Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łączą siły na szlaku wodnym Pisa i Narew

Główne zdjęcie
Fot.: Szymon Tarasewicz/ Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

120 kilometrowy szlak prowadzący korytami Pisy i Narwi, ma się stać ponadregionalnym produktem turystycznym z potencjałem do uprawiania turystyki kajakowej. Ma być też bardziej eksponowany i doinwestowany. W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie przedstawiciele trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego - podpisali list intencyjny w tej sprawie. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele Związku Gmin Pisa-Narew, do którego należą trzy gminy województwa podlaskiego: Zbójna, Nowogród i Turośl.

- Istotą promocji szlaku Pisa-Narew jest wskazanie go jako dodatkowego elementu w mozaice walorów turystycznych, przyrodniczych i kulturowych, obecnych na styku trzech województw – mówił marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, który był jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego podpisanego w Olsztynie. - Powyższe założenia nawiązują do wcześniejszych działań realizowanych przez Związek Gmin Pisa-Narew w projekcie: „Rzeki łączą narody. Wspólne problemy, wspólne rozwiązania – promocja szlaków wodnych Litwy i Polski”. W planach jest wykorzystanie środków UE z programów transgranicznych „Interreg Polska-Litwa” (w partnerstwie z Euroregionem Niemen) oraz „Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020”.
Marszałek Leszczyński mówił także, że w planach województwa podlaskiego jest prowadzenie zintegrowanych działań promocyjnych szlaku Pisa-Narew, z akcentem położonym na wykorzystanie potencjału transgranicznego szlaku w kontekście jego połączenia z Kanałem Augustowskim. Jest to powrót do koncepcji wykorzystania zarówno szlaku wodnego im. Króla Stefana Batorego, jak i Kanału Augustowskiego: Pisa – Narew – Biebrza – Kanał Augustowski – Niemen (Białoruś, Litwa).

Idea utworzenia produktu turystycznego sięga 2005 roku, kiedy to 6 samorządów: Pisz, Kolno, Turośl, Zbójna, Nowogród, Miasto Ostrołęka, podpisało porozumienie mające na celu skoordynowanie pracy w zakresie zagospodarowania terenów wzdłuż rzeki Pisy i Narwi. Efektem było opracowanie strategii rozwoju oraz przygotowanie niezbędnej dokumentacji pozwalającej na rejestrację Związku Gmin „Pisa – Narew”, który 28 września 2010 r. został oficjalnie zarejestrowany i wpisany do Wykazu Związków Międzygminnych prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Podstawowym celem Związku jest wspomaganie rozwoju turystyki oraz promocja szlaku wodnego Narwią od Ostrołęki przez Nowogród i dalej Pisą do jezior Mazurskich. W ramach wdrażania strategii, opracowano koncepcję programowo-przestrzenną przez wszystkie gminy dla miejsc postojowych planowanych do zagospodarowania. Zakończono również prace nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego dla terenów na szlaku Pisa-Narew. W 2012 r. podpisano przez Członków Związku Gmin „Pisa – Narew” i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, porozumienie o Współpracy na rzecz wspólnej realizacji projektu „Budowa i modernizacja infrastruktury na szlaku wodnym Pisa – Narew”.  Od marca 2014 r. Związek Gmin „Pisa – Narew” jest członkiem struktur Rady Programowej projektu turystyczno-rekreacyjnego p.n. „Szlak wodny im. Króla Stefana Batorego”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę