Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyniak po raz 4. przewodniczy Krajowej Radzie HDK PCK

Główne zdjęcie
Sławomir Leon Kaczyński

- Moja życiowa przygoda z krwiodawstwem zaczęła się w dniu 18. urodzin, kiedy uczyłem się w liceum ogólnokształcącym w Choszcznie, a wychowawcą był świetny, nieżyjący nauczyciel WF i PO Józef Herczyński – opowiada Sławomir Leon Kaczyński, 59-letni łomżyniak, którego po raz 4. na czteroletnią kadencję wybrała ze swego grona Krajowa Rada Honorowego Krwiodawstwa PCK. - Nadal bardzo ważne jest ukazywanie sensu krwiodawstwa młodzieży, uświadamianie znaczenia dla ratowania życia, zachęcanie do oddawania krwi. Szanując weteranów, doceniamy rolę młodych.

Krajową Radę HDK Polskiego Czerwonego Krzyża tworzy 22 przedstawicieli tego środowiska z 16 województw w Polsce, 1 z kolejarskiej służby krwi i pięcioro, wskazanych przez Zarząd Główny PCK jako niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Krajowej Rady, wzmacniających ją merytorycznie. Z 19 obecnych na posiedzeniu wyborczym w stolicy 15 zagłosowało na Sławomira Kaczyńskiego, 4 na kontrkandydata. - Tadeusz Kowalewski to mój kolega z Mazowsza, członek prezydium RK HDK PCK – mówi z sympatią przewodniczący o rywalu do fotela przewodniczącego. - Jestem z Łomżą związany od końca 1981 r., póki była wojewódzka. Przez te wszystkie lata, między innymi, byłem przewodniczącym okręgowej rady HDK PCK, zaś w międzyczasie pełniłem odpowiedzialne stanowiska w okręgu i rejonie PCK w Łomży oraz w Białymstoku, w strukturach podlaskiego PCK.

Oddał ponad 40 litrów krwi
Ogólnopolska kariera łomżyniaka we władzach krwiodawstwa w stowarzyszeniu PCK zaczęła się w listopadzie 1994 na krajowej konferencji Ruchu HDK PCK: najpierw został członkiem Krajowej Rady, po 4 latach wszedł do jej prezydium, został następnie wiceprzewodniczącym, a pod koniec października 2016 zaczyna czwartą 4-letnią kadencję przewodniczącego w latach 2016 – 2020. - Swoją działalność rozpoczynałem od komisji do spraw młodzieży, którą uważałem za najważniejszą dla przetrwania i rozwoju ruchu czerwonokrzyskiego i idei krwiodawstwa – wspomina przewodniczący Kaczyński, którego pomysły przerodziły się w działające do dziś programy ogólnopolskie. Trwa 14. edycja akcji „Młoda krew ratuje życie”, skierowanej do uczniów i studentów, oraz 10. edycja „Ognisty ratownik – gorąca krew”, współorganizowana z Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczą Strażą Pożarną. Jest inicjatorem lub współorganizatorem kilkunastu akcji jednorocznych, jak gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży na temat idei PCK. - Weterani naszego ruchu z racji wieku lub stanu zdrowia potrzebują następców – twierdzi przewodniczący Kaczyński, który oddał ponad 40 litrów krwi; jego syn Radosław – ponad 20 litrów krwi, córka Honorata – około 5 litrów; najmłodsza córka ze względów zdrowotnych nie może być krwiodawcą. Sam przestał oddawać krew za poradą lekarzy po kilku operacjach kręgosłupa. - Takie zalecenie tym bardziej, razem z wyborem przez przedstawicieli środowisk krwiodawców na przewodniczącego Rady, utwierdziło mnie w przekonaniu, że mogę i powinienem skupić się na działalności organizacyjnej i promocyjnej – mówi 59-latek. - Bliska mi jest nasza czerwonokrzyska wartość, żeby łagodzić skutki ludzkich cierpień w każdej postaci poprzez niesienie bezinteresownej pomocy. Nie zważając na kolor skóry, język, religię, orientację polityczną... Działamy w dużych miastach i małych wioskach, tam również trafia nasza pomoc z kwest pieniędzy i zbiórek żywności na czerwonokrzyską gwiazdkę czy Wielkanoc z PCK.
Na I posiedzeniu Krajowa Rada Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża wybrała kierownictwo Ruchu HDK PCK: przewodniczący Sławomir Kaczyński (Łomża, Warszawa), wiceprzewodniczący – Mariusz Malewicz (Warszawa) i Janusz Sibiński (Kalisz, Wielkopolska), sekretarz Renata Kawka (jedyna kobieta w składzie Krajowej Rady; Warszawa) oraz członkowie: Andrzej Chałupka (Pabianice, Łódzkie), Tadeusz Cyra (Puck, Pomorskie), Jan Kowalczyk (Sulechów, Lubuskie), Tadeusz Kowalewski (Zegrze) i Mirosław Szymański (Radom, Mazowieckie).

Mirosław R. Derewońko

cz
pt, 28 października 2016 12:08
Data ostatniej edycji: pt, 28 października 2016 14:18:37

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę