Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Pierwsi rolnicy rezygnują z chowu świń

Do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łomży wpłynęło kilkanaście oświadczeń od rolników, który deklarują chęć rezygnacji z chowu świń. Dotyczy to rolników z gmin Przytuły, Jedwabne i Wizna, którzy trzymają trzodę chlewną i albo do 14 sierpnia dostosują swoje gospodarstwa do nowych wymagań bioasekuracji, albo mają zaprzestać chowu świń.

Zmieniony decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Program bioasekuracji...” na lata 2015-2018 wszedł w życie 15 lipca. Do jego przestrzegania zostali zobowiązani wszyscy rolnicy ze wskazanych w rozporządzeniu terenów m.in. z gmin Przytuły, Jedwabne i Wizna, ale także z gmin Grabowo i Stawiski, w powiecie kolneńskim, całego powiatu grajewskiego oraz Kobylin-Borzymy w powiecie wysokomazowieckim i Rutki w powiecie zambrowskiego. Rolnicy, którzy nie będą mogli dostosować gospodarstw do wymagań, do dnia 14 sierpnia 2017 r., mogą składać do powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa oświadczenie, że gospodarstwo nie spełni wymagań określonych w programie bioasekuracji. W takim wypadku wszystkie świnie zostaną zabite, a rolnik poza odszkodowaniem za nie, ma otrzymać także rekompensaty z ARiMR „za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie” do końca 2018 roku. Jeśli rolnik mający świnie nie złoży tego oświadczenia, a jego gospodarstwo nie spełni wymagań bioasekuracji, powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł wydać decyzję nakazującą zabicie świń oraz zakazującą ich hodowli do końca 2018 r.. Rolnikowi będzie przysługiwać jedynie odszkodowanie za zabite zwierzęta, ale nie będzie mu przysługiwać rekompensata za nieutrzymywanie świń. 
- Są już pierwsze oświadczenia od rolników – jest ich kilkanaście, ale jest znacznie więcej telefonów i pytań od rolników, którzy zastanawiają się co zrobić – mówi dr Emilian Kudyba, z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży. - Jest jeszcze trochę czasu, bo w poniedziałek – mimo że to dzień ustawowo wolny, my będziemy dyżurować. Można też te oświadczenia nam przesyłać pocztą. Liczy się wówczas data stempla – wyjaśnia.   
Tylko na terenie trzech gmin powiatu łomżyńskiego: Przytuły, Jedwabne i Wizna, z których rolnicy zostali zobowiązani do rygorystycznego przestrzegania zasad ochrony przed ASF, w około 250 gospodarstwach utrzymywanych jest około 5500 świń. 

zobacz: Nowe wymagania dotyczące hodowli świń


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę