niedziela, 24 września 2017 napisz DONOS@

Sztuka teatralnej i scenograficznej wyobraźni

mm so, 23 września 2017 10:09

Scenografię i lalki z przełomowych i najważniejszych spektakli Teatru Lalki i Aktora z ostatnich 14 lat zaprezentowano na wystawie „Sztuka wyobraźni” w Galerii Pod Arkadami. To początek trzydniowych obchodów 30-lecia łomżyńskiego teatru, zaplanowanych na najbliższy weekend.
– Zależało nam na tym, żeby była to wystawa ciekawa i różnorodna, pokazująca różne techniki i odmienne podejście do scenografii – podkreśla Przemysław Karwowski – nie tylko kierownik galerii, ale też od 30 lat scenograf TLiA, autor wielu efektownych rozwiązań i lalek, w tym z „Opowieści o Lejzorku Rojtszwańcu” pokazywanych na jubileuszowej wystawie.


Będzie unijna dotacja na park

cz pt, 22 września 2017 17:38

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował w piątek drugą listę projektów wybranych do dofinansowania z konkursu na poprawę jakości środowiska miejskiego. Na liście zadań jest też Rewitalizacja Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma w Łomży. Samorząd miasta ma otrzymać dotację rzędu niespełna 40% planowanych kosztów. To jedno z najniższych dofinansowań z 56 wybranych projektów. Wsparcie dla znajdujących się na tej samej liście parków w Grajewie i Siemiatyczach wynosi 85%, a w Bielsku Podlaskim 82% kosztów inwestycji.


Tabor i Maryna śpiewają i grają na Senioradzie w Łomży

cz pt, 22 września 2017 15:34

Radosne uśmiechy, powitania z rówieśnikami i rozmowy o latach młodości zastąpiły im słońce na niebie nad gwarnym Starym Rynkiem w Łomży, gdzie stała scena Seniorady 2017. Z jasnego nieba nie padało, a lekki wiaterek nie przeszkadzał kilkuset starszym paniom i panom, którzy zasiedli na ławkach w centrum placu, przechadzali się pomiędzy stoiskami i cierpliwie czekali na swoją kolej do zmierzenia ciśnienia i poziomu cukru we krwi lub spróbowania deseru z owoców egzotycznych. Wypełniali pod namiotem Centrum Współdziałania Społecznego wnioski o Kartę Seniora - z ponad 40-oma firmami, dającymi zniżki seniorom - i wnioski o bilet miesięczny MPK, roczny i darmowy dla 60-latków i wcześniej urodzonych. Pierwszych sześć biletów wręczył prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, życząc zdrowia, dobrej zabawy, i zapraszając do Domu Senior Vigor i Klubu Seniora.


Szkoła Językowa Dorothy´s School zaprasza na zajęcia!

JJS pt, 22 września 2017 14:18

Nauka języka obcego ważna jest od najmłodszych lat! – ta myśl przyświeca działalności Dorothy´s School, szkoły językowej dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Nasza szkoła mieści się przy ulicy Sybiraków 20 w Łomży i funkcjonuje już kolejny rok.


Historyczna obrona Nowogrodu

cz pt, 22 września 2017 14:11

W nocy z 5 na 6 września 1939 roku doszło do pierwszych starć wojsk polskich i niemieckich w okolicach Nowogrodu. Krwawa bitwa w której ponad 800 żołnierzy polskich przez cztery dni bohatersko walczyło z ponad 10 tysiącami Niemców, zaczęła się dwa dni później. W niedzielę rekonstruktorzy będą przypominać te wydarzenia.
- W tym roku scenariusz inscenizacji jest zupełnie inny niż w latach poprzednich – mówi Grzegorz Palka burmistrz Nowogrodu zdradzając jedynie, że odtwarzane przez około 80 rekonstruktorów epizody będą dotyczyły toczonych tu walk od 1939 do 1945 roku.


Straciła 10 tysięcy dolarów

cz pt, 22 września 2017 12:35

83-latka z Zambrowa straciła ponad 10 tysięcy dolarów, gdy nieznany mężczyzna podając się za policjanta telefonicznie poinformował ją, że pieniądze na koncie są zagrożone, a przestępcy chcą je przelać na swoje konta używając fałszywych dokumentów. Twierdził, że on rozpracowuje grupę przestępczą, prosząc kobietę, aby mu w tym pomogła.


O parking...

cz pt, 22 września 2017 11:32

- Gdy zabraknie powietrza, wody, roślin na ziemi... - wierszem pt. „Chrońmy przyrodę” Maciej Obrycki, uczeń klasy III gt, zainaugurował piątkową uroczystość otwarcia i poświęcenia nowego parkingu szkolnego. Poprowadził ją z równie odświętnie przyodzianą Patrycją Oliwą z klasy III tg, która witała zaproszonych gości. Gdy pięć par nożyc zaciskało się na biało-czerwonej szarfie rozdzierając jej włókna, 90 par dłoni zbiegało się w oklaskach, przez grube chmury na „Mechaniak” spłynęły pierwsze tego dnia nieśmiałe promienie słońca niczym błogosławieństwo dla „tego dzieła”.


Pogoda na grzyby

cz pt, 22 września 2017 09:41

Wczoraj w regionie spadło ponad 10 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. W ciągu tygodnia pady wyniosły około 70 litrów - to o ok. 20% więcej niż wynosi miesięczna norma dla września. Synoptycy widzą już zmianę aury. Już w weekend ma być więcej słońca i znacznie mniej deszczu, a po niedzieli będzie jeszcze ładniej. To wszystko wskazuje, że w lasach będzie jeszcze więcej grzybiarzy.


„Skąd nasz ród…?” z Jerzym Wnorowskim

cz pt, 22 września 2017 08:15

Jako czternastolatek został aresztowany przez komunistyczne władze pod zarzutem prowadzenia przestępczej działalności zmierzającej do obalenia ustroju. Przesiedział w ubeckiej katowni sześć miesięcy. O swych losach i wielowiekowej historii rodziny Wnorowskich 77-letni Jerzy Wnorowski opowiedział podczas prelekcji „Skąd nasz ród…?” Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, inaugurującej kolejny cykl spotkań genealogicznych o poszukiwaniu rodzinnych korzeni.


Łomżyński „człowiek orkiestra” w „Mam talent!”

cz pt, 22 września 2017 08:11

Tadeusz Walewacz z Łomży wystąpi w „Mam talent!”. W najbliższą sobotę wykona z żoną Barbarą w programie stacji TVN wielki przebój w romantycznej wersji, walcząc o 3 x tak jurorów: Agnieszki Chylińskiej, Małgorzaty Foremniak i Agustina Egurroli oraz wejście do półfinału.
– Pierwsze pytanie było: czy pan kiedykolwiek śpiewał? – mówi Tadeusz Walewacz. – Proszę pana, odpowiadam: nie tylko, że dotąd nie śpiewałem, ale i nie mówiłem, bo jestem po trzech udarach! Wszyscy byli w szoku, bo dla zdrowego człowieka jest to nie do pojęcia, że można czegoś takiego dokonać.


„Dragon’17” także pod Nowogrodem

cz cz, 21 września 2017 17:22

Rozpoczęły się najważniejsze w tym roku ćwiczenie Wojska Polskiego. Główna część ćwiczenia „Dragon’17” odbędzie się pomiędzy 25 a 29 września na poligonach m.in. w Drawsku Pomorskim czy Orzyszu ale także i poza nimi. Jeden z wojennych epizodów ćwiczony będzie w podłomżyńskim Nowogrodzie, gdzie już rozlokowali się żołnierze.


eMPeKi na czystsze powietrze

cz cz, 21 września 2017 15:47

Najpierw pojawiła się turbinka wiatrowa i panel fotowoltaiczny na przystanku MPK przed bazą na ulicy Spokojnej, mające służyć oświetleniu przystanku i doładowaniu komórki lub laptopa. Pół roku później na dachu i ścianie myjni autobusowej zainstalowano 110 paneli słonecznych. Ponad 175 mkw. baterii słonecznych z Chin w słoneczny dzień ma dać 28,6 kW „czystego” prądu na potrzeby miejskiego zakładu. Najważniejszym „zielonym” przedsięwzięciem ma być zakup elektrycznych autobusów. Celem jest ograniczenie emisji spalin. Namiastką tego może być piątek, jeśli kierowcy zostawią swoje osobówki i skorzystają z bezpłatnych, tego dnia dla wszystkich, przejazdów autobusami MPK.


Pieszo-rowerowa przeplatanka

cz cz, 21 września 2017 14:36

- To co zostało zrobione jest nielogiczne i wprowadza zagrożenie dla życia – uważa czytelnik podsyłając zdjęcia nowej ścieżki rowerowej zbudowanej przy Rondzie Witolda Lutosławskiego. Od strony budynku ZUS nowa ścieżka przeplata się ze starym chodnikiem. - Gdzie jest sens takiej przeplatanki? - pyta czytelnik zastanawiając się czy to schrzanił projektant, czy może wykonawca?


