Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Koncert patriotyczny na wojskową nutę

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego ponownie wystąpił w Łomży. Artyści w mundurach wykonali program historyczno-estradowy przedstawiający walkę Polaków o niepodległość od czasów XVIII wieku do podziemia solidarnościowego. Szczególnie entuzjastycznie liczna publiczność przyjmowała doskonale znane pieśni patriotyczne i wojskowe oraz sceny zbiorowe z udziałem chóru, baletu i solistów.

– Dziś inaugurujemy łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości i cieszę się bardzo, że właśnie ta orkiestra rozpoczyna to nasze świętowanie! – mówi organizator koncertu ppłk Ryszard Matuszewski.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego koncertuje w Łomży nader regularnie, corocznie odwiedzając gród nad Narwią dwa-trzy razy i publiczność zawsze dopisuje. Podobnie było podczas piątkowego koncertu w hali sportowej przy ul. Księżnej Anny, a słuchacze podkreślali, że istotny jest dla nich nie tylko patriotyczny wymiar tego występu, ale też bardzo wysoki poziom artystyczny prezentowany przez muzyków, wokalistów i tancerzy.

– W takim wykonaniu tego repertuaru to można słuchać i słuchać! – mówi pani Irena. – Muzyka, śpiew i choreografia są tu perfekcyjnie połączone, do tego te piękne kostiumy, mundury, aż nie można oderwać oczu – za rok też na pewno mnie tu nie zabraknie!

– Reprezentacyjny Zespół  Artystyczny jest dobrze znany publiczności łomżyńskiej – dodaje ppłk Ryszard Matuszewski. – Jest to największa instytucja kultury w Wojsku Polskim, która poprzez muzykę, pieśń i taniec promuje i upowszechnia naszą kulturę narodową, jak i dzieje naszego oręża!

Najnowszy program estradowy rozpoczął „Marsz triumfalny Jana III Sobieskiego”, sławiący zwycięzcę bitwy pod Wiedniem w 1683 roku, w którym orkiestra symfoniczna pod batutą Tomasza Labunia towarzyszyła śpiewakom i tancerzom odzianym w historyczne kostiumy i husarskie zbroje.

Jako kolejne zabrzmiały pieśni i piosenki przypominające okres rozbiorów Polski i czasy Konstytucji 3 maja, niepodległościowe zrywy czasów zaborów, odzyskanie przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej, lata kolejnego światowego konfliktu i udział Polaków na jego wszystkich frontach, powstanie warszawskie i żołnierzy podziemia walczących już po formalnym zakończeniu II wojny światowej oraz podziemia solidarnościowego lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Te najbardziej znane pieśni i piosenki, jak: „Mazurek 3 maja”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Serce w plecaku”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Warszawskie dzieci”, „Mury” czy „Żeby Polska była Polską”, były entuzjastycznie przyjmowane i często podchwytywane przez słuchaczy.

– Zawsze mi imponują te części historyczne – ocenia pan Henryk. – Co prawda z tych nowszych piosenek nie rozumiałem słów, bo na samej górze akustyka nie była najlepsza, ale przy starszych  słowa się znało, więc się człowiek domyślił co śpiewają – sam też śpiewałem poniektóre kawałki!

Swą klasę artyści potwierdzili też w innych utworach, np. w zaśpiewanym przez męski kwintet a cappella „Hymnie do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego, „Polonezie A-dur” Fryderyka Chopina w opracowaniu na orkiestrę i balet, kompozycji „Pomyśl Polsko” dyrektora zespołu Adama Martina czy lirycznej „Piosence o mojej Warszawie” z repertuaru Mieczysława Fogga.

Koncert zakończyła, bisowana dwukrotnie, patriotyczna pieśń „Póki Polska żyje w nas” oraz zapowiedź, że w przyszłym roku  Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego odwiedzi Łomżę aż trzy razy – po raz pierwszy już w styczniu, kiedy to w kościele Krzyża Świętego wykona program kolędowy.

– Bardzo się cieszymy jak przyjeżdżamy do Łomży, bo wiemy, że publiczność jest tu znakomita i to się dzisiaj potwierdziło – ocenia dyrygujący w drugiej części koncertu Piotr Racewicz. – Dlatego zawsze z przyjemnością tu wracamy, zresztą pochodzę z Białegostoku, więc te strony są mi tym bardziej bliskie.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę