Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Novum Jazz Festival już w ten weekend

Muzycy z Azji, Ameryki Południowej i Europy wezmą udział w IX Novum Jazz Festival w Łomży. Gwiazdą imprezy będzie, łączący jazz z muzyką etniczną, międzynarodowy Przemek Strączek & Asian Strings Collective, wystąpią też zespół Alicji Serowik z Turośli, kwintet Stanisława Słowińskiego oraz Andrzej Józefów Trio. Festiwal rozpocznie łomżyńska grupa Skiela Kapela, a wśród 16. uczestników konkursu Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej jest też, po raz pierwszy w historii festiwalu, reprezentant Łomży – wokalista Łukasz Lipski.

Dziewiąta edycja Novum Jazz Festival potrwa dwa dni. W sobotę 12 listopada w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego w Łomży wystąpią trzy zespoły, a stawkę otworzy łomżyńska grupa Skiela Kapela, łącząca elementy jazzu i soulu z folkiem.
– Występ Skiela Kapela jest dla mnie bardzo wyjątkowy, bo w tym zespole śpiewa córka Marka Żemka, Agnieszka Żemek-Pawczyńska, a na gitarze gra wyśmienity muzyk, którego znam już kilkadziesiąt lat, Dariusz Boguski – mówi dyrektor artystyczny festiwalu i jego organizator Mirosław Dziewa. – Jest to nasz debiutancki występ w Łomży – dodaje Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – Zespół powstał w ubiegłym roku  przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży z inicjatywy pianisty Grzegorza Sekmistrza. Inspiracją stała się dla nas muzyka ludowa z regionu kurpiowskiego, której nadano nowy wymiar poprzez aranżacje w stylu soul, jazz, funk.
Utwory ludowe w jazzowych aranżacjach wykona również kwartet Alicji Serowik. Pochodząca z Turośli utalentowana wokalistka zaprezentuje materiał z EP-ki „Do Śë”, zawierającej jazzowe opracowania tradycyjnych pieśni kurpiowskich.
– Grupa Alicji Serowik to jedyny zespół nie tylko w Polsce, ale można też śmiało powiedzieć, że na całym świecie, który zajął się muzyką kurpiowską na jazzowo i gra ją naprawdę znakomicie! – podkreśla Mirosław Dziewa.
Ostatnim wykonawcą sobotniego koncertu będzie kwintet skrzypka Stanisława Słowińskiego, nie będzie to jednak koniec jazzowych emocji, ponieważ po koncercie zaplanowano też jam session w restauracji Retro. 
– Stanisław Słowiński dwukrotnie był na festiwalu w charakterze konkursowicza i raz był nagrodzony – zauważa Mirosław Dziewa. – Ta grupa zdobyła też Grand Prix na festiwalu Jazz Juniors, a w jury byli wtedy sami zagraniczni muzycy!

Konkurs i etniczne oblicze jazzu
Novum Jazz Festival to jeden z nielicznych festiwali jazzowych w Polsce z konkursem dla młodych muzyków, którzy nie przekroczyli 30 roku życia. W tym roku spośród licznych zgłoszeń do niedzielnego konkursu zakwalifikowano aż 16. młodych wokalistów, pianistów, gitarzystów, skrzypków, saksofonistów, kontrabasistę i organistę. Są wśród nich debiutanci, zwycięzcy innych renomowanych konkursów, a czworo uczestników startowało już wcześniej w Łomży, w tym saksofonista Marek Konarski i wokalistka Agnieszka Maciaszczyk z sukcesami. 
– Zapowiada się niesamowita, bardzo wyrównana rywalizacja – mówi Mirosław Dziewa. – Mamy tu instrumenty, których dotąd nie było: organy Hammonda, saksofon barytonowy i głos męski, w dodatku pierwszy raz łomżyniaka – bardzo utalentowanego Łukasza Lipskiego, absolwenta Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie!
Po ogłoszeniu wyników konkursu i krótkim występie Nowej Nadziei Jazzu w Centrum Katolickim zagrają dwaj gitarzyści, Andrzej Józefów oraz Przemysław Strączek. 
– Projekt „Threeism”Andrzeja  mnie powalił – mówi Mirosław Dziewa. – To wyśmienity wirtuoz, a gra z nim świetny kontrabasista Adam Żuchowski i rewelacja, perkusista z Chile Luis Mora Matus – bardzo będę go namawiał, żeby zagrał solówkę, bo potrafi porwać publiczność!
Gwiazdą wieczoru będzie Przemek Strączek & Asian Strings Collective w programie „Three Continents”, łączący jazzowe improwizacje z tradycyjną chińską muzyką ludową.
– To pierwszy taki projekt w Polsce, w Europie, a może i na świecie – mówi gitarowy wirtuoz Przemysław Strączek, który do tego projektu zaprosił perkusistę z Meksyku Tomasa Celisa Sancheza, kontrabasistę Michała Kapczuka oraz grające na instrumentach sprzed naszej ery Chinki: Xu Fengxia – guzheng i Amy Yuan – erhu.
– Erhu to bardzo stary instrument, tzw. chińskie skrzypce, a guzheng to popularnie chińska cytra, ale jest znacznie bogatszy: lewą ręką można bowiem grać niezależną melodię od ręki prawej – wyjaśnia Mirosław Dziewa. – Amy Yuan ukończyła najpierw z wyróżnieniem  jako skrzypaczka Centralną Akademię Muzyczną w Pekinie, a później słynną Royal Academy Of Music w Londynie, również z wyróżnieniem, a obecnie współpracuje z Królewską Filharmonią w Londynie i prowadzi własną szkołę. Xu Fengxia była z kolei prekursorką muzyki rockowej w Szanghaju i do dziś gra też na gitarze basowej. Śmiało mogę więc powiedzieć, że na tegorocznym festiwalu nie zabraknie muzycznych wydarzeń najwyższej próby – nie tylko dla fanów jazzu, bo to również ukłon w stronę world music!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę