piątek, 22 września 2017 napisz DONOS@

Wojska NATO 80 km od Łomży

- Przybycie wojsk NATO to historyczny moment, na który czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej - powiedział Andrzej Duda Prezydent RP podczas oficjalnego powitania żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Odbyło się ono w czwartek po południu na Strzelnicy Czołgowej i Wozów Bojowych Wierzbiny na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Wzięli w nim udział także gen. Curtis Scaparrotti Naczelny Dowódca Sił NATO w Europie,Antoni Macierewicz Minister Obrony Narodowej oraz ambasadorowie państw, których wojska wchodzą w skład Batalionowej Grupy Bojowej czyli Wielkiej Brytanii, Rumuni i Chorwacji. Na powitaniu wojsk NATO na oddalonym od Łomży o ok. 80 km poligonie był nasz fotoreporter Marek Maliszewski.

Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, które w zależności od państwa liczą od kilkuset do ponad tysiąca żołnierzy. Każdy oddział, który trafi na „wschodnią flankę” w ramach ciągłej, rotacyjnej obecności, będzie wielonarodowy, ale będzie miał tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W przypadku Polski to USA, w Estonii - Wielka Brytania, na Litwie - Niemcy, a na Łotwie - Kanada. 
Żołnierze wielonarodowej, batalionowej grupy bojowej NATO przybyli do Polski w marcu. Oddział został rozmieszczony w Orzyszu i pobliskim Bemowie Piskim. Dwa tygodnie temu wojskowe ciężarówki i wozy bojowe jadące od Warszawy do Orzysza przejeżdżały w okolicy Łomży, choć miasto ominęły. 
Trzonem batalionowej grupy bojowej NATO w Polsce jest ok. 800 żołnierzy USA z ok. 70 kołowymi wozami opancerzonymi Stryker z batalionu kawalerii pancernej, stacjonującego w bawarskim Vilseck. 

„Jesteśmy sojusznikami i to na zawsze”
- Oto stoimy wszyscy przed Batalionową Grupą Bojową Sojuszu Północnoatlantyckiego na polskiej ziemi. Nie przesadzę, gdy powiem, że na ten moment czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej. Pokolenia, które marzyły o tym, żebyśmy politycznie stali się na powrót członkami sprawiedliwego, solidarnego, demokratycznego i prawdziwie wolnego Zachodu  - podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda. - Dzisiaj wspólnie stojący tutaj w Orzyszu żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii, żołnierze polscy, a wkrótce chorwaccy symbolizują to, że wolność po latach oczekiwania nadeszła – i ta wolność jest mocna - zaznaczył prezydent. 
- Rozmieszczenie żołnierzy w Polsce jest jasnym dowodem na NATO-wską spójność i determinację; to jasny sygnał dla jakiegokolwiek potencjalnego agresora - mówił gen. Curtis Scaparrotti, Naczelny Dowódca Sił NATO w Europie. - Fakt, że sojusznicy z różnych krajów pracują w ramach wzmocnionej, wysuniętej obecności, jest dowodem na zaangażowanie Sojuszu na rzecz art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który zawiera zasadę, że atak przeciwko jednemu z sojuszników, jest traktowany jak atak na nich wszystkich – stwierdził gen. Scaparrotti.
W czasie powitania żołnierzy głos zabrał także Paul Jones ambasador USA w Polsce. Jego zdaniem przybycie wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pozwala uznać, że decyzje szczytu NATO o wzmocnieniu obecności są wypełniane. Ambasador przypomniał słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, który potwierdził amerykańskie zaangażowanie na rzecz NATO i wspólnych wartości.
- Jesteśmy sojusznikami i to na zawsze - zakończył po polsku ambasador Jones.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie gen. Curtis Scaparrotti
Trybuna honorowa
General dywizji Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych w Polsce
Prezydent Andrzej Duda
Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz
Defilada wojsk NATO
Defilada wojsk NATO
Defilada wojsk NATO
Defilada wojsk NATO
Defilada wojsk NATO
Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie gen. Curtis Scaparrotti
Prezydent Andrzej Duda i Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz
Prezydent Andrzej Duda i Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz składają sobie życzenia świąteczne
cz
pt, 14 kwietnia 2017 09:16
Data ostatniej edycji: 2017-04-14 09:41:14

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0