Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Genetyka i ekonomia na V Forum Hodowców Bydła w Piątnicy

Główne zdjęcie
Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka

- Nasze działania obecnie to, przede wszystkim, przygotowanie polskich rolników do korzystania z genomiki, ażeby dorównać krajom Unii Europejskiej, USA i Kanadzie – mówi Krzysztof Banach z Kalinowa koło Łomży, właściciel stada ok. 300 krów mlecznych i wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która powołała Centrum Genetyczne w Poznaniu i po raz piąty spotkała się na dwudniowym forum hodowców w Jędrusiowej Zagrodzie w Piątnicy. - Przez czas trwania forum będzie przewijał się także temat ekonomiki produkcji mleka, obniżania kosztów wydatków na rozchwianym rynku mleka. Nadwyżki powinny być z dopłatami unijnymi sprzedane poza granice UE, a nie - drogo magazynowane i ponownie wprowadzane, głównie na polski rynek.

Hodowcy z Podlaskiego, działacze rolniczy, decydenci z agencji nieruchomości rolnych lub rynku rolnego oraz naukowcy: tak różnorodne towarzystwo ludzi zajmujących się produkcją bydła i mleka zgromadziło się w głównej, obszernej sali, żeby słuchać wykładów i debatować w dwóch blokach tematycznych. Jeden dotyczył genomiki, czyli wykorzystania odkryć genetycznych w praktyce dla uzyskania efektów w jakości i zyskach; drugi – ekonomiczności produkcji mleka w gospodarstwach mlecznych. Prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik przypomniał, że federacja cały czas zajmuje się monitorowaniem rynku mleka. Przyznał, że najbardziej zaniedbana działalność od czterech lat to – jak mówił – że „nie potrafiliśmy poprawnie ocenić stanu naszych buhajów i krów”. Chodzi o to, że genomika w innych krajach UE i Ameryki Płn. uznana jest od 2011 r., natomiast u nas – dopiero od 2014 – na co wskazała dyrektor działu hodowli federacji Teresa Piechowska. Oznacza to obowiązek tworzenia nowego programu oceny jakości i wartości użytkowej populacji krowy rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, obejmujące w Polsce 96 proc. populacji bydła. - Genomika spowodowała rewolucje w hodowli na świecie – stwierdziła dyrektor. - Potrzebne jest także u nas przyspieszenie tego postępu.

O konieczności pilnej konkurencji z najlepszymi na Ziemi pod względem jakości nasienia buhajów i zdrowia jałówek mówił szef Centrum Genetycznego PFHBiPM, powołanego w kwietniu 2016 w Poznaniu, prof. dr. hab. Tomasz Strabel. Projekty Centrum Genetycznego mają służyć efektywności produkcji i doskonaleniu genetycznemu polskiej populacji bydła mlecznego poprzez nowoczesne technologie i analizy genetyczne na rzecz hodowców. Profesor bardzo szczegółowo omówił badania  w Skandynawii, dotyczące tego typu zagadnień. Indeks selekcyjny Nordic Total Merit obejmuje 50 podindeksów w 19 grupach: połowa dotyczy zdrowia, płodności zwierząt, jedna trzecia – produkcji. Na opłacalność pracy hodowcy i producenta wpływ mają odległe, zdawałoby się na pierwszy rzut oka, kwestie, jak zawartość tłuszczu i białka, zdrowie wymion, stan racic, jakość nasienia i odchów młodzieży. Tymczasem stado z dobrą genomiką może dawać rocznie 1 000 euro zysku na 1 sztuce.

Oklaski zebrał wójt gminy Piątnica Krzysztof Kozicki za swe pogodne wystąpienie. - Gdziekolwiek jestem w kraju i mówię o Piątnicy, to zaraz słyszę: serek wiejski i śmietana – stwierdził wójt. - Bo to producenci i dostawcy OSM Piątnica tę markę znakomicie wypromowali w kraju. Dziękujemy  ludziom z branży, że dbacie i wspieracie polskich rolników. Forum hodowców trwa też w niedzielę.

 

Mirosław R. Derewońko

240308092554.png
Foto: Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Foto: Krzysztof Banach, prezes Podlaskiego Związku Hodowców Bydła
Foto: Od prawej: Teresa Piechowska, Leszek Hądzlik, Krzysztof Banach
Foto: Krzysztof Kozicki, wójt Gminy Piątnica
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Krzysztof Banach, prezes Podlaskiego Związku Hodowców Bydła

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę