŁPKDN.
Odnaleziony łoszak ma około 5 dni i jak ocenia dyrektor Sachmaciński jest w stosunkowo dobrej kondycji. Jeszcze dziś trafić ma do ośrodka rehabilitacji w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie będzie miał zapewnioną profesjonalną opiekę.


Bajecznie...

Dyrektor wt, 16 maja 2017 09:14

W odbywającym się w Elblągu w dniach 11-13 maja IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym "Bajeczna Miniatura" Gabriela Małachowska z klasy Beaty Stankiewicz wywalczyła III miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ! !


Kolizja i próba samobójcza

cz wt, 16 maja 2017 08:45

Dwa zdarzenia wczorajszego wieczoru postawiły służby ratunkowe w Łomży na nogi. Najpierw na ulicy Sikorskiego, tuż za komendą straży pożarnej, zderzyły się dwa samochody osobowe, a niespełna dwie godziny później mężczyzna próbował skoczyć z mostu Hubala. Na szczęście oba zdarzenia zakończyły się bez uszczerbku dla zdrowia ludzi.


Poetycka pasja na jesień życia

cz wt, 16 maja 2017 08:10

Władysława Ślesicka przez 35 lat uczyła języka polskiego i historii. Osiem lat temu przeprowadziła się spod Pułtuska do Łomży, a tęsknota za rodzinnymi stronami zaowocowała powrotem do poetyckiego hobby. Jego efektem są dwa tomiki wierszy, a trzeci jest już gotowy do druku.
– Z poezją jestem związana od lat i interesowała mnie ona od dziecka – mówi Władysława Ślesicka. – Jak czytam i piszę wiersze otwiera się przede mną inny świat i tak mi zostało do dziś!
Swe wiersze i zbiór kurpiowskich pieśni „Co mi w duszy gra” poetka przedstawiła uczestnikom cyklicznych spotkań „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Teatr Sivina II i artyści pożegnali Mistrza Brzezińskiego (+81)

cz wt, 16 maja 2017 08:08

Ludzie sztuki i kultury, przedstawiciele władz Łomży i miłośnicy Czarnego Teatru towarzyszyli w ostatniej drodze Tomasza Brzezińskiego (1936 – 2017), oryginalnego pedagoga, wizjonera, aktora, reżysera, autora i scenografa spektakli animowanych w ciemności. W kaplicy na starym cmentarzu podczas wystawienia ciała modlitwom i refleksji towarzyszyły utwory z Jego spektakli: Musorgski, Vangelis, Jarre... Podczas mszy św. ks. Marian Mieczkowski, duszpasterz ludzi kultury, nie pouczał, a obrazowo ukazał sceny z „Siódmej pieczęci” Bergmana”, kiedy rycerz gra w szachy ze Śmiercią, myśląc, że wygra partię... Wieńce pięknych, świeżych kwiatów przypominały, że Mistrz „Brzezina” - jak zwano twórcę Czarnego Teatru Sivina II – zdobył uznanie wychowanków i swego środowiska.


Na ringu i macie

cz pon, 15 maja 2017 14:17

Z medalami wrócili do Łomży młodzi zawodnicy MMA oraz taekwondo olimpijskiego. Pierwsi rywalizowali w Sochaczewie, drudzy w Olecku.


ŁKS przegrywa w Łowiczu

cz pon, 15 maja 2017 14:08

W meczu 28. kolejki III ligi zespół Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 uległ na wyjeździe Pelikanowi Łowicz 0:2. Ełkaesiacy, mimo, że od 38. minuty musieli radzić sobie w dziesięciu, zaprezentowali się z dobrej strony, ale po raz kolejny w tym sezonie zawiodła skuteczność pod bramką rywali.


Kurpiowskie kwalifikacje

cz pon, 15 maja 2017 13:42

Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych odbył się w niedzielę w Zbójnej. Na scenie zaprezentowało się blisko 45 wykonawców, a najlepsi z nich wystąpią na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się 17. czerwca podczas XXIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.


Via Baltica zbudują nam szybko i tanio?

cz pon, 15 maja 2017 13:32

Ośmiu oferentów rywalizuje o zlecenie na zaplanowanie i zbudowanie pierwszego z łomżyńskich odcinków Via Baltica. Chodzi o fragment ekspresówki S61, o długości ok. 16,5 km, od Kisielnicy, gdzie zaplanowano „węzeł Kolno” (wraz z budową tego węzła) do „węzła Stawiski” (bez węzła).
W poniedziałek w białostockiej siedzibie GDDKiA otwarto koperty z ofertami cenowymi firm w pierwszy z sześciu przetargów, jakie ogłoszono na budowę Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej po Szczuczyn. Wszyscy chcą zbudować drogę w najkrótszym z możliwych terminów – 31 miesięcy, a ceny 6 ofert są poniżej kwoty jaką na zadanie planowała wydać GDDKiA - 419 mln zł. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum Strabag - 288 mln 323 tys. 241 zł i 81 gr.


Polityka po godzinach pracy...

cz pon, 15 maja 2017 12:50

W połowie kwietnia łomżyńscy działacze Platformy Obywatelskiej zachęcali do wyjazdu na majowy Marsz Wolności w Warszawie przeciw działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości. Na konferencji prasowej wystąpił m.in. szef miejskich struktur PO Cezary Kisiel, który jest dyrektorem podlegającego pod marszałka województwa Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży. Konferencja odbywała się przed południem czyli w urzędowych godzinach pracy dlatego łomżyński radny województwa Marek Olbryś z PiS chciała od marszałka dowiedzieć się czy działo się to za jego „wiedzą i przyzwoleniem”.


Kolejny przypadek dzika z ASF w regionie

cz pon, 15 maja 2017 11:05

W pobliżu wsi Czaple, na zachodzie gminy Radziłów odstrzelono dzika w którego ciele, po badaniach laboratoryjnych stwierdzono występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń. To najdalej na zachód wysunięty przypadek tej choroby w Polsce - ok. 89 km od granicy polsko - białoruskiej.


Kleszczy coraz więcej

cz pon, 15 maja 2017 10:30

Niemal dwa razy więcej niż przed rokiem i o połowę więcej niż przed miesiące – aż 113 przypadków zachorowań na boreliozę odnotowano w kwietniu w województwie podlaskim. W tym roku chorobę przenoszoną przez kleszcze stwierdzono już u niemal 400 osób, a specjaliści podkreślają, że tradycyjnie już wzmożony zrost zachorowań występuje od czerwca. Przeciwko boreliozie nie ma dostępnej szczepionki.


Wyjaśniają śmierć 32-latka

cz pon, 15 maja 2017 09:50

Ciało, które w niedzielny poranek strażacy wyłowili z Narwi w okolicy starego mostu w Piątnicy to 32-letni mieszkaniec Łomży – podają policjanci. Na razie nie są znane okoliczności jego śmierci. Te ustalane są pod nadzorem prokuratury.


BKStep z workiem pucharów

cz pon, 15 maja 2017 09:17

Łomżyńskie Studio Tańca BKStep zdominowało odbywający się w Augustowie Ogólnopolski Turniej Tańca Focus. Puchary zdobywali zdobyli zarówno najmłodsi jak i najstarsi tancerze i to zarówno w drużynach, duetach i solo.


Drogowcy na Osiedlu Mazowieckim

cz pon, 15 maja 2017 08:59

Ekipy remontowe Zakładu Dróg Miejskich MPGKiM rozpoczęły naprawy jezdni na Osiedlu Mazowieckim. Od rana pracują na ul. Ks. Janusza pomiędzy Galerią Łomża a dawnym budynkiem telekomunikacji.


Aktorzy, reżyserzy i widzowie o Tomaszu Brzezińskim (+81)

cz pon, 15 maja 2017 08:35

„Kochamy Cię miłością pierwszą” - napisali na szarfie wieńca żałobnego podopieczni z Czarnego Teatru Sivina II Tomasza Brzezińskiego: aktora, reżysera i scenografa, który zmarł 11. maja 2017 w szpitalu w Łomży. Dzisiaj od godz. 11. do 14.wystawienie ciała w kaplicy przy bramie bocznej na starym cmentarzu, o godz. 14. - msza św. i pochowanie przy głównej alei zabytkowej nekropolii. Zanim zadudni ziemia na trumnie pedagoga Akademii Teatralnej, pierwszego reżysera Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz twórcy niezapomnianych spektakli plastycznych : „Miniatury”, „Obrazki z wystawy”, „Magiczny koncert” czy „Sadko”, posłuchajmy wielbicieli talentu Tomasza „Brzeziny”.


Dary w muzeum i na wystawie

cz pon, 15 maja 2017 08:19

W ciągu ostatnich 10 lat Muzeum Północno-Mazowieckie wzbogaciło się o ponad osiem tysięcy różnych przedmiotów, w większości darów. Około siedmiuset z nich trafiło do zbiorów muzealnego działu etnografii i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, a najciekawsze na otwartą w niedzielę wystawę czasową „Od tamborka do toporka”. Okazało się na niej, że wartość muzealną może mieć nawet tak banalny przedmiot codziennego użytku jak kuchenny stołek czy serwetka, będąc przy tym świadectwem rozwoju i znakiem czasów w których był używany.


Rekrutacja uzupełniająca - wykaz wolnych miejsc

Agata Komorowska nie, 14 maja 2017 21:58

Uwaga Rodzice!
Rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2017/2018


Po przeprowadzonej rekrutacji do przedszkoli/ oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Łomży, informujemy że wolne miejsca występują w:


NOC MUZEÓW

Dyrektor nie, 14 maja 2017 21:27

20 maja (sobota) w godzinach 18:00 - 21:00 w ramach Nocy Muzeów odbędzie się w Muzeum Diecezjalnym koncert młodych artystów - uczniów łomżyńskiej szkoły muzycznej. W programie wykonawcy zaprezentują utwory z różnych epok na różnych instrumentach (od muzyki poważnej z okresu baroku do muzyki współczesnej, w tym także rozrywkowej). Zapraszamy serdecznie !!!


Pijany uciekał przed policją

cz nie, 14 maja 2017 21:27

58-letni kierowca volkswagena zignorował sygnały policjantów nakazujące zatrzymanie pojazdu i rozpoczął ucieczkę. W trakcie pościgu wjechał w krzaki po czym chciał uciec pieszo. Jak się okazało był nietrzeźwy – miał ponad 2,5 promila alkoholu.


ESTRADA MŁODYCH

Dyrektor nie, 14 maja 2017 21:20

Zapraszamy wszystkich melomanów i sympatyków PSM w Łomży na koncert Estrada Młodych. W sali Liceum Katolickiego na ul. Sadowej 18 maja o godz. 18:30 odbędzie się koncert w którym młodzi artyści (w większości z PSM w Łomży) wystąpią z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży. Wśród wykonawców laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych grający na akordeonie, puzonie, skrzypcach, fortepianie i trąbce. Mamy nadzieję, że będzie to prawdziwa uczta dla wszystkich melomanów.


Sukcesy skrzypcowe...

Dyrektor nie, 14 maja 2017 21:09

Nie ustają w swoich dążeniach do osiągnięcia najwyższego poziomu skrzypkowie. Inga Wawrzynkowska z klasy Moniki Zarzyckiej w I Ogólnopolskim Konkursie "Talenty Skrzypcowe" odbywającym się w dn. 29.04- 02.05.2017 r. w Poznaniu uzyskała wyróżnienie. Dwa dni wcześniej Inga uzyskała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Legnicy "Młody Paganini". Wielkie gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.


Brawo Paweł ...

Dyrektor nie, 14 maja 2017 20:59

W odbywającym się w dniach 26-28 kwietnia 2017 r. V Festiwalu Pianistycznym im. sióstr Frankiewicz w Białymstoku Paweł Czyżewski z klasy Ireny Wawrzynkowskiej uzyskał tytuł laureata. Gratulujemy.


XXII Dni Społeczne

Dyrektor nie, 14 maja 2017 20:34

12 maja w Sali Koncertowej PSM odbyła się pierwsza część XXII Łomżyńskich Dni Społecznych. W programie był m.in. koncert "Z Maryją przez wieki" w wykonaniu chóru Amici pod dyrekcją Anny Kurowskiej i prawykonanie Hymnu 300-lecia Koronacji Ikony Jasnogórskiej pod dyrekcją kompozytora - paulina o. Ireneusza Wybraniaka OSPPE, absolwenta naszej szkoły. Po koncercie odbyło się szereg odczytów znakomitych autorów religijnych.
14 maja chór szkolny pod dyrekcją Piotra Dąbrowskiego uczestniczył w oprawie mszy św. w parafii pw. Andrzeja Boboli.
Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację uroczystości i koncertów składamy serdeczne podziękowanie.


Śp. Tomasz Brzeziński - ogłoszenie

mm nie, 14 maja 2017 15:06

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 11 maja 2017 r. odszedł do Pana w wieku 81 lat śp. Tomasz Brzeziński.


Postrzelił konia w pobliżu Kolna

cz nie, 14 maja 2017 12:28

Policjanci szukają osoby, która postrzeliła z broni pneumatycznej konia, w jednej z podkolneńskich miejscowości. Poszukiwanej osobie grozi kara nawet 2 lat więzienia.


Dzień ziół z żywokostem w Drozdowie

cz nie, 14 maja 2017 12:11

Stosowany był przez tysiące lat jako cudowne antidotum na trudno gojące się rany, zwichnięcia, złamania i inne dolegliwości. Ostatnio popadł w niełaskę lekarzy i farmaceutów, ponieważ zawiera potencjalnie niebezpieczne alkaloidy, ale zielarze i naukowcy podkreślają, że właściwie stosowany wciąż jest bardzo pożyteczny. Poświęcony żywokostowi „Dzień ziół narwiańskich” odbył się w sobotę w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Były wykłady, stoiska z ziołowymi specyfikami i nalewkami oraz pokaz robienia maści żywokostowej, a o kulinarny aspekt imprezy zadbali młodzi kucharze z „Wety”, serwując różne przysmaki z ziołowymi składnikami i dodatkami.


Adam Chętnik patrzy z pomnika na swoje żony w skansenie

mm nie, 14 maja 2017 08:26

W 50-lecie śmierci Adama Chętnika, 90-lecie skansenu kurpiowskiego i 100-lecie objawień Matki Bożej Fatimskiej na zielonej skarpie nad malowniczą rzeką w Nowogrodzie odsłonięto 3 pomniki... On stoi odwrócony plecami do Narwi, na kamieniu, a przy nim na dwóch ławkach naprzeciw siebie siedzą obie żony wybitnego etnografa i badacza kultury Kurpiów: Zofia z Klukowskich, pochowana na starym cmentarzu w Łomży w 1950, oraz poślubiona pięć lat potem Jadwiga z Nowickich, która spoczęła w 1995 obok wybitnego męża, naukowca i działacza niepodległościowego na cmentarzu w Nowogrodzie. Inicjatorem takiego upamiętnienia jest Danuta Chętnik, żona Jacka, wnuka etnografa.


Topielec w Narwi

mm nie, 14 maja 2017 08:10

W niedzielny poranek, po godz. 7.00 w okolicy starego mostu w Piątnicy strażacy wyłowili z rzeki ciało mężczyzny. Na miejscu trwają czynności śledcze.


Jubileuszowy konkurs imienia Mistrza Jana

mm nie, 14 maja 2017 07:46

Wojciech Roszkowski z Tykocina zdobył główną nagrodę w 15 edycji Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Drugą nagrodę otrzymała Anna Piliszewska z Wieliczki, jednocześnie autorka najlepszego wiersza o tematyce łomżyńskiej, a wyróżnienia i nagrody zdobyło jeszcze troje innych poetów. Finałową galę uświetnił występ mistrza finezyjnego humoru z filozoficznymi podtekstami, poety i satyryka Andrzeja Poniedzielskiego, który swym recitalem rozbawił publiczność do łez.


Zderzenie z łosiem pod Łomżą

mm nie, 14 maja 2017 07:47

Przed północą, w sobotę na drodze pomiędzy Piątnicą a Łomżą, od strony nowego mostu doszło do kolizji auta osobowego i łosia. Autem podróżowało troje osób w tym dziecko. Zwierzę nie przeżyło.


Pomniki Adama Chętnika i jego żon na 90-lecie skansenu kurpiowskiego

cz so, 13 maja 2017 19:36

Pomnik etnografa Adama Chętnika i pomniki-ławeczki jego żon: Zofii i Jadwigi stanęły w sobotę na terenie obchodzącego 90-lecie istnienia skansenu kurpiowskiego w Nowogrodzie. Wszyscy troje byli zasłużeni dla ocalania i gromadzenia wiedzy o kulturze Kurpiów i działali na jej rzecz.


Poetycki świat Jana Kulki i Roberta Cichowicza

mm so, 13 maja 2017 10:29

Koncert łomżyńskiego barda Roberta Cichowicza rozpoczął podsumowanie XV Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Matematyk o poetyckiej duszy zaprezentował licznej publiczności liryczne ballady i piosenki ze swej debiutanckiej płyty, wykonał też nowe utwory, w tym mające koncertową premierę.
– Nie lubię określenia „poezja śpiewana”, dlatego wolę mówić o tym co robię piosenka liryczna – mówi Robert Cichowicz. – Jest to piosenka dla słuchacza, który nie musi być przygotowany do odbioru niełatwej poezji w czystej formie, ponieważ gram coś pomiędzy poezją a balladą.


Jakie pytania nurtują przyszłych właścicieli domów jednorodzinnych?

JJS pt, 12 maja 2017 14:08

Każdego czasem ponoszą emocje, które prowadzą do podejmowania decyzji w dość impulsywny sposób. Zdarza się przecież, że czegoś tak bardzo chcemy, iż decydujemy się na to trochę bez zastanowienia. Jednak częściej rozważamy wszystkie za i przeciw, a szczególnie przeciw, które czasem sprawiają, że mamy duże wątpliwości. Jak to wygląda w przypadku budowy swojego domu jednorodzinnego? Z jakimi pytaniami często się mierzymy?


Szpital Wojewódzki w Łomży to nie jest pasaż handlowy

cz pt, 12 maja 2017 13:55

Rozżalony Czytelnik portalu 4lomza.pl wysłał nam dziś zdjęcia, zrobione na korytarzu na parterze łomżyńskiego szpitala. Widoki wyglądały niecodziennie. Biegnące wzdłuż ściany deski, chroniące farbę i tynk przed uderzeniem metalowej ramy wózka operacyjnego lub inwalidzkiego, obwieszone były dziesiątkami różnokolorowych bluzeczek i sweterków, zaś parapety okien naprzeciwko służyły za ladę czy półkę sklepową. - To jest szpital czy supermarket...? – zastanawiał się nasz Czytelnik który mówił, że taki sam pasaż handlowy był tu urządzony także dzień wcześniej.


Pechowiec?

cz pt, 12 maja 2017 13:50

43-latek w fiacie panda wpadł w ręce policji za przekroczenie prędkości o 15 km/h na ulicy Wojska Polskiego w Łomży. W trakcie kontroli okazało się, że ma więcej... i to nie tylko na sumieniu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a przed sądem będzie odpowiadał za cztery wykroczenia.


Wnioski do dopłaty bezpośrednie dłużej - do końca maja

cz pt, 12 maja 2017 12:33

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów do 31 maja 2017 roku. Decyzja – jak podaje przyjmująca wnioski ARiMR - została podjęta na wniosek rolników oraz organizacji i instytucji działających na rzecz rolników. Do piątku wnioski zdążyło złożyć ok. 80% rolników z województwa podlaskiego.


Młode zwierzę poradzi sobie

cz pt, 12 maja 2017 12:00

Przyrodnicy apelują, aby ludzie w geście pomocy zwierzętom nie zabierali znalezionych młodych zwierząt. W kwietniu do ośrodka rehabilitacji zwierząt w Biebrzańskim Parku Narodowym trafiły dwa młode zające, zabrane ze środowiska naturalnego, prawdopodobnie odebrane matce. Niestety, taka sytuacja powtarza się każdego roku i do ośrodków trafiają młode sarny, jelenie, łosie czy podloty ptaków. Przyrodnicy apelują, aby pomocy zwierzętom udzielać wyłącznie wtedy, kiedy widzimy, że są ranne, wyraźnie osłabione lub mamy pewność, że jego rodzice nie żyją bo np. zginęli w wypadku komunikacyjnym.


Wypadek na drodze Łomża - Nowogród

cz pt, 12 maja 2017 10:25

Dwie kobiety, które zostały zabrane do szpitala po zderzeniu osobowego daewoo lanosa z ciężarówką na drodze Łomża – Nowogród, po badaniach zostały zwolnione do domu. Całe zdarzenie policjanci kwalifikują jako kolizję drogową, a ruch na drodze wojewódzkiej nr 645 odbywa się już bez zakłóceń.


Nowa Filharmonia Kameralna będzie 2 tygodnie po 600-leciu?

cz pt, 12 maja 2017 09:56

Ratusz ogłosił przetarg na kolejny etap remontu budynku Filharmonii Kameralnej w Łomży. To przede wszystkim wykonanie robót wykończeniowych oraz technologia widowiskowa i zagospodarowanie działki na której znajduje się dawna sala widowiskowa urzędu wojewódzkiego. W ogłoszeniu zapisano, że zakończenie prac ma nastąpić do 29 czerwca 2018, czyli dokładnie dwa tygodnie po jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.


Planują nowy gazociąg koło Łomży

cz pt, 12 maja 2017 09:12

Na zlecenie Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A, wykonywana jest analiza trasy gazociągu wysokiego ciśnienia (DN 700 HOP 8,4 MPa), łączącego Węzeł i Tłocznię Gazu Hołowczyce z projektowanym gazociągiem Polska – Litwa, który na przebiegać za Nowogrodem. Odnoga miałaby przechodzić ok. 6 km na południe od Łomży na pograniczu gmin Łomża i Śniadowo.


Tydzień Bobolański i procesja fatimska

cz pt, 12 maja 2017 08:22

- Łomżyńskie uroczystości X Tygodnia Bobolańskiego szczęśliwie i symbolicznie zbiegają się w czasie ze światowymi obchodami 100. rocznicy objawień Matki Bożej trójce dzieci w Fatimie, w Portugalii – zapowiada ks. Andrzej Popielski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży, która współorganizuje procesje, modlitwy i koncerty z tej okazji, do czego zachęcił biskup Janusz Stepnowski w Diecezji Łomżyńskiej. - Pięknie się składa, że obchodzimy zacny jubileusz w ramach Tygodnia Bobolańskiego. Ważnym elementem będą procesje w sobotę o godz. 19, idące aż z trzech parafii: Ojców Kapucynów, Bożego Ciała i Miłosierdzia Bożego do kościoła św. Andrzeja Boboli.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0