Maraton na podium

od lewej: Michał Karwowski, Paweł Szeligowski, Karolina Chojnowska, Magdalena Łukaszewska, Justyna Chojnowska, Jerzy Chełstowski, Monika Marcińczyk, Marcin Karwowski, Bartosz Chełstowski, Krzysztof Bienias, Szymon Mandziuk tuż po zakończeniu Mistrzostw

Na trzecim miejscu w klasyfikacji drużynowej uplasowała się 11-osobowa reprezentacja Klubu Szachowego Maraton Łomża podczas odbywających się w Wasilkowie Mistrzostw Województwa Podlaskiego Juniorów i Juniorek w grupach od 8 do 18 lat. Wśród łomżyńskich szachistów najlepiej spisała się Monika Marcińczyk, która w kategorii do 14 lat zdobyła srebrny medal.

Najbardziej utytułowana juniorka Maratonu, która w tym roku skończyła 13 lat skutecznie rywalizowała w mocnej grupie w większości z o rok starszymi przeciwniczkami. W 9 partiach podopieczna trenera Vafy Mammadova odniosła siedem zwycięstw i dwa razy zremisowała - Nie udało się Monice zdobyć złotego medalu, ale jestem z jej występu bardzo zadowolony. Grała naprawdę dobrze, ale zabrakło jej trochę szczęścia w partii z późniejszą mistrzynią, rok starszą Kingą Wołągiewicz. Mimo, że w końcówce miała lepszą pozycję ostatecznie ta partia zakończyła się remisem  – mówi trener Maratonu. W tej samej grupie wiekowej wystąpiła również druga zawodniczek łomżyńskiego klubu, Karolina Chojnowska, która zajęła szóstą lokatę.
Z medalami do domów wróciły także dwie zawodniczki Maratonu, które w ostatnim czasie mniej czasu poświęcały treningom szachowym - Magdalena Łukaszewska i Justyna Chojnowska. W grupie do 16 lat zajęły one odpowiednio drugą i trzecią pozycję - Cieszę się, że obie dziewczyny wróciły do rywalizacji na Mistrzostwach Województwa. Mimo, że długo nie grały, to jednak ich partie w dalszym ciągu są na wysokim poziomie - podkreśla Mammadov.
Z dobrej strony zaprezentowali również się bracia Michał i Marcin Karwowscy, który w kategorii do 12 lat zajęli odpowiednio 6. i 9. miejsce. Natomiast w starszej grupie, do 14 lat Paweł Szeligowski uplasował się na szóstej, a Krzysztof Bienias na dziesiątej pozycji.
W najmłodszej kategorii do 8 lat o podium otarł się Szymon Mandziuk, który przed ostatnią partią zajmował czwartą lokatę - Była duża szansa na medal. Niestety jego rywal w decydującym pojedynku okazał się mocniejszy. Myślę jednak, że wysokie, 7. miejsce jest jego dużym sukcesem i zachęci go do jeszcze intensywniejszej pracy - zaznacza trener Mammadov. W tej samej grupie rywalizował jeden z najmłodszych zawodników Maratonu, 6-letni Jerzy Chełstowski. Mimo gry z rok i dwa lata starszymi rywalami udało mu się zdobyć 3 punkty z 9 partiach i dzięki temu uzyskał IV kategorię szachową.
Ostatni z szachistów Maratonu, 9-letni Bartosz Chełstowski wystartował w grupie do 10 lat, w której zajął 14. miejsce - Uważam, że Bartek mógł pokazać się z lepszej strony, ale widać było, że brakuje mu w ostatnim czasie gry w turniejach rozgrywanych tempem szachów klasycznych - ocenia swojego podopiecznego Mammadov - Patrząc na postawę wszystkich zawodników naszego klubu jestem zadowolony. Na pewno liczyłem na więcej medali, ale cieszę się, że jakość partii granych przez nich jest coraz lepsza - dodaje doświadczony szkoleniowiec.
W klasyfikacji klubowej Maraton zajął trzecią lokatę ustępując jedynie MUKS-owi Stoczek 45 Białystok i Hańczy Suwałki - Nasz klub wystawił taką drużynę na jaką obecnie nas stać. Cieszę się, że znacząco poprawiliśmy wynik z poprzedniego roku, kiedy to byliśmy dopiero na szóstym miejscu i nie zdobyliśmy medalu w żadnej kategorii. Widać, że praca trenera Vafy Mammadova, który zajmuje się w klubie zdolniejszymi osobami przynosi pozytywne efekty - mówi Robert Michalak, prezes Maratonu - Chciałbym też podkreślić nieocenioną rolę rodziców naszych zawodników, bez zaangażowania których nie byłoby tego sukcesu.