poniedziałek, 24 kwietnia 2017 napisz DONOS@

Potrącił i odjechał

cz pon, 24 kwietnia 2017 17:52

Policjanci poszukują kierowcy, który w poniedziałkowe popołudnie w Piątnicy potrącił starszego mężczyznę, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Do wypadku doszło około godz. 17. na ul. Stawiskowskiej w pobliżu piekarni.


Pożar na fortach

cz pon, 24 kwietnia 2017 17:00

Trzy zastępy straży pożarnej walczyły z pożarem traw na fortach w Piątnicy. Akcja trwała ponad godzinę, a ogień strawił około 1,5 hektara nieużytków. Gaszenie ognia utrudniał wiatr, a przyczyną pożaru mogło być celowe podpalenie.


Prawdziwie bezcenny...

cz pon, 24 kwietnia 2017 16:30

W 60-tysięcznej Łomży „potrzebę” skorzystania z niego odczuwa od 5 do 10 osób dziennie. Choć jest niewielki kosztował blisko 200 tysięcy złotych, a za administrowanie nim miasto płaci 1230 zł miesięcznie czyli pięć razy więcej niż wyciągają z niego miejscy urzędnicy. Dla tych, którzy muszą jest jednak prawdziwie bezcenny...


Pędzili na ratunek

cz pon, 24 kwietnia 2017 14:32

Do nietypowej akcji zostali wezwani w poniedziałek łomżyńscy strażacy. Dzwoniący na numera alarmowy 112 przekazywał, że mężczyzna wszedł na dach i nie może zejść o własnych siłach. Mężczyzna miał być na dachu w Jedwabnem, a wóz strażacki z dużą rozkładaną drabiną, który mógłby pomóc stacjonuje w Łomży.


Kolej na szkolenia

cz pon, 24 kwietnia 2017 13:59

Blisko milion złotych kosztował projekt, w ramach którego 54 osoby młode z Łomży i powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego zostały „przygotowane na rynek pracy”. Większość z nich ukończyło kursy księgowości oraz kadry i płace, 14 osób zrobiło uprawnienia do kierowania samochodami ciężarowymi, a po 5 operatora koparko-ładowarki i spawacza.
- Większość pieniędzy zostało przeznaczone na szkolenia i staże – zapewnia Piotr Grabani z łomżyńskiego NOT-u, który przeprowadził finansowany z środków unijnych projekt.
Grabani zapowiada już realizację kolejnego wielokrotnie większego projektu szkoleniowego, w ramach którego szkoleni mają być m.in. maszyniści kolejowi.


Widzew za mocny dla ŁKS-u

cz pon, 24 kwietnia 2017 12:03

W meczu 24. kolejki III ligi zespół Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 uległ na wyjeździe Widzewowi Łódź 1:2. Jedyną bramkę dla naszego zespołu zdobył na początku drugiej połowy kapitan, Rafał Maćkowski.


Uwaga zwierzęta na drodze

cz pon, 24 kwietnia 2017 10:27

Do dwóch zderzeń samochodów z leśnymi zwierzętami doszło w weekend w okolicy Łomży. W piątek wieczorem sarna wybiegła Audi w okolicach Grzymała Szczepankowskich, a wczoraj około 20. przed Chrysler, który jechał drogą Zawady – Giełczyn.


Jutro będzie trochę cieplej

cz pon, 24 kwietnia 2017 10:02

Nocą temperatura w regionie spadła do ok. +1°C, ale w Suwałkach przy gruncie było jeszcze -3.7°C. Kolejne noce mają być już cieplejsze, choć do końca tygodnia nawet w ciągu dnia wiosennego ciepła jeszcze nie poczujemy. Nieco lepszy ma być wtorek, gdy temperatura ma podskoczyć do +16°C.


AZS przegrywa w Białymstoku

cz pon, 24 kwietnia 2017 09:54

Nieoczekiwanej porażki doznały w miniony weekend tenisistki stołowe AZS-u PWSIP Metal-Technik Łomża w rozgrywkach I ligi. W Białymstoku zespół prowadzony przez trenera Wacława Tarnackiego uległ miejscowemu Galaxy 4:6.


Niewielki spadek ceny mleka

cz pon, 24 kwietnia 2017 09:25

W Podlaskiem w marcu za mleko rolnicy otrzymywali średnio po 137,51 zł za 1 hl. Była to najwyższa cena w Polsce – o 6 zł i 2 grosze wyższa od średniej krajowej. Zarówno w województwie jak i w Polsce cena mleka w marcu była nieco niższa niż w lutym, ale znacząco wyższa niż przed rokiem.


Sukcesy łomżan w Orlen Warsaw Marathon

cz pon, 24 kwietnia 2017 09:08

Przemysław Dąbrowski, zawodnik LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, zdobył tytuł wicemistrza Polski w maratonie mężczyzn. Mistrzostwa rozegrano w ramach Orlen Warsaw Marathon – największej imprezie biegowej w Polsce, w której wzięło udział tysiące uczestników w tym także liczna grupa biegaczy z Łomży. Najszybszym z Polaków był Artur Kozłowski, a w maratonie triumfował Kenijczyk Felix Kimutai.


„Lis” Mrożka i Teatru Aktywnego

cz pon, 24 kwietnia 2017 08:26

Najmłodsi aktorzy Teatru Aktywnego pod kierunkiem Joanny Klamy przygotowali kolejny spektakl. Zainspirowane „Serenadą” Sławomira Mrożka przedstawienie „Lis” to „symboliczna opowieść o przestrzeni w wymiarze psychologicznym i fizycznym” oraz o manipulacji. Premiera odbyła się w sobotę w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych.
– To przedstawienie, które ma dać do myślenia – mówi Stanisław Świerżewski. – Nie chodziło nam o to, żeby ktoś wyszedł myśląc: „jakie świetne przedstawienie!”, zasnął i następnego dnia nie pamiętał już fabuły. Tu trzeba się zastanowić, pomyśleć, pokombinować!


Polskie pieśni patriotyczne w ilustracjach

cz pon, 24 kwietnia 2017 08:25

Prace 36. najwybitniejszych polskich ilustratorów składają się na wystawę czasową „Pieśń ujdzie cało” otwartą w Muzeum Północno-Mazowieckim. Janusz Stanny, Józef Wilkoń i ich równie utytułowani koledzy zilustrowali najsłynniejsze polskie pieśni patriotyczne, od „Bogurodzicy” do utworów z okresu solidarnościowego zrywu lat 80. – łącznie ponad 70 pieśni i piosenek. Są wśród nich również utwory zaskakujące i nietypowe, wszystkie jednak są dowodem na wielowiekowe tradycje narodu polskiego i jego niezłomne dążenie do odzyskania niepodległości.


Na stacji benzynowej w Łomży zapalił się samochód - udało się ugasić ogień

mm so, 22 kwietnia 2017 12:39

Tylko dzięki błyskawicznej reakcji pracowników stacji benzynowej nie doszło do tragedii. Na stacji przy ulicy Wojska Polskiego w Łomży zapalił się samochód stojący przy dystrybutorze. Najprawdopodobniej wybuchł element instalacji gazowej.


Fotograficzne dyptyki niepamięci Mariusza Wideryńskiego

mm so, 22 kwietnia 2017 09:50

Mariusz Wideryński, absolwent słynnej łódzkiej „Filmówki”, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i członek Związku Polskich Artystów Fotografików, po raz pierwszy zaprezentował w Łomży swe fotografie. W Galerii Pod Arkadami pokazał cykl „Podróż do niepamięci”, ukazujący zestawienie zdjęć skrajnie odmiennych, symbolizujących przemijanie.
– Ta wystawa to moja gra z oglądającymi – podkreśla Mariusz Wideryński. – Uważam, że każdy sam powinien się zmierzyć z tą fotografią, która według mnie nie wymaga komentarza.


Kara za opóźnienie była niezasadna

cz pt, 21 kwietnia 2017 15:50

Niemal 3,4 mln zł plus ustawowe odsetki oraz ponad 120 tysięcy tytułem zwrotu kosztów procesu tytułem zwrotu kosztów procesu ma wypłacić miasto Grajewo firmie z Ełku, która budowała basen w Grajewie. Pieniądze to potrącona z wypłaty „kara” jaką miasto naliczyło jej za opóźnienie w realizacji inwestycji. Sąd Okręgowy w Łomży, który rozpatrywał sprawę z powództwa ełckiej firmy uznał, że do późnienia nie doszło z winy wykonawcy. Wyrok nie jest prawomocny.


Prezydent chwycił za szpadel i posadził krzewy i drzewka

cz pt, 21 kwietnia 2017 14:44

- Taka akcja powinna być co miesiąc, ponieważ drzewa dają piękno Łomży, Polsce i całemu światu. Im więcej jest naturalnej zieleni, tym otoczenie jest ładniejsze, a powietrze czystsze i świeższe, bo drzewa produkują tlen – tłumaczy Mateusz Budrowski, czwartoklasista Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, gdzie w samo południe prezydent miasta Mariusz Chrzanowski i wiceprezydent Andrzej Garlicki z pomocą dzieci zasadzili przez trzy kwadranse 87 krzewów i symbolicznej wielkości drzewek. To rekordowy wynik, ponieważ całej tej wiosny w mieście posadzono zaledwie 7 drzewek przy ul. Pułaskiego. - Będą dawały cień, żeby nie było gorąco, i tlen, potrzebny do życia ludziom i zwierzętom. To dobre dla naszej planety. Raz w roku może być oficjalna akcja na pokaz, jak teraz, żeby ludzie dowiedzieli się o Dniu Ziemi.


Mercedes wypakowany papierosami

cz pt, 21 kwietnia 2017 13:28

59-latek przewoził w mercedesie blisko 4 tysiące paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Wpadł podczas kontroli w Łomży. Jak podaje policja prowadzenie ich na rynek naraziłoby Skarb Państwa na stratę w wysokości ponad blisko 85 tysięcy złotych.


Szykują przetargi na dwa ostatnie odcinki Via Baltica

cz pt, 21 kwietnia 2017 10:18

Prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyśle do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przetargi na zaprojektowanie i zbudowanie dwóch ostatnich odcinków drogi ekspresowej S61. Chodzi o ok. 37 km Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do Łomży.


DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

Elżbieta Szleszyńska pt, 21 kwietnia 2017 09:56

W dniu 19 maja 2017./piątek/ w godz.12.00 – 16.00
zapraszamy uczniów, ich rodziców i nauczycieli gimnazjów na
„DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI”
w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży,
ul. M. Kopernika 16.


Ocieplenia w weekend nie będzie

cz pt, 21 kwietnia 2017 09:36

Minionej nocy temperatura przy gruncie w województwie podlaskim spadła lokalnie do -8°C. Najzimniejszym miastem był Białystok, gdzie stacje pomiarowe IMGW zanotowało -5,2°C. W tym samym czasie w podłomżyńskim Marianowie temperatura spadła -1,5°C. I choć póki co synoptycy nie przewidują, aby w ciągu najbliższych dni temperatura osiągnęła +10°C, to przynajmniej noce nie będą już takie mroźne.


Echa Katynia wciąż żywe

cz pt, 21 kwietnia 2017 08:23

Łomża ponownie była jednym z miejsc ogólnopolskiego przeglądu filmowego Echa Katynia, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. W Muzeum Północno-Mazowieckim zaprezentowano film „The Officer's Wife” Piotra Uzarowicza, który odkrywa wojenne losy swej rodziny: dziadka zamordowanego w Twerze i babci, która z trójką dzieci wydostała się z Syberii.
– To film bardzo ciekawy – ocenia dr Łukasz Lubicz-Łapiński z białostockiego oddziału IPN. – Mamy tu nowe spojrzenie na Katyń, oczami Amerykanina, wnuka osoby tam zamordowanej, który nie miał wcześniej kompletnie pojęcia o historii swego dziadka!


Marzenia z mocą sprawczą po ciężkim egzaminie gimnazjalnym

mm cz, 20 kwietnia 2017 16:02

Kwadrans po 12. w hallu przy szatni jeszcze pusto, tylko Magdalena Sakowska rozmawia z kobietą koło dyżurki pań woźnych. Po rozwiązaniu wszystkich zadań egzaminu z matematyki wyszła jako siódma z sali gimnastycznej, gdzie uczennice i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6 imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży drugi dzień zdają budzący emocje egzamin. - Zawsze jak wychodzę z egzaminu, to mnie głowa boli, to jednak duży wysiłek myślowy – opowiada z uśmiechem Magda, a wokół robi się rojno i gwarno od strojnych dziewcząt i eleganckich chłopców. - Matematyka była łatwa, trochę trudniejsza historia i wos, ciut trudniejszy polski, a najtrudniejsza część przyrodnicza. Angielskiego w piątek się nie boję: często rozmawiam z kolegami z Afryki, Tunezji, USA i Szwecji.


Chcą sądu niezawisłego i niezależnego

cz cz, 20 kwietnia 2017 15:00

W czwartkowe południe w Sądzie Okręgowym w Łomży, podobnie jak w większości sądów w Polsce, odbyło się zebrania sędziów, na którym dyskutowano o planowanych zmianach w wymiarze sprawiedliwości. Spotkanie trwało około pół godziny i wzięło w nim udział 11 z 16 sędziów Sądu Okręgowego.


Wpadł z amfetaminą

cz cz, 20 kwietnia 2017 14:35

We wtorek policjanci zatrzymali w Łomży 34-letniego kierowcę osobowego forda przy którym znaleziono blisko 10 gramów amfetaminy. Jak się okazało mężczyzna prawdopodobnie kierował pojazdem będąc pod wpływem środków narkotycznych.


Są ładniejsze i bardziej energooszczędne

cz cz, 20 kwietnia 2017 13:21

W ciągu trzech lat na modernizację czterech szkół podstawowych i sali gimnastycznej Gmina Łomża wydała niemal 2,5 mln zł. Budynki zyskały nowy wygląd, ale przede wszystkim są cieplejsze i bardziej energooszczędne. Gmina na wykonanie prace pozyskała dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Mechanizmu Norweskiego, które sięgnęło 75% kosztów inwestycji.
- Dzieci uczą się w lepszych warunkach, a my mamy oszczędności – cieszy się wójt gminy Piotr Kłys, wskazując, że tylko w przypadku jednej szkoły przeprowadzony audyt pokazuje, że rocznie uda się zaoszczędzić ok. 80 tys. zł.


Brunatne krążki tylko dla lisów

cz cz, 20 kwietnia 2017 12:30

Od soboty na całym obszarze województwa podlaskiego, będą prowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Na lasy pola i łąki z samolotów zostaną zrzucone krążki koloru brunatnego, z zatopionym wewnątrz pojemnikiem ze szczepionką. Weterynarze zapewniają, że szczepionka jest nieszkodliwa dla innych zwierząt wolno żyjących i dla zwierząt domowych, ale też zalecają przez okres 3 tygodni trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu.


Odwołani dyrektorzy oddziałów PKS Nova

cz cz, 20 kwietnia 2017 10:50

Grzegorz Rytelewski nie jest już dyrektorem łomżyńskiego oddziału podległej pod marszałka województwa spółki PKS Nova Białystok. Został zwolniony ze stanowiska wraz z innymi dyrektorami oddziałów Zambrów, Suwałki i Siemiatycze, które od początku 2017 roku przyłączono do ówczesnego PKS Białystok tworząc jedną dużą spółkę. Informację o zwolnieniach wszystkich dyrektorów, którzy wcześniej jak Rytelewski w Łomży czy Waldemar Osuchowski w Zambrowie byli prezesami spółek PKS, potwierdza Grzegorz Rytelewski, ale nie chce na ten temat się wypowiadać publicznie.
- Restrukturyzacja i ograniczenie kosztów działania spółki - mówi o powodach odwołania dyrektorów prezes PKS Nova Cezary Sieradzki i dodaje, że w spółce nie będzie już takich stanowisk.
Grzegorz Rytelewski to działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zarządzał łomżyńskim PKS-em od połowy 2014 roku.


ZNAM ZIEMIĘ ŁOMŻYŃSKĄ

Publiczne Gimnazjum nr 9 cz, 20 kwietnia 2017 09:03


Były nie do powstrzymania

cz cz, 20 kwietnia 2017 08:21

Wielkim sukcesem Łomżyczki okazał się start w XVII Mistrzostwach Podlasia U-10 o Puchar Tymbarku. Łomżanki po grze do jednej bramki, praktycznie nie oddając rywalkom piłki na swojej połowie a krusząc systematycznie ich szyki obronne, odniosły komplet zwycięstw, strzelając 21 goli, i tracąc przy tym tylko jedną bramkę.
- Gdyby rozpalone głowy zagrały bardziej precyzyjnie i szeroko, wyniki powinny być dwucyfrowe – mówi Henryk Pestka, trener piłkarek.
W zupełnie innych nastrojach z tej samej imprezy wrócili młodzi piłkarze ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, którzy po wygraniu pięciu meczów z rzędu, nieszczęśliwie przegrali w finale 2:3.


Miliony odszkodowania dla „Edukatora”

cz śr, 19 kwietnia 2017 16:43

Miasto Łomża zawarło sądową ugodę ze Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” na mocy której z kasy miasta na rzecz stowarzyszenia ma trafić blisko 3 miliony złotych. To konsekwencje niedoszacowania w latach 2009-2012 miejskiej dotacji do prowadzonych przez Stowarzyszenie przedszkoli w Łomży.


Czy w Łomży są przesadzane drzewa?

cz śr, 19 kwietnia 2017 14:47

Internauci forum 4lomza.pl interesują się losem drzew, dających ukojenie, cień i tlen. Jeden zapytał, czy w Łomży ktoś widział nasadzenia i przesadzenia drzew, kolidujących z remontami ulic. Drugi tak odpowiada: „Nic nie przesadzili, wszystkie, nawet te do przesadzenia zostały wycięte. Wysoka komisja przespacerowała się dla picu Polową, oznaczając pomarańczową farbą te do wycinki i te do przesadzenia, portal to dostrzegł i opisał, członki komisji szumnie zapowiedzieli przesadzenia i ocalenia, naiwniacy łyknęli dobrą nowinę, a dziś już tylko zgliszcza”. - Faktycznie, były tam cięte drzewa, z tych do oszczędzenia jedno musiało być wycięte, bo rosło za blisko jezdni – tłumaczy się Krzysztof Święcki, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego i przewodniczący tej komisji.


Czas na PIT

cz śr, 19 kwietnia 2017 14:33

Niecałe dwa tygodnie zostały na złożenie zeznania podatkowego i rozliczenie się z fiskusem z ubiegłorocznych dochodów. W tym roku termin składania PIT-ów upływa 2 maja, bo 30 kwietnia wypada w niedzielę, ale pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej radzą, aby nie czekać z tym do ostatniej chwili i polecają rozliczenie się „drogą” elektroniczną korzystając z systemu e-Deklaracje.


Czujniki czadu będą w każdym domu w Starym Bożejewie

cz śr, 19 kwietnia 2017 12:44

„Czujnik czadu w każdym domu” to projekt Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Bożejewie, który uzyskał grant w konkursie „Decydujesz, pomagamy”. O przyznaniu 5 tys. zł dotacji dla strażaków z Bożejewa w gminie Wizna zdecydowali klienci sklepów Tesco w Łomży i Zambrowie wrzucając żetony do odpowiednich urn. Łącznie na terenie województwa podlaskiego do dofinansowania wybrano w ten sposób pięć inicjatyw.


Borysewicz z PO: „Czas przestać się bać”

cz śr, 19 kwietnia 2017 12:25

- Jeden duży autokar to 50 osób, jak będą dwa to będzie duży sukces – mówi Maciej Borysewicz wiceszef łomżyńskiej Platformy Obywatelskiej zapraszając mieszkańców miasta i regionu na Marsz Wolności do Warszawy 6 maja.
Partia zapewnia darmowy transport w obie strony i w zamian oczekuje wsparcia... dla „idei europejskości”.
- Czas na działanie, czas przestać się bać, czas wziąć sprawy w swoje ręce – mówił Borysewicz odwołując się do kilku ostatnich sondaży opinii publicznej wskazujących, że PiS można będzie pokonać.


Celnicy na tropie

cz śr, 19 kwietnia 2017 08:59

Ponad 2000 paczek papierosów pochodzących z przemytu przejęli łomżyńscy celnicy. Przed świętami znaleźli jej w wyniku przeszukania osobowej skody zatrzymanej na terenie Łomży oraz rewizji jednej z prywatnych posesji.


Rekrutacja na rok szkolny 2017/2018

Elżbieta Szleszyńska śr, 19 kwietnia 2017 08:17


Życzenia Wielkanocne

Agata Komorowska wt, 18 kwietnia 2017 21:27

Corocznym już zwyczajem przed zbliżającymi się świętami przedszkolaki z piąteczki ruszyły w miasto z wielkanocnymi życzeniami.


Bezdomny w Łomży utknął w śmietniku - uratowali go strażacy

cz wt, 18 kwietnia 2017 19:47

Do zdarzenia doszło przy ulicy Wyszyńskiego w Łomży. Jak mówi zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej Grzegorz Wilczyński, informację o osobie potrzebującej pomocy strażacy dostali od policji.


Utrudnienia w ruchu na drodze Łomża – Kisielnica

cz wt, 18 kwietnia 2017 15:19

Są duże utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 61 na odcinku Łomża – Kisielnica. To skutek dwóch zderzeń do jakich doszło w okolicach Marianowa i Bud Czarnockich. W pierwszym osobowy samochód uderzył w tył przyczepy ciągnika rolniczego, w drugim osobówka najechała na tył innej.


Przedprzedostatni egzamin gimnazjalny odbędzie się w trzy dni

cz wt, 18 kwietnia 2017 14:24

577 uczennic i uczniów z 9 gimnazjów w Łomży oraz 489 z tyluż szkół w powiecie łomżyńskim zostało zgłoszonych do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. W środę będą odpowiadać na pytania z tzw. części humanistycznej - historia, wiedza o społeczeństwie i język polski, w czwartek czeka na nich część matematyczno-przyrodnicza, natomiast w piątek – język nowożytny, zazwyczaj angielski. Początek każdego dnia egzaminacyjnego o godzinie 9. rano. - U nas atmosfera spokojna, wszystko mam przygotowane – zapewnia Teresa Kurpiewska, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, gdzie z własną wiedzą, pamięcią i umiejętnościami zmierzy się 211 trzecioklasistów. W przeddzień mogli od godziny 8. do 12. skonsultować się z nauczycielami.


Grzybica pochwy - jak ją rozpoznać i leczyć?

JJS wt, 18 kwietnia 2017 13:58

Grzybica pochwy należy do częstych chorób kobiecych, objawiających się upławami, szczypaniem, pieczeniem i nieprzyjemnym zapachem wydzieliny z pochwy. Leczy się ją antybiotykami oraz probiotykami. Drugą równie częstą i poważniejszą chorobą u kobiet jest rak szyjki macicy, który wykrywa się przez cytologię.


Władze MPEC o przyszłej inwestycji

cz wt, 18 kwietnia 2017 11:59

Rada Nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ponownie ma zajmować się zasadnością forsowanej przez prezesa spółki rozbudowy ciepłowni miejski o kogeneracyjny kocioł na biomasę, który poza ciepłem miałby produkować prąd elektryczny. Radosław Żegalski od kilku tygodni próbuje przekonać członków Rady Nadzorczej do tej inwestycji, ale ci podczas kolejnych posiedzeń żądali następnych dokumentów i analiz, które mogłyby rozwiać pojawiające się wątpliwości. Przed dzisiejszym posiedzeniem poprosili o analizy odnośnie możliwości i opłacalności podłączenia ciepłowni do gazu ziemnego oraz przystosowania do spalania tzw. „paliwa alternatywnego” powstającego ze śmieci.


Tygodniowe trojaczki z Łomży po Wielkanocy A.D. 2017

cz wt, 18 kwietnia 2017 10:57

- Dziewczynki mają się dobrze, dzisiaj wyjęliśmy je z inkubatorów i przenieśliśmy do łóżeczek: są przystawiane do piersi mamy i uczą się naturalnej techniki pobierania pokarmu – mówi dr Dariusz Ślesicki, koordynator oddziału noworodków i wcześniaków Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie w poniedziałek tydzień temu urodziły się trojaczki: dwie dziewczynki i chłopczyk. - Zuzia i Julka są dzielne, to bardzo nas cieszy. Niestety, stan „najmłodszego” chłopca się nie zmienia. Jego stan nie polepszył się jeszcze na tyle, byśmy mogli Szymona odłączyć od respiratora w inkubatorze hybrydowym. Od poniedziałku Wielkiego Tygodnia, gdy się narodził, wciąż ma problem z płucami.


Wyśpiewali nagrodę na jubileusz

cz wt, 18 kwietnia 2017 09:40

Trzecią nagrodę – Brązowe Pasmo - zdobył chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego w Łomży, pod dyrekcją organisty Michała Rajewskiego, na IV Wielkopostnym Festiwalu Chóralnym w Nowem nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Nagroda jest tym cenniejsza, że została zdobyta w pierwszą rocznicę powstania chóru.


Mroźne noce

cz wt, 18 kwietnia 2017 09:19

W Marianowie, gdzie znajduje się najbliższa Łomży stacja pomiarowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad ranem temperatura powietrza spadła do -2°C i jak się okazuje było to jedno z najcieplejszych miejsc w województwie. W Suwałkach i Biebrzy temperatura spadła do -6.0°C, a przy gruncie sięgnęła nawet -8.7°C.


Gmina pozbędzie się bobra... z herbu

cz wt, 18 kwietnia 2017 08:55

Dziś w herbie gminy Łomża jest bóbr obgryzając pień drzewa. Herb ten nie spełnia jednak wymogów heraldycznych, a i tak wyeksponowane zwierze budzi kontrowersje. Wielu rolników z gminy Łomża bobra postrzega jako szkodnika, dlatego władze gminy postanowiły, że czas na zmianę. Samorząd przygotował nowy projekt herbu, ale także flagi, sztandaru, banerów i pieczęci. Bobra już w nich nie ma, ale jest nawiązanie do ponad tysiącletniej historii...


Inkubatory kuchenne wesprą rolników w wytwarzaniu specjałów

cz wt, 18 kwietnia 2017 08:29

Pomoc podlaskim rolnikom w wytwarzaniu i sprzedaży lokalnych specjałów będą świadczyć tzw. inkubatory kuchenne. Z UE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) są łącznie na ten cel prawie 3 mln zł.


Wyczekiwane mieszkania przy Kamiennej

cz wt, 18 kwietnia 2017 08:21

Miasto nie wytypowało jeszcze lokatorów do bloku socjalnego przy ul. Kamiennej, którego budowa zbliża się ku końcowi. Będzie w nim 56 mieszkań w tym 4 przystosowane dla osób niepełnosprawnych, ale zapotrzebowanie na takie mieszkania jest w Łomży kilkakrotnie wyższe.


Dwie osoby zginęły w wypadku k. Łomży

mm pon, 17 kwietnia 2017 10:27

Dwie osoby zginęły w wypadku samochodowym na drodze do Siemienia. Golf jadący od strony drogi 63 (na Zambrów) na łuku drogi zjechał i uderzył w drzewo. Na miejscu zginęli kierowca i pasażer.


Będą przymrozki

cz nie, 16 kwietnia 2017 12:09

Barbara Jakubowska dyżurny synoptyk z IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Białymstoku, ostrzega przed przymrozkami, które nocą wystąpią w regionie. Synoptyk prognozuje spadek temperatury do -5°C, a przy gruncie do -7°C.


Życzenia Biskupa Janusza Stepnowskiego na Wielkanoc

cz nie, 16 kwietnia 2017 11:57

Umiłowani Bracia i Siostry,
Nasz Pan Jezus Chrystus w Świętą Noc Zmartwychwstania skruszył więzy śmierci i jako Zwycięzca wyszedł z otchłani. Dopiero teraz, gdy znamy doświadczenie Jego męki, śmierci i zmartwychwstania, lepiej słyszymy słowa, które wypowiadał, jaśniej rozumiemy znaki, których dokonywał oraz pełniej odkrywamy znaczenie Chleba, który nam zostawił. Umocnieni Jego obecnością patrzymy z ufnością w przyszłość i odczytujemy naszą powinność wspierania i budowania porozumienia między narodami, które zapewni wszystkim kontynentom sprawiedliwość i chleb, wolność i pokój (por. Modlitwa za Europę).


ŁKS w końcu zwyciężył

cz so, 15 kwietnia 2017 18:08

Świąteczny prezent sobie i swoim kibicom zrobili w piątek piłkarze Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926. Na własnym boisku pewnie pokonali najsłabszą ekipę ligi, Motor Lubawa 2:0.


Wielka Sobota – czas ciszy i oczekiwania

cz so, 15 kwietnia 2017 12:15

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.
Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.


Droga krzyżowa Ojców Kapucynów

mm so, 15 kwietnia 2017 09:25

W wielki piątek po zmierzchu, spod klasztoru ojców kapucynów, ulicami miasta ruszyła Droga Krzyżowa.


Będziesz żył na wieki. ...

Elżbieta Szleszyńska so, 15 kwietnia 2017 07:59

Od wielu lat tradycją szkolną jest wystawianie widowiska z okazji Świąt Wielkanocnych.
W tym roku młodzież pod kierunkiem p. Ewy Przystępskiej przygotowała spektakl pt. "Będziesz żył na wieki..." W doniosłą atmosferę świąt wprowadziła wszystkich doskonała gra aktorska uczniów i wyjątkowa oprawa taneczna i muzyczna.


Wielkanoc 2017

Elżbieta Szleszyńska so, 15 kwietnia 2017 08:59

Zdrowych, pogodnych, wesołych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i wiele radości w prawdziwie wiosennym nastroju życzy w imieniu całej społeczności Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży Dyrektor Paweł Drożyner


Strzelali „O Srebrne Muszkiety – 2017”

cz pt, 14 kwietnia 2017 16:44

Trzynaście zespołów dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych dawnego województwa łomżyńskiego rywalizowało w finale regionalnym Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety – 2017”. Zawody na obiektach strzelnicy sportowej w Piątnicy zorganizowany przez Klub Strzelecki SAGITTARIUS Piątnica. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie łomżyńskiego „Mechaniaka”, którzy wygrali indywidualnie i drużynowo i to zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt.


„Prawda. Cóż to jest?” zastanawia się ks. dr Świątkowski

cz pt, 14 kwietnia 2017 16:27

Pytanie Piłata do Jezusa na rozprawie przed ukrzyżowaniem: „Cóż to jest prawda?” (św. Jan 18, 38) to temat książki ks. dr. Waldemara Świątkowskiego, filozofa i wykładowcy PWSIiP w Łomży. Od pytania imperialnego Rzymianina do biednego Żyda minęło dwa tysiące lat, ale kwestia pojawia się w rozmowach współczesnych. Czym jest prawda? Jest jedna czy każdy człowiek ma swoje prawdy jako kowal własnego losu...? Jak wygląda pojęcie prawdy w umysłach filozofów i jej interpretacje od starożytności Sokratesa, Platona czy Arystotelesa po bliższych nam w czasie Kanta, Nietzschego i Newmana? Czy zalewana noc i dzień potopem złych i dobrych newsów prawda zdoła się obronić?


Życzenia

Grzegorz Gwizdon pt, 14 kwietnia 2017 14:17

pisanka do życzeń www.jpg


Marszałek obiecuje, że prace na drogach do Łomży ruszą w tym roku

cz pt, 14 kwietnia 2017 12:34

„Na dzień dzisiejszy, w opinii Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku istnieją realne i obiektywne przesłanki na to, by w roku obecnym została rozpoczęta rzeczowa realizacja obu projektów drogowych” czyli przebudowy prowadzących do Łomży dróg wojewódzkich nr 645 i 677 – przekazał marszałek województwa Jerzy Leszczyński w odpowiedzi na interpelację radnego sejmiku Marka Olbrysia z Łomży. Marszałek zapewnia też, że obie inwestycje mają zapewnione dofinansowanie ze środków budżetu UE i że w „dokumentach terminy zakończenia realizacji omawianych projektów zostały ustalone na dzień 30 września 2018 r. i data ta aktualnie jest wiążąca”.


Jak uzyskać gotówkę jeśli jesteś w BIK

JJS cz, 13 kwietnia 2017 12:16

W życiu każdego człowieka zdarzają się momenty lepsze oraz te gorsze. Jednym z mniej przyjemnych momentów naszego życia jest ten, gdy zabraknie Ci pieniędzy na bieżące wydatki. Sytuacja jest jeszcze mniej przyjemna, jeśli wydarzy się przykładowo w okresie przygotowań do świąt, czy też przed wyjazdem na wymarzony urlop. Problem dotyczy bez wątpienia sporej grupy Polaków.


Złapali seryjnego podpalacza recydywistę

cz pt, 14 kwietnia 2017 11:33

Policjanci ustalili i zatrzymali 35-letniego mieszkańca Łomży podejrzanego o szereg podpaleń kontenerów ze śmieciami a także podpalenie piwnicy w bloku przy Niemcewicza. Jak przekazuje asp. Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży, okazało się, że mężczyzna był już wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu.


Wywalczyli srebro... i czują niedosyt

cz pt, 14 kwietnia 2017 10:51

Wczoraj informowaliśmy o sukcesach piłkarek „Łomżyczki” trenera Henryka Pestki, które po raz trzeci z rzędu wygrały finały wojewódzkie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, a dziś chwalimy chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, którzy w tych samych rozgrywkach, po rewelacyjnej grze zajęli drugie miejsce, nieszczęśliwie przegrywając w finale z drużyną SP 4 Zambrów 2 : 3.
- Była szansa i mamy niedosyt – mówi Jerzy Szlesiński, trener piłkarzy z „siódemki”, podkreślając, że wcześniej jego podopieczni wygrali pięć meczów z rzędu, a zawodnik „siódemki” Mateusz Mościcki został uznany za najlepszego bramkarza turnieju.


Wojska NATO 80 km od Łomży

cz pt, 14 kwietnia 2017 09:16

- Przybycie wojsk NATO to historyczny moment, na który czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej - powiedział Andrzej Duda Prezydent RP podczas oficjalnego powitania żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Odbyło się ono w czwartek po południu na Strzelnicy Czołgowej i Wozów Bojowych Wierzbiny na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Wzięli w nim udział także gen. Curtis Scaparrotti Naczelny Dowódca Sił NATO w Europie,Antoni Macierewicz Minister Obrony Narodowej oraz ambasadorowie państw, których wojska wchodzą w skład Batalionowej Grupy Bojowej czyli Wielkiej Brytanii, Rumuni i Chorwacji. Na powitaniu wojsk NATO na oddalonym od Łomży o ok. 80 km poligonie był nasz fotoreporter Marek Maliszewski.


Wielki Piątek

cz pt, 14 kwietnia 2017 08:40

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Dzień, w którym przeżywamy tajemnice męki i śmierci Pana Jezusa. Katolików tego dnia obowiązuje ścisły post, który praktykowany jest tylko dwa razy - w Środę Popielcową rozpoczynająca Wielki Post i w Wielki Piątek. Post ten zakłada wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych, ale także tzw. post ilościowy - wierny może tego dnia spożyć jeden posiłek do syta. Zasada ta obowiązuje jednak tylko katolików od 18 do ukończenia 60 roku życia.


Dyrektorzy podstawówek

cz cz, 13 kwietnia 2017 16:02

Iwona Erynk-Cichowicz, pełniąca od września ubiegłego roku obowiązki dyrektora SP nr 7 w Łomży od maja będzie już pełnoprawnym dyrektorem szkoły. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski powierzył jej stanowisko dyrektora „siódemki” od 1 maja 2017 roku do 31 sierpnia 2021 roku.


Zmarła Leokadia Sawicka (+89), była dyrektor Studium Nauczycielskiego

cz cz, 13 kwietnia 2017 15:55

Urodziła się w Łomży 89 lat temu i w rodzinnym mieście zmarła. Serdeczna i oddana nauczycielka kilkunastu pokoleń pedagogów Leokadia Sawicka została pochowana na nowym cmentarzu, razem z mężem Feliksem i synem Waldemarem. - Pracowała w Zespole Szkół Drzewnych i jednocześnie była dyrektorem Studium Nauczycielskiego, które mieściło się w dawnym budynku „Drzewnej” przy alei Legionów – wspomina Zmarłą przyjaciółka Helena Polewaczyk (lat 79). - Nawet kiedy była na emeryturze, wychowankowie zapraszali na spotkania swoją wspaniałą wychowawczynię, a na cmentarzu pożegnali z wieńcami i kwiatami. Pożegnaliśmy człowieka wielkiej mądrości i serca.


„Lud kapłański, lud królewski...” w Wielki Czwartek w Łomży

cz cz, 13 kwietnia 2017 13:14

Zimnawy, wietrzny i deszczowy poranek Wielkiego Czwartku rozbłysnął wielobarwnym blaskiem smukłych witraży w 500-letniej Katedrze w Łomży, gdzie ok. 350 kapłanów Diecezji Łomżyńskiej sprawowało wspólnie liturgię pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa w wieczerniku sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. - Nasze ręce zostały przez naszego pasterza namaszczone świętym olejem jako znak konsekracji i bliskości Boga – przypomniał biskup podwładnym, którzy odnowili przyrzeczenie posłuszeństwa ze święceń kapłańskich. Środowiskowa msza księży nazywana jest mszą krzyżma, gdyż biskup poświęcił oleje.


Policyjna akcja: „zakupy nie zając, nie uciekną”

cz cz, 13 kwietnia 2017 12:50

W tym roku w Łomży i najbliższej okolicy doszło do ośmiu wypadków i kolizji z udziałem pieszych. W przedświątecznym zabieganiu o tego typu zdarzenia, zwłaszcza w okolicach dużych sklepów czy targowisk, jest łatwiej dlatego policjanci przeprowadzają akcję profilaktyczną pod kryptonimem „zakupy nie zając, nie uciekną”. W jej ramach rozdają torby na zakupy, które mają elementy odblaskowe.


Komisja Stopni Instruktorskich

ZHP cz, 13 kwietnia 2017 12:46


Aktualny Rozkaz Komendanta Hufca

ZHP cz, 13 kwietnia 2017 12:07


Odprawa Drużynowych i Posiedzenie KSI

ZHP cz, 13 kwietnia 2017 11:44

W dniu 09.05.2017 r. o godz. 16:00 w Domu Harcerza w Łomży odbędzie się odprawa Drużynowych i Posiedzenie KSI.


Harcerska Msza Święta

ZHP cz, 13 kwietnia 2017 11:41

W dniu 30.04.2017 r. o godz. 14:00 w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów zostanie odprawiona Harcerska Msza Święta.


Życzenia Wielkanocne

ZHP cz, 13 kwietnia 2017 12:29

Wielkanoc2017 ....jpg


Zmian organizacji ruchu także na ul. Dwornej

cz cz, 13 kwietnia 2017 10:57

W związku remontem Polowej i Szosy Zambrowskiej nastąpiła zmiana organizacji ruchu także na ul. Dwornej. Dworna na odcinku od Giełczyńskiej do Szkolnej jest teraz ulicą jednokierunkową. Niestety nie wszystkie nowe znaki są "widoczne" dla kierowców. Część z nich jeździ na pamięć - pod prąd, a inni nie dostrzegają ustawionego tuż za słupem oświetleniowym znaku zakazu zatrzymywania się samochodów na odcinku 30 metrów od skrzyżowania ul. Dwornej z Giełczyńską.


Dni płodne u kobiety - kiedy wypadają?

JJS cz, 13 kwietnia 2017 10:44

Dni płodne to wyjątkowy czas u kobiety, który występuje w każdym okresie menstruacyjnym. To dosłownie kilka dni, w których kobieta jest płodna i podczas których może zajść w ciążę. Osoby planujące powiększenie rodziny powinny dowiedzieć się, kiedy dokładnie te dni występują.


Piłkarki Łomżyczki nie do powstrzymania

cz cz, 13 kwietnia 2017 10:37

Wielkim sukcesem Łomżyczki okazał się start w XVII Mistrzostwach Podlasia U-10 o Puchar Tymbarku. Łomżanki po grze do jednej bramki, praktycznie nie oddając rywalkom piłki na swojej połowie a krusząc systematycznie ich szyki obronne, odniosły komplet zwycięstw, strzelając 21 goli, i tracąc przy tym tylko 1 bramkę.
- Gdyby rozpalone głowy zagrały bardziej precyzyjnie i szeroko, wyniki powinny być dwucyfrowe – mówi Henryk Pestka, trener piłkarek.
Jest to trzeci z rzędu mistrzowski tytuł Łomżyczki, a piąty w historii startów.


Włamywacze wpadli

cz cz, 13 kwietnia 2017 10:23

32-latek z Łomży i 24-letni mieszkaniec gminy Śniadowo są podejrzani o weekendową kradzież z włamaniem do ogródków działkowych na terenie Piątnicy. Dodatkowo okazało się, że mieszkaniec Łomży na swoim koncie ma też szereg innych kradzieży w mieście i okolicy. Sąd Rejonowy w Łomży zdecydował wczoraj, że on najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.


Projektanci za dworzec chcą za dużo?

cz cz, 13 kwietnia 2017 09:57

Pod coraz większym znakiem zapytania stają zamierzenia władz Łomży dotyczące budowy nowego, małego dworca autobusowego. Inwestycja, po fiasku kilkuletnich „wysiłków”, aby w miejscu obecnego dworca u zbiegu Al. Legionów i ul. Sikorskiego powstało, w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, nowoczesne miejskiego centrum handlowo-komunikacyjnego, ma być zrealizowana przez samorząd za pieniądze ze sprzedaży reszty gruntów. Póki co plany utknęły zanim je narysowano. W drugim miejskim przetargu na wyłonienie firmy, która zaprojektuje „nowy dworzec” oferty ponownie są kilkakrotnie wyższe niż miejskie środki przeznaczone na ten cel.


17-latki wypadły z okien bloków

cz cz, 13 kwietnia 2017 09:46

Dwa nietypowe zdarzenia wydarzyły się nocą w Łomży. Przed północą i tuż po niej z okien dwóch bloków „wypadły” dwie 17-letnie dziewczyny. W obu przypadkach poszkodowane trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Policja potwierdza zdarzenia. Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży mówi, że oba wypadki są szczegółowo wyjaśniane.


Monika tym razem bez medalu

cz cz, 13 kwietnia 2017 08:05

Dopiero 17. miejsce zajęła Monika Marcińczyk, zawodniczka Klubu Szachowego Maraton Łomża, podczas odbywającej się w Drzonkowie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży do 14 lat. 13-letnia podopieczna trenera Vafy Mammadova w 9 partiach zgromadziła 5 punktów.


Trojaczki w Łomży

cz cz, 13 kwietnia 2017 08:02

Trojaczki, dwie dziewczynki i chłopczyk, w poniedziałek Wielkiego Tygodnia przyszły na świat po godzinie 11. w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Rodziły się w dobrej formie w 33. tygodniu ciąży 29-letniej mamy, która czuje się dobrze. Trojaczki to wcześniaki i zanim wyjdą do domu, w szpitalu spędzą najbliższe Święta Wielkanocne i kilka tygodni po nich. - Na starcie jednak chłopczyk okazał się z całej trójki najsłabszy, wymagał pomocy na sali porodowej i został przekazany na intensywną terapię noworodka – informuje w trzecim dniu życia trojaczków dr Dariusz Ślesicki, koordynator oddziału noworodków i wcześniaków. Trojaczki ostatnio narodziły się w Łomży w 2013 i 2009 r.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0