Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Wypadki rolników

Główne zdjęcie
Progi, różnice poziomów między pomieszczeniami (fot. KRUS Białystok)

W ubiegłym roku w województwie podlaskim zgłoszono 1593 wypadków w rolnictwie. W 2016 roku, podobnie jak w roku 2015 najczęściej wypadkom ulegali mężczyźni w wieku 40 - 59 lat. Najczęściej doznawali urazów rąk (45,1%) i nóg (39,7%) przy czym najwięcej wypadków wydarzyło się w soboty (257 tj. 17,5%), a najmniej w niedziele (130, tj. 8,8%).

Jak informuje Urszula Perkowska z KRUS w Białymstoku, ze zgłoszonych w ubiegłym roku zdarzeń w 1125 przypadkach przyznano jednorazowe odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej.  
Perkowska podaje, że do wypadków przy pracy rolniczej w naszym regionie dochodzi najczęściej w wyniku upadku osób, co stanowi 36,1 % wszystkich zdarzeń. Jest to spowodowane głównie złym stanem nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, niezachowaniem ostrożności czy też stosowaniem niewłaściwego obuwia. Liczną grupę stanowią również wypadki rolników powstałe w wyniku uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta (24,1 %), będące skutkiem nieodpowiedniego postępowania ze zwierzętami, a także niewłaściwej konstrukcji zagród i kojców. Do licznych i szczególnie niebezpiecznych należą wypadki spowodowane pochwyceniem i uderzeniem przez części ruchome maszyn i urządzeń (11%). Ich przyczyną jest najczęściej wykonywanie czynności w strefie zagrożenia, brak osłon na częściach ruchomych oraz oczyszczanie, regulowanie i naprawienie maszyn przy włączonym napędzie. Do pozostałych przyczyn wypadków należą : upadek przedmiotów (6,3%), zetknięcie się z ostrymi narzędziami i innymi ostrymi przedmiotami (4,8%), uderzenia przygniecenia przez materiały i przedmioty transportowane mechaniczne lub ręczne (1,4%), oraz „inne zdarzenia” (12,8%).

- Aby zapobiec wypadkom w gospodarstwie rolnym należy przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznej pracy - podkreśla Urszula Perkowska. Oto najważniejsze z nich:

  • Przystępując do pracy należy pamiętać o założeniu właściwego ubrania roboczego – ściśle przylegającego do ciała (bez luźnych i zwisających elementów), ale nie krępującego ruchów oraz wygodnych i nie śliskich butów – najlepiej z podwyższoną cholewką i wzmocnionym podnoskiem .
  • Na co dzień trzeba dbać o ład i porządek w obejściu gospodarstwa. Podwórze należy uporządkować, wyrównać i utwardzić. W okresie zimowym ciągi komunikacyjne na bieżąco odśnieżać i posypywać piaskiem. W drzwiach i przejściach budynków gospodarskich nie można umieszczać progów, a na korytarzach i ciągach komunikacyjnych pozostawiać zbędnych przedmiotów i narzędzi, o które łatwo się potknąć.
  • Kojce i zagrody inwentarskie należy tak konstruować, aby codzienna obsługa odbywała się bez wchodzenia pomiędzy zwierzęta. Nigdy nie należy podchodzić do zwierząt bez uprzedzenia, a podczas pracy trzeba zachowywać się zdecydowanie, ale spokojnie i rozważnie. W żadnym przypadku nie można pozwalać na drażnienie i złe traktowanie zwierząt, by nie odpłaciły się tym samym.
  • Przed przystąpieniem do pracy należy zawsze sprawdzić stan techniczny maszyn i urządzeń, w tym stan osłon zespołów roboczych. Wszelkie czynności obsługowe (np. oczyszczanie, regulowanie, zakładanie sznurka do prasy) można wykonywać tylko przy wyłączonym napędzie maszyny i silniku ciągnika oraz zabezpieczeniu przed opadnięciem lub przemieszczeniem się.

 

Foto: Progi, różnice poziomów między pomieszczeniami (fot. KRUS Białystok)
Foto: Zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych (fot. KRUS Białystok)
Foto: Nieodpowiednie lub wyeksploatowane obuwie (fot. KRUS Białystok)
Foto: Uderzenie opadającym bortem przyczepy (fot. KRUS Białystok)
Foto: uderzenie obciążnikiem ciągnikowym (fot. KRUS Białystok)
Foto: Uraz ręki podczas zakładania kosy w kombajnie (fot. KRUS Białystok)
Foto: Uraz ręki podczas rozłupywania drewna (fot. KRUS Białystok)
Foto: Zagrożenia pochwycenia przez ruchome części maszyn i urządzeń (fot. KRUS Białystok)
Foto: Wadliwie używane drabiny w gospodarstwie rolnym (fot. KRUS Białystok)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę