Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 130 /tekst sponsorowany/

Studia dają pracę!

Polacy boją się przede wszystkim... bezrobocia wynika z badań socjologicznych. Ta obawa od kilku już lat pcha młodych do zdobywania wykształcenia. Niestety okazuje się, że dyplom też już nie zawsze gwarantuje pracę - tym bardziej dobrze płatną. Sytuację dodatkowo komplikuje polska rzeczywistość, w której studiując zarówno na publicznej - teoretycznie za darmo, jak i na prywatnej uczelni i tak trzeba zapłacić... choćby za coraz droższy akademik czy dojazdy do uczelni. W tej rzeczywistości z zupełnie niekonwencjonalną ofertą pojawia się łomżyńska Wyższa Szkoła Agrobiznesu, która studentom daje nie tylko wiedzę, ale i pracę.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży to uczelnia nr 1 w Łomży. Powstała przed 10. laty i dziś oferuje studia magisterskie, inżynierskie, licencjackie pomostowe i podyplomowe na trzech kierunkach: rolnictwo, informatyka i pielęgniarstwo. Przez dekadę dochowała się kilku tysięcy absolwentów i wypracowała uznanie w kraju - jest trzecią uczelnią w Polsce (ogólnopolski ranking Rzeczpospolitej i Perspektyw, 2005 i 2004). Jak podkreśla dr inż. Andrzej Borusiewicz, Dziekan Wydziału Informatyki Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży uczelnia na tym nie poprzestaje i ciągle szuka nowych możliwości dla siebie i swoich studentów. „O uczelni najlepiej świadczą jej absolwenci” - mówi dr Borusiewicz. „Dlatego staramy się dać im nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i umiejętności praktyczne.” Wiosną grupa studentów rolnictwa wyjedzie na trzymiesięczne praktyki zawodowe do Wielkiej Brytanii, łącznie 39 osób. „Nasi studenci będą praktykować w największej w Europie farmie specjalizującej się w produkcji warzyw” - podkreśla dziekan. „Poza tym, że studenci zapoznają się z pracą tego gospodarstwa, to niejako przy okazji będą mogli też zarobić na czesne, ale nie tylko” - mówi dr Borusiewicz, który przyznaje, że w latach studenckich sam tam wyjeżdżał. Barway Farm we wschodniej Anglii, to miejsce, do którego rokrocznie przyjeżdżają setki studentów z różnych uczelni z całej Europy. Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży na praktyki rokrocznie będzie mogła wysłać ponad 100. studentów. W ciągu trzech miesięcy pracy na farmie każdy z nich będzie mógł zarobić nawet 20 tys. zł.
Dziekan Borusiewicz podkreśla, że z oferty praktyki i pracy za granicą będą mogli skorzystać także studenci innych kierunków. Co prawda nie pojadą do angielskiej farmy, ale np. do USA. W najbliższe wakacje grupa pierwszych studentek pielęgniarstwa będzie praktykowała i oczywiście zarabiała w domach opieki w Stanach Zjednoczonych Ameryki. „Nasze studentki spędzą tam wakacje” - mówi Borusiewicz. Dodaje, że będzie to dla nich także okazja do praktycznego przećwiczenia znajomości języka angielskiego. „Nie ma co się łudzić, znaczna część polskich pielęgniarek uczy się, aby po ukończeniu studiów móc wyjechać pracować na Zachodzie” - podkreśla dziekan. „My stwarzamy im takie możliwości. Na wszystkich kierunkach nasi studenci uczą się języka angielskiego, a poprzez takie praktyki organizowane np. w USA dajemy im szansę już teraz praktycznego zapoznania się z wymogami, jakie pielęgniarkom i opiekunkom stawiają amerykańscy pracodawcy.”
„Nie chciałbym, aby ktoś odniósł wrażenie, że Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży specjalizuje się w „eksporcie” studentów do legalnej pracy na Zachodzie” - mówi dziekan Borusiewicz. „Zdecydowana większość naszych absolwentów mieszka i pracuje w Polsce i my tego nie chcemy zmieniać. Chcemy natomiast dostosowywać naszą ofertę do ich potrzeb. Prowadzimy szereg szkoleń zarówno dla rolników jak i osób odchodzących z rolnictwa. Na naszej uczelni można uzyskać certyfikat Cisco Certified Networking Associate (CCNA) w ramach Akademii Cisco. W tej chwili prowadzimy nabór na studia podyplomowe dla osób, które chcą podwyższać swoje umiejętności, bo widzą w tym możliwości dalszego rozwoju tu w kraju. Uruchamiamy studia podyplomowe z informatyki stosowanej - głównie dla „nieinformatyków”, którzy mają wykształcenie wyższe z innego zakresu, ale poprzez pracę stali się „praktycznymi informatykami”. Na tych studiach trwających dwa semestry chcemy dać im wiedzę teoretyczną, a na zakończenie dyplom informatyka. Podobne cele przyświecają także studiom podyplomowym informatyka dla nauczycieli, dającym uprawnienia nauki informatyki w szkole, jak i studiom podyplomowym z rolnictwa”.

Nauka to nie wszystko, to wie każdy student. Przez lata studenci WSA dopracowali się własnych imprez w kraju i zagranicą. W najbliższą niedzielę 74 osoby wyjeżdża na bezpłatny obóz narciarski w Tatrach, w maju popłyną spływem kajakowym, na wakacjach będą żeglować, co środę organizują dyskotekę, a w czerwcu wezmą udział w koncercie Rolling Stonesów... i tak cały rok.

Więcej informacji o studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Agrobiznesu znajdziesz na stronie internetowej www.wsa.edu.pl

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę