Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Kolorowy i ciekawy 50. numer „Wiadomości Łomżyńskich”

Malarka ze znanej i zasłużonej rodziny artystycznej Weronika Adamowska jest twarzą na okładce w jubileuszowym wydaniu „Wiadomości Łomżyńskich”. Kwartalnik Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ma okrągły numer 50, przedstawiony jakby cyframi ze złotego kruszcu. „Zbiorowym wysiłkiem udało się wydać 50. numer” - pisze podziękowania na wstępie dla redaktorów periodyku Zygmunt Zdanowicz, prezes Zarządu Głównego TPZŁ, ale imiennie kieruje słowa wdzięczności do redaktora naczelnego Wawrzyńca Kłosińskiego: bez jego zapału, pomysłów, poświęcenia chyba nie byłoby wiadomości „o zdarzeniach, faktach i ludziach z odległej historii i czasów współczesnych”.

Prezes ZG TPZŁ Zygmunt Zdanowicz przypomina, że „Wiadomości Łomżyńskie” opublikowały, m.in., prace z konkursów: „W mieście, co było mi rajem” i „Kufer wspomnień” oraz czerpały ze zdjęć, pamiątek i materiałów przekazanych redakcji i członkom TPZŁ, nierzadko przez należących do Towarzystwa, które w przyszłym roku ma świętować 60-lecie. „Szczególne słowa wdzięczności kieruję do prof. Adama Dobrońskiego za rzeczową pomoc i życzliwość oraz obecność w każdym numerze”. W edycji 50. historyk zdaje relację z lektury dziełka Brunona Nowickiego „Postępowy Pan Maciej”, odnalezionego w Bibliotece Państwowej w Sankt Petersburgu, gdzie wydawcy mieli obowiązek posłać egzemplarze wydane na terenie Imperium Rosyjskiego. Obrazek ludowy w roku 1913 został wydany w Łomży i opowiada skomplikowane romansowe dzieje, a dla badacza dziejów jest źródłem, ukazującym realia życia szlacheckich zaściankach łomżyńskich. Może kiedyś przyszły badacz o realiach życia w Łomży w XX i XXI w. dowie się wspomnień na łamach „Wiadomości”?
- Zmieniała się „twarz” pisma, ale zawartość pozostaje niezmienna – zwraca się do Czytelników 50. numeru  naczelny, prezentując przemiany od małej poligrafii i powielacza, przypominając Tadeusza Dudo, zmarłego redaktora z lat 90, dziękując dziennikarzom za artykuły, fotoreporterom za zdjęcia za zwykłe „dziękuję”. - Wszystko, co wiąże się z rytmem tej Ziemi, wszystko, co najważniejsze, najpiękniejsze, najciekawsze, godne zapisania potomnym. Dziś „Wiadomości”, za sprawą wiernych przyjaciół, docierają do Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Norwegii. 50 wydań to zapis historii naszego miasta i Ziemi Łomżyńskiej, to ocalenie przed zapomnieniem wielu ludzi...

Od deski do deski w 50. numerze „WŁ”

Adam Sobolewski wspomina po pięciu latach od śmierci swego kolegę w SP nr 2 i z I LO Tadeusza Jasińskiego, ofiarowując do publikacji jego list z Perth, z czerwca 2008, z okruchami dzieciństwa. Ojciec Jan Bońkowski opisuje tajemnice pustego po 150 laty grobu współbrata biskupa Beniamina Szymańskiego z katakumb łomżyńskiego klasztoru Kapucynów. Doktor Jerzy Jastrzębski uchylił niejednej zasłony czasu, przybliżając o dziejach budynków Domu Ludowego i Szkoły Mierniczej, gdzie mieściła się „Drzewna” koło Parku Ludowego. Marian Filipkowski wraca do postaci siłaczki z Łomży – Heleny Czernekowej (1907 - 1991), legendarnej bibliotekarki łomżyńskiej. Ciekawych artykułów jest więcej, jak o szkole powszechnej nr 6 ucznia Adama Sobolewskiego, „Hitlerstrasse” Leszka Taborskiego, wracającego do tematu zmienianych przez okupantów nazw ulic (jak Dworna na Stalina), i przypadającej w tym roku 200. rocznicy zgonu bohatera Polski i Ameryki Tadeusza Kościuszki, któremu artykuł poświęciła Maria Tocka, przypominając o mało widocznym głazie na rondzie na placu imienia Naczelnika. Donata Godlewska napisała o swojej miłości do historii, zaś Nina Żyłko o dzieciach tułaczych zesłańców na Sybir z II wojny światowej. Gabriela Szczęsna nie daje spokoju pamięci o kolei i pociągach, co jednak dojeżdżały do Łomży, pisząc o „Stacyjce”. O zabranym przez wojnę ojcu pamięta Leszek Starostka, Karolina Skłodowska przybliża malarkę z okładki 50. numeru „Wiadomości”, Wiesława Pawlak – tradycje i piękne rękodzieło kurpiowskie od tamborka do toporka w 90. roku założenia Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie przez Adama Chętnika, natomiast Adam Dąbrowski ma eksterytorialną strefę humoru na wszelkie tematy. Trzeba pochwalić prace żmudną kronikarza Zygmunta Zdanowicza, gromadzącego wieści i krótkie notki na każdy temat, oraz żałobne karty: Elżbieta Niechciał (1939 – 2017) i Józef Piątek (1956 – 2017). 
„Wiadomości Łomżyńskie” można kupić w Saloniku Prasowym U Darka przy Dwornej 4 za 6 zł.

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę