Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Młodzi i zdolni w kościele Krzyża Świętego

Uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia wzięli udział w XII Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Młodzi muzycy zaprezentowali w kościele pw Krzyża Świętego program „Pan jest miłosierny”, złożony z arcydzieł muzyki klasycznej oraz fragmentów Pisma Świętego i kazań na temat Miłosierdzia Bożego. Niedzielny koncert był też pierwszym, w historii szkoły, z udziałem organisty, bowiem kształci się w niej również młody adept tego szlachetnego instrumentu.

Współpraca szkoły muzycznej i Filharmonii Kameralnej trwa już od wielu lat, dzięki czemu młodzi  instrumentaliści zyskują okazję udziału nie tylko w cyklicznych koncertach młodych talentów, ale też festiwalu Sacrum et Musica. Tym razem licznym słuchaczom zaprezentowało się ośmioro muzyków: flecistki Syntia Chojnowska oraz występujące w duecie Alicja Jasińska i Aleksandra Klemczak, skrzypaczki Ewelina Targońska i Inga Wawrzynkowska, gitarzystka Emilia Sankowska, puzonistka Magda Przestrzelska i organista Paweł Korytkowski, wspierani niekiedy przez akompaniatorów, Irenę Wawrzynkowską i Adama Januszkiewicza. 
– Byłem pozytywnie zaskoczony ilością słuchaczy którzy zostali na koncercie – mówi dyrektor szkoły Mirosław Korona. – Temat był na czasie, zresztą dzisiejsze czytanie też dotyczyło Miłosierdzia Bożego – wszyscy o tym mówią, ale mało kto wie o co chodzi, stąd dopełnienie muzyki takimi właśnie tekstami.
Słuchacze bardzo życzliwie przyjmowali kolejnych młodych wykonawców, tym bardziej, że prezentowali oni naprawdę wysoki poziom, a dobór repertuaru też nie pozostawiał nic do życzenia.
Wśród klasycznych utworów: jak Fantazja na flet solo Telemanna czy część II Koncertu skrzypcowego G-dur Mozarta były też tematy filmowe, jak „Polskie drogi” Kurylewicza czy fragment opery „Lakme” Delibesa, a stremowani