Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Przedsiębiorcza Łomża Chrzanowskiego – zamknięta na biznes

Główne zdjęcie
Konferencja organizowana przez Urząd Miejski w Łomży:" Przedsiębiorcza Łomża – otwarci na Biznes"

Pod koniec listopada prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przedstawił radnym długo zapowiadany program rozwoju przedsiębiorczości w mieście „Przedsiębiorcza Łomża – otwarta na biznes”. Zakłada on przede wszystkim zwolnienia z podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców: nowych, inwestujących i zatrudniających pracowników. To od tego programu prezydent Chrzanowski rozpoczynał chwalenie się „sukcesami” połowy kadencji. Okazuje się, że nowe uchwały w sprawie zwolnień dla przedsiębiorców są nieważne. W czwartek 29. grudnia stwierdziło tak Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku.

Stworzenie „nowego programu gospodarczego dla Łomży” było jednym z najważniejszych punktów programu wyborczego Mariusza Chrzanowskiego, kandydata PiS na prezydenta miasta w 2014 roku. (zobacz: Chrzanowski w OSM Piątnica, Browarze Łomża i Uniglassie). Po wygraniu wyborów stosunkowo szybko rozpoczęły się prace nad jego stworzeniem (zobacz: Łomżyńskie „nowe otwarcie” na biznes). Przeciągnęły się one aż do tego roku, przy czym wczesną wiosną prezydent ogłosił, jak ten program... będzie się nazywał (zobacz: „Przedsiębiorcza Łomża – otwarci na biznes”). Sam program i tworzący go system ulg w podatkach dla przedsiębiorców zaprezentowano dopiero w listopadzie 2016 r.. Radni Łomży przyjęli go jednomyślnie podczas sesji 30. listopada. 
Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży, mówił wówczas, że ten program „jest efektem kilkumiesięcznej pracy, a tak naprawdę dłuższej, gdyż na efekt tej pracy złożyły się spotkania, konferencje, które odbywały się z przedsiębiorcami w ubiegłym i bieżącym roku, oraz szereg spotkań ze Społecznym Forum Gospodarczym, które działa przy Prezydencie”. Program, poza uchwałą wprowadzającą, składał się z pakietu trzech uchwał przyznających zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres od 1 roku do 6 lat z tytułu nowych inwestycji, na okres od 1 roku do 3 lat z z tytułu nowych miejsc pracy i zwolnienie na okres 3 lat z takiego podatku dla mikro i małych przedsiębiorców, rozpoczynających prowadzenie działalności na terenie Łomży.
- Program jest to wyraźny sygnał do naszych przedsiębiorców, którzy będą rozpoczynać działalność, czy prowadzą działalność, ale również do inwestorów spoza naszego miasta, że warto w Łomży inwestować – mówił wiceprezydent Garlicki.  

Pomysł dobry, wykonanie fatalne

Szybko okazało się, że pomimo długiej pracy nad nowym programem gospodarczym Łomży, to bubel. Zapisy trzech uchwał, wprowadzających zwolnienia w podatkach dla przedsiębiorców, zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Zarzutów, jakie RIO stawiała łomżyńskim uchwałom, jest sporo. To m.in. wprowadzanie niedozwolonych zwolnień o charakterze przedmiotowo-podmiotowym, czyli ograniczenie jedynie do mikro i małych przedsiębiorców zwolnienia z tytułu rozpoczęcia prowadzenia działalności na terenie Łomży. Bezprawne było także zapisanie, że „zwolnienie dla przedsiębiorców przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Prezydent Miasta Łomża potwierdzi spełnienie przez przedsiębiorcę warunków do uzyskania zwolnienia”. 
„Uzależnienie korzystania ze zwolnienia od potwierdzenia Prezydenta Miasta również wykracza poza kompetencje Rady określone w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Zwolnienia wprowadzane przez Radę na mocy tego przepisu powinny bowiem obowiązywać z mocy prawa i nie mogą być uzależniane od działań organu wykonawczego.” 
RIO zarzuciło władzom miasta także „naruszenie zasad prawidłowej legislacji wywodzonych z zasady demokratycznego państwa prawa” i nałożenie na przedsiębiorców wymagań większych niż w ustawach. Prawnicy z Izby mieli również zastrzeżenia do rozbicia na dwie oddzielne uchwały zwolnień dla przedsiębiorców inwestujących i tworzących nowe miejsca pracy, co powinno być regulowane w jednym akcie. 
Ostatecznie ze względu na liczbę i znaczenie bezprawnych zapisów w uchwałach Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, podczas wczorajszego (29. grudnia 2016 r.)  posiedzenia, stwierdziło nieważność wszystkich trzech uchwał.
- My tego nie robimy na złość, ale po to, aby miasto nie miało później kłopotów - mówi Stanisław Srocki, prezes RIO Białystok. - Rada Miasta Łomża może zaskarżyć tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale może również ponownie przyjąć uchwały o zwolnieniach, ale już zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Na te zwolnienia zapewne czekają przedsiębiorcy w Łomży.

W ubiegłym tygodniu prosiliśmy ratusz o komentarz do zastrzeżeń RIO. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę