Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dzień Niepodległości w Łomży

Główne zdjęcie
Mały harcerz z flagą biało-czerwoną

98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętują także łomżanie. W samo południe w katedrze Mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył biskup Tadeusz Bronakowski. - Tych prawie sto lat, to tylko cząstka naszej długiej wspaniałej historii. Jako wspólnota narodowa jesteśmy w drodze. Wspominamy przeszłość, aby lepiej zmierzać do przyszłości – mówił hierarcha wskazując, że punkt wyjścia był 1050 lat temu, gdy Mieszko I przyjął chrzest. - Wiemy skąd wyszliśmy. Bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, nie byłoby Polaków – podkreślał. Po Mszy z katedry wyszedł „łomżyński marsz niepodległości”, który ulicami Sadową i Polową doszedł przed dawną kamienicę Śledziewskich przy ul. Sienkiewicza 10, gdzie 11. listopada 1918 roku, podczas próby rozbrojenia niemieckiego patrolu, zginął Leon Kaliwoda, podchorąży X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży. Tu odbyła się odprawa pocztów sztandarowych, a przed tablicą upamiętniającą łomżyńskiego bohatera walki o Niepodległość złożono kwiaty.

W uroczystościach Narodowego Dnia Niepodległości w Łomży wzięło udział kilkaset osób. Byli przedstawiciele władz samorządowych: miasta powiatu i województwa, łomżyńscy posłowie, reprezentanci służb mundurowych i jednostek administracji państwowej,  poczty sztandarowe szkół, harcerze, i mieszkańcy Łomży. 

„Byli tacy, którzy sprzedawali”
W homilii wygłoszonej w katedrze biskup Tadeusz Bronakowski wskazywał „skąd nasz ród” przywołując obchodzoną w tym roku 1050 rocznicę chrztu Polski. Mówił, że od momentu przyjęcia chrztu struktury kościelne i państwowe wzajemnie się przenikały co wzmacniało młode państwo. 
- Przyjęcie religii chrześcijańskiej, a wraz z nią przekonania o wielkiej godności człowieka, jego wolności, wywarły ogromny wpływ na świadomość polityczna elit – mówił biskup zwracając uwagę, że „polska historia, to również historia świętości”. Przywołując kilkunastu z zrzeszy  rodaków ogłoszonych przez Kościół świętymi mówił, że „dzięki im nasz naród szedł przez wieki wierny Bogu i Ojczyźnie”.  
Biskup mówił także, że 11. listopada to dzień, w którym przypominamy również, to wszystko co niszczyło Polskę. Byli zewnętrzni wrogowie, „ale także sami Polacy osłabiali państwo”.
- Byli tacy, którzy sprzedawali. Wielu brało udział w tworzeniu i umacniani zbrodniczych systemu. Dzisiaj zamiast słowa przepraszam, resortowe pokolenie rości sobie prawo do zawłaszczania sobie Polski. Im - jak twierdzą – mówił biskup - zawsze należą się pieniądze wygodne życie i władza, a dzieciom bohaterów nic się nie należy.  - Nie wolno kanonizować zbrodniarzy, sprzedawczyków i niszczycieli Ojczyzny – podkreślał biskup Bronakowski.
Biskup przywołał „Dekalog Polaka” – napisany przez Zofię Kossak – Szczucką, oraz świętego Jana Pawła II, który mówił, że wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana.
- Matka Polska potrzebuje mądrych odpowiedzialnych ofiarnych dzieci, którzy będą się o nią troszczyć. Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, ale kochających swój własny kraj. Przyszłość Polski naprawdę zależy od nas, od naszych życiowych decyzji i codziennych wyborów nie tylko chodzi o kwiaty i znicze i rzewne przemówienia, ale o nasze codzienne życie i czyny, naszą codzienną uczciwą i bardzo ciężka pracę – dodawał biskup.

Manifestacja patriotyzmu
Po Mszy świętej jej uczestnicy przeszli w – jak to określił ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej - „łomżyńskim marszu niepodległości”. Prowadzeni przez orkiestrę dętą: poczty sztandarowe łomżyńskich szkół, organizacji społecznych i instytucji, delegacje władz, przedstawiciele służb, harcerze i mieszkańcy Łomży przeszli ulicami Sadową i Polową przed kamienicę przy ul. Sienkiewicza 10. To w tym miejscu 98 lat temu, 11. listopada 1918 roku, podczas próby rozbrojenia patrolu znajdujących się wówczas w Łomży niemieckich wojsk, zginął Leon Kaliwoda dowódca Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej. Przed jego tablicą upamiętniająca bohatera walki o niepodległość Polski złożono kwiaty i zapalono znicze. Wcześniej jednak swoje przemówienia wygłosili przedstawiciele władz. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski mówił, że dzisiejszy dzień to dzień radosny, bo jest symbolem zwycięstwa, choć okupionego wielką ofiarą. Poseł Bernadeta Krynicka mówiła, że nie wystarczy ładnie i dobrze mówić o miłości ojczyzny, ale trzeba dawać świadectwo. Poseł Lech Kołakowski wskazywał zaś, że zachowanie niepodległej Rzeczpospolitej jest dziś naszym najważniejszym zadaniem. W trakcie uroczystości odczytano też list od wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego, a przemawiający w imieniu samorządu województwa podlaskiego wiceprzewodniczący Sejmiku Jacek Piorunek, wskazywał, że dzięki takiej jak ta uroczystości możemy wyrażać patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny.

Foto: Mały harcerz z flagą biało-czerwoną
Foto: Bp. Tadeusz Bronakowski w katedrze łomżyńskiej
Foto: Bp. Tadeusz Bronakowski w katedrze łomżyńskiej
Foto: Bp. Tadeusz Bronakowski w katedrze łomżyńskiej wśród pocztów sztandarowych
Foto: Msza Św. w intencji ojczyzny w katedrze łomżyńskiej
Foto: Łomżyńska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Waldemara Borusiewicza
Foto:
Foto: Wymarsz z katedry
Foto: Poczty sztandarowe ruszają spod Katedry
Foto: Poczty sztandarowe ruszają spod Katedry
Foto:
Foto: Kwiaty pod pomnikiem Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej
Foto: Kwiaty pod pomnikiem Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej
Foto: Poczty sztandarowe na ul. Polowej
Foto: Poczty sztandarowe na ul. Polowej
Foto: Poczty sztandarowe na ul. Polowej
Foto: Przedstawiciele władz i różnych środowisk przed tablicą Leona Kaliwody
Foto: Łomżyńska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Waldemara Borusiewicza
Foto: Poczt sztandarowy starostwa powiatowego w Łomzy
Foto: Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży przemawia pod tablicą poświęcona Leonowi Kaliwodzie
Foto:
Foto: Posłanka Bernadeta Krynicka
Foto: Dzieci z chorągiewkami
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski
Foto: Wiceprzewodniczący Sejmiku Podlaskiego Jacek Piorunek
Foto: Prezydenci składają kwiaty pod tablicą Leona Kaliwody
Foto: Prezydenci składają kwiaty pod tablicą Leona Kaliwody
Foto: Marek Olbryś
Foto: Przedstawiciele ARiMR z Wiesławem Grzymałą na czele
Foto: Przedstawiciele Wojska Polskiego z majorem Krzysztofem Rabkiem na czele
Foto: Długość uroczystości szczególnie odczuwały dzieci z orkiestry dętej
Foto: Radny Janusz Mieczkowski
Foto: Poczty sztandarowe
Foto: Poczet sztandarowy SP 4 im. gen. Andersa w Łomży
Foto: Jednostka Strzelecka 1012 Łomża
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę