środa, 20 września 2017 napisz DONOS@

Skazany nożownik z Łomży nie dostał łagodniejszej kary

Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpoznał sprawę 40-letniego mężczyzny z Łomży, oskarżonego o usiłowanie zabójstwa dwóch piłkarzy ŁKS (w sierpniu 2015 r. około godziny 3. w nocy w jednej z miejscowych dyskotek). - Sąd Apelacyjny rozpoznał trzy apelacje, wniesione przez: prokuratora, obrońcę oskarżonego i pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego – informuje sędzia Janusz Sulima, rzecznik białostockiego Sądu Apelacyjnego. - Uwzględnił jedynie apelację o podwyższenie kwoty zadośćuczynienia do 30 tys. zł. W pozostałych kwestiach apelacji Sąd utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Łomży. Skazany na 4 lata pozbawienia wolności jest w zakładzie karnym.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku
Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Przypomnijmy: prokurator domagał się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, zarzucając łomżyńskiemu Sądowi błędne przyjęcie, że oskarżony nie działał z zamiarem zabójstwa. Obrońca oskarżonego wnosił o uznanie, że oskarżony działał nieumyślnie i wymierzenie mu kary łącznej w wymiarze 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego domagał się podwyższenia kwoty zadośćuczynienia do 50 000 złotych. I tylko ta trzecia apelacja została w części - kwotowo uwzględniona przez Sąd Apelacyjny. Poniżej przedstawiamy przebieg dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w tamtą feralną letnią noc.


Sierpień 2015, dyskoteka w Łomży

Z ustaleń Sądu Okręgowego w Łomży wynika, że oskarżony przebywał ze znajomymi i spożywał alkohol. Około północy do lokalu przyszła grupa piłkarzy ŁKS, w tym dwaj pokrzywdzeni. Między mężczyznami doszło do sprzeczki przy barze, w czasie której oskarżony był agresywny. Doszło do utarczki słownej między oskarżonym a innymi gośćmi dyskoteki. Z uwagi na dziwne i nienaturalne zachowanie oskarżonego, jego kolega zamówił taksówkę, aby odwiozła go do mieszkania. Z domu zabrał nóż o długości ostrza 13 cm i po ok. 40 minutach wrócił taksówką na dyskotekę. Około godz. 3. podbiegł do stojących przy parkiecie piłkarzy i nożem zadał ciosy jednemu i drugiemu. Pierwszej pomocy udzielili goście i personel, wezwali pogotowie. Ochrona ruszyła w pościg za oskarżonym, który przed zatrzymaniem samookaleczył się nożem. Zaatakowani zostali przewiezieni do szpitala: jeden został poddany operacji, a chirurgicznie w szpitalu został opatrzony drugi z pokrzywdzonych.
Oskarżony miał zakłócone czynności psychiczne przez alkohol, znacznie ograniczający zdolność rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania postępowaniem. Sąd Okręgowy w Łomży przyjął, że oskarżony działał w zamiarze zranienia pokrzywdzonych, ale nie chciał spowodować śmierci. 20. października 2016 uznał oskarżonego za winnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jednego z pokrzywdzonych i wymierzył karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. W ramach drugiego z zarzucanych mu czynów uznał oskarżonego za winnego przestępstwa spowodowania obrażeń, które naruszyły czynności narządu ciała, trwające dłużej niż 7 dni, i wymierzył mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Wymierzono karę łączną 4 lat pozbawienia wolności. Tytułem częściowego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę zasądził od oskarżonego na rzecz jednego z pokrzywdzonych kwotę 10 tys. zł. Przy wymiarze kary Sąd miał na uwadze, iż oskarżony działał przeciwko najwyższemu dobru, jakim jest życie i zdrowie człowieka. Motyw działania był błahy, nieistotny, nieproporcjonalny. Zaatakował przypadkowych mężczyzn, w miejscu i okolicznościach, w których pokrzywdzeni nie mogli spodziewać się ataku i przedsięwziąć obronę. Przypisanych mu czynów nie wahał się dokonać publicznie, w obecności szeregu osób, w tym znajomych. Skutkiem było realne zagrożenie życia pokrzywdzonego, który wymagał operacji, a drugi - bezpośredniej pomocy medycznej. Obydwaj pokrzywdzeni to młodzi mężczyźni, aktywni zawodowo sportowcy dla których leczenie, rekonwalescencja miały wpływ na przebieg ich kariery zawodowej.

Opr. Mirosław R. Derewońko

 

mm
wt, 07 lutego 2017 13:49
Data ostatniej edycji: 2017-02-07 13:58:06

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0