Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

W drodze - wystawa jubileuszowa Przemysława Karwowskiego

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Autor zapraszają 6 września 2017 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy malarstwa i scenografii „W drodze” autorstwa Przemysława Karwowskiego, przygotowanej z okazji 60. urodzin artysty. Cześć „malarską” wystawy tworzą obrazy powstałe w okresie minionych 30 lat z akcentem na prace powstałe w latach ostatnich, część druga ukazuje proces powstawania scenografii do spektaklu "Pasja" zrealizowanego w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Są tu szkice, wizualizacje i projekty oraz lalki. Wystawa czynna do 6 października 2017 roku.

Przemysław Karwowski  – pisze Roman Borawski we wstępie do katalogu obecnej wystawy –  jest świadom sztuki i malarskiej materii. Czuje kolor. Kolorem się bawi i kolorem wojuje. Buduje nim napięcia, uspokaja lub najzwyczajniej mami. Niewielu znam artystów o takiej wrażliwości kolorystycznej, o takiej umiejętności tworzenia zestawień barwnych. I nie chodzi tu o impresjonistyczne popłuczyny, o banalną paletę słodko-zgniłych zieloności, przyjemnych brązów czy obudzonych, seledynem lub oranżem, do życia szarości.

karwowski_afisz na www.jpg

Panorama muzeum: Karwowski 2 2019

Karwowski 2 2019

Na Jego płótnach jest cała skala gry barwnej. Prawie nieuchwytne niuanse zestawień monochromatycznych i trzymana w ryzach „gra o tron” kolorów z przeciwstawnych biegunów koła barw. Nie ukrywa procesu poszukiwania „koloru”. Wręcz przeciwnie. Możemy, wśród wielu warstw farby, dostrzec wysiłek poszukiwania tego najlepszego odcienia czy zestawienia barw. Nie ukrywa metamorfoz jakie przechodziły poszczególne partie obrazów w twórczym procesie. Zachowuje je jako namacalne dowody autentyczności trudu. Wie też jak farbę kłaść na płótnie. Ma świadomość faktury i konsystencji tworzywa. Narzędziem jest Mu pędzel, szpachla, dłoń. Unika miłych oczom maźnięć, zacieków i odcisków. Faktura jest wypracowana, spójna z układem kompozycji i barwą, chociaż swobodna i swoiście autonomiczna. Sposób kładzenia farby w Jego obrazach jest łącznikiem między barwą a formą. Struktura wzmacnia charakter plamy barwnej, „łapie światło”, tworzy delikatny światłocień.

Panorama muzeum: Karwowski 1 2019

Karwowski 1 2019

Obrazy komponuje z rozmysłem, świadomy wzajemnego oddziaływania wszystkich elementów plastycznego języka. Kompozycje opiera na prostych, geometrycznych formach, których relacje często tworzą wewnętrzną dynamikę. Nie faworyzuje środków wyrazu. Tak samo jak kolor i kształt równoprawne i ważne są linia, faktura a nawet oprawa pracy. Gdy trzeba, wychodzi poza granice regularnego, prostokątnego (kwadratowego) pola podłoża.

Przemysław Karwowski urodził się w 1957 roku w Łomży. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Instytutu Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. W okresie studiów był współzałożycielem studenckiej galerii „Kont” w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1984 roku, w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego. Od 30 lat jest scenografem w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Od 1999 roku prowadzi łomżyńską Galerię Pod Arkadami.

Uprawia malarstwo i fotografię, projektuje scenografie, plakaty i inne wydawnictwa. Prace malarskie prezentował na ponad 30 wystawach indywidualnych, m.in.: w Biurze Wystaw Artystycznych/ Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Galerii Pod Arkadami Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży, Galerii „La Crecelle”, Le Puy (Francja), Biurze Wystaw Artystycznych oraz Galerii ZPAP Marszand w Białymstoku, Galerii „Lufcik” w Domu Artysty Plastyka w Warszawie, Galerii Chłodna 20 Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach, Galerii BTL w Białymstoku, Galerii Ostrołęka, Mark Rothko Art. Center w Dyneburgu (Łotwa). W dorobku ma także indywidualne wystawy fotografii („Testament łomżyński” w Galerii Pod Arkadami w Łomży, „Gotyk” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży,  „Kamień” w Galerii Bonar w Łomży, „Sceny prowincjonalne” w ramach I Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej , „Cisza i zgiełk” w Galerii Delfiny w ramach IV Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej) oraz instalacje połączone z fotografią („Sąsiadom” w Galerii Bonar w Łomży, „4 spojrzenia na Radziłów” w Galerii Pod Arkadami w Łomży) i udział w 11 wystawach zbiorowych łomżyńskiego środowiska fotograficznego oraz uczestnictwo w wystawach plakatu (13 i 14 Biennale Plakatu Polskiego, BWA, Katowice; Opozycja na rzecz Demokracji, BWA, Poznań; Plakatwettbewerb Polnischer Kunstler, Berlin; Salon Plakatu Polskiego, Wilanów) i scenografii (indywidualna w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, zbiorowe: trzykrotnie w Galerii Bonar, w Łomży, w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, w Muzeum Mazowieckim w Płocku, w Teatrze “Sofia” w Sofii, w Galerii Lalek przy Teatrze Animacji w Poznaniu).

Na swoim koncie ma także udział w 50  zbiorowych wystawach malarstwa (Białystok, Łomża, Radom, Rzeszów, Poznań, Suwałki, Szczecin, Warszawa, Płock). Ponadto jest autorem projektu plastycznego i przebudowy Ruchomej Szopki w Kościołach O.O. Kapucynów w Łomży, Warszawie i Piasecznie. Przemysław Karwowski wielokrotnie zbierał laury w konkursie środowiska łomżyńskiego „Najlepsze dzieło roku” (1986, 1990, 1992, 1993,1994 ,1995, 1996) organizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych, a następnie Galerię Sztuki Współczesnej. W 1998 roku otrzymał jedną z trzech głównych nagród na “Białym Salonie Sztuk Pięknych” w Galerii Arsenał w Białymstoku, a w 2002 – wyróżnienie XV Międzynarodowego Festiwalu Teatru w Walizce za scenografię do spektaklu „Syn gwiazdy”. W latach 2001 i 2012 roku został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Łomży w dziedzinie kultury, w 2007 – Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, natomiast w 2012 – Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Karolina Skłodowska - Kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży

Relacja filmowa z otwarcia wystawy dzięki uprzejmości portalu informacyjnego i telewizyjnego "naszalomza.pl"

Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
śr, 30 sierpnia 2017 14:20
Data ostatniej edycji: pon, 28 stycznia 2019 14:11:59

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę