Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Chcą sądu niezawisłego i niezależnego

W czwartkowe południe w Sądzie Okręgowym w Łomży, podobnie jak w większości sądów w Polsce, odbyło się zebrania sędziów, na którym dyskutowano o planowanych zmianach w wymiarze sprawiedliwości. Spotkanie trwało około pół godziny i wzięło w nim udział 11 z 16 sędziów Sądu Okręgowego.

Sędzia Sławomir Bagiński, Prezes Sądu Okręgowego w Łomży,  który formalnie jest sędzią Sądu Apelacyjnego, mówi, że zebrania zostały zorganizowane na zasadzie dobrowolności i że nie było żadnych nacisków na sędziów. Relacjonuje, że z racji krótkiego czasu spotkania, nie było większej dyskusji  nad procederowymi w Sejmie zmianami ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, a zebranie sędziów Sądu Okręgowego w Łomży nie podejmowało uchwały, która w jakikolwiek sposób oceniałaby ten projekt, czy odnosiła się do pojawiających się w mediach informacji o reformie sądownictwa powszechnego. Zgromadzenie sędziów podjęło uchwałę o wyborze dwóch przedstawicieli do mającego powstać „forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego”. 

Odnosząc się do proponowanych przez rządzących zmian w sądownictwie Prezes Sądu Okręgowego w Łomży podkreśla, że sędziowie inaczej niż politycy chcą odnosić się do konkretnych zapisów. Potwierdza, że w środowisku są duże obawy.
- Każda zmiana niesie obawy i nadzieje. Tutaj zmiany mają być daleko idące, więc obawy są większe niż nadzieje być może i dlatego, że jest to niedookreślone  – mówi sędzia Sławomir Bagiński. 
Prezes Sądu Okręgowego w Łomży podziela zgłaszane przez środowiska sędziowskie duże obawy odnośnie konstytucyjności trzech punktów nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która obecnie wybierana jest przez sędziów, a zgodnie z planami władz miałaby być wybierana także przez polityków.  
- Niezawisłość jest dla nas bardzo ważna – dodaje sędzia Sławomir Bagiński. 

Czwartkowe zebrania sędziów w sądach w całej Polsce, odbywały się po marcowym posiedzeniu przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych oraz sędziów z okręgów z całego kraju w Warszawie. Debatowano wówczas o rządowych planach zmian przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a w przyjętej uchwale napisano, że projekty tych zmian „zmierzają do upolitycznienia sądów i naruszenia ich niezależności”. To wtedy też podjęto uchwałę, w której zwrócono się do stowarzyszeń sędziowskich o „utworzenie forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego”. Wybory przedstawicieli do tego "forum" odbywąły sie podczas dzisiejszych zebrań sędziów. 
Środowiska sędziowskie podkreślają, że podejmowane działania zmierzają przede wszystkim do zagwarantowania Obywatelom prawa do sądu niezawisłego i niezależnego od jakichkolwiek nacisków ze strony polityków.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę