piątek, 22 września 2017 napisz DONOS@

Nagrody prezydenta dla twórców kultury

Poeta Zenon Faszyński (1955-2017), śpiewak operowy Jacek Szymański, historyk Czesław Rybicki i dyrygent Jan Miłosz Zarzycki to laureaci nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2016. Nagrodę specjalną za całokształt pracy otrzymała historyk i archiwista Donata Godlewska, autorka słynnej książki „Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczypospolitej” i wielu innych prac dotyczących Łomży. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

Nagrody prezydenta Łomży za osiągnięcia w dziedzinie kultury są przyznawane od 2005 roku. Siedmioosobowa kapituła za rok ubiegły spośród spełniających formalne wymogi 10 kandydatur wybrała pięć, które prezydent Mariusz Chrzanowski zatwierdził. Miało to miejsce w listopadzie, ale przykuty do wózka inwalidzkiego, schorowany poeta Zenon Faszyński, debiutujący w 1996 roku, już nie zdołał odebrać nagrody – zmarł 15 dni przed doroczną galą.

– Poeci już za życia są nieśmiertelni! – przywoływał słowa Horacego Mariusz Chrzanowski, zapowiadając, że miasto zamierza wydać tomik poezji Zenona Faszyńskiego, by przybliżyć jego wiersze szerszemu gronu czytelników, zwłaszcza młodzieży.

– Dla mnie to było zaskoczenie, że ktoś go jeszcze pamięta! – mówi siostra poety Ewa Kaczmarczyk. – Najpierw był w Warszawie, miał w osierdziu wodę i już wtedy mi powiedział, że jedzie po śmierć... Przekonywałam go, że jedzie po zdrowie, ale było tego zdrowia coraz mniej. Po powrocie miał udar mózgu, czuł się coraz gorzej i już tego wręczania nagród nie doczekał...

Kapituła doceniła też dokonania dwóch muzyków. Pierwszy to Jacek Szymański, tenor i twórca Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, zaś drugi Jan Miłosz Zarzycki, od 2004 roku dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży i twórca Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”.

– Nie spodziewałem się, że zostanę laureatem nagrody prezydenta Łomży! – mówi Jacek Szymański. – Dziękuję kapitule za to wyróżnienie, ale mam świadomość, że człowiek sam nie jest w stanie wiele zdziałać, zatem wokół mnie przy festiwalu jest zgromadzonych bardzo wielu ludzi i myślę, że to taka zespołowa nagroda!

– Ta nagroda jest dla mnie wielkim zaszczytem! – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki. – Interpretuję ją też w taki sposób, że jest to wyróżnienie dla instytucji którą kieruję, a to, co robimy zyskuje uznanie i jest dobrze postrzegane – to jest duża radość dla artysty!

Nagrody finansowe, dyplomy i statuetki autorstwa Ewy Skłodowskiej – postacie lotników, symbolizujące unoszenie się ponad przeciętność, otrzymało też dwoje historyków, Czesław Rybicki z Łomżyńskiego Bractwa Historycznego i Donata Godlewska, wieloletni kierownik Archiwum Państwowego w Łomży i honorowa obywatelka tego miasta.

– Ta nagroda jest dla mnie zaskoczeniem, bo historia jeszcze kilka lat temu była dziedziną niszową, ale też podsumowaniem wieloletniej pracy dotyczącej historii naszego regionu – mówi pasjonat lokalnej historii Czesław Rybicki. – Jest to też dla mnie zastrzyk energii, żeby dalej pracować, badać i szukać w archiwach nowych informacji, żeby te białe plamy usuwać!

– Chciałam serdecznie podziękować w imieniu mojej cioci Donaty Godlewskiej, będzie na pewno wzruszona i szczęśliwa! – mówiła, reprezentująca 92-letnią laureatkę, bratanica Małgorzata Skrodzka.

Galę uświetnił krótki występ tria jazzowej wokalistki Niki Lubowicz. Znanej już doskonale łomżyńskiej publiczności z występów na Novum Jazz Festival solistce towarzyszyli: grający na skrzypcach brat Dawid Lubowicz oraz gitarzysta Krzysztof Lenczowski.

 

Wojciech Chamryk

Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki, w imieniu Donaty Godlewskiej - bratanica Małgorzata Skrodzka, w imieniu Zenona Faszyńskiego - siostra poety Ewa Kaczmarczyk, wiceprezydent Agnieszka Muzyk, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, solista operowy Jacek Szymański i działacz społeczny Czesław Rybicki
Śpiewak operowy Jacek Szymański, bp Tadeusz Bronakowski i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Jazzowe Trio wokalistki Niki Lubowicz
Nika Lubowicz
Dawid Lubowicz
Krzysztof Lenczowski
Nika Lubowicz
Jarosław Antoniuk i Ewa Sznejder
Wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk
Naczelnik Centrum Współdziałania Społecznego Ewa Sznejder
Poeta Zenon Faszyński z ekranu
W imieniu Zenona Faszyńskiego Nagrodę odbiera siostra poety Ewa Kaczmarczyk z rąk prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i wiceprezydent Agnieszki Muzyk
Śpiewak Operowy Jacek Szymański otrzymuje Nagrodę z rąk prezydenta Łomży  Mariusza Chrzanowskiego i wiceprezydent Agnieszki Muzyk
Śpiewak operowy, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża Jacek Szymański
Działacz społeczny Czesław Rybicki w towarzystwie prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i wiceprezydent Agnieszki Muzyk
Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki odbiera Nagrodę z rąk prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i wiceprezydent Agnieszki Muzyk
Dyrygent, dyrektor Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jan Miłosz Zarzycki
Donata Godlewska, z ekranu
W imieniu Donaty Godlewskiej nagrodę odbiera bratanica Małgorzata Skrodzka
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Bp Tadeusz Bronakowski
Jazzowe Trio wokalistki Niki Lubowicz
Jazzowe Trio wokalistki Niki Lubowicz
Jazzowe Trio wokalistki Niki Lubowicz
mm
pt, 10 lutego 2017 22:46
Data ostatniej edycji: 2017-02-10 22:52:07

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0