piątek, 18 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Maraton na podium

Na trzecim miejscu w klasyfikacji drużynowej uplasowała się 11-osobowa reprezentacja Klubu Szachowego Maraton Łomża podczas odbywających się w Wasilkowie Mistrzostw Województwa Podlaskiego Juniorów i Juniorek w grupach od 8 do 18 lat. Wśród łomżyńskich szachistów najlepiej spisała się Monika Marcińczyk, która w kategorii do 14 lat zdobyła srebrny medal.

od lewej: Michał Karwowski, Paweł Szeligowski, Karolina Chojnowska, Magdalena Łukaszewska, Justyna Chojnowska, Jerzy Chełstowski, Monika Marcińczyk, Marcin Karwowski, Bartosz Chełstowski, Krzysztof Bienias, Szymon Mandziuk tuż po zakończeniu Mistrzostw

Najbardziej utytułowana juniorka Maratonu, która w tym roku skończyła 13 lat skutecznie rywalizowała w mocnej grupie w większości z o rok starszymi przeciwniczkami. W 9 partiach podopieczna trenera Vafy Mammadova odniosła siedem zwycięstw i dwa razy zremisowała - Nie udało się Monice zdobyć złotego medalu, ale jestem z jej występu bardzo zadowolony. Grała naprawdę dobrze, ale zabrakło jej trochę szczęścia w partii z późniejszą mistrzynią, rok starszą Kingą Wołągiewicz. Mimo, że w końcówce miała lepszą pozycję ostatecznie ta partia zakończyła się remisem  – mówi trener Maratonu. W tej samej grupie wiekowej wystąpiła również druga zawodniczek łomżyńskiego klubu, Karolina Chojnowska, która zajęła szóstą lokatę.
Z medalami do domów wróciły także dwie zawodniczki Maratonu, które w ostatnim czasie mniej czasu poświęcały treningom szachowym - Magdalena Łukaszewska i Justyna Chojnowska. W grupie do 16 lat zajęły one odpowiednio drugą i trzecią pozycję - Cieszę się, że obie dziewczyny wróciły do rywalizacji na Mistrzostwach Województwa. Mimo, że długo nie grały, to jednak ich partie w dalszym ciągu są na wysokim poziomie - podkreśla Mammadov.
Z dobrej strony zaprezentowali również się bracia Michał i Marcin Karwowscy, który w kategorii do 12 lat zajęli odpowiednio 6. i 9. miejsce. Natomiast w starszej grupie, do 14 lat Paweł Szeligowski uplasował się na szóstej, a Krzysztof Bienias na dziesiątej pozycji.
W najmłodszej kategorii do 8 lat o podium otarł się Szymon Mandziuk, który przed ostatnią partią zajmował czwartą lokatę - Była duża szansa na medal. Niestety jego rywal w decydującym pojedynku okazał się mocniejszy. Myślę jednak, że wysokie, 7. miejsce jest jego dużym sukcesem i zachęci go do jeszcze intensywniejszej pracy - zaznacza trener Mammadov. W tej samej grupie rywalizował jeden z najmłodszych zawodników Maratonu, 6-letni Jerzy Chełstowski. Mimo gry z rok i dwa lata starszymi rywalami udało mu się zdobyć 3 punkty z 9 partiach i dzięki temu uzyskał IV kategorię szachową.
Ostatni z szachistów Maratonu, 9-letni Bartosz Chełstowski wystartował w grupie do 10 lat, w której zajął 14. miejsce - Uważam, że Bartek mógł pokazać się z lepszej strony, ale widać było, że brakuje mu w ostatnim czasie gry w turniejach rozgrywanych tempem szachów klasycznych - ocenia swojego podopiecznego Mammadov - Patrząc na postawę wszystkich zawodników naszego klubu jestem zadowolony. Na pewno liczyłem na więcej medali, ale cieszę się, że jakość partii granych przez nich jest coraz lepsza - dodaje doświadczony szkoleniowiec.
W klasyfikacji klubowej Maraton zajął trzecią lokatę ustępując jedynie MUKS-owi Stoczek 45 Białystok i Hańczy Suwałki - Nasz klub wystawił taką drużynę na jaką obecnie nas stać. Cieszę się, że znacząco poprawiliśmy wynik z poprzedniego roku, kiedy to byliśmy dopiero na szóstym miejscu i nie zdobyliśmy medalu w żadnej kategorii. Widać, że praca trenera Vafy Mammadova, który zajmuje się w klubie zdolniejszymi osobami przynosi pozytywne efekty - mówi Robert Michalak, prezes Maratonu - Chciałbym też podkreślić nieocenioną rolę rodziców naszych zawodników, bez zaangażowania których nie byłoby tego sukcesu.