Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Olsztyńskie śledztwo w sprawie władz z Łomży umorzone

Przez rok agenci CBA i śledczy z Olsztyna analizowali działania władz miasta Łomży i Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Śledztwo dotyczyło aż 13 czynów. W maju prokurator wydał postanowienie o umorzeniu go. Jak informuje prokurator Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, powodem umorzenia był brak znamion czynu zabronionego, lub brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

O sprawie mieszkańcy Łomży dowiedzieli się pod koniec kwietnia ubiegłego roku, gdy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku wkroczyli jednocześnie do łomżyńskiego Urzędu Miejskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W obu instytucjach zabezpieczyli dokumenty i dane komputerowe. Agenci działali na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, która po przeprowadzonym wówczas postępowaniu przygotowawczym zdecydowała, że dla wyjaśnienia sprawy konieczne jest przeprowadzenie śledztwa. Pod nadzorem prokuratury prowadzili je agencji CBA z Białegostoku. Przez cały czas zasłaniając się dobrem prowadzonego śledztwa odmawiano informacji nawet o kierunkach w jakich jest prowadzone. Śledztwo to było kilkakrotnie przedłużane, ale przez cały czas było „w sprawie”, co oznaczana, że nikomu nie przedstawiono zarzutów popełnienia przestępstw. Teraz, po roku wyjaśniania sprawy, śledczy orzekli, że przestępstw albo nie było wcale, albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia przez konkretne osoby. 
Jak informuje Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, wśród 13 czynów, których wyjaśnieniem zajmowali się agencji CBA i pod nadzorem śledczych z olsztyńskiej prokuratury były m.in. powoływanie się na wpływy, niedopełnienie obowiązków, przekroczenie uprawnień. Analizowano m.in. działania prezydenta Łomży w związku z rzekomo niezasadnym zatrudnieniem pracowników w ratuszu, członków rad nadzorczych miejskich spółek czy konkurs na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży.
W tym ostatnim przypadku śledczy sprawdzali także działania członków komisji konkursowej pod kontem ewentualnego nieprawidłowego i stronniczego wskazania zwycięzcy. 
Przypomnijmy powołana przez prezydenta komisja głosując podzieliła się na połowę dwóch jej członków – ówczesny doradca prezydenta Mariusz Giełgut i radny miejski Łukasz Kacprowski wskazali jako zwycięzce ówczesnego pro-prezydenckiego radnego Andrzeja Modzelewskiego, a wiceprezydent Agnieszka Muzyk i sekretarz miasta Tamara Małachowska na innego kandydata.  Niedługo po tym prezydent Mariusz Chrzanowski zwołał konferencję prasową na której ogłosił, że ten drugi kandydat w ogóle nie powinien być dopuszczony do konkursu, bo rzekomo „w sposób bardzo dobitny nie spełniał wymagań formalnych”. Wobec tego prezydent ogłosił, że dyrektorem MOSiR zostanie Modzelewski i tak się stało.   
- Śledztwo w tym zakresie umorzono wobec braku znamion czynu zabronionego – informuje prokurator Stodolny.   
Ta sama przesłanka była podstawą do umorzenia śledztwa w stosunku do 9. innych czynów. 
To oznacza, że czyn taki miał miejsce, jednak nie zawiera on wszystkich znamion określonego przestępstwa. W stosunku do 3. innych czynów, jako podstawę umorzenia prokurator podał brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa. Taki przypadek za zwyczaj odnosi się do sytuacji, kiedy w ogóle popełnienie przestępstwa nie miało miejsca.

To było drugie śledztwo w którym prześwietlano działania obecnego prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego (PiS). W grudniu 2016 roku, po pół roku wyjaśniania tzw. „afery SMS-owej” - jej podstawą były ujawnione SMS-y, jakie prezydent słał do swojego znajomego - prokuratura w Grajewie umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia przez prezydenta uprawnień w związku z zatrudnieniem prezydenckiego znajomego w charakterze gońca w Urzędzie Miejskim. Podstawą umorzenia także był brak znamion czynu zabronionego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę