Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Wzruszona wiceminister kultury odwiedza dawne szkolne mury

Główne zdjęcie
Magdalena Gawin

- Wiceminister kultury Magdalena Gawin wybrała się do nas w podróż sentymentalną, ponieważ chciała wrócić do miejsc, które pamiętała z młodości – opowiada Katarzyna Lipska, ucząca historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, gdzie zagościła na piątkowe popołudnie sympatyczna absolwentka i dobra uczennica na lekcjach wiedzy o społeczeństwie u cenionej historyczki. - Każdy w miarę upływu lat się zmienia, ale Magda pozostała bardzo życzliwą i otwartą optymistką. Chętnie wspominała dawnych nauczycieli, interesowała się ich losami oraz cieszyła z osiągnięć całej szkoły.

Katarzyna Lipska, ucząca historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży wśród oczekującej młodzieży
Katarzyna Lipska, ucząca historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży wśród oczekującej młodzieży
Magdalena Gawin
Magdalena Gawin
Magdalena Gawin w tle Wiktor Walewski i Eryk Mroczko
Magdalena Gawin w tle Wiktor Walewski i Eryk Mroczko
Jerzy Łuba (dyrektor 1 LO w Łomży), Magdalena Gawin (wiceminister kultury) i Agnieszka Muzyk (wiceprezydent Łomży)
Jerzy Łuba (dyrektor 1 LO w Łomży), Magdalena Gawin (wiceminister kultury) i Agnieszka Muzyk (wiceprezydent Łomży)

Przed wysokim wejściem od holu przy szatni do klatki schodowej, wiodącej na korytarze szkoły z 403-letnią tradycją, czekali na wiceminister kultury z kwiatami trochę onieśmieleni gimnazjaliści z PG nr 6. Na korytarzu parteru - dyrektor Jerzy Łuba i elokwentni i znani uczniowie I LO: finalistka olimpiady z geografii Weronika Nieciecka, wokalistka Joanna Dłużniewska, multiinstrumentalista i autor rockowych ballad Eryk Mroczko oraz Wiktor Walewski, omnibus olimpiad przedmiotowych.

Historia z Łomży do Warszawy kołem się toczy

Jeszcze nie wiedzą tego, jak blisko i serdecznie związana jest z ich liceum wiceminister kultury. Od wejścia promieniała uśmiechem i energią oraz spontanicznie przywołanymi wspomnieniami z roku około 1990, m.in., o szatniarce Pani Zosi, malutkiej i kulejącej, lecz mającej władzę niemal równą z dyrektorską. Ulubione powiedzenie „My z panem dyrektorem postanowiliśmy...” zgasiłoby prośby o otwarcie szatni i drzwi wejściowych nawet przed prezydentem. Choć prezydenta I LO nie gościło, to doradcę głowy państwa wiele lat później – tak. Historyk prof. Tomasz Nałęcz gościł na 400-leciu LO im. Tadeusz Kościuszki. - Magdalena Gawin nie zapomniała o nas, zawsze życzliwie pomagała w spotkaniach i zajęciach naszych uczniów na terenie stolicy: w Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Powstania Warszawskiego lub Ośrodku Badań nad Totalitaryzmem. Jej mąż Dariusz Gawin to także historyk i wykładowca na prowadzonych w LO w Łomży ogólnopolskich spotkaniach humanistów.

Wychowawczyni Magdaleny Marcinkowskiej w latach szkolnych to biolożka Jolanta Gołaszewska,(wysoko zaszła w hierarchii oświaty w Ojczyźnie, bo od lat jest dyrektorem jednej z 8 okręgowych komisji egzaminacyjnych). Wśród wspominanych ulubionych nauczycieli byli, np., rusycysta Jan Maksimowicz, polonistka Danuta Zawadzka i historyk Wacław Kozłowski (1929 – 2016). Po nim, gdy przeszedł na emeryturę, pieczę nad dalszym rozwojem świadomości i intelektu Magdy przejęła wychowawczyni Helena Kołomyjska, historyczka. Magda z kolei przeżywała młodzieńczą miłość z kolegą ze starszej o rok klasy. Anglistka w I LO Anna Dudo uczyła się w tym samym roczniku, ale nie w klasie humanistycznej, a ogólnej z rozszerzonym rosyjskim. Nie wiedziała, że jej rówieśnica została wiceministrem kultury w rządzie PiS Beaty Szydło, i nie poznałaby jej na ulicy. Podobnie i wiceminister nie poznała koleżanki z równoległej klasy w roli pedagoga, ale miały co wspominać.

„Łomża powinna dostrzec swoje 600-lecie w 2018 r.”

Wiceminister kultury w Łomży zjawiła się w piątek o wiele wcześniej - od godziny 10. w Muzeum Diecezjalnym przy ul. Sadowej odbywała się konferencja z udziałem kilkudziesięciu dyrektorów muzeów diecezjalnych z Polski i ludzi zajmujących się zawodowo i fachowo ochroną zabytków. Wiceminister przybliżyła szczegóły ustawy, „przekazującej” urzędy konserwatorów zabytków spod gestii wojewodów w domenę ministerstwa kultury. - Zrobiło się ciepło na sercu, gdy wszystkim tam wyjawiła, że jest absolwentką I LO w Łomży, jednej z najstarszych szkół w kraju, jednej z najwyżej ocenianych w rankingach poziomu nauczania – relacjonuje historyk Sławomir Zgrzywa, absolwent „Kościuszki”. Wiceminister odwiedziła i Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe przy Długiej, jednak najwięcej czasu wzruszeń o charakterze prywatnym czekało na nią w gmachu z 1915 r. przy Feliksa Bernatowicza. W jednej z klas dopatrzyła się tablic przesuwnych (zjeżdżających jedna za drugą na linkach), przystanęła z zadumą przy portretach: profesora szkoły św. Andrzeja Boboli i ucznia Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. - Większość moich przyjaciół nie została w Łomży ani w Polsce, rozpierzchła się po świecie – wspominała przed spotkaniem w gabinecie dyrektora, gdzie zjawili się wicedyrektorzy: Jolanta Szabuńko i Marek Ciecierski i metodyk, wychowanka profesor Zawadzkiej, polonistka Agata Reszewicz. - Siostra mego dziadka była koleżanką Hanki Bielickiej. Przede wszystkim, to Łomża powinna dostrzec swoje 600-lecie w 2018 r., a ministerstwo to doceni.

 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę