poniedziałek, 24 lipca 2017 napisz DONOS@

Nowe wymagania dotyczące hodowli świń

cz pon, 24 lipca 2017 13:57

W celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) posiadacze zwierząt utrzymujący świnie na obszarze m.in. trzech gmin powiatu łomżyńskiego, dwóch kolneńskiego, wszystkich grajewskiego zobowiązani zostali do dostosowania gospodarstw nowych wymagań dotyczących bioasekuracji. Ci którzy nie będą mogli dostosować gospodarstw do dnia 14 sierpnia, mogą składać do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie, że gospodarstwo nie spełni wymagań, a wówczas zyskają prawo do rekompensaty za rezygnację z hodowli. Bez takiego oświadczenia rekompensaty nie będzie, a utrzymywanie świń będzie może być zakazane.


Żeglarskie ognisko w łomżyńskim porcie

ZHP pon, 24 lipca 2017 13:31

7 StarszoHarcerska Drużyna Wodna "Szara szekla" z Łap zaprasza 25 września 2017 r. (wtorek) na godz. 19:00 do Portu w Łomży na żeglarskie ognisko.
Informacje: 512 474 376


XLIX Rajd Pamięci Września 39

ZHP pon, 24 lipca 2017 13:24

XLIX Rajd Pamięci Września 39


Co z pieniędzmi na 600-lecie Łomży w 2017 i 2018 r.

cz pon, 24 lipca 2017 13:26

- Pomysłów jest sporo, ale ich realizacja zależy, przede wszystkim, od posiadanych na ten cel funduszy – mówi inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży, która za 11 miesięcy będzie obchodzić 600-lecie nadania praw miejskich przez księcia Janusza I Mazowieckiego. W dyskusji publicznej przez ponad rok pojawiały się rozmaite przedsięwzięcia – jak np. pomnik lub fontanna na Starym Rynku, współczesna monografia miasta, okolicznościowa moneta, płyty z piosenkami o Łomży i z utworami artystów pochodzących z grodu nad Narwią oraz koncerty w okolicy 15. czerwca 2018. Władze miasta nie podają, na ile złotych opiewają inicjatywy oraz ile ratusz zamierza przeznaczyć na realizację najwartościowszych i najciekawszych projektów.


Uratowali dziewczynę

cz pon, 24 lipca 2017 12:47

Dzięki natychmiastowej reakcji i działaniom łomżyńskich policjantów dziś rano udało się uratować 17-latkę, która chciała popełnić samobójstwo. Nieprzytomna dziewczyna leżała na podłodze...


Zgodzili się na grzywny. „Surowe”

cz pon, 24 lipca 2017 12:22

Powodem ubiegłotygodniowej bójki Czeczenów i Cyganów pod Venedą była... błahostka.
- Jeden za głośno puścił muzykę, drugi zwrócił mu uwagę, wywiązała się pyskówka, która przerodziła się w przepychankę – mówi prokurator Maria Kudyba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łomży o ustalonych przez śledczych okolicznościach zajścia po którym policjanci zatrzymali 17 osób.
- Jeden z nich był nieletni i jego sprawa została wyłączona do rozpatrzenia przez sąd rodzinnych i nieletnich, a pozostałych 16 mężczyzn złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze – mówi prokurator zaznaczając, że mają to być wysokie grzywny i nawiązki.


Prezydent: Zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

cz pon, 24 lipca 2017 10:45

Prezydent RP Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent, który w poniedziałek rano wygłosił specjalne oświadczenie mówił, że w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym ani nigdy nie decydował "w przemożnym stopniu" o tym, kto może być sędzią SN. - Nie było też powiedziane, że o sposobie i regułach pracy i funkcjonowaniu SN będzie decydował Prokurator Generalny poprzez ustalanie regulaminu - powiedział.


Wakacyjny „czas rekolekcji w drodze”

cz pon, 24 lipca 2017 09:37

Ruszyły zapisy na 33. Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską na Jasną Górę. Pątnicy z Łomży wyruszą rankiem .1 sierpnia, a pokonanie ok. 450 km do Częstochowy zajmie im 13 dni. Tematem przewodnim tegorocznej PPŁ będzie 100-lecie objawień Matki Bożej Fatimskiej oraz 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski.


Zarzuty po bójce pod Venedą

cz pon, 24 lipca 2017 09:19

Szesnastu mężczyzn w wieku od 17 do 45 lat usłyszało w piątek zarzuty w związku z bójką, która wywiązała się w środę wieczorem w pod Galerią Veneda. Wszyscy zatrzymani mężczyźni to obcokrajowcy. Kodeks karny za udział w bójce o charakterze chuligańskim przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.


Wakacje z Galerią Bursztynową

JJS pon, 24 lipca 2017 09:03

W tym roku również nie mogło zabraknąć wakacyjnych atrakcji dla najmłodszych w Galerii Bursztynowej. Centrum handlowe zaprasza do udziału w imprezie wszystkie dzieci wraz z opiekunami w niedzielę, 30 lipca.


Kaskaderi w Łomży

cz pon, 24 lipca 2017 08:35

Szybkie i wściekłe BMW, wyścigi monster truck, strzał do auta z bazooki i wiele innych atrakcji! We wtorek wieczorem w Łomży odbędzie się – jak twierdzą organizatorzy - „największe widowisko kaskaderskie w Europie”. Miasto znalazło się na szlaku tournée międzynarodowej grupy kaskaderskiej Flott Cascaders Team.


Koncertowe i rozrywkowe Café Kultura

cz pon, 24 lipca 2017 08:21

Porywający, mimo opadów deszczu, koncert Łukasza Lipskiego i Mateusza Kurkowskiego zakończył w niedzielę drugi dzień plenerowej imprezy Café Kultura.
– Cieszymy się, że mogliśmy zagrać po raz pierwszy razem w naszym rodzinnym mieście, bo fajnie jest tu wracać, nawet jeśli pogoda nie jest najlepsza! – mówi Łukasz Lipski.
W sobotę na Starym Rynku wystąpili łomżyński duet Czwarta Piętnaście i warszawski zespół Złodzieje Oklasków, a na ich koncertach bawiło się kilka pokoleń słuchaczy. Po dwóch dniach przerwy Café Kultura rusza z koncertami w środę i potrwa aż do końca tygodnia.


Nieduży „Łańcucha Światła” w Łomży

cz nie, 23 lipca 2017 11:23

Kolejny raz w sobotę wieczorem przed Sądem Okręgowym w Łomży spotkali się przeciwnicy reformy sądownictwa wdrażanej przez PiS. Grupka około 20 osób ustawiła świece przyłączając się się do „Łańcucha Światła”, który symbolizuje sprzeciw wobec przegłosowanej ustawy o Sądzie Najwyższym.


Pogodna na weekend

cz so, 22 lipca 2017 09:07

W sobotę przez cały dzień w regionie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Możliwe słabe przelotne opady deszczu, zwłaszcza na krańcach południowych województwa. Temperatura do 25°C i słaby wiatr północno-wschodni.


Wandale na budowanym boisku na osiedlu Maria

cz so, 22 lipca 2017 09:02

Budowa za środki z Budżetu Obywatelskiego wielofunkcyjnego boiska sportowego u zbiegu ulic Podleśnej i Browarnej wyhamowała na skutek aktów wandalizmu do jakich doszło w ostatnim czasie. - Na powstającym boisku naruszono świeżo położoną nawierzchnię syntetyczną, ktoś zniszczył też ławeczkę oraz zasypał otwory przygotowane wcześniej pod montaż słupków – podał ratusz. O uszanowanie mienia i środków publicznych, oraz zgłaszanie służbom osób dewastujący zaapelował zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.


Adam Chętnik z Kurpiami na muralu Roskowińskiego

cz so, 22 lipca 2017 08:46

Kim Jan Matejko jest dla Polaków i Rafała Roskowińskiego, tym Rafał Roskowiński może stać się dla łomżyniaków. Namalował z ekipą trzeci mural w mieście, przygotowującym się do jubileuszu 600-lecia dania praw miejskich i 100-lecia odzyskania Niepodległości w przyszłym roku. - Jestem bardzo zadowolony z muralu z wielkim etnografem Adamem Chętnikiem na dziedzińcu muzeum przy Dwornej, bo wreszcie był to temat całkowicie cywilny, a nie wojenny, wojną jestem zmęczony – ocenia sławny polski muralista, odkładając pędzel na bok. Rozmawiamy przy Rządowej 5, gdzie malują 4. mural o Cudzie nad Narwią 1920 z płk. Marianem Raganowiczem i trzema żołnierzami piechoty na fortach w Piątnicy. Nad nimi czołg renault, jakiego używano w wojnie z bolszewikami.


Liczy się wnętrze. To jak mieszkasz ma znaczenie

cz pt, 21 lipca 2017 15:49

Pasja, miłość do designu i chęć inspirowania innych - to powody dla których powstał sklep Zmień Swój Dom.pl. Na jego stronach można znaleźć nie tylko najmodniejsze meble i dodatki, ale również ciekawe inspiracje do tego jak urządzić wnętrze swojego domu.


Ostry bój o zlecenie na obwodnicę Łomży

cz pt, 21 lipca 2017 13:18

Aż 11 firm i konsorcjów złożyło oferty na realizację tzw. „zadania nr 4” łomżyńskiej Via Baltica, czyli zaplanowanie i zbudowanie 13 km ekspresowej obwodnicy Łomży wraz z nowym mostem przez Narew. Na realizację zadania GDDKiA Białystok planowała wydać ponad 960 milionów złotych, ale wszystkie oferty są znacznie poniżej tej kwoty, a najtańsze nie przekraczają nawet jej połowy.
Wszystkie firmy zadeklarowały gotowość realizacji kontraktu w 31 miesięcy od podpisania umowy czyli w najkrótszym okresie dopuszczanym przez GDDKiA.


Tanie kosmetyki – jak kupować? 7 skutecznych sposobów na oszczędzanie

JJS pt, 21 lipca 2017 13:16

Krem do twarzy, tusz do rzęs, cienie do powiek, podkład, puder, korektor, szminka… a to tylko wierzchołek góry lodowej. Czy dbanie o urodę może być i łatwe, i tanie? Sprawdź, jak kupować taniej, nie tracąc na jakości. Przedstawiamy sześć sposobów na skuteczne oszczędzanie.


Zmarła Maria Babiel (+ 92)

cz pt, 21 lipca 2017 12:42

„Doświadczona cierpieniem, pojednana z Bogiem i ludźmi, po ziemskiej pielgrzymce trwającej 92 lata, 18. lipca 2017 roku, otoczona przez najbliższych, w blasku światłości Chrystusa z nadzieją przekroczyła próg wieczności...” - głosi nekrolog, jaki przygotowała z wiarą i żalem pogrążona w smutku rodzina. Maria Babiel zmarła w domu rodzinnym. Dziś ostatnie pożegnanie.


Wypadek na traktorze

cz pt, 21 lipca 2017 10:08

Podczas prac w ogrodzie kobieta spadła z ciągnika rolniczego. Do wypadku doszło wczoraj wieczorem w okolicy Drozdowa. Ranna została zabrana do szpitala. Na razie nie są znane okoliczności w jakich doszło do wypadku, ani to jakich obrażeń doznała kobieta.


Wypadł z okna

cz pt, 21 lipca 2017 09:39

55-letni mężczyzna wypadł z okna bloku przy ul. Długiej w Łomży. Został zabrany do szpitala, ale z pierwszych informacji wynika, że nie odniósł większych obrażeń. Policja podaje, że był trzeźwy.


Na weekend Café Kultura... i inne

cz pt, 21 lipca 2017 09:29

Kolejny wakacyjny weekend zapowiada się nam koncertowo. W sobotę i w niedzielę na Starym Rynku zagrają Czwarta Piętnaście, Złodzieje Oklasków oraz Łukasz Lipski i Mateusz Kurkowski, inicjując „Café Kultura”, gdzie do końca lipca wystąpi aż 11 zespołów.
– To intymne koncerty na Starym Mieście, gdzie organizujemy swoją kafejkę – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Będzie tam można poczytać literaturę, posłuchać muzyki z płyty oraz podczas koncertów na żywo, będą też serwowane napoje.
Zwolennicy disco polo nie mogą przegapić niedzielnego występu Power Play w Nowogrodzie, a miłośnicy ambitnego kina i Woody'ego Allena kolejnego seansu w kinie plenerowym.


„Łańcuchy światła” przed łomżyńskimi sądami

cz pt, 21 lipca 2017 08:35

Wczoraj Sejm większością głosów posłów PiS w ekspresowym tempie uchwalił kontrowersyjną ustawę o Sądzie Najwyższym. Według opozycji parlamentarnej, ale także wielu sędziów i prawników, umożliwi ona partii kontrolę nad sądami powszechnymi w kraju. W wielu miastach odbywają się protesty przeciwko takiemu działaniu PiS. Symbolem protestu są łańcuchy światła czyli zapalane m.in. przed sądami świeczki i znicze. Także w Łomży wczoraj pojawiły się one przed siedzibami Sądu Okręgowego przy ul. Dwornej i Sądu Rejonowego przy ul. Polowej.


Pięć pokoleń Żydów funduje pomnik Polakowi w Zbójnej

mm cz, 20 lipca 2017 23:25

Wielkie koło wozu, a na nim jak na łodzi ocalenia pięcioro Żydów: matka Perl, ojciec Mayer Bar Chmiel i 14-letni syn Chaim z dwójką rodzeństwa. Jest wrzesień 1939 r. Wówczas 33-letni sąsiad w Zbójnej Władysław Rosiński usilnie namawia Chmielów, aby zapakowali na wóz to, co niezbędne, i jak najszybciej uciekali z nim na stronę rosyjską. Jako Polak mógł im bezpiecznie towarzyszyć, bo inaczej los Żydów podczas przesiedlania byłby przesądzony... To wielkie koło historii, jakiej Polacy i Żydzi doświadczyli tragicznie podczas drugiej wojny światowej. - Przyjechaliśmy tu dziękować za uratowanie naszej rodziny i ludzkie istnienie rodzin: Chmiel, Odoba i Gibałka – mówiła Shoshana, wnuczka Perl i Mayera. - Pomógł im przedostać się na drugą stronę rzeki, nie chciał za to niczego...


Uwaga oszukują na policjantów z CBŚP

cz cz, 20 lipca 2017 17:50

W czwartek po godzinie 17. policjanci poinformowali o zgłoszonych przez mieszkańców Łomży próbach wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą na policjanta. Podająca się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji kobieta zadzwoniła do dwóch starszych osób mówiąc im, że przetrzymywane oszczędności w bankach są zagrożone w związku z rzekomym atakiem hakerskim.


Droga przez Stare Kupiski będzie wyremontowana

cz cz, 20 lipca 2017 16:06

Prawdopodobnie po wakacjach rozpocznie się remont dalszej części drogi przez Stare Kupiski. Jesienią ubiegłego roku drogowcy wylali nowy asfaltowy dywanik na odcinku 600 metrów, a teraz Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku ogłosił przetarg na remont pozostałego 850-metrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 645 przebiegającej przez środek miejscowości.


Cena mleka przekroczyła granicę

cz cz, 20 lipca 2017 15:30

Średnia cena skupu mleka w regionie po raz pierwszy od czerwca 2014 roku przekroczyła granicę 1,4 zł za litr. W czerwcu 2017 roku, według wyliczeń GUS w województwie podlaskim wyniosła ona 140 zł i 51 groszy. To o blisko 2 złote więcej niż w maju i o 7,5 zł więcej niż średnia cena skupu mleka w kraju.


Bp Bronakowski: tysiące Polaków i ich rodzin cierpi przez alkohol

cz cz, 20 lipca 2017 14:14

Stwierdzenie, że w Polsce „starsi toną w morzu wódki, a dzieci i młodzież w morzu piwa”, jest w pełni adekwatne do rzeczywistości – uważa bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zwrócił się z corocznym apelem do Polaków o podjęcie dobrowolnej abstynencji w miesiącu sierpniu. W apelu podkreśla, że dążenie do trzeźwości, nie jest dążeniem do całkowitej prohibicji. „Trzeźwość oznacza sięganie po alkohol bardzo rzadko i w bardzo małych ilościach” - napisał biskup podkreślając, że „pijaństwu musimy wydać wojnę, w imię naszej przyszłości”.


Bocianów (też) wykluło się więcej

cz cz, 20 lipca 2017 13:01

Ponad 200 młodych bocianów wychowują bocianie rodziny na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. To o ponad 20% więcej niż przed rokiem. Z przeprowadzonego w tym tygodniu przez pracowników Parku dorocznego liczenia młodych bocianów wynika, że najwięcej ich wykluło się w Bronowie.


„Poprzeczka jest wysoko postawiona”

cz cz, 20 lipca 2017 12:06

- Mam nadzieje, że Pańska wiedza i doświadczanie menadżerskie zostaną wykorzystane z pożytkiem dla szpitala łomżyńskiego – mówił Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego wprowadzając Romana Nojszewskiego (60 lat) na stanowisko dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Dodawał, że po poprzednim dyrektorze „poprzeczka jest wysoko postawiona”.
- Najważniejszy jest zespół, który może funkcjonować. Będę starał się tę poprzeczkę podnieść – mówił Nojszewski deklarując wolę bliskiej współpracy z zarządem województwa, Urzędem Marszałkowskim, ale także kadrą szpitala.


Korek na drodze do Łomży

cz cz, 20 lipca 2017 09:42

Po kilkadziesiąt minut stoją w korkach kierowcy usiłujący dojechać do Łomży lub wyjechać z miasta drogą krajową nr 61 w kierunku Grajewa. W okolicach Marianowa i Kisielnicy od wczoraj trwa remont nawierzchni jezdni. W związku z tym z ruchu wyłączony jest jeden pas, a samochody w obie strony przepuszczane są wahadło.
Rafał Malinowski z GDDKiA w Białymstoku mówi, że to niewielki remont cząstkowy jezdni i że prace mają zostać zakończone w piątek.


17 osób zatrzymanych po bójce pod Venedą

cz cz, 20 lipca 2017 09:10

W środę wieczorem doszło do bójki pod Venedą. Policja zatrzymała 17 osób. Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży mówi, że w tym zdarzeniu uczestniczyli obcokrajowcy.


Melodia i słowa Mazurka Dąbrowskiego mają niezwykłą siłę

cz cz, 20 lipca 2017 08:16

Dziś, 20 lipca mija 220 lat od symbolicznej chwili, kiedy pierwszy raz publicznie zabrzmiała Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, która 130 lat później oficjalnie stała się naszym Hymnem Narodowym. Pierwszy raz pieśń została wykonana w Reggio nell’Emilia 20 lipca 1797 roku przez samego autora - Józefa Wybickiego.


Terytorialsi z Łomży czekają na pierwsze szkolenie

cz cz, 20 lipca 2017 07:54

180 osób złożyło wnioski o przyjęcie w szeregi łomżyńskiego Batalionu Obrony Terytorialnej. Większość to mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego. W drugiej połowie sierpnia i na początku września w Siedlcach będą odbywać się szkolenia kandydatów do służby w łomżyńskiej OT.
Łomżyński batalion ma liczyć około 70 żołnierzy zawodowych oraz od 600 do 800 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w pięciu kompaniach: Łomża miasto i Łomża powiat oraz Zambrów, Grajewo i Kolno.


Filharmonia będzie dokończona

cz śr, 19 lipca 2017 15:44

Nowoczesna sala widowiskowa ma mieć około 450 miejsc. To główna cześć siedziby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, której remont rozpoczął się w 2013 roku i wszystko wskazuje, że zakończy się w przyszłym roku. Władze miasta zwiększyły środki przeznaczone na to zadanie i wybrały najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykończenie i wyposażenie dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego przy ul. Nowej 2.


Nowy dyrektor szpitala w Łomży

cz śr, 19 lipca 2017 13:54

Potwierdziły się nasze piątkowe informacje. Roman Eugeniusz Nojszewski, zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej, został dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Zarząd Województwa Podlaskiego dziś podjął stosowną uchwałę w tej sprawie. W czwartek ma być oficjalne wprowadzenie do łomżyńskiego szpitala nowego dyrektora, który funkcję ma pełnić przez 6 lat tj. do 20 lipca 2023 r


Kordecka

Bolesław Deptuła śr, 19 lipca 2017 11:22


Włamał się i okradł...

cz śr, 19 lipca 2017 09:56

Policjanci ustalili i zatrzymali 34-letniego mieszkańca Łomży podejrzanego o kradzież z włamaniem do mieszkania na terenie miasta. Złodziej do wnętrza dostał się przez okno, po czym ukradł pieniądze w kwocie 450 zł i butlę gazową. Jak się okazało, był już wcześniej karany za tego typu przestępstwa.


Czas kleszczy

cz śr, 19 lipca 2017 09:43

W pierwszej połowie lipca w województwie podlaskim stwierdzono 91 zachorowań na boreliozę. Przez cały czerwiec takich przypadków było 139. Specjaliści podkreślają, że tradycyjnie już w regionie więcej zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze jest w drugim półroczu, co jest związane bezpośrednio z cyklem aktywności kleszczy w środowisku naturalnym.


GIMNAZJALIŚCI W KAZIMIERZU N/WISŁĄ

Publiczne Gimnazjum nr 9 śr, 19 lipca 2017 08:53


Kolejne unijne miliony na łomżyńskie ulice

cz śr, 19 lipca 2017 08:07

Ponad 30 milionów złotych otrzyma Łomża z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na budowę i modernizację dróg. Dotacje m.in. na ul. Zawadzką i Nowogrodzką podczas wczorajszego posiedzenia przyznał Zarząd Województwa Podlaskiego. Dzielił środki na poprawę dostępności transportowej dla ośrodków subregionalnych: Łomży, Suwałk i Bielska Podlaskiego. Z 90 milionów najwięcej – blisko 2/3 kwoty przejęły Suwałki.


Strzelnica w biurowcu i budki ptaszków śpiewających

cz śr, 19 lipca 2017 07:51

Do realizacji Budżetu Obywatelskiego w 2018 r. Łomża podzielona została na 3 strefy. Z Centrum zgłoszono 14 projektów na prawie 1 mln 200 tys. zł. Z Łomżycy wpłynęło 13 zadań o szacowanej wartości ponad 1 mln 400 tys. zł. Z Osiedla Południe jest 10 propozycji na blisko 899 tys. zł. Daje to łącznie kwotę ok. 3 i pół miliona zł plus prawie 200 tys. zł na projekty z młodzieżowego budżetu obywatelskiego. Wiadomo, że nie wszystkie z ponad 40 zgłoszonych przez łomżyniaków pomysłów doczekają się realizacji w przyszłym roku. Tymczasem weryfikują je urzędnicy: czy dotyczą terenu miejskiego i nie kolidują z planami względem zabudowy i funkcji. Potem zagłosujemy na pomysły.


Brakuje miejsc dla seniorów

cz wt, 18 lipca 2017 17:16

W Podlaskiem, podobnie jak w całej Polsce, brakuje szpitalnych oddziałów geriatrycznych i ośrodków opiekuńczo-leczniczych dla seniorów. Tymczasem osoby po sześćdziesiątce stanowią już 23 % społeczeństwa.


Termomodernizacja z unijnym wsparciem

cz wt, 18 lipca 2017 15:53

Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie i szkoła podstawowa w podzambrowskiej wsi Poryt - Jabłoń otrzymały ponad milion złotych dofinansowania na termomodernizację. Środki unijne pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.


Kredyt na długi

cz wt, 18 lipca 2017 13:14

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej przedstawił najkorzystniejszą ofertę na udzielenie miastu Łomży 10 milionów złotych kredytu, które władze miasta chcą wydać przede wszystkim na spłatę zobowiązań z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. Pieniądze wraz z odsetkami miasto ma oddać w ciągu 13 lat. Koszty kredytu do 2030 roku oszacowano na ponad 2,37 mln zł.


Sanitarny odstrzał dzików także w powiecie zambrowskim

cz wt, 18 lipca 2017 11:44

Po Grajewie i Łomży także Powiatowy Lekarza Weterynarii w Zambrowie zarządził odstrzał sanitarny dzików. Odstrzał związany jest z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń, który przenoszą dziki. W ciągu miesiąca na terenie powiaty odstrzelonych ma być 7 sztuk.


Pierwsze komitety

cz wt, 18 lipca 2017 11:24

- Zainteresowanie jest duże – mówi Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży, które przygotowuje przedterminowe wybory burmistrza Nowogrodu. Te premier Beata Szydło zarządziła na 3. września, ale komitety wyborcze, które chciałby w nich wystartować, muszą to zgłosić w ciągu tygodnia Komisarzowi Wyborczemu w Łomży.


Ładnie, coraz ładniej...

cz wt, 18 lipca 2017 08:09

Dziś temperatura w cieniu do 22°C. Do tego dużo słońca - zachmurzenie małe i umiarkowane, oraz słaby wiatr słaby, który w godzinach południowych przejściowo może być trochę silniejszy, a okresami nawet porywisty, z kierunków zachodnich.


Celnicy na tropie

cz wt, 18 lipca 2017 08:04

Blisko 11 tys. paczek papierosów pochodzących z przemytu przechwycili celnicy z Łomży. Kontrabanda ukryta była w piwnicy, do której wejście prowadziło przez ogród i zamaskowane było kamieniami i kostką brukową.


Konferencja „WYBORY LOKALNE”

Jacek Babiel pon, 17 lipca 2017 17:37

Uwaga! Do zdobycia zaproszenie na konferencję, która odbędzie się 17 listopada 2017 roku w Warszawie.


Przyrodnik z parku Jakuba Wagi na muralu Roskowińskiego

cz pon, 17 lipca 2017 15:10

- Chociaż drugi mural w Łomży o przyrodniku Jakubie Wadze ma inną kompozycję i znajduje się na mniejszej ścianie, około 100 mkw., niż pierwszy, ponad dwukrotnie większy mural Powstania Styczniowego 1863, to jestem zadowolony, gdyż oba zrealizowałem w nowatorskiej technologii: we wcześniejszych pracach posługiwałem się złotą farbą, spatynowaną, do malowania detali, a w Łomży po raz pierwszy położyłem to „stare złoto” na całą ścianę kamienicy przy ulicy Polowej 57 – cieszy się z drugiego malowidła artysta Rafał Roskowiński (lat 50), twórca 4-częściowego cyklu murali „Ku Niepodległej”, tworzonych na przyszłoroczne 600-lecie nadania praw miejskich Łomży.


Kłopoty z nazywaniem

mm pon, 17 lipca 2017 13:23

Otwarcie własnej firmy czy działalności gospodarczej wiąże się z podjęciem wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest nazwanie firmy. Wbrew pozorom, to bardzo istotny – jeśli nie jeden z istotniejszych – problemów, który może wpłynąć na przyszłość firmy.


Posypały się mandaty

cz pon, 17 lipca 2017 11:19

80 mandatów karnych wystawili łomżyńscy policjanci w ciągu dwóch dni. W miniony weekend mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Łomży przeprowadzili na terenie miasta i powiatu działania pod nazwą „Prędkość”.


Pijany tatuś...

cz pon, 17 lipca 2017 11:07

Ponad 2,6 promila alkoholu miał zatrzymany przez policjantów 24-letni mężczyzna, który „opiekował się” dwójką swoich małych dzieci mając. Stróżów prawa zaalarmowali sąsiedzi widząc zamkniętą na balkonie płaczącą 4-letnią dziewczynkę.


Będzie cieplej...

cz pon, 17 lipca 2017 08:48

Po południu mają być większe przejaśnienia, ale dziś, ani jutro, upałów nie będzie. Synoptycy zapowiadają, że z dnia na dzień ma być cieplej, a letnie upały mają dotrzeć, także do Łomży, pod koniec tygodnia.


Nowe władze WFOŚiGW... za pół roku

cz pon, 17 lipca 2017 08:24

Zarząd Województwa Podlaskiego powołał formalnie nowego prezesa i wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Wskazani przez nową radę nadzorczą kandydaci wiązani z PiS władzę mają objąć dopiero od nowego roku.
- Jest to związane z koniecznością zakończenia roku obrotowego i zapewnienia ciągłości działań realizowanych w funduszu wobec wciąż zmieniających się zapisów ustawy Prawo ochrony środowiska – tłumaczy Urszula Arter rzecznik prasowy marszałka województwa z PSL.


Źrebaki, klacze, ogiery i dobra zabawa w Piątnicy

cz pon, 17 lipca 2017 07:59

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się niedzielna wystawa koni zimnokrwistych w Piątnicy. W stadninie koni „Forteca” konie dorosłe i źrebięta prezentowało 18 hodowców z powiatów łomżyńskiego i kolneńskiego. Były też przejażdżki bryczką i wierzchem oraz inne atrakcje.
– To wystawa mająca na celu prezentację koni ze swojej hodowli, porównanie z innymi i pokazywanie ich tym, którzy nie widzieli jeszcze konia, tak jak małe dzieci, albo kiedyś chcieliby go kupić – mówi Henryk Strzelecki, doświadczony hodowca i jeden z organizatorów wystawy.


Barcelońska przygoda w kinie plenerowym

cz pon, 17 lipca 2017 07:56

Dwie Amerykanki wybierają się na wakacje do Barcelony. Splot nieprzewidzianych okoliczności sprawia, że obie wikłają się w miłosną przygodę z tym samym mężczyzną i wszystko gmatwa się coraz bardziej. O tym jak skończyła się ta historia przekonali się widzowie „Letniego kina plenerowego”, którzy w niedzielny wieczór wybrali się na film „Vicky Cristina Barcelona” Woody’ego Allena. W cyklu prezentującym najnowsze dokonania wybitnego reżysera do końca wakacji zostanie pokazanych jeszcze sześć jego filmów, w tym komedie „Co nas kręci, co nas podnieca” i „Śmietanka towarzyska”.


Nieudany debiut Ogrodzińskiego

cz pon, 17 lipca 2017 07:53

Na rundzie wstępnej zakończyli swój udział w fazie centralnej rozgrywek Pucharu Polski piłkarze Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926. W minioną sobotę zespół prowadzony przez nowego szkoleniowca, Krzysztofa Ogrodzińskiego uległ na własnym stadionie I-ligowej Bytovii Bytów 2:4.


Policja ostrzega - kolejne próby oszustw

mm so, 15 lipca 2017 21:45

Dwie próby oszustwa osób starszych, tym razem na "syna" miały miejsce w sobotę w Jedwabnem. Jak informuje Ewelina Śleszyńska z biura prasowego KMP w Łomży, oszuści informowali osoby starsze, że syn miał wypadek i potrzebne są pieniądze.


Ukradł 5 butelek z alkoholem...

cz pt, 14 lipca 2017 16:25

20-letni mieszkaniec Łomży wziął z półek w sklepie 5 butelek z alkoholem, po czym nie płacąc za nie, ruszył w kierunku wyjścia po drodze odpychając interweniującą pracownicę sklepu. Młody mężczyzna uciekł, ale długo się nie cieszył.


Ze Szpitala Czerniakowskiego do szpitala łomżyńskiego

cz pt, 14 lipca 2017 16:04

Roman Nojszewski wygrał konkurs na nowego dyrektora szpitala wojewódzkiego Łomży – wynika z naszych nieoficjalnych informacji. W piątek w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbyły się przesłuchania kandydatów, którzy zgłosili się na konkurs po tym gdy z pracy na tym stanowisku zrezygnował Krzysztof Bałata. Nojszewski to były dyrektor Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie. O tym czy obejmie stanowisko dyrektora szpitala w Łomży zdecydować musi jeszcze zarząd województwa podlaskiego.


Cel – pierwsza ósemka

cz pt, 14 lipca 2017 15:50

Od poniedziałku zespół seniorów Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 ma nowego szkoleniowca. Został nim Krzysztof Ogrodziński z Wyszkowa z którym rozmawiamy o dotychczasowej karierze, podejściu do pracy oraz celach na nadchodzący sezon w ŁKS-ie.


Takie tam zwykłe przejęzyczenia

cz pt, 14 lipca 2017 15:10

- Przez 12 lat nie pojawiło się żadne mieszkanie komunalne w mieście Łomża – mówiła podczas ostatniej sesji wiceprezydenta Agnieszka Muzyk. To „przejęzyczanie”, bo w tym czasie w Łomży pojawiło się 88 nowych mieszkań komunalnych. Nie „aż”, ale „tylko”... Mieszkania komunalne od dziesięcioleci stanowią wąskie gardło polityki społecznej. Kiepsko z tym było za komuny, a jeszcze gorzej jest w wolnej Polsce. Za demokracji i kapitalizmu oddano do użytku w Łomży dwa bloki komunalne: 21 lat temu przy ul. Kazańskiej 11, i 9 lat temu przy Śniadeckiego 30. Powstało też kilkadziesiąt nowych mieszkań przy okazji remontu i nadbudowy starszych bloków komunalnych.


Sklep Firmowy Fargotex już otwarty

mm pt, 14 lipca 2017 13:27

10 lipca został otwarty w Łomży Sklep Firmowy Fargotex Group. Oferuje on swoim klientom nie tylko tkaniny tapicerskie, ale również dekoracyjne, z których na miejscu można uszyć na miarę firany, zasłony, rolety rzymskie, poduszki dekoracyjne oraz pozostałe dodatki do wnętrz.


Wypadek w Śniadowie

cz pt, 14 lipca 2017 12:51

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku drogowym do jakiego doszło po godz. 12. w Śniadowie. Na drodze wojewódzkiej nr 677 Łomża – Ostrów Mazowiecka zderzyły się tu trzy samochody - jeden z nich wypadł do przydrożnego rowu.


Niebezpieczny nowy model finansowania uczelni

cz pt, 14 lipca 2017 11:56

„Zmiany wdrażane w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego nie powinny i nie mogą ograniczać możliwości regionalnych uczelni” - zaznacza Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, która przyjęła specjalne stanowisko w sprawie zagrożeń dla rozwoju społeczno - gospodarczego województwa podlaskiego wynikających z aktualnej sytuacji regionalnych uczelni wyższych. - Rada przyjmuje z wielkim niepokojem decyzje uczelni publicznych o bardzo znaczącym ograniczeniu naboru studentów, które wynikają z aktualnie wdrażanego nowego modelu finansowania(...) zaś szczególnie negatywne skutki w opinii członków Rady, będzie miało ograniczenie rekrutacji na jedynej regionalnej akademickiej uczelni technicznej - Politechnice Białostockiej – czytamy w stanowisku podpisanym przez Waldemara Pędzińskiego, przewodniczący WRDS.


Kołakowski chce zmieniać SN

cz pt, 14 lipca 2017 10:25

Poseł Lech Kołakowski z Łomży jest jednym z blisko 50 posłów PiS, którzy podpisali się pod projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. „Poselski” projekt na stronach internetowych Sejmu został opublikowany w środę po godz. 23. i natychmiast został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Poseł Kołakowski jest jedynym posłem z regionu, którego podpis widnieje pod projektem ustawy.


Imprezowy weekend w Łomży i w okolicach

cz pt, 14 lipca 2017 08:22

Przewrotna komedia „Vicky Cristina Barcelona” w gwiazdorskiej obsadzie w kinie plenerowym na Starym Rynku. Wystawa koni w Piątnicy, połączona z pokazami i atrakcjami dla widzów. Trzydniowe Dni Jedwabnego ze zlotem motocyklowym, inscenizacją w wykonaniu grupy historycznej i koncertami, w tym Holy Water, Kapeli Kurpiowskiej i Pawła Jasionowskiego z zespołem Masters. To tylko niektóre z imprez wartych uwagi, które w najbliższy weekend odbędą się w Łomży, Piątnicy i Jedwabnem.


Komisarz Niewiadomski

cz pt, 14 lipca 2017 08:17

Krzysztof Niewiadomski, działacz PiS z Łomży, został wczoraj powołany przez premier Beatę Szydło na osobę pełniącą funkcję burmistrza Nowogrodu. Stanowisko będzie pełnił do czasu wyboru przez mieszkańców nowego burmistrza. Dotychczasowy burmistrz Józef Piątek zmarła 5. czerwca br. Wybory odbędą się w pierwszą niedzielę września.


W MPK bilety za złotówkę

cz pt, 14 lipca 2017 08:06

Bezpłatne bilety dla seniorów mają być od 1. listopada, ale już teraz, nie tylko seniorzy, mogą skorzystać z promocji i bilet na autobus komunikacji miejskiej w Łomży kupić za 1 zł, a nie za 2,80 zł. Akcję promocyjną zorganizowała firma, która przez internet i telefon komórkowy sprzedaje bilety także na autobusy łomżyńskiego MPK.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0