Gwałciciel z Łomży?

cz cz, 21 września 2017 13:19

- Trwają czynności z osobą poszkodowaną i z zatrzymanym sprawcą – mówi Karolina Szulkowska, Prokurat Prokurator Rejonowy. Chodzi o zdarzenie do którego miało dojść w poniedziałek wieczorem w Łomży. Postępowanie prowadzone dotyczy popełnienia „innej czynności seksualnej”, a poszkodowaną jest 17-letnia dziewczyna.


NIK o kształceniu dorosłych w szkołach... także w Łomży

cz cz, 21 września 2017 11:23

Konieczne są poważne zmiany w systemie organizowania i finansowania kształcenia dorosłych – uważa Najwyższa Izba Kontroli. Problemem jest niska skuteczność kształcenia, a co za tym idzie niewielki odsetek absolwentów oraz zdanych egzaminów zewnętrznych. W 2016 r. z publicznych pieniędzy na finansowanie szkół dla dorosłych wydatkowano ponad 1,2 mld zł. NIK uważa, że przyjęte rozwiązania nie zapobiegają zjawiskom patologicznym, w tym wyłudzaniu dotacji przez część szkół niepublicznych. NIK sprawdziła tego typu szkoły w kilku województwach w Polsce, a na liście kontrolowanych jest także jedna z łomżyńskich szkół.


Hazardowa szara strefa

cz cz, 21 września 2017 10:22

Kolejne automaty do nielegalnych gier hazardowych znaleźli celnicy z Łomży. Tym razem ujawniono je w jednym z zambrowskich lokali.


Cena mleka znowu podskoczyła

cz cz, 21 września 2017 09:30

W sierpniu mleczarnie z województwa podlaskiego za dostarczane przez rolników mleko płaciły średnio po 144,63 zł/hl. To o blisko 5 zł więcej niż przed miesiącem. Wyższe ceny skupu mleka były tylko w okresie górki z przełomu 2013 i 2014 roku. Wówczas przekraczały one granicę 1,5 zł za litr.


Rodzinny narkobiznes

cz cz, 21 września 2017 08:50

Mieli 43 krzaczki konopi innych niż włókniste, młynki umożliwiające przetwarzanie suszu i znaczne ilości gotowego produktu. Tomasz i Elżbieta Ż. nielegalną uprawę roślin z którzy wytwarzali narkotyk prowadzili w okolicach wsi Mojsiki w gminie Sokoły. Wpadli w ubiegłym tygodniu.


Odpowiedzą za wypadek Pauliny na pływalni?

cz cz, 21 września 2017 08:17

- Cieszę się, że ten proces wreszcie ruszył: od tragicznego zdarzenia mija prawie 7 i pół roku batalii w sądzie, a drugą batalię toczymy ponad 7 lat w domu o zdrowie Pauliny – mówił Marek Sokół, tata Pauliny, która w kwietniu 2010 roku uległa podtopieniu, w wyniku czego straciła władzę w rękach i nogach i jest przewożona na wózku. Sąd Rejonowy w Łomży uniewinnił kierownika basenu, dwóch ratowników, lekarza Pogotowia Ratunkowego. Sąd Okręgowy nakazał ponowne rozpatrzenie spraw ratowników, oskarżonych przez prokuraturę o nieumyślne spowodowanie trwałego uszczerbku na zdrowiu, oraz lekarza o zaniedbanie obowiązków medycznych i niewykonanie intubacji. Żaden z nich, we wznowionym w Sądzie Rejonowym procesie, nie przyznał się do winy, wszyscy odmówili wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.
- Córka 35 dni leżała w śpiączce, podtrzymywana przy życiu tlenem z respiratora. Naszym celem jest wygrać. W mojej ocenie, wina oskarżonych jest ewidentna.


Jubileuszowy sezon łomżyńskiego teatru

cz cz, 21 września 2017 08:07

Teatr Lalki i Aktora w Łomży rozpoczyna 30 sezon artystyczny. Zainauguruje go premierą „Procesu” Franza Kafki w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka. Główną rolę zagra debiutant Michał Kucharski, a muzykę napisał Zbigniew Krzywański, gitarzysta zespołu Republika.
W ramach jubileuszu odbędzie się też wystawa scenografii w Galerii Pod Arkadami i koncert łomżyńskich aktorów oraz artystki „Piwnicy pod Baranami” Tamary Kalinowskiej, która napisała z tej okazji specjalną piosenkę. Zaplanowano też dwie kolejne premiery, w tym uwielbianej przez dzieci „Pippi” Astrid Lindgren.


17 września 1939 r.

ZHP śr, 20 września 2017 21:18

78 rocznica napaści sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka
W dniu 17 września 2017 r. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży odbyły się uroczystości 78 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. O godz. 15:00 zawyły syreny. Następnie została odprawiona Msza Święta, po której nastąpiło wręczenie medali i odznaczeń dla zasłużonych sybiraków i wspierających działania Sybiraków. Na uroczystość Hufiec wystawił poczet sztandarowy w składzie: dh. Agata Domańska, dh. Martyna Łuba, dh Mateusz Samsel z 32 ŁDH im. Tadeusza Zawadzkiego w Łomży oraz warte honorową przy pomniku Sybiraków w składzie dh Maciej Mazur oraz dh Patryk Rogowski z 32 ŁDH im. Tadeusza Zawadzkiego w Łomży. Przy pomniku zostały złożone kwiaty i zapalono znicze przez przybyłe delegacje.


Dobra droga w Dobrym Lesie

cz śr, 20 września 2017 17:11

Ma 756 metrów długości i zupełnie nową jezdnię. We wsi Dobry Las uroczyście przecięto wstęgę symbolicznie otwierając wyremontowaną drogę powiatową nr 1889B. Remont trwał pół roku. Ponad połowa pieniędzy pochodziła z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, resztę środków wyłożyły samorządy powiatu łomżyńskiego i gminy Zbójna.


Filip Tatera ze złotem, Wiktor Kosowski ze srebrem

cz śr, 20 września 2017 15:38

- Mam wrażenie, że z końcem roku na turniejach nabrałem tempa i osiągam lepsze wyniki – cieszył się z 2. miejsca na turnieju tenisowym JBB Nadzieja Cup 13-letni Wiktor Kosowski z UKS Return w Łomży. Od wychowanka trenera Tomasza Waldzińskiego lepszy z 15-tki młodzików od Olsztyna po Warszawę był 14-letni Filip Tatera z KS Budowlani Olsztyn, którego mama, tata, ciocia, wujek i dziadek grają w tenisa. Postanowił im sprostać i dać satysfakcję trenerom od 6. roku życia: Pawłowi Umbras i Mikołajowi Borkowskiemu. W rankingu Polskiego Związku Tenisowego Filip Tatera jest 20., o rok młodszy Wiktor Kosowski 66. Łomżyniak wcześniej wygrał z olsztyniakiem w Gdańsku.


Gwałciciel w areszcie

cz śr, 20 września 2017 15:36

Sąd Rejonowy w Zambrowie zastosował w środę na wniosek prokuratury areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy wobec niespełna 18-letniego Łukasza D. Chłopak ma zarzuty zgwałcenia niespełna 14-letniej koleżanki i stosowania wobec niej groźby karalnej. Do zdarzenia doszło 3. września, ale prokuratorskie śledztwo wszczęto dopiero w poniedziałek, bo dopiero dwa tygodnie po zdarzeniu poinformowano policję, która od razu zatrzymała podejrzanego.


Spotkanie bibliotekarzy w Podgórzu

cz śr, 20 września 2017 14:45

W tym roku świętuje 100-lecie działalności i zrzesza ponad 7,5 tysiąca członków. - Stowarzyszenie nasze jest najstarszą i największą organizacją w sferze kultury w Polsce – mówi Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie. W Podgórzu o przeszłości i współczesności rozmawiali bibliotekarze z regionu.


W blokach będzie cieplej

cz śr, 20 września 2017 12:06

Dwie największe w mieście spółdzielnie mieszkaniowe ŁSM i Perspektywa wysłały do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wnioski o włączenie od czwartku centralnego ogrzewania w spółdzielczych blokach.
- Chcemy, aby na weekend we wszystkich mieszkaniach było już ciepło – mówi Wojciech Michalak, prezes ŁSM.


Łomża pożyczy na 600-lecie?

cz śr, 20 września 2017 10:13

W 2017 roku miasto Łomża spłaciło 9 mln 425 tys. 680 zł rat kredytów, a kolejne 2 mln 900 tys. zł mają pochłonąć koszty związane z obsługą miejskiego długu. Mimo to na koniec roku zadłużenie miasta wzrośnie o ponad pół milina – do blisko 119 mln zł, bo władze już podpisały umowę na kolejną pożyczkę w wysokości 10 mln zł. Zapewniają jednak, że poziom zadłużenia jest stabilny i nie zagraża gospodarce finansowej miasta i planują na następny rok „zaciągnięcie kredytu w kwocie wyższej niż miało to miejsce na przestrzeni ostatnich dwóch lat”. Jednym z powodów mają być działania związane z obchodami 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.


Andrzej Janeczko powrócił do Łomży

cz śr, 20 września 2017 08:21

Kulisy swej kariery w książce „Trzeci Oddech Kaczuchy. O życiu i scenie” opisał Andrzej Janeczko. Poświęcił w niej również sporo miejsca latom spędzonym w Wysokiem Mazowieckiem i w Łomży, gdzie uczył się w liceum i „przez przypadek został Einsteinem”. Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej opowiadał też o swych obecnych zajęciach, o byciu sołtysem i śpiewał w duecie z żoną Mają Piwońską.
– Dla mnie jest to powrót sentymentalny do moich dawnych, licealnych lat tutaj – mówi Andrzej Janeczko. – Mam tu też rodzinę, bo w Łomży mieszkają dwie siostry, trzecia przyjechała z Białegostoku na spotkanie z nami; nie zabrakło też przyjaciół, a nawet dawnych nauczycieli!


Zgwałcił nieletnią

cz wt, 19 września 2017 16:41

Zarzuty zgwałcenia osoby nieletniej i stosowania gróźb karalnych wobec niej usłyszał osiemnastolatek z powiatu zambrowskiego, podejrzany o gwałt na trzynastolatce.


Pijany spowodował stłuczkę i uciekł... na komendę

cz wt, 19 września 2017 14:38

W poniedziałek około 19.30 na parkingu przy ul. Prusa w Łomży cofający renaultem 57-letni kierowca uderzył w zaparkowanego forda. Pomiędzy kierowcami wywiązała się „rozmowa”, po czym sprawca wsiadł i swojego auta szybko odjechał. Gdy na miejsce zdarzenia dojechali policjanci, na komendę dotarł kierowca renaulta, który oświadczył, że odjechał stamtąd, bo kierowca forda chciał mu odebrać kluczyki.


Po 7 latach od zdarzenia ponownie rusza sprawa wypadku Pauliny na pływalni

cz wt, 19 września 2017 13:34

- Cieszę się, że ten proces wreszcie ruszył: od tragicznego zdarzenia mija prawie 7 i pół roku batalii w sądzie, a drugą batalię toczymy ponad 7 lat w domu o zdrowie Pauliny – mówi Marek Sokół, tata Pauliny, która w kwietniu 2010 roku uległa podtopieniu, w wyniku czego straciła władzę w rękach i nogach i jest przewożona na wózku. Sąd Rejonowy w Łomży uniewinnił kierownika basenu, dwóch ratowników, lekarza Pogotowia Ratunkowego. Sąd Okręgowy nakazał ponowne rozpatrzenie spraw ratowników, oskarżonych przez prokuraturę o nieumyślne spowodowanie trwałego uszczerbku na zdrowiu, oraz lekarza o zaniedbanie obowiązków medycznych i niewykonanie intubacji. Żaden z nich we wznowionym w Sądzie Rejonowym procesie nie przyznał się do winy, wszyscy odmówili wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. - Córka 35 dni leżała w śpiączce, podtrzymywana przy życiu tlenem z respiratora. Naszym celem jest wygrać. W mojej ocenie, wina oskarżonych jest ewidentna.


ZUS ostrzega przed fałszywymi doradcami emerytalnymi

cz wt, 19 września 2017 12:05

1 października 2017 r. wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Od kilku miesięcy przyszli emeryci mogą dowiedzieć się w ZUS jak będzie prognozowana wysokość przyszłej emerytury. Ta usługa jest bezpłatna, tymczasem do pracowników ZUS docierają sygnały, że do przyszłych emerytów zgłaszają się osoby, które odpłatnie oferują im korzystniejsze niż „zusowski” doradca emerytalny obliczenie wysokości emerytury. To oszuści.


30 lat historii łomżyńskiego teatru

cz wt, 19 września 2017 10:37

Teatr Lalki i Aktora w Łomży świętuje jubileusz 30-lecia. Trudne początki ale i sukcesy wspominają trzej dyrektorzy teatru: jego założyciel i pomysłodawca festiwalu „Walizka” Henryk Gała, Zbigniew Głowacki oraz kierujący TLiA od ponad 23 lat Jarosław Antoniuk.


Dziś wyjątkowo ładnie

cz wt, 19 września 2017 09:16

20 interwencji związanych w większości z silnym wiatrem i skutkami obfitych opadów deszczu podejmowali wczoraj strażacy z Łomży i powiatu łomżyńskiego. W całym województwie było ich ponad 200. Większość zdarzeń dotyczyła konarów drzew powalonych na drogi, ale było także parę zgłoszeń dotyczących zalania pomieszczeń. Przez dobę w okolicach Łomży spało blisko 55 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni ziemi, czyli tyle ile zwykle spada przez cały miesiąc.


Kosztowna zmiana adresu opieki nocnej i świątecznej

cz wt, 19 września 2017 08:48

Ustawa o sieci szpitali obejmuje szpital z Łomży: od 1. października pacjenci potrzebujący pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej w nocy, weekend i święta uzyskają ją w szpitalu, a nie jak dotychczas w Pogotowiu Ratunkowym. - Jesteśmy w trakcie przygotowania szpitala do przejęcia nocnej, od godz. 18. do 8., i świątecznej opieki medycznej od Pogotowia Ratunkowego, ponieważ do tego jesteśmy zobligowani – informuje Hanna Majewska – Dąbrowska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Zamierzamy prowadzić, tak jak Pogotowie, dwa zespoły z internistami i jeden z pediatrą.
Problemem są pieniądze. Pogotowie ma stracić więcej niż zyskać szpital.


Muzyczny rekord Guinnessa z epizodem w Łomży

cz wt, 19 września 2017 08:23

Zespół Over The Under bije światowy rekord Guinnessa. Trio z Bydgoszczy zamierza zagrać podczas trasy „100% tour” 100 koncertów w 100 dni. We wtorek w ramach trasy zagrali koncert w pubie „Pod ratuszem”. To dopiero 18. Przed muzykami jeszcze ponad 80 występów, w tym zagraniczne.
– Rekord światowy to bodajże 65 koncertów pod rząd i należy do popowego zespołu z USA – mówi śpiewający gitarzysta Karol Korniluk. – W kategorii rock/metal nikt jak dotąd czegoś takiego nie próbował – a już na pewno, jeśli chodzi o granie dzień po dniu!


Zbiórka Wyborcza

ZHP pon, 18 września 2017 18:03

W dniu 16.09.2017 r. o godz. 15:00 w Kolnie w siedzibie Hufca Kolno odbyła się Zbiórka Wyborcza II rejonu Hufców (Kolno, Łomża, Sokółka) podczas której phm. Karol Bikowski z Hufca Kolno został wybrany delegatem na XL Zjazd ZHP.


Wypadek na Piłsudskiego

cz pon, 18 września 2017 17:12

Dwa samochody osobowe zderzyły się na Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży. Wyjeżdżający z ulicy Fryderyka Chopina kierowca samochodu marki kia najprawdopodobniej usiłował wymusić pierwszeństwo przejazdu na kierowcy mercedesa. Po zderzeniu samochodów do szpitala zabrano kilkuletnie dziecko.


„Miód na Serce” w Spale

cz pon, 18 września 2017 16:51

Za innowacyjne podejście do repertuaru ludowego Kapela „Miód na serce” zdobyła główną nagrodę w kategorii zespoły instrumentalne na czerwcowym Ogólnopolski Konkursie Zespołów Kurpiowskich Nowogród 2017. Później były występy na potańcówkach, warsztatach muzycznych i tanecznych, Festynie na Jana w Łomży i Niedzieli św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Teraz Kapela „Miód na Serce” zagrała w Spale na tradycyjnych Dożynkach Prezydenckich.


Kolumbarium na cmentarzu przy Przykoszarowej

cz pon, 18 września 2017 14:00

Prochy ponad 900 osób będzie mogło pomieścić kolumbarium, którego budowę na cmentarzu przy Przykoszarowej chcą zlecić władze Łomży. Właśnie opublikowano zaproszenie do składania ofert przez zainteresowane zleceniem firmy budowlane. Łomżyńskie kolumbarium ma być gotowe do końca maja przyszłego roku.


ŁKS nie sprostał Polonii

cz pon, 18 września 2017 12:29

Zakończyła się zwycięska seria piłkarzy Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926. Zespół prowadzony przez trenera Krzysztofa Ogrodzińskiego uległ na wyjeździe spadkowiczowi z II ligi, Polonii Warszawa 1:3. Bramkę dla ŁKS-u zdobył Rafał Maćkowski.


Łomżyczka już pełna

cz pon, 18 września 2017 12:23

Intensywne opady deszczu sprawiły, że przepływająca przez Łomżę rzeczka Łomżyczka wypełniła się po brzegi. W okolicy mostku w ciągu Alei Piłsudskiego rzeczka już wystąpiła z koryta zalewając okoliczne tereny.


Wiatr coraz silniejszy

cz pon, 18 września 2017 11:59

Kilka razy wyjeżdżali już strażacy z Łomży do usuwania powalonych przez wiatr drzew, lub ich konarów blokujących przejazdy drogami. Tego typu zdarzenia były już m.in. w Bożejewie Starym, w Lasku Jednaczewski, Elżbiecinie czy Kisielnicy.


Dzień Seniora w Muzeum

Grzegorz Gwizdon pon, 18 września 2017 11:55

dzien-seniora-na-www-animacja.gif


W Łomży nie będzie już doradców i asystentów prezydenta?

cz pon, 18 września 2017 10:52

Sejm większością głosów przyjął w piątek zgłoszoną przez Kukiz'15 nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych. Dotyczy ona usunięcia z ustawy przepisów dotyczących gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym. Za głosowali niemal w komplecie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, w tym także Kazimierz Gwiazdowski, były asystent prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego (PiS). Teraz łomżyński prezydent w ratuszu zatrudnia trzy osoby na stanowiskach doradców i asystentów. Mają stracić te stanowiska 14 dni po wejściu w życie nowych przepisów.


Kurator zgodziła się na likwidację szkoły w Czaplicach.

cz pon, 18 września 2017 09:42

Po dwóch latach sporu Podlaski Kurator Oświaty w Białymstoku zmieniła zdanie i wydała pozytywną opinię dla uchwały Rady Gminy Łomża w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Czaplicach. Decyzja kurator oświaty z ubiegłego tygodnia, po kolejnym uchyleniu wcześniejszych decyzji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie oznacza, że najmniejsza szkoła w kraju od razu przestanie istnieć. Naukę w tym roku szkolnym rozpoczęło w niej tylko czworo uczniów i ośmioro nauczycieli. Ze względu na nich szkoła będzie funkcjonowała co najmniej przez cały rok szkolny.


JBB Nadzieja Cup trwa…

cz pon, 18 września 2017 08:37

Po dwóch dniach tenisowych zmagań na kortach III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży zawodnicy OTK JBB Nadzieja Cup uplasowali się w czterech grupach finałowych turnieju.


Leje...

cz pon, 18 września 2017 08:32

Około 50 litrów wody na metr kwadratowy ziemi spadło od wczorajszego wieczora do dziś do godziny 8. rano. Niestety dalej ma padać – w regionie obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu, a do tego dołączył jeszcze silny wiatr – zgodnie z najnowszym ostrzeżeniem IMGW „pierwszego stopnia” - o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, z porywami do 80 km/h.


Kalendarz roku szkolnego 2017/2018

Magdalena Karwowska nie, 17 września 2017 11:33

1. Zajęcia dydaktyczne: od 4 września 2017 r. do 22 czerwca 2018 r.

I semestr: 04.09.2017 r. - 12.01.2018 r.
II semestr: 15.01.2018 r. - 22.06.2018 r.


Debiutanci i gwiazdy na łomżyńskim festiwalu

mm nie, 17 września 2017 09:07

The Blue Socks z Kielc i Blues Perspective Band z Rzeszowa podzieliły się pierwszym miejscem w konkursie Łomża Blues-Rock Festiwal 2017, zdobywając nagrody po tysiąc złotych każdy. Jury doceniło jeszcze trzy kolejne zespoły, w tym łomżyński Stone Leaf. Gwiazdą wieczornego koncertu był wybitny gitarzysta Grzegorz Kapołka, muzyk jazzowy, bluesowy i rockowy w jednym.
– Łomża jest oczywiście znana z pewnego, bardzo popularnego produktu – mówi Grzegorz Kapołka. – Sam korzystam z niego co jakiś czas, ale myślę, że Łomża Blues-Rock Festiwal jest tym drugim znakomitym tutejszym produktem, który już jest znany w całej Polsce!


Po raz trzeci "Bieg Pamięci Września" w Piątnicy

mm so, 16 września 2017 23:12

- By oddać cześć i szacunek obrońcom naszej ojczyzny, którzy w 1939 roku we wrześniu zarówno 1. jak i 17. stawili czoła najeźdźcom, my od trzech lat - mówił wójt gminy Piątnica Krzysztof Kozicki – organizujemy Bieg Pamięci Września. W ten sposób chcemy naszym obrońcom oddać cześć, szacunek i pamięć. Gratuluję wam wszystkim – mówił dalej wójt – że bierzecie w tym wydarzeniu udział.


Dzień polskiego bluesa z czeskim wsparciem

mm so, 16 września 2017 10:47

Plenerowy koncert „Polski Dzień Bluesa” rozpoczął piątą edycję Łomża Blues-Rock Festiwal.
Na Starym Rynku bluesa i blues rocka zagrały: łomżyński Holy Water, 48 Godzin i Po 50-ce z Białegostoku oraz pierwszy w historii festiwalu zespół zagraniczny, czeski Mothers Follow Chairs.
– Bardzo podoba mi się, że na tym festiwalu jest tak fantastyczna atmosfera – ocenia wokalistka Petra Poláková-Uvírová. – Ludzie świetnie reagują na muzykę, są też bardzo przyjaźni. Czeska publiczność nie jest taka, rzadko okazuje, że coś się jej podoba!Jubileusz 90 lat Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie

mm pt, 15 września 2017 16:09

Koszyki pełne napitków i smakołyków, piękne bukiety kwiatów, obraz, grawerton i listy od dobrych ludzi i życzliwych instytucji - oto dary, jakie na 90-lecie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie składali goście w sali konferencyjnej na poddaszu Hotelu Zbyszko w Nowogrodzie. Zgromadziło się tam około 100 osób, z kręgu instytucji badających i gromadzących zbiory kultury ludowej, zaś prezenty przyjmowali: kierownik skansenu Urszula Kuczyńska, pracująca w nim 30 lat, i dyrektor Jerzy Jastrzębski z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, którego częścią jest skansen. Na jubileuszu byli wnukowie Adama Chętnika (1885 – 1967), etnografa i założyciela skansenu: Joanna Chętnik – Daukszo i Jacek Chętnik. W Nowogrodzie odbyła się konferencja o muzeach na wolnym powietrzu oraz walne zebranie członków Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce.


Wpadł do studni

cz pt, 15 września 2017 14:05

Sprawna akcja przeprowadzona przez łomżyńskich funkcjonariuszy pozwoliła na szybkie odnalezienie 62 – letniego mężczyzny. Jak się okazało, całą noc spędził on w niezabezpieczonej studzience na terenie Fortów w Piątnicy. Mężczyzna zsunął się do niej zrywając gałązki bzu.


Pewne prawko?

JJS pt, 15 września 2017 13:02

„Jaki ośrodek szkolenia kierowców wybrać?” - to często spotykane pytanie na forach internetowych. W odpowiedzi zazwyczaj pojawia się cała lista nazw, jednak każdy forumowicz poleca tylko jedną szkołę – tę, z której korzystał. Skoro nikt tak naprawdę nie miał okazji porównać kilku ośrodków zastanówmy się na co zwrócić uwagę dokonując wyboru.


Bieg Pamięci Września

ZHP pt, 15 września 2017 12:29

Wójt Gminy Piątnica zaprasza na Bieg Pamięci Września, który odbędzie się
16 września 2017 r. (sobota) FORT III w Piątnicy, godzina 13:00


Nie wszystkim bocianom spieszy się do Afryki

cz pt, 15 września 2017 09:06

Generalnie bociany z Polski odlatują w połowie sierpnia. Są jednak osobniki, które z wyprawą do ciepłych krajów zwlekają. Niektóre zostały do dziś...
- Co kilka dni trafiają do nas sygnały o pojedynczych bocianach, które nie odleciały. Zazwyczaj staramy się zaniepokojonym obserwatorom doradzić, aby cierpliwie czekali. Najczęściej, po jakimś czasie, bociany w końcu poczują zew natury i odlecą – podaje Łukasz Krajewski z Biebrzańskiego Parku Narodowego radząc podjęcie interwencji jedynie w sytuacji, gdy spóźnione bociany są ranne lub wyraźnie osłabione.


Rząd zwróci rolnikom część wydatków na bioasekurację

cz pt, 15 września 2017 08:43

Rolnicy m.in. z gmin Jedwabne, Grabowo, Przytuły, Stawiski i Wizna, którzy utrzymywali i ponieśli wydatki związane z bioasekuracją gospodarstw rolnych będą mogli ubiegać się o zwrot do 50% pieniędzy. Pod koniec września ARiMR ma zacząć przyjmowanie od nich wniosków o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0