Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Szczęśliwi mieszkańcy Łomży czekają na sukcesy 600-lecia

- Trochę się rozchmurzyliście, na początku to wyglądało bardzo poważnie – żartował po wykładzie prof. zw. Henryk Wnorowski, mówiący o szczęściu i sukcesach na uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 599. rocznicy nadania praw miejskich przez księcia Janusza I Mazowieckiego. Gimnazjaliści od wejścia z ulicy do auli I LO gęsto obstawili hall i schody w strojach staropolskich. Mnisi, rycerze czy dwórki mówili „jako dekoracja tu jesteśmy”, „jako ozdoba”. Gdy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski witał gości oficjalnych i zwrócił się „Droga młodzieży”, może nie zauważył, że w słonecznej auli młodych nie było. Wyrażał nadzieję, że mieszkańcy pojawią się w sobotę i niedzielę na Muszli, gdzie wystąpią Funkasanki i Holy Water z Łomży, oraz Stachursky i Zenon Marytniuk.

Przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała rozpoczął uroczystą sesję po hejnale miasta, który zebrani potraktowali jak hymn państwowy, w postawie na baczność. Powitał kilkudziesięciu gości, z biskupem Tadeuszem Bronakowskim na czele, wygłosił referat historyczny. Przywołał zdarzenia z przełomu XIV i XV w., które wyniosły 1000-letnią Łomżę do rangi znaczącego miasta Mazowsza. Korzystne były, m.in., poprawione relacje z Litwą i pokonanie zakonu Krzyżackiego, ważne – ślub księcia Janusza I z księżną Anną w 1373, powtórna lokacja Łomży ok. 3 km w dół Narwi – 1400 r., przeniesienie starostwa z Nowogrodu do Łomży – 1402 r. i nadanie praw chełmińskich w 1418 r. - Łomża jest dobrym miastem do życia – stwierdził prezydent Mariusz Chrzanowski, np., argumentując Młodzieżową Radą Miasta, samorządowym becikowym, usuwaniem barier niepełnosprawnym, kartą seniora. Prezydent zaprosił weekendowe imprezy Dni Łomży: sobota w godz. 16. - 19. Funkasanki, Holy Water, RY, godz. 20. Stachursky Dance Project; niedziela od godz. 14. do 16. grillowanie na bulwarze, 16. - 19. - Słoneczna Estrada, 19. - Łowcy B., 20. - Zenon Martyniuk z Akcentem. - Odpowiedzialność zarządzających miastem jest olbrzymia: za rozwój miasta i szczęście mieszkańców – wygłosił filozoficzną tezę prof. Henryk Wnorowski. W szczegóły, jak jedno i drugie osiągnąć, się nie wdawał. - Do Łomży przyjeżdżałem z LO w Wysokiem Mazowieckiem na olimpiady: fizyczną, matematyczną, geograficzną – wspominał z uśmiechem 54-letni prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego, rodem ze Starych Wnorów.

Wiceprezydent Łomży o programie 600-lecia
- Jestem przekonana, że miasto Łomża jest i będzie miastem szczęśliwych ludzi – zapewniała salę pełną szczęśliwych, tak jak ona, oficjeli z kręgów kościelnych, parlamentarnych, samorządowych, urzędniczych, oświatowych czy mundurowych wiceprezydent Agnieszka Muzyk, która przez trzy kwadranse przedstawiała, co przez rok będzie odbywać się w grodzie nad Narwią z okazji 600-lecia nadania praw miejskich. Wystąpienie podzieliła na 4 bloki tematyczne, jakimi przez rok zajmowały się zespoły. Honorowy patronat, jedyny i wyłączny, ma objąć prezydent RP Andrzej Duda, medialny – Telewizja Polska. Zapowiedziała, że prezydent Łomży ogłosi konkurs na logo 600-lecia, którym będą znaczone różne materiały z okazji jubileuszu, adresowany do twórców profesjonalnych. Logo zwycięskie z konkursu uczniów Liceum Plastycznego nie zyskało aprobaty zespołu kultury. Wiceprezydent przybliżyła mnogość zgłaszanych pomysłów na jubileusz. W placówkach oświatowych będą od września odbywały się, m.in., konkursy literackie, plastyczne, wystawy fotograficzne, przedstawienia. Odbywają się spotkania genealogiczne z cyklu „Skąd nasz ród?”, może ukazać się płyta CD z nutami i piosenkami łomżyńskimi, album 20 prac plastycznych o Łomży, monografia prof. Krzysztofa Sychowicza z zespołem, księga pamięci łomżyńskiej gminy żydowskiej, banery historyczne na temat Łomży i murale na temat wielkich postaci, jak Władysław Raginis z 33 Pułku Piechoty, przyrodnik Jakub Waga i etnograf Adam Chętnik. Powstanie modlitwa jubileuszowa, a w kościołach będą odbywać się czuwania pokutne i dziękczynne. Pomniki Jakuba Wagi w parku, Stacha Konwy przed PUP i Zygmunta Glogera przy Szkołach Katolickich mają być oczyszczone, a na Starym Rynku może stanie pomnik księcia Janusza I Mazowieckiego... jeśli nie zgłosi się hojny sponsor.

Władza gustów nie narzuca i promuje diskopolo
Przy zabytkach mają pojawić się tablice po polsku i angielsku, ma zostać wybita moneta, która może będzie nazywać się jantar, a nie „łom” jak pierwotnie mówiono, medaliony i znaczek pocztowy. W planie jest wydawnictwo co dwa, trzy miesiące o 600-leciu z programem, komiks historyczny, zasłonięcie starej hali targowej, ażeby nie oszpeciła, mapa Łomży wirtualna z zabytkami i strona o ludziach żyjących i zmarłych, znanych w Polsce i świecie. - Świętujemy cały rok we wszystkich naszych instytucjach i tych, które chcą z nami świętować – tak podsumowała wiceprezydent rok pracy grup, dziękując kilkudziesięciu ludziom za czas i pomysły. Kulminację zaplanowano na 15, 16. i 17. czerwca 2018. W piątek ma odbyć się sesja uroczysta na 600-lecie, rekonstrukcja nadawania praw miejskich, święto poloneza – korowód dzieci i młodzieży z piknikiem w Parku Jana Pawła II, dzień kultury staropolskiej i jarmark na Starym Rynku. Sobota to dzień koncertów artystów z Łomży, rozpoznawalnych poza miastem: eMDeK Magdaleny Sinoff, Marika, Jula, Adam Kalinowski i inni. W niedzielę na Muszli ma wystąpić wykonawca diskopolo, a potem gwiazda wieczoru. - Nie jesteśmy od tego, żeby narzucać gusta, ale by zaspokajać potrzeby – uprzedziła krytykę...

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę