Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Ochrona przyrody

Proste sposoby na ochronę przyrody i zawartości portfela.
Jeszcze raz oszczędzaj! Wodę. Unikaj zmywania, mycia zębów itp. przy odkręconym kranie. Sprawdź uszczelkę przy spłuczce WC czy nie przepuszcza choćby niewielkiego strumyczka wody.
Jeżeli masz ogródek, działkę, pole, ściółkuj glebę zabezpieczając ją przed utratą wody. Podlewanie ogranicz do sytuacji ostatecznych, gdyż intensywne podlewanie powoduje zasolenie i zubożenie gleby.
Dodawaj regularnie do toalety czy zlewu dostępne w sklepach preparaty bakteryjne wraz z odżywką, które zaczynają swą działalność już w rurach usuwając osad związków organicznych, a następnie pracują w głównym zbiorniku (Szambeks, Bio, Bio 7 i inne). Przy czyszczeniu i myciu zrezygnuj wtedy z preparatów bakteriobójczych i zawierających stężone kwasy.
Papier.
Dla wyprodukowania jednej tony papieru zużywa się 8000 litrów wody, ile poświęca się drzew zależy od tego jaki jest udział makulatury w surowcu wyjściowym. Wybieraj papier z makulatury i niebielony (dioksyny). Zrezygnuj z licznych kolorowych tygodników (powstających kosztem naszych drzew, wody i powietrza) na rzecz czasopisma, które w opinii twojego nauczyciela czy rodziców jest dla ciebie faktycznie wartościowe i potrzebne.
Pieniądze. Kupuj tylko to co rzeczywiście konieczne.
Ciepło. Zadbaj o izolację nie tylko budynku, przewodów ciepłowniczych ale też własnego organizmu ! Ubieraj się wg zdrowego rozsądku a nie lansowanej mody. Maj jest dopiero w maju a nie w lutym czy grudniu. Noś czapki. Odkryta głowa to 40% strat ciepła organizmu. Noś kalesony, ciepłe skarpety, rajstopy, szaliki, oszczędzisz na lekach, oszczędzisz czas lekarzy, będziesz dużo zdrowszy po trzydziestce.
Paliwo. Wyreguluj gaźnik samochodowy. Samochód osobowy z kompletem pasażerów zużywa mniej paliwa, podobnie mniejsze zużycie paliwa jest na wysokim biegu. Jeżeli masz wybór między samochodem osobowym a innymi środkami lokomocji wybieraj rower, tramwaj, autobus miejski, albo idź pieszo.
Oszczędzaj wszystko co żywe. Sadź i szanuj drzewa. Stuletni buk w pełnym świetle dziennym wytwarza 1200 litrów tlenu na godzinę. Trzeba by posadzić minimum 2700 młodych drzewek żeby uzyskać podobny efekt. Broń drzew szczególnie na terenach miejskich, nie tylko przed wycięciem, ale też przed nadmiernym przycinaniem.
Nie zrywaj bez uzasadnionej potrzeby żadnych roślin rosnących dziko, nigdy rosnących samotnie, czy tych których nie znasz. Zbierając kwiaty czy owoce z roślin rosnących dziko zostawiaj zawsze część aby mogły wysiać nasiona.
Powieś budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy.
Jeżeli dysponujesz ogrodem zapewnij w nim miejsce dla łasicy, ryjówki, jeża układając stertkę gałęzi, kamieni, liści i odpowiedni zbiornik wodny dla płazów.
Nie kończ wiosennych czy jesiennych porządków paleniem zgrabionych resztek. Organiczne odpady wykorzystaj do ściółkowania gleby albo na kompost, inne niech trafią na wysypisko śmieci. Nigdy nie pozostawiaj ognia w terenie, nie wypalaj suchych traw. Każdej wiosny w ogniu ginie niezliczona rzesza organizmów.
Poznaj biologię organizmów do których czujesz dystans. Nie lubisz pająków? Jeden pająk z krzyżakowatych potrafi w ciągu roku zjeść dwa kilogramy owadów z czego 80% to mszyce skrzydlate.
Będąc na grzybobraniu koniecznie pozostaw kilka grzybów, żeby mogły rozsiać zarodniki.
Niczego nie męcz i nie zabijaj bez uzasadnionej konieczności.
Będąc nad rzeką czy w lesie zachowaj ciszę. Usłyszysz jak po bratersku pozdrawiają cię rośliny, zwierzęta, woda, ziemia. Zabierz koniecznie torbę na śmieci! Początkowo możesz się czuć dziwnie wracając z wycieczki z torbą śmieci zamiast grzybów, ale uratujesz na pewno jakieś stworzenia przed straszną śmiercią przez uwięzienie w porzuconej puszce czy butelce itd.
Pamiętaj, że nie jesteś sam! Małe działania pomnożone przez dużą liczbę mogą dać w rezultacie wymierne zyski ludziom i prawdziwe wytchnienie przyrodzie. Ja też uczę się oszczędzać. Życzę sobie i Tobie powodzenia.
mgr Teresa S. Grużewska
Muzeum Przyrody w Drozdowie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę