Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rolnicy dostaną rekompensaty za sprzedaż świń poniżej ceny rynkowej

Główne zdjęcie
Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami w związku z ASF w Polsce (stan na 27. listopada, źródło: GIW)

Rolnicy ze stref objętych ograniczeniami z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń, mają dostać dopłatę do tucznika sprzedanego poniżej ceny rynkowej - poinformował wiceminister Jacek Bogucki podczas posiedzenia sejmowa komisja rolnictwa, która zajmowała się sprawami związanymi z wystąpieniem ASF. Bogucki poinformował, że ministerstwo rolnictwa stara się w Komisji Europejskiej o uzyskanie pomocy dla polskich rolników ponoszących straty z powodu wystąpienia wirusa ASF. Unijne środki mają być m.in. przeznaczone na wyrównanie rolnikom strat w wyniku różnicy między ceną sprzedaży a ceną rynkową.

W obradach komisji wzięło udział kilkunastu rolników z terenów dotkniętych przez tę chorobę. Jak relacjonuje Polska Agencja Prasowa hodowcy trzody mówili m.in. o braku rekompensat za wybite stada, o stratach, jakie ponoszą rolnicy w wyniku ASF, o trudnościach ze sprzedażą tuczników, o zbyt dużej populacji dzików, o znakowaniu świń. Problemy te dotyczą dziś w największym stopniu rolników z tzw. strefy niebieskiej, w której od kilku tygodni znajduje się m.in. powiat grajewski.
Wiceminister odnosząc się do uwag w sprawie trudności ze sprzedażą tuczników stwierdził, że państwo nie może nakazać zakładom przetwórczym zakupu tuczników. Może jedynie zachęcać je do skupu w postaci dopłat. „Niestety obawy są silniejsze niż nawet względy ekonomiczne, niż zysk z tańszego kupienia zwierząt” - zauważył Bogucki.
Wiceminister wyrażał nadzieję, że sytuacja poprawi się, że gdy ruszą dopłaty do tuczników sprzedawanych poniżej ceny rynkowej. Poinformował, że KE kazała zróżnicować te dopłaty w zależności od tego, w jakiej klasie i jakiej wielkości zwierzęta są sprzedawane (propozycja KE: dopłata do świń o masie do 120 kg żywej wagi ma wynieść 1 zł do kg; od 120 do 135 kg - 1,50 i powyżej 135 kg - 2 zł). 

Bioasekracja obowiązkowa dla wszystkich
Bogucki zapytany o wypłatę odszkodowań rolnikom z tytułu ASF (wybicie stada), wyjaśnił, że nie można było ich wypłacić, bo za pojawienie się choroby w tych gospodarstwach „winę ponoszą rolnicy”. Powodem było nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji lub też sprowadzenie prosiąt nieznanego pochodzenia. Odpowiadając na liczne pytania w sprawie znakowania świń stwierdził, że jest ono konieczne, gdyż pozwala na identyfikację zwierząt. Wiceszef resortu dodał też, że „nie ma administracyjnego pomysłu na likwidowanie małych gospodarstw, ale wszystkie gospodarstwa będą musiały spełnić wymogi programu bioasekracji”. Chodzi o podniesienie warunków zabezpieczenia przed ASF. Gospodarstwo będzie musiało być ogrodzone siatką lub murem, na wjazd do gospodarstwa powinna się znaleźć betonową niecką ze środkami dezynfekcyjnymi. Hodowcy będą musieli prowadzić książkę wejść i wyjść z chlewni, a także rejestr wszystkich pojazdów wjeżdżających do gospodarstwa.

materiał na podstawie depeszy PAP


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę