Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Drogi śmierci

Główne zdjęcie
Wypadek na Grobli Jednaczewskiej z 29 kwietnia 2016r.

W ubiegłym roku na ulicach Łomży i drogach w najbliższej okolicy miasta zginęło 16 osób. To dwa razy więcej niż w 2015 roku. Więcej było też wypadków drogowych i kolizji. Specjaliści biją na alarm - zabija przede wszystkim prędkość. Także w Łomży w minionym roku z tej przyczyny doszło do kilku tragicznych zdarzeń, w których ginęli nie tylko kierowcy zbyt szybko jadących aut, ale także ich pasażerowie oraz niewinni piesi.

Miniony rok był na drogach Łomży wyjątkowo tragiczny. Już 4. stycznia 2106 r. doszło do pierwszego śmiertelnego potrącenia 62-letniego pieszego przechodzącego po oznakowanym przejściu dla pieszych przez Aleję Legionów. Jeszcze w tym samym miesiącu zginęły trzy inne osoby w tym także inny pieszy. 

Miastem prawdziwie wstrząsnęły jednak dopiero wypadki z kwietnia i października. W pierwszym z nich kierujący mazdą 19-latek na Grobli Jednaczewskiej, jadąc od strony Jednaczewa w kierunku Łomży, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pas rozdzielający jezdnię od chodnika i uderzył w drzewo. Zginął kierowca oraz jego 17-letnia pasażerka.
W drugim wypadku z października zginęło dwoje starszych ludzi w wieku 83 i 86 lat potrąconych na przejściu dla pieszych na ul. Polowej przez pędzącego passatem 18-latka.  

- W sumie w całym 2016 roku w Łomży i najbliższej okolicy doszło do 76 wypadków drogowych w których zginęło 16 osób, a 79 zostało rannych – podaje Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży. - W 2015 roku ofiar śmiertelnych wypadków drogowych było 8, a w 2014 r. - 12. 
Poza wzrostem liczy wypadków i ich ofiar policjanci z Łomży odnotowują systematyczny wzrost liczby kolizji. W 2014 roku było ich 1035, w 2015 roku - 1116, a w 2016 r. - 1152. 

Zabija prędkość
Przyczyny wypadków drogowych od lat są takie same. To brawura kierowców – czyli zbyt szybka jazda oraz prędkość niedostosowana do warunków na drodze, nieprawidłowe wyprzedzanie, czy wymuszanie pierwszeństwa przejazdu. Eksperci podkreślają, że największy wpływ na liczbę wypadków i ich skutki ma  niebezpieczna jest przede wszystkim przede wszystkim prędkość. Im jest ona wyższa, tym trudniej uniknąć zderzenia, a jego skutki są poważniejsze. Przykładowo, przy prędkości 75 km/h, reakcja kierowcy nastąpi po przejechaniu około 21 metrów (czas reakcji około 1 sekundy), a droga hamowania wyniesie około 31 metrów. Samochód zatrzyma się więc po przejechaniu 52 metrów od momentu zauważenia niebezpieczeństwa przez kierowcę.
Występują też ścisłe powiązania większej prędkość jazdy z poważniejszymi obrażeniami u ofiar wypadków i to niezależnie od tego, jakie inne okoliczności towarzyszą wypadkowi. Wynika to z cech fizycznych ludzkiego ciała, które nie jest w stanie bez szkody znieść zderzenia z prędkością przekraczającą 30 km/h, a podczas wypadku jest narażone na działanie bardzo dużych sił występujących w momencie zderzenia.
Najbardziej narażeni są tzw. niechronieni uczestnicy ruchu - czyli piesi i rowerzyści. Przy potrąceniu przez pojazd jadący z prędkością 50 km/h (po hamowaniu) prawdopodobieństwo śmierci pieszego wynosi 90%. Wedle badań spadek średniej prędkości o 5% powoduje spadek ogólnej liczby wypadków o 10%, a wypadków śmiertelnych o 20%.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę