Duży sukces małego Bartka

od lewej: Bartosz Chełstowski, zwycięzca Jakub Nikołajuk, trzeci w turnieju Maryan Zhukevich i czwarta Klara Szczotka

Bardzo dobrze zaprezentował się 8-letni Bartosz Chełstowski, reprezentant Klubu Szachowego Maraton Łomża, podczas odbywającego się w Białymstoku Szachowego Pucharu Świętego Mikołaja. W gronie 164 zawodników podopieczny trenera Vafy Mammadova uplasował się na drugim miejscu.

od lewej: Jerzy Chełstowski, Bartosz Chełstowski i Szymon Mandziuk

Zawody zorganizowane przez Szkółkę Szachową w Białymstoku zgromadziły na starcie aż 164 zawodników z roczników 2008 i młodszych stając się jedną z największych imprez w województwie. Do rywalizacji przystąpiła niemal cała czołówka młodych szachistów woj. podlaskiego. Najliczniejszą grupę stanowili białostoczanie (ponad 130 osób), ale nie zabrakło również szachistów z Suwałk, Sokółki, Krynek, silnej ekipy z białoruskiego Grodna oraz z Łomży. Nasze miasto reprezentowali zawodnicy Maratonu, 8-letni Bartosz Chełstowski, rok młodszy Szymon Mandziuk i zaledwie 5-letni Jerzy Chełstowski. Najlepiej spisał się ten pierwszy wygrywając 8 z 9 partii i zajmując drugą lokatę. Taki sam wynik uzyskał zwycięzca turnieju Jakub Nikołajuk (Szkółka Szachowa w Białymstoku), ale uplasował się przed łomżyniakiem dzięki punktacji dodatkowej. Trzecie miejsce przypadło zawodnikowi z Białorusi, Maryanowi Zhukevichowi - Mimo tego, że Bartek zaczynał turniej dopiero z 8 numerem startowym poniósł tylko jedną porażkę z czołową ośmiolatką w Polsce, Klarą Szczotką, która ostatecznie zajęła czwartą pozycję. W ostatniej partii sprawił małą niespodziankę i pokonał natomiast nr 2 turnieju, czwartą szachistkę ostatnich Mistrzostw Polski do 8 lat i 34. zawodniczkę Mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej, Julię Dallemurę - wylicza trener Mammadov - Cieszę się, że Bartek robi stałe postępy. Widać, że oprócz zajęć w klubie oraz treningów indywidualnych pracuje także sam w domu. Uważam, że jest on, obok Moniki Marcińczyk, dobrym przykładem dla wszystkich łomżyńskich szachistów, którzy chcą się rozwijać.
Z dobrej strony pokazał się też znacznie mniej doświadczony od Bartosza 7-letni Szymon Mandziuk, który z dorobkiem 5 punktów zajął 12. miejsce w klasyfikacji chłopców z rocznika 2009 (60. lokata w OPEN). Na uwagę zasługuje również jeden z najmłodszych zawodników Maratonu, Jerzy Chełstowski. 5-latek, dla którego był to dopiero trzeci turniej w życiu spisał się zaskakująco dobrze. Ćwiczący również pod okiem trenera Mammadova przedszkolak wygrał trzy partie ze starszymi od siebie rywalami i w grupie chłopców z rocznika 2011 był ósmy (140. miejsce w OPEN).

***
Tego samego dnia, tyle, że w Lelisie koło Ostrołęki, odbył się VI Turniej Szachowy o "Złotą Wieżę". W grupie do 15 lat całe podium zajęli reprezentanci łomżyńskich klubów. Na pierwszym miejscu uplasował się zawodnik Maratonu, 13-letni Paweł Szeligowski, który zdobył 6,5 pkt. w 7 partiach. Tuż za nim zmagania zakończył klubowy kolega i rówieśnik Krzysztof Bienias (również 6,5 pkt.), a trzeci był 9-letni Jakub Firmuga (UKS Żak Łomża), zdobywca 5 punktów.

***
W przyszłą sobotę, 10 grudnia, w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży wystartuje XVIII edycja Szachowej Łomżyńskiej Ligi Szkolnej o Puchar Prezydenta Miasta Łomży. Jak co roku rozgrywki składają się z sześciu turniejów, w których mogą wystartować wszyscy chętni, którzy nie ukończyli 20 roku życia. Do zawodów zapisywać się można przez stronę internetową chessarbiter.com oraz w dniu zawodów do godziny 9.50. Początek rywalizacji o godz. 10.00. W każdym z turniejów obowiązuje wpisowe w wysokości 10 złotych oraz zmiana obuwia.