Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

XV Przegląd Piosenki Religijnej DPS integruje i motywuje

- Towarzyszymy mieszkankom Domu Pomocy Społecznej od rana do nocy, pomagamy w umyciu się, ubraniu i jedzeniu, staramy się zapewnić ciekawe i rozwijające zajęcia w wielu pracowniach – opowiada Magda Siudakiewicz z zespołu opiekuńczo-terapeutycznego DPS w Łomży, odznaczona przez wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego srebrnym medalem za długoletnią służbę, tj. wzorowe i wyjątkowo solidne wykonywanie obowiązków przez 15 lat. Taki oficjalny, miły akcent miał miejsce podczas XV Przeglądu Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej, na który do sali Centrum Kultury w Łomży przyjechali pensjonariusze z 24 placówek od Warszawy po Suwałki.

Poranek uczestników XV przeglądu zaczął się od mszy św. w małym kościółku pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łomży oraz smakowitym poczęstunkiem w auli Szkół Katolickich, po czym organizatorzy witali kolejne, dojeżdżające ze wszystkich stron Polski płn.-wsch. reprezentacje DPS-ów, między innymi, z Augustowa, Nasielska, Grajewa, Brańska, Białegostoku, Siemiatycz, Nowej Wsi Ełckiej, Białowieży i położonych 14 km od Łomży Kownat. Tegoroczny przegląd ma za hasło pielgrzymi szlak, zatem wykonawcy sięgali po piosenki towarzyszące pątnikom  w wędrówce i opisujące trud wędrowania z wiarą nieugiętą do miejsc takich jak Jasna Góra czy inne sanktuaria. Na dobry początek z nabożnym przykładem zaufania Bogu, Jezusowi, Maryi i świętym patronom – wyróżniono św. Cecylię od śpiewaków i muzyków - wystąpił chór pracownic łomżyńskiego DPS, którym dziarsko akompaniowali Stanisława Chyl na klawiszach i Przemysław Kamiński na gitarze.

Piękne chwile, piękne czasy
Z Magdą Siudakiewicz, uczącą lepienia naczyń i figurek w glinie oraz wypalania, srebrne medale za długoletnią służbę otrzymały z rąk wojewody podlaskiego jeszcze 3 pracownice DPS w Łomży: Wioleta Wiśniewska – kierownik medyczno-terapeutyczny, dbająca o zdrowie mieszkanek, wizyty u lekarzy i leki; pracująca w księgowości Jadwiga Chrzanowska oraz prowadząca grupę teatralną Agnieszka Żyro – Kosakowska. Z przyjemnością, sympatią i nostalgią na cztery odznaczone panie, na dziesiątki występujących na scenie i tłum około 250-osobowej publiczności popatrywał Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora, na którego scenie 15 lat temu zaczynał się przegląd. - Od 1. do 12. edycji gościliśmy przez cały dzień setki uczestników z opiekunami, było tłoczno, wesoło i rodzinnie – wspomina, przypominając początki inicjatywy ówczesnego dyrektora DPS Franciszka Chrzanowskiego, prezesa Stowarzyszenia „Pomocna dłoń”. - Bardzo ciepło te 12 lat wspominam, wszędzie panowała radosna i życzliwa atmosfera, niemalże rodzinna. Piękne chwile, piękne czasy...   Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wysłała uczestnikom przeglądu list, w którym określa imprezę jako wsparcie dla osób z upośledzeniami fizycznymi i psychicznymi oraz sposób na integrację ze środowiskiem i zapobieganie izolacji społecznej. Minister życzyła solistom, duetom i grupom radości i pozytywnej energii. - Praca z mieszkankami Domu Pomocy Społecznej oraz tak zaangażowanym personelem to przyjemność, to oni dają mi radość i pozytywną energię – uśmiecha się lekarka Hanna Zadrożna, która od początku lat 2000. niesie pomoc medyczną, tak jak emerytowani lekarze, przy których zaczynała swoją misję z DPS: Alicja Żebrowska i Jan Bielawski. - Przegląd to okazja, aby śpiew i muzyka pomagały niepełnosprawnym realizować marzenia. Udział w występie na scenie jest dowodem także dla nich, że potrafią współdziałać. One nam tłumaczą, że nie mogą poleżeć w chorobie: muszą iść na zajęcia chóru. Działania na scenie i w pracowniach dają im motywację, żeby stawać się bardziej sprawnym na co dzień i uczestniczyć w święcie przeglądu.
Z dr. Zadrożną i Martą Misiewicz, zaopatrującą DPS w leki, różę wdzięczności i kunsztowny obraz, wykonany przez mieszkanki, dostali: wicedyrektor PUP Elżbieta Olejniczak – Bazydło i bankowiec Andrzej Pyliński. Do wieczora  w Centrum Kultury panowała beztroska, pielgrzymkowa atmosfera.

Poczucie sukcesu i własnej wartości
Emilia Magdalena Brynowska z DPS „Rokitnik” w Białowieży siedzi i jeździ na wózku od dziecka. - Jako wcześniak urodziłam się z dziecięcym porażeniem mózgowym – mówi śmiało po występie z kwartetem, gdy zaśpiewali „Psalm kochania” Piotra Rubika. - To moja ulubiona piosenka o miłości bezwarunkowej. Ładny utwór, od razu trafia do serca. Szkoda, że nie doświadczyłam takiej miłości, aby ktoś mnie pokochał i przy mnie wytrwał... Nie szata zdobi człowieka, nieważna uroda, bo mija, to pozory, liczy się dobry charakter, wrażliwa osobowość... Jestem na przeglądzie siódmy lub ósmy raz, nie pamiętam. Co roku trema, głos mi się łamie, a ludzie chwalą. Muzyka to moja wielka pasja, nie wyobrażam sobie bez niej życia. Śpiewam i czasami marzę, że spotkam kiedyś Julę, tę z Łomży.
Muzykoterapeuta Marcin Mandes od 20 lat dzieli się pasją z niepełnosprawnymi DPS w Czubinie, 20 km od stolicy. Jego zdaniem, najważniejsze, aby pasję śpiewu i muzykowania zaczęli postrzegać jako własną. - Na początku postrzegają to jako sposób na poprawę nastroju, lecz z czasem chcą się rozwijać. Cieszę się, gdy ćwiczą wieczorami, w wolnych chwilach, beze mnie. Śpiewem wyrażają emocje, trudne do wyrażenia mową. Występ na scenie daje im poczucie sukcesu i własnej wartości.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę