niedziela, 26 marca 2017 napisz DONOS@

Marsz dla życia i rodziny w Łomży

cz so, 25 marca 2017 19:31

Ponad 100 osób wzięło udział w "Marszu dla życia i rodziny" w Łomży. Intencją marszu jest ochrona ludzkiego życia od chwili poczęcia oraz obrony instytucji małżeństwa i rodziny.


Wolontariusze Caritas zbierają żywność na Wielkanoc

cz so, 25 marca 2017 12:04

Wchodzący ludzie słyszą w sklepie znienacka „dzień dobry”. Niektórzy odpowiadają kruczowłosej dziewczynie na powitanie, choćby skinieniem głowy albo uśmiechem. Czasami to ci wychodzący, czasami inni, niespodziewanie na chwilę przystają przy wyjściu, ażeby ze swego kosza lub wózka sklepowego przełożyć puszki, słoiki, pudełka lub torebki do wózka z plakatem „TAK, pomagam!”. - Wielu biednym w życiu jest ciężko... – mówi Milena Brzostek (lat 22) z Łomży, wyjmując spod wózka z 3-letnim synkiem produkty z Biedronki przy Wojska Polskiego. - Moja mama wychowała mnie samotnie. Byłam w gorszej sytuacji, bo nie otrzymywałam żadnej pomocy. Dlatego pomagam.


Po 40 latach w Liceum Ogólnokształcącym w Łomży

cz so, 25 marca 2017 11:59

- Spotkajmy się jeszcze raz po 40 latach od złożenia egzaminu dojrzałości, tak wiosennie i radośnie, 26 maja 2017 r. Powspominajmy wspólnie tamten czas, póki jeszcze mamy siłę i ochotę – zachęcają rówieśniczki i rówieśników członkowie Komitetu Organizacyjnego, pragnący zorganizować Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. - Uczęszczaliśmy do naszego liceum w latach 1973 – 1977 i zdaliśmy maturę 40 lat temu. Po czterech dekadach niewidzenia się w murach Szkoły należałoby się spotkać. Spotkajmy się, czasowi na przekór.


Po prostu szkoła

Jacek Babiel pt, 24 marca 2017 23:26

Przez ostatnie lata była siedzibą gimnazjum. Teraz znowu będzie tam podstawówka. I choć nazwa oficjalna to Szkoła Podstawowa numer 1, to my nazywaliśmy ją „Jedynką”.


Ekstremalna Droga Krzyżowa w Łomży i Dolinie Narwi

cz pt, 24 marca 2017 16:08

Jedni chcą pokonać nocą 31 km, drudzy wybrali trasę o 10 km dłuższą. - Postanowiłem swoich sił spróbować, mam krzyż własny, ręcznie zrobiony, około metra w pionie – mówi Paweł Kulesza, 41-letni budowlaniec z Łomży, który po raz trzeci wyrusza na ekstremalną Drogę Krzyżową, jaka idzie drogami, polami i lasami w piątek, 31. marca, od godz. 18. z kościoła św. Andrzeja Boboli do Starej Łomży, Siemienia, Podgórza i z powrotem. - Zamykam oczy, żeby rozważać w mroku i ciszy nocy Mękę Pańską, aby porównać swoje cierpienie i trudy życia codziennego z poświęceniem Chrystusa.


Dwaj porywacze 15-letniej dziewczyny zatrzymani w areszcie

cz pt, 24 marca 2017 16:02

Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące dwóch mężczyzn, którzy w środę po południu siłą wepchnęli do samochodu osobowego i uprowadzili 15-letnią dziewczynę, wracającą ze szkoły do domu w Jabłonce Kościelnej. 29-letni Piotr K. oraz 23-letni Jakub G., mieszkańcy powiatu wysokomazowieckiego, mają postawione trzy zarzuty: pozbawienia wolności i dopuszczenia się czynności seksualnej na pokrzywdzonej 15-latce oraz usiłowania pozbawienia życia myśliwego, który zdążył uskoczyć przed kołami samochodu...


Zabrakło ratowników, basen zamknięty

cz pt, 24 marca 2017 15:36

Pływalnia przy ul. Niemcewicza jest dziś nieczynna. Powodem jej niespodziewanego zamknięcia był... brak ratowników. O tym mieszkańcy dowiadują się, gdy przychodzą popływać. Na drzwiach wejściowych na basen wywieszono kartkę z informacją.
- W kolejne dni Pływalnia będzie funkcjonować zgodnie z planem – zapewnia Przemysław Chrzanowski z MOSiR.


„Utopił się” na drodze

cz pt, 24 marca 2017 15:01

Niespełna dwa miesiące temu mieszkańcy domów przy ul. Młynarskiej w Konarzycach cieszyli się z oddania do użytku nowego mostu przez Łomżyczę i blisko 1,3 km drogi asfaltowej w kierunku Łochtynowa. Teraz mieszkający trochę dalej dopytują kiedy zostanie zbudowana reszta drogi, bo dziś ich samochody toną w błocie. Czasami dosłownie...


Urzędnicy z łomżyniakami poznają piekło i niebo rewitalizacji

cz pt, 24 marca 2017 14:12

- W Łomży są tereny tak zdegradowane, że to woła o pomstę do nieba: Wojska Polskiego, Polowa, 3 Maja, w mieszkaniach nie ma toalet, ciepłej wody, ludzie palą węglem w piecach... – wyliczała na konsultacjach społecznych w Domku Pastora Anna Wachowska, 63-letnia emerytowana księgowa, która jako nieliczna zabierała publicznie głos na spotkaniu o lokalnym programie wyjścia z kryzysu społecznego i technicznego obszarów zdegradowanych osiedli nr 4, 5, 7, 9 i 15. W mieście zaczęła się dyskusja o rewitalizacji, aby móc uzyskać unijne fundusze z Urzędu Marszałkowskiego na... – a tego urzędnicy nie mówili, na co. - Nie można uogólniać, są tereny, gdzie jest fatalnie i gdzie pięknie. Kiedy porównać zasoby mieszkaniowe miasta MPGKIM ze spółdzielniami: ŁSM i „Perspektywa”, to piekło i niebo.


Wypadek w Śniadowie

cz pt, 24 marca 2017 14:03

Dwie osoby zostały zabrane do szpitala po wypadku do którego doszło w Śniadowie. Droga wojewódzka nr 677 Łomża – Ostrów Mazowiecka jest zablokowana. Na miejscu pracują służby ratunkowe. Policja zapowiada organizację objazdu.


Napinane sufity z kosmicznych materiałów już w Łomży

JJS pt, 24 marca 2017 13:31

Nowoczesny sufit napinany to idealny wybór dla znudzonych standardowymi płytami gipsowo-kartonowymi, chcącymi szybko, bez kucia i kurzu, zasłonić stary, nierówny sufit, popękany tynk czy instalację w łazience bądź kuchni. Teraz jest to już możliwe, dzięki przebogatej ofercie łomżyńskiej firmy Robson Sufity Napinane, oficjalnego dystrybutora i przedstawiciela renomowanej, polskiej firmy Alteza. To jedyna taka firma w Łomży i w regionie, oferująca ogromny wybór napinanych sufitów: matowe, błyszczące, podświetlane, kolorowe, jednobarwne i z fotodrukiem – z europejskimi atestami i 15 latami gwarancji.


Z autyzmu się nie wyrasta

cz pt, 24 marca 2017 13:09

- W Łomży autyzmem zajmuje się wiele środowisk, ale nie istnieje system wsparcia osób autystycznych i rodzin w których są osoby z autyzmem – mówiła dr Agnieszka Muzyk, wiceprezydenta Łomży, zapowiadając, że w niedługim czasie to powinno się zmienić. Po przeniesieniu „Drzewnej” do „Mechaniaka” jej budynek przy ul. Marii Skłodowskie Curie zajmie Zespół Szkół Specjalnych, a jego dotychczasowej siedzibie przy ul. Nowogrodzkiej 4, powstanie miejska placówka dla autystów. Zapowiedź padła w trakcie odbywającego się w PWSIiP seminarium dotyczące dorosłych osób z autyzmem. To pierwsza z cyklu imprez jakie będą odbywały się w Łomży w związku obchodami Światowego Dnia Autyzmu, który przypada 2. kwietnia.


Dr hab. Krystyna Leszczewska: Ja to lubię...

cz pt, 24 marca 2017 11:41

- Jak się lubi, to co się robi, to jest łatwiej – mówi Krystyna Leszczewska, prorektor ds. dydaktyki i spraw studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie nadało jej stopień doktora habilitowanego. Podstawą była wydana w ubiegłym roku monografia „Przedsiębiorstwa rodzinne. Specyfikacja modeli biznesu”. Uzyskanie jednego z najwyższych w Polsce stopni naukowych - można jeszcze mieć tytuł naukowy profesora zwany „profesurą belwederską”, zajęła łomżyńskiej ekonomistce kilka lat.


Jak otrzymać szybkie pożyczki bez BIKu?

JJS pt, 24 marca 2017 11:17

Wiele osób nie może pozwolić sobie na kredyt czy pożyczkę bankową, ponieważ nie spełniają, nieraz znacznie wygórowanych wymagań ze strony banków, które wymagają wypełnienia szeregu dokumentów zanim podejmą decyzję o przyznaniu pożyczki. Cały proces jest długotrwały i nie każdy może otrzymać pożyczkę, zwłaszcza osoby z negatywną historią kredytową oraz freelancerzy, osoby pracujące na umowę o dzieło czy zlecenie. Dlaczego więc rezygnować z próby otrzymania pożyczki? Przecież każdy powinien mieć prawo do swobodnego pożyczania pieniędzy. Warto zmienić myślenie i zapomnieć, że tylko banki mogą udzielić nam bezpiecznej pożyczki.


W jakie waluty inwestować?

JJS pt, 24 marca 2017 10:54

Giełda to jedna z tych części świata finansowego, bez znajomości którego żaden biznesmen ani inwestor nie poradzi sobie na rynku. Ciągłe sprawdzanie czy aby na pewno została podjęta dobra decyzja oraz, czy rzeczywiście dobrze idą inwestycje, to ich codzienne zadanie. W jakie waluty najlepiej inwestować?


Próbowali na wnuczka, policjanta i sąsiada

cz pt, 24 marca 2017 09:14

Oszuści znowu próbowali wczoraj „nabrać” seniorów z Łomży. Policja informuje, że odebrała 8 sygnały od mieszkańców Łomży dotyczące prób oszustw na „wnuczka, policjanta i sąsiada”. Za każdym razem dzwoniono do osób starszych - od 59 do 95 lat. W żadnym z tych przypadków nie doszło do oszustwa, bo potencjalne ofiary orientowały się, że są to fałszywe telefony.


BAJKOWA BIBLIOTEKA PG9

Publiczne Gimnazjum nr 9 pt, 24 marca 2017 09:01


Co kupić pociechom na Dzień Dziecka 2017?

JJS pt, 24 marca 2017 08:54

Co prawda mamy dopiero marzec, jednak czas leci nieubłaganie i Dzień Dziecka zbliża się do nas wielkimi krokami. Każdy rodzic chce, by jego pociecha w tym szczególnym dniu czuła się wyjątkowo i otrzymała prezenty o jakich od dawna marzyła. A co najlepiej jest kupić dziecku w prezencie, jak nie zabawkę opatrzoną uwielbianym przez nie motywem z bajki? Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę i już teraz poszukaj gadżetu, który skradnie serce malucha.


Mądrzy, skromni i pogodni laureaci konkursów przedmiotowych

cz pt, 24 marca 2017 08:46

Maja Karwowska ma 4 tytuły laureata wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z angielskiego, polskiego, informatyki i przyrody. - Moja pani od przyrody Jolanta Gwizdon powiedziała, że jeśli autor zadania da zamiast aparatów gębowych odnóża kroczne owadów, to będzie złośliwość – mówi Maja, szóstoklasistka Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, której uczennice i uczniowie zdobyli w sumie 9 tytułów, czyli w województwie podlaskim najwięcej, na równi z PSP nr 1 w Białymstoku. - Nasza szkoła jest duża, ale nie ogromna, łączy ludzi. Znamy się z laureatami nie tylko z korytarzy, ale i z przygotowywania akademii czy udziału w konkursach recytatorskich. Świetne towarzystwo.


Przetargi na obwodnicę Łomży będą po niedzieli

cz cz, 23 marca 2017 17:00

We wtorek, 28. marca, najprawdopodobniej GDDKiA wyśle do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej Seria S ogłoszenie o przetargach na zaprojektowanie i zbudowanie obwodnicy Łomży. Tworzą ją dwa odcinki - tzw. zadania nr 3 i 4 - drogi ekspresowej S-61 od Ostrowi Mazowieckiej po Szczuczyn.


ARiMR płaci i zbiera

cz cz, 23 marca 2017 16:06

Ponad miliard złotych z tytuły płatności bezpośrednich za 2016 rok wypłaciła już rolnikom z województwa podlaskiego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Decyzje o wypłacie środków podjęto już w stosunku do 95% wniosków rolników – podał Podlaski Oddział Regionalny Agencji w Łomży, który rozpoczął kampanię przyjmowania wniosków o przyznanie płatności obszarowych na rok 2017. W ciągu tygodnia wpłynęło ich ok. 3500.


Porwanie 15-letniej dziewczyny ze wsi do lasu

cz cz, 23 marca 2017 15:40

Dwaj mężczyźni porwali 15-letnią dziewczynę w Jabłonce Kościelnej, małej wsi w powiecie wysokomazowieckim. Porywacze zostali zatrzymani.
- To mężczyźni w wieku 23 i 29 lat - potwierdził prokurator rejonowy Grzegorz Kryszpin w rozmowie z onet.pl. Serwis jako pierwszy poinformował o zdarzeniu i podaje, że sprawa jest prowadzona w kierunku pozbawienia wolności osoby małoletniej i podejrzenia, że w celu gwałtu.


Oferty na salę „siódemki” droższe

cz cz, 23 marca 2017 15:15

Sześć firm, niemal wyłącznie z Białegostoku, zainteresowanych jest budową sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Wszystkie one chcą podjąć się pracy, ale za większe pieniądze niż planowały wydać władze miasta. Najtańsza z ofert sięga 8 mln zł, czyli jest o blisko 600 tysięcy droższa niż kwota jaką chciało wydać na tę inwestycję.


Zatrucie chlorem podczas maratonu pływackiego

cz cz, 23 marca 2017 14:14

Pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk powiek, błony śluzowej, jamy ustnej i dróg oddechowych, a w konsekwencji kaszel, duszność, sinica, obrzęk płuc. To objawy zatrucia chlorem. Ciężkie zatrucie może doprowadzić nawet do śmierci... W Łomży doszło do zatrucia chlorem kilku uczestników 24-godzinnego maratonu pływackiego zorganizowanego przez MOSiR w pływalni przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poinformował nas o tym ojciec dziecka, które uczestniczyło w biciu rekordu przepłynięcia jak największej odległości. Badający dziecko po maratonie lekarz stwierdził zatrucie chlorem.


„Wnuczek” oszukuje na policjanta

cz cz, 23 marca 2017 14:06

Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży ostrzega przed telefonicznymi próbami oszustwa. Policja została poinformowana, że do mieszkańca zadzwonił telefon, a rozmówca poinformował, że syn miał wypadek, jest na komendzie i potrzebne są pieniądze... Oczywiście cała historia była zmyślona, a podobne usłyszało co najmniej trzy inne osoby.


Misiewicz miał prawo

cz cz, 23 marca 2017 13:48

Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe odmówiła wszczęcia postępowania ws. Bartłomieja Misiewicza. Chodziło o podejrzenia, że jako rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej przekroczył uprawnienia - użył służbowej limuzyny do celów prywatnych. W styczniu będąc w Białymstoku przyjechał „luksusowym BMW” przed jeden z klubów, w którym potem się bawił, pod opieką funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej. Śledczy potwierdzili te fakty, ale uznali, że miał do tego prawo.


Marcin Chludziński z Łomży p.o. prezesa PZU

cz cz, 23 marca 2017 11:38

Rada Nadzorcza PZU oddelegowała Marcina Chludzińskiego, członka rady, do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu PZU, na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Chludziński zastąpi Michała Krupińskiego, odwołanego niespodziewanie w środę.


Dzień Kultury Uczniowskiej 2017

Elżbieta Szleszyńska cz, 23 marca 2017 11:06

Pierwszy Dzień Wiosny to nie tylko Dzień Wagarowicza. Dla uczniów naszej szkoły to szczególny dzień - Dzień Kultury Uczniowskiej. Wszyscy uczniowie Ekonomika chętnie uczestniczą w różnych zabawach i konkursach, które sami organizują.
Dyrektor Szkoły Pan Paweł Drożyner wręczył przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego symboliczny Klucz do Wrót Szkoły.


Poparzone dziecko

cz cz, 23 marca 2017 09:04

Małe, niechodzące jeszcze dziecko zostało poparzone dziś rano w Grajewie. Jako pierwsi z pomocą dotarli strażacy. Jak przekazują dziecko miało widoczne poparzenia klatki piersiowej.


Wiosenny koncert dla młodszych i starszych

cz cz, 23 marca 2017 08:24

– Witamy cię wiosno z uśmiechem na twarzy/z piosenką na ustach/zostań, zostań z nami! – śpiewali uczestnicy koncertu „Wiosna, ach to ty” w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych.
Dzieci ze Studia Wokalnego eMDeK i Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza powitały wiosnę piosenką i wierszem tak wdzięcznie, że teraz pewnie już na dobre zagości w Łomży.
– Połączenie tego wszystkiego nie było trudne: lubię występować, lubię śpiewać, a takiego koncertu z piosenkami o wiośnie jeszcze nie mieliśmy! – mówi Kasia Głębocka, występująca w podwójnej roli – recytującej uczennicy kl. III B i wokalistki studia eMDeK.


Rektor z Łomży

cz cz, 23 marca 2017 08:21

Pierwszy rektor był z Białegostoku, drugi przyjechał z Lublina, a trzeci rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży będzie z Łomży. Kolegium elektorów łomżyńskiej „państwówki” wybrało dr hab. Dariusza Surowika na nowego rektora uczelni. Funkcję obejmie 1. września 2017 roku.
- Wcale nie trzeba być dużą uczelnią, aby być dobrą uczelnią – mówi przyszły rektor PWSIiP.
- Chciałbym kontynuować prace, aby przekształcić naszą uczelnię w Akademię. Nie obawiam się o przyszłość uczelni, ale jak się potoczy to zobaczymy – dodaje zwracając uwagę, że Polsce ma być reforma uczelni wyższych.


Rozbiła się na drzewie

cz śr, 22 marca 2017 19:56

Młoda, 20-letnia kobieta została ranna po wypadku do jakiego doszło w środę wieczorem na drodze pomiędzy Szczepankowem a Czaplicami w gminie Łomża. Prowadzony przez nią osobowy opel vectra zjechał z drogi i rozbił się na jednym z pobliskich drzew. Kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.


Sąd utrzymał warunkowe umorzenie sprawy byłego wicewojewody

cz śr, 22 marca 2017 19:04

Sąd Okręgowy w Łomży oddalił w środę (22.03) apelację prokuratury i utrzymał warunkowe umorzenie postępowania wobec byłego wicewojewody podlaskiego i byłego szefa PSL w regionie Wojciecha Dzierzgowskiego. Chodziło o nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych.


Węzła „Łomża Północ” na obwodnicy nie będzie

cz śr, 22 marca 2017 13:26

Drogowcy zrezygnowali z budowy węzła „Łomża Północ” na planowanej obwodnicy Łomży. To węzeł, w którym, zgodnie z pierwotnymi planami, specjalnym łącznikiem z drogą ekspresową S61 miała łączyć się droga krajowa nr 64 dziś prowadząca z Piątnicy do Jeżewa.


Koszykarze grali ze zmiennym szczęściem

cz śr, 22 marca 2017 12:05

Zwycięstwo i porażka to bilans ostatnich meczów zespołów prowadzonych przez trenera Włodzimierza Wójcika. W rozgrywkach III ligi seniorów UKS Dziewiątka PWSIP Łomża pokonał Rosę Sport Radom 56:50 (9:21, 9:18, 27:9, 11:4), a GUKS Olimpijczyk przegrał z La Basket Warszawa 49:106 (4:26, 12:28, 14:29, 19:23) w pierwszym meczu barażowym o awans do ćwierćfinału Mistrzostw Polski Kadetów.


Łomżyńscy biegacze dobrze wystartowali

cz śr, 22 marca 2017 08:37

Ponad 250 biegaczy stanęło na starcie IV Leśnego Biegu rozgrywanego w Przystani niedaleko Ostrołęki. Zawodnicy niemal z całej Polski, pobiegli na dystansie 5 i 10 km, rozegrano także marsz nordic walking na dystansie 5 km. W biegu na 10 km zwyciężył złoty medalista Mistrzostw Polski w biegach przełajowych w drużynie Przemysław Dąbrowski (Prefbet Śniadowo-Łomża).


Ostatnia wystawa Stanisława Borzuchowskiego...

cz śr, 22 marca 2017 08:28

Emerytowany nauczyciel, wieloletni dyrektor Domu Kultury w Wysokiem Mazowieckiem i malarz z zamiłowania, Stanisław Borzuchowski nie doczekał swej kolejnej wystawy w Galerii N. Zmarł nagle 15. marca, tydzień przed wystawą – w dniu, w którym miał zawieźć do Łomży wybrane na ekspozycję akwarele. Zamiast wernisażu odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Zmarłego.
– Galeria N istnieje około 30 lat, ale taki przypadek mieliśmy po raz pierwszy... – mówi kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – To ogromna strata, bo poza tym, że wystawy indywidualne pana Stanisława były u nas już trzykrotnie, to był człowiekiem prawym, osobą godną naśladowania, bardzo aktywną w swym środowisku i znaną wśród twórców kultury.


Komunikacja autobusowa z i do Łomży

JJS śr, 22 marca 2017 08:03

Połączenia realizowane przez PKS oraz prywatnych przewoźników to w zasadzie jedyna opcja dla osób pragnących podróżować z i do Łomży komunikacją zbiorową. Od 1993 r. nie funkcjonuje tu już bowiem dworzec kolejowy. Przed zaplanowaniem trasy warto sprawdzić oferty różnych przewoźników - mogą się one różnić nie tylko ceną, ale też czasem przejazdu czy komfortem podróży.


BLOG CZYTELNICZY

Publiczne Gimnazjum nr 9 wt, 21 marca 2017 21:50


Pisarz Kasdepke szuka imienia dla detektywa Pozytywki

cz wt, 21 marca 2017 18:01

- Jechałem z uśmiechem do Łomży, bo od parunastu godzin mamy wiosnę – mówił pisarz Grzegorz Kasdepke, któremu wychowankowie Katarzyny Łebkowskiej z SP nr 7 napisali, dlaczego lubią go czytać: bo pisze ciekawie i zabawnie o przygodach dzieci, uczy kultury, dobrych manier, szacunku i właściwego zachowania oraz pobudza wyobraźnię. Komplementy z afisza sprawdziły się co do joty na wesołym spotkaniu w oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej. 45-letni autor przygód detektywa Pozytywki opowiedział taką masę anegdot i epizodów z humorystycznym akcentem, że można by stworzyć kolejną książkę, aby wyjaśnić - jak on frazeologizmy polskie - „Co to znaczy?” Dzieci szkolne i przedszkolne były zachwycone, więc po autografy stanął wielki tłum - nie ogonek.


Zagrali fair play w dwa ognie na pierwszy dzień wiosny

mm wt, 21 marca 2017 16:11

- Mam bardzo dobre wrażenia po tym turnieju, bo wszyscy grali uczciwie i zgodnie z regułami fair play, a sędziowanie było sprawiedliwe – dzieli się wrażeniami Franciszek Żegalski, kapitan drużyny Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, która zwyciężyła w turnieju w dwa ognie, jaki Komenda Miejska Policji w Łomży zorganizowała we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Hali im. Olimpijczyków Polskich. Drugie miejsce zajęła drużyna Gimnazjum w Nowogrodzie, a trzecie – Publicznego Gimnazjum nr 8. Turniej miał być sportową alternatywą Dnia Wagarowicza.


Sukcesy szczypiornistek Niedbały

cz wt, 21 marca 2017 11:43

Niezwykle udany był miniony weekend dla trenera Stanisława Niedbały. Prowadzony przez niego GUKS Dwójka Łomża pokonał na wyjeździe KPR Białystok 27:21 w ramach rozgrywek II ligi piłki ręcznej, a aż pięć jego podopiecznych wzięło udział w konsultacjach reprezentacji Polski.


MPEC prze na zrębki

cz wt, 21 marca 2017 11:40

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży ogłosiło przetarg na opracowanie projektu budowlanego dla planowanej rozbudowy ciepłowni o kocioł biomasowy, który poza ciepłem dla mieszkańców Łomży miałby produkować także prąd. Ogłoszenie o przetargu opublikowano kilka dni po posiedzeniu Rady Nadzorczej spółki, która miała zaopiniować ten pomysł, ale członkowie Rady przed podjęciem decyzji zażądali przedstawienia opracowanego w ubiegłym roku studium wykonalności dla tego projektu przez specjalistyczną firmę Tractebel Engineering. Zgodnie ze zleceniem jakie otrzymała od MPEC, miała ona opracować także projekty budowlane, ale po opracowaniu studium wykonalności umowę rozwiązano. Według nieoficjalnych informacji dokument miał wskazywać na nieopłacalność tej inwestycji.


Porady dla niepełnosprawnych i członków ich rodzin

cz wt, 21 marca 2017 08:59

Stowarzyszenie Wspierania Poradnictwa Obywatelskiego zachęca osoby niepełnosprawne i członków ich rodzin z Łomży oraz powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego do korzystania z bezpłatnych porad obywatelskich w ramach projektu pn. „Przez poradę do aktywności społecznej”.
Udzielane porady będą przede wszystkim z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczeń społecznych i ochrony praw lokatorów. Pracownicy Stowarzyszenia będą również udzielać informacji o prawach i uprawnieniach osób niepełnosprawnych.


Część przedsiębiorców żąda parkomatów

cz wt, 21 marca 2017 08:33

- Starówki to nie ożywi, ale pomoże nam w funkcjonowaniu i przetrwaniu trudnych chwil – ocenia Maciej Ruciński, przedsiębiorca z ul. Długiej w Łomży. Pieczątka jego firmy jest jedną z około 50 jakie postawili właściciele firm z „dolnej” części łomżyńskiej starówki pod kolejnym pismem do prezydenta miasta, w którym proszą o przywrócenie zawieszonych przed rokiem opłat w strefie płatnego parkowania. Przedsiębiorcy żalą się, że w bezpłatnej strefie cały czas stoją samochody okolicznych mieszkańców, od rana do wieczora pracowników banków i biur, a dla klientów ich sklepów i punktów usługowych miejsc już nie ma.


Utrudnienia na drodze do Warszawy

cz pon, 20 marca 2017 19:02

Jadący do Warszawy kierowcy muszą liczyć się z jeszcze większymi utrudnieniami w ruchu. Drogowcy poinformowali że na odcinku do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do węzła Poręba, czyli na odcinku o długości 16,11 km., od wtorku do piątku (od 21 do 25 marca), w godzinach 07.00 – 17.00, wystąpią utrudnienia w ruchu związane z wykonywaniem napraw cząstkowych nawierzchni używanej obecnie drogi.


Do 2050 roku w regionie będzie mieszkać mniej niż milion osób - szacują demografowie

cz pon, 20 marca 2017 18:58

Podlaskie jest jednym z najbardziej wyludniających się regionów w Polsce. Mieszka tu tez najwięcej starszych ludzi. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, który prognozuje, że w najbliższych latach sytuacja będzie nadal się pogarszała.


Drwęca za mocna dla ŁKS-u

cz pon, 20 marca 2017 12:29

W meczu 19. kolejki I grupy III ligi piłkarze Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 przegrali na własnym boisku z Finishparkietem Drwęca Nowe Miasto Lubawskie 0:2 (0:1).


„Skąd taka nienawiść do bezbronnych drzew się bierze(...)”

cz pon, 20 marca 2017 12:14

Miasto Łomża zajmuje przedostatnie miejsce wśród polskich miast na prawach powiatów pod względem powierzchni zielonych. Serwis mojapolis.pl na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego porównał jak bardzo zielone są największe polskie miasta. W zwycięskim Sopocie aż 59 proc. powierzchni miasta stanowią tereny zielone, a w Łomży stanowią one tylko 4,2%.
Osobną kwestią jest to jak z tą niewielką ilością zieleni obchodzimy się w Łomży.
- Dwie noce nie spałam, tak okaleczyli drzewo przy naszym bloku. Nie wiedziałam, gdzie ze skargą pójść, do spółdzielni czy do was... – mówi starsza kobieta zbulwersowana sposobem w jaki przycięto drzewo rosnące w pobliżu jej bloku.


Szkolenie dla wszystkich, którzy chcą wystartować w wyborach

Jacek Babiel pon, 20 marca 2017 10:47

Szkolenie przeznaczone jest dla kandydatów na radnych rad miast, gmin, rad powiatów i województw. Mowa o kandydatach, ale uczestnikami szkolenia mogą być także radni, którzy obecnie sprawują mandat radnego.


Przyjaźń z Euro-dotacji

cz pon, 20 marca 2017 10:20

Miasto, okoliczne gminy, szpital i pogotowie liczą, że uda im się zarobić na przygranicznej współpracy polsko-białorusko-ukraińskiej. Region Łomży po raz pierwszy został włączony do obszarów przygranicznych i od razu złożono około 20 pomysłów wspólnych międzynarodowych przedsięwzięć, które będą zrealizowane jeśli Unia Europejska pokryje 90% ich kosztów. Póki co pierwszą przeszkodę do tych środków pokonało 14 koncepcji, dla których do końca czerwca trzeba przygotować pełne aplikacje.


Międzynarodowe sukcesy młodych tancerzy B.K.Step

cz pon, 20 marca 2017 08:49

Dobrze zaprezentowali się młodzi tancerze ze Studia Tańca B.K.STEP startujący w Międzynarodowym Turniej Tańca Breakmania X w Ketrzynie. I choć większość reprezentantów Łomży występowała po raz pierwszy na zawodach w tancerzami z największych miast Polski, a nawet tancerzami z Litwy, Łotwy i Japonii to udało się pokonać wielu uczestników i wygrywać poszczególne eliminacje co nas bardzo cieszy, a ich zmotywuje do dalszej pracy – podkreśla twórca studia Marek Kisiel.


Serce, słodkości i wsparcie dla Krystiana

cz pon, 20 marca 2017 08:33

Koncert charytatywny na rzecz chorego na białaczkę 14-letniego Krystiana Krajewskiego spotkał się z ogromnym odzewem ze strony mieszkańców Łomży. W ośmiogodzinnej imprezie wzięło udział kilka tysięcy osób, nie żałujących datków i bawiących się na występach wielu wykonawców, w tym gwiazdy wieczoru, zespołu Piękni i Młodzi.
– Widać, że Łomża bardzo się zmobilizowała, żeby pomóc Krystianowi – mówi Żaneta Matyjasiak, organizująca całą akcję wspólnie z mężem Sławomirem. – Teraz musimy trzymać kciuki, żeby udało się przeprowadzić przeszczep szpiku, bo Krystian jest bardzo osłabiony, a czekają go jeszcze kolejne zabiegi chemioterapii.


Panele, parkiet, deski warstwowe - zalety i wady

JJS pon, 20 marca 2017 08:25

Wybór właściwego materiału na podłogę nie jest prosty, zwłaszcza że oferta jest szeroka i zarówno pośród paneli, parkietu, jak i desek warstwowych można znaleźć optymalne rozwiązanie dla domu. Każdy z produktów ma jednak swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru.


II Miejska Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych w Łomży

Elżbieta Szleszyńska nie, 19 marca 2017 20:20

W Hali im. Olimpijczyków Polskich w Łomży, po raz drugi odbyła się Miejska Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych zorganizowana przez Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji. Celem giełdy jest pokazanie gimnazjalistom kierunków kształcenia, jakie oferują łomżyńskie szkoły ponadgimnazjalne.


Od poniedziałku kolejne zwężenie na Sikorskiego

cz nie, 19 marca 2017 14:17

W poniedziałek rano mają rozpocząć się prace przy przebudowie ulicy Generała Władysława Sikorskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego do skrzyżowania z Al. Legionów. Na początek drogowcy zamkną dla ruchu samochodowego prawą jezdnię (od Al. Legionów w kierunku ul. Wyszyńskiego), a ruch w obu kierunkach będzie przeniesiony na jezdnię lewą. W związku z tym w centrum miasta należy liczyć się z większymi korkami.


Pływali przez 24 godziny...

cz nie, 19 marca 2017 13:49

Bartosz Kutny przepłynął 45 km i 200 metrów i zapewnił zwycięstwo rodzinie. Nastoletnie Aleksandry: Klemczak i Korytkowska przepłynęły razem po 28 km i 500 metrów, a niespełna 6-letni Jakub Kawęcki w wodzie pokonał około 2 km. W Łomży zakończył się czwarty 24-godzinny maraton pływacki. Kilkaset osób płynąc zgodnie ze swoimi umiejętnościami i wytrzymałością przepłynęło w sumie 1257 kilometrów. Rekordu ustanowionego przed dwoma laty nie udało się pobić, ale nie tylko pływacy byli zadowoleni i dumni.


24 godziny pływania non stop

cz so, 18 marca 2017 13:31

W samo południe wystartował 24-godzinny maraton pływacki w Łomży. Do basenu parku Wodnego przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego wskoczyło około 30 pływaków w różnym wieku i z różnymi umiejętnościami pływacki.
- Każdy wysiłek fizyczny, każda aktywność fizyczna ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a pływanie jest najlepszą formą takiej aktywności – mówiła poseł Bernadeta Krynicka, która formalnie otworzyła maraton, choć sama do wody nie wskoczyła.


Wspomnienie Zenona Faszyńskiego

cz so, 18 marca 2017 12:50

Życie i twórczość łomżyńskiego poety Zenona Faszyńskiego (1955-2017) przypomnieli recytatorzy z klubu Carpe Diem. Sparaliżowany po tragicznym wypadku i przez ponad 40 lat przykuty do inwalidzkiego wózka stał się piszącym ewangelizatorem, marzącym o integracji ludzi zdrowych z niepełnosprawnymi. Stało się to faktem w czasie piątkowego spotkania w Filii nr 2 MBP.
– Warto o takich osobach pamiętać, a nawet starać się je naśladować! – podkreśla inicjatorka i organizatorka spotkania Katarzyna Kuklińska, dodając, że pan Zenon był człowiekiem niezwykłym, pokazującym, że można wiele, jeśli naprawdę się uwierzy i zawierzy.


Zielone sadzonki od PSL-u

cz so, 18 marca 2017 12:41

- Rozumiemy potrzebę wycinania drzew chorych, które zagrażają ludziom, ale nie rozumiemy takiej wycinki po to tylko, żeby zarobić na tym – mówi Stefan Krajewski. Szef wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, wraz z kilkoma działaczami partii, w sobotnie przedpołudnie rozdawał sadzonki tuji w okolicach targowiska miejskiego w Łomży. Ludowcy przywieźli sto sadzonek, które rozeszły się w kilka minut.
- To sadzonki ze szkółki zakupione z pieniędzy partyjnych pochodzące od członków PSL – tłumaczył Krajewski zapewniając, że ludowcy będą prowadzić kolejne akcje rozdawania drzewek.


Fotograficzne tajemnice przyrody i symetrii

mm so, 18 marca 2017 10:22

Zbigniew Ciborowski zaprezentował w Galerii Pod Arkadami cykl swych najnowszych zdjęć. „Symetriale” to fotografie ukazujące świat przyrody w lustrzanym odbiciu tafli wody: tajemniczy, nieoczywisty i wywołujący mnóstwo, niekiedy bardzo zaskakujących, skojarzeń.
– Chciałem pokazać, że symetria utworzona jako odbicie w wodzie potrafi stworzyć specyficzny obraz o niecodziennych walorach plastycznych – mówi Zbigniew Ciborowski, dodając, że nie korzystał przy tym z programów do obrabiania zdjęć. – Oczywiście trik jest, bo jest to obrócone o 90°, czyli mamy przewrócenie rzeczywistości na bok, tak jakbyśmy patrzyli na te elementy leżąc.


Tragedia w Łomży - mężczyzna zginął przycinając gałęzie

mm so, 18 marca 2017 07:58

Do tragedii doszło na posesji przy ulicy Chętnika. Prawdopodobnie mężczyzna zginął dlatego, że piła wciągnęła jego szalik - powiedział Polskiemu Radiu Białystok komisarz Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Według wstępnych ustaleń policji 75-latek stojąc na drabinie, którą przytrzymywał jego znajomy, przycinał gałęzie zasłaniające widok.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0