Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Kim jest ...oczarski herbu Dąbrowa z kamienia w Wiźnie...?

Główne zdjęcie
Kamień z XVI-wiecznym napisem odnaleziony przy kościele w Wiźnie. (fot. Adam Dąbrowski /www.radio.bialystok.pl)

- Odczytaliśmy fragment tekstu tablicy fundacyjnej z inskrypcjami z końca XVI wieku, znalezionej w czasie remontu muru wokół kościoła w Wiźnie – informuje historyk Kamil Leszczyński (lat 27), od marca 2016 kierujący biurem Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego. - Niestety, ciągle brak trzeciego fragmentu tablicy, na której łaciński napis z abrewiacjami, czyli zrozumiałymi skrótami, głosi, że „Postawiono staraniem i wysiłkiem ... Roku Pańskiego 1585”. Niestety, kamienna tablica w dwóch kawałkach, użyta w fundamencie ogrodzenia, została wyrwana z kontekstu historycznego. Tymczasem inż. Andrzej Wszeborowski znalazł kolejny zagadkowy kamień z tajemniczą treścią...

W połowie września za Polskim Radiem Białystok podaliśmy, że odkrywcą był prowadzący prace konserwatorskie świątyni w Wiźnie inż. Andrzej Wszeborowski z Łomży. Znalazł dwie części głazu w fundamencie ceglanego ogrodzenia, trzecie przęsło po lewej od bramy, kiedy twarzą stoimy do kościoła). Odłamki częściowo skrywała ziemia. Wówczas także z inskrypcji można było odczytać rok 1585 i herb Dąbrowa, zawierający podkowę z trzema krzyżami. - Te cztery linijki tekstu na około siedem słów nie dają nam zbyt wiele pola do popisu... – przyznaje łomżyński historyk, który nawiązał kontakt ze specjalistami w UJ w Krakowie i UMCS w Lublinie. Nadal nie wiadomo, kto i co stawiał „staraniem i wysiłkiem”. Czy ...oczarski był miejscowym szlachcicem, kimś z okolicy, gościem, przejezdnym, związanym rodzinnie albo interesami...? Mnożą się pytania i hipotezy, czy kamienna tablica byłaby znakiem darowizny na rzecz wizneńskiego kościoła, a może świadectwem ofiary na budowę którejś z jego części, bo chyba raczej nie ceglanego ogrodzenia z XIX wieku...  
- Faktura kamienia nie była gładka, lekko porowata, natomiast litery napisu zostały płytko i szeroko wykute, co sprawiało, że napis było widać maksymalnie godzinę na dobę, wtedy gdy słońce padało prostopadle latem. Napis „odkrywał się” więc na krótko, zależnie od kąta od godziny 12. do 15. – opisuje pasjonujący się historią inżynier Wszeborowski. - Dlatego ludzie wierni widzieli po prostu szorstki kamień, nie domyślając się nawet informacji o ...oczarskim i jego związku z tym miejscem.
Dzisiaj łacińskie napisy i abrewiacje są zrozumiałe tylko dla wąskiego grona badaczy. Czy kamień o wymiarach ok. metra na ok. 80 cm pozwoli się odczytać, rozszyfrować swoją kamienną treść...? - Znaleźliśmy w ogrodzeniu kolejny kamień, mniejszy, rozłupany, została w murze ta mniejsza część, w napisie ma coś z VIZ, ale to z nie jest z alfabetu łacińskiego, napis może odnosić się do Wizny... – dodaje inżynier. - Znajduje się ok. 50 m w lewo od pierwszego znaleziska, więc może być starsze.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę