środa, 20 września 2017 napisz DONOS@

Ćwiczenia Saber Strike 17

Odpowiedź na atak hybrydowy ćwiczyła na poligonie w Orzyszu Batalionowa grupa bojowa NATO, która od kwietnia strzeże wschodnią flankę Sojuszu. W akcji użyto czołgi, śmigłowce, odrzutowce, a nawet amerykański bombowiec strategiczny B-52.

W skład batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej w okolicach Orzysza wchodzą wojska amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie. To jej żołnierze wraz z Polakami ćwiczyli w piątek na poligonie w Orzyszu. Gen. Jarosław Gromadziński, szef ćwiczeń powiedział dziennikarzom, że ich scenariusz był adekwatny do zagrożeń, jakie występują teraz w Europie. Oglądali je dowódcy NATO oraz m.in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który mówił, że są one sprawdzianem sojuszniczej reakcji w ramach art. 5 traktatu waszyngtońskiego. To artykuł w którym jest mowa o tym, że zbrojna napaść na jedno z państw członkowskich NATO jest traktowane jak napaść na nie wszystkie.

- Zaczęło się od zagrożeń hybrydowych, od aktu dywersji, a skończyło na wprowadzeniu B-52 - ciężkiego bombowca, który jest symbolem potęgi i skuteczności działania sił amerykańskich – podkreślał Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz dodając, że tutaj, w Orzyszu, wykuwa się prawdziwa siła sojuszu.

- Ćwiczenia pokazały, że Polska jest silnym krajem, a Polacy przyczyniają się do adaptacji Sojuszu – oceniał gen. Salvatore Farina, dowódca sił połączonych NATO ocenił. - Stoicie na pierwszej linii, umożliwiając wzmacnianie obrony i odstraszając wroga – dodawał.

 

Dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. Frederick Hodges mówił zaś, że Polska staje się „środkiem ciężkości” dla sił amerykańskich w Europie. Amerykańskie wojska dziś są obecne w Orzyszu, Powidzu, Bydgoszczy, Drawsku Pomorskim i Żaganiu.

170919012406.jpg
MI-24
Generał brygady Jarosław Gromadziński - dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, Antoni Macierewicz - minister Obrony Narodowej i generał dywizji Jarosław Mika - dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych
MI-24
MI-24
Bombowiec B-52
Generał Salvatore Farina - Dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych, ambasador USA - Paul W. Jones i Antoni Macierewicz - minister Obrony Narodowej
Generał Salvatore Farina - Dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych, ambasador USA - Paul W. Jones i Antoni Macierewicz - minister Obrony Narodowej
MI-24
Bombowiec B-1
MI-24
MI-24
Dowódca US Army w Europie generał Ben Hodges
Dowódca US Army w Europie generał Ben Hodges z żołnierzami amerykańskimi
Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej
Ambasador USA Paul W. Jones, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej
Ambasador Paul W. Jones, Antoni Macierewicz i generał Salvatore Farina
Antoni Macierewicz i generał Ben Hodges
mm
pt, 16 czerwca 2017 19:40
Data ostatniej edycji: 2017-06-16 19:43:18

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0