Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

„Tulowskie spotkanie” z wiedzą i łomżyńską gwarą

– Mówi się: zjeść torta, wyrwać zęba czy zawiązać buta, a można to powiedzieć inaczej, prawidłowo i po prostu pięknie: zjeść tort, wyrwać ząb czy zawiązać but! – mówi dr Małgorzata Frąckiewicz, językoznawca z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Zagadnieniom języka współczesnych mieszkańców ziemi łomżyńskiej, lokalnej, pod wieloma względami wyjątkowej, gwary i prawidłowej wymowy został poświęcony pierwszy wykład nowego sezonu wszechnicy łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.

Dr Małgorzata Frąckiewicz, językoznawca z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku
Dr Małgorzata Frąckiewicz, językoznawca z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku
Dr Małgorzata Frąckiewicz, językoznawca z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku
Dr Małgorzata Frąckiewicz, językoznawca z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku

Małgorzata Frąckiewicz od lat zajmuje się badaniem języka dawnych i obecnych mieszkańców

ziemi łomżyńskiej, czemu dała wyraz w takich pracach jak: „Łomżyńskie teksty gwarowe” (z Henryką Sędziak), „Wybrane cechy mowy mieszkańców Łomży” czy „Charakterystyczne cechy gwary łomżyńskiej w polszczyźnie mówionej współczesnych łomżan”. Dlatego też uczestnikom tulowskiej wszechnicy przedstawiła wiele bardzo interesujących kwestii, jak: wpływ dialektu mazowieckiego na gwarę łomżyńską, różnice pomiędzy stylem potocznym a oficjalnym, właściwości fonetyczne języka mówionego łomżan czy używanie gwary w mowie potocznej.

– Przygotowałam taki materiał, żeby nie tylko zaciekawić słuchaczy, ale też włączyć ich do współpracy, zobaczyć jak są wrażliwi na język – mówi Małgorzata Frąckiewicz. – Język mieszkańców ziemi łomżyńskiej wciąż ewoluuje, jest elementem, który nas w jakiś sposób identyfikuje, jest też elementem kultury składowej naszego regionu. Gwarę łomżyńską charakteryzuje duże zróżnicowanie pochodzenia społecznego mieszkających na ziemi łomżyńskiej ludzi, ponieważ żyła tutaj zarówno szlachta, chłopi, jak i ludność napływowa. Jest ona też poświadczeniem tego, że język polski jest językiem pięknym i bardzo bogatym, ale w sytuacjach oficjalnych elementy gwarowe trzeba z niego eliminować. Warto też dbać o poprawną i staranną wymowę wyrazów, odmieniać nazwiska i pamiętać o tym, że język nas charakteryzuje.

Ciekawych tematów nie zabraknie też na kolejnych spotkaniach, gdzie będą poruszane tematy:

„Rodzina we współczesnym świecie” (prof. dr hab. Wioleta Danilewicz), „Symbolika zwierząt w sztuce” (historyk sztuki mgr Anna Wojsław), „Jakość żywności ekologicznej” (inż. Marian Zysk),

„Droga kapłańska Kazimierza Lutosławskiego” (mgr Tomasz Szymański), „Nowe koncepcje początku Polski i chrześcijaństwa w Polsce” (mgr Henryk Milanowicz), „Tożsamość kulturowa z perspektywy biograficznej” (prof. dr hab. Mirosław Sobecki). Ostatnim spotkaniem rozpoczętego właśnie cyklu będzie majowy spacer po łomżyńskich zabytkach z historykiem, mgr Michałem Kaczyńskim. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w bursie nr 3 przy ul. Zjazd.

– Wszechnica pod nazwą „Tulowskie spotkania” działa już 14 rok – mówi Gabriela Olszańska, prezes Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży. – Działa na dziwnych zasadach: bez pieniędzy, bez budynku, ale mamy za to bardzo dobrych wykładowców i dużo słuchaczy. Chętnie do nas przychodzą, żeby poszerzyć swoją wiedzę, dowiedzieć się czegoś nowego i przyjemnie spędzić czas w przyjaznej atmosferze. Dlatego zachęcam młodszych i starszych: przychodźcie na nasze spotkania, bez względu na wiek, poglądy i wykształcenie – wszyscy są mile widziani!

 

Wojciech Chamryk

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę