Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Gimnazjaliści najchętniej wybierają II LO i „Mechaniak”

Do szkół ponadgimnazjalnych w Łomży chcą uczęszczać absolwenci gimnazjów nie tylko z grodu nad Narwią czy województwa podlaskiego: chętni są z Mazowieckiego i Warmińsko-Mazurskiego. Oto wniosek z zakończonego naboru drogą elektroniczną, który ponadto pokazuje, że najchętniej wybieraną szkołą średnią w mieście jest nieodmiennie II Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Konopnickiej: do każdej z pięciu 27-osobowych klas chce się dostać o wiele więcej kandydatów; do klasy humanistycznej nawet 59. Tylko w klasie holistycznej chętnych jest ledwie 14. - może byłoby więcej, gdyby nazwać ją jeszcze bardziej ogólnie. Do 26. czerwca godzina 15. kandydaci mają czas na złożenie w szkole 1. wyboru świadectwa gimnazjalnego i zaświadczenia o wynikach egzaminu.

Kandydaci mieli do wyboru nie więcej niż 3 szkoły ponadgimnazjalne, gdzie zamierzają się uczyć. Jeśli miejsc nie zabraknie, zostaną uczniami wymarzonej placówki od września, a jeśli zabraknie, to mają na pociechę miejsce w szkole drugiego lub trzeciego wyboru. Jeśli chętnych będzie więcej niż miejsc w klasach pierwszych liceum czy technikum, komisja rekrutacyjna weźmie pod uwagę inne, dodatkowe kryteria, jak wyniki egzaminu gimnazjalnego, oceny z matematyki i języka polskiego na świadectwie oraz z 2 przedmiotów, branych pod uwagę w klasie o konkretnym profilu, osiągnięcia w konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych przyjmowani są w pierwszej kolejności. Wielu z nich składa dokumenty do I LO im. Tadeusza Kościuszki, aby uczyć się z takimi jak oni miłośnikami nauki na najwyższym poziomie u nauczycieli, których podopieczni rokrocznie wygrywają w olimpiadach ogólnopolskich. Tylko w jednej z sześciu 29-osobowych klas jest nadmiar chętnych: 40 w kl. biologiczno-chemicznej. Do klasy matematyczno-fizycznej 19, a w klasach pozostałych około połowy miejsc jest wolnych.  W III LO żadna z sześciu 28-osobowych klas nie ma jeszcze pełnego naboru w pierwszym podejściu: prawie pełny jest profil prawniczy – 27 i społeczny – 25 absolwentów gimnazjów. Ciekawe, że profil politechniczny w II LO ma nadmiar zainteresowanych, zaś w I LO oraz w III LO duży niedomiar. IV LO ma szansę stworzyć klasę o profilu policyjnym – na 30 miejsc 15 kandydatów; gorzej może być z powołaniem klasy wojskowej – na 30 miejsce jest 2 chętnych, i strażackiej – na 15 miejsc 2 chętnych. Może rozwiązaniem będzie połączenie tych mundurowych profili. W „Budowlance” przy ulicy. Zielonej prawie powstała klasa techników żywienia i usług gastronomicznych – na 30 miejsc 26 osób. Techników hotelarstwa in spe jest na razie 14 na 30 miejsc, techników budownictwa  12 na 30. Geodetą nie chciał zostać nikt. Podobnie w szkole branżowej – zawodowej: nikt nie chce być murarzem zbrojarzem ani dekarzem.

Po nauki do Łomży z Piątnicy i Białegostoku
W „Mechaniaku” oblegane jest Technikum Informatyczne: na 45 miejsc 63 chętnych; pełne są klasy techników pojazdów samochodowych i elektryków – 33 i 30, prawie pełna mechatroników: 23 / 30. Potencjalnych techników energii odnawialnych jest 4 na 15 miejsc, technologii drewna 2 na 15, zaś żadnego kandydata nie ma technikum ochrony środowiska. W „Ekonomiku” najpewniej powstaną klasy typowe dla szkoły z tradycjami przy ul. Kopernika. W pięciu 30-osobowych klasach pierwszy nabór na techników wygląda następująco: ekonomista - 38, logistyk - 33, handlowiec - 27, obsługa turystyczna - 22, organizacja reklamy - 8.  Do działającego w ramach „Wety” VII LO tylko jedna osoba złożyła wniosek o przyjęcie, więc szanse na naukę w 30-osobowej klasie są znikome. Dużo większe są szanse na sympatyczne klasy ambitnych techników weterynarzy – to 45 zgłoszeń na 60 miejsc. Jeszcze więcej może być techników żywienia i usług gastronomicznych – 55 osób na 60 miejsc. Ewentualnych techników architektury krajobrazu jest 10 na 30, przetwórstwa mleczarskiego – 2 na 30. Liceum Mistrzostwa Sportowego w dwóch klasach ma 50 miejsc, a chętnych na razie 15.
Łomżyńskie szkoły średnie uczą nie tylko mieszkańców miasta. 33 kandydatów jest z województwa mazowieckiego, 10 z warmińsko-mazurskioego, a jeden z Pomorskiego. Najwięcej przybyszów po nauki przybywa z powiatów łomżyńskiego – 262 i kolneńskiego – 151, ale zdarzają się i rodzynki – np. po jednej osobie z Suwałk i Białegostoku. W Łomży pragną uczyć się mieszkańcy gmin, m.in.: Piątnica – 75, Jedwabne – 41, Śniadowo – 30, Zbójna – 28, Nowogród – 26 i Wizna – 23 i Łomża – 4. Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkół zostaną upublicznione 13. lipca o godz. 10. Potem rozpocznie się nabór uzupełniający na wolne miejsca.

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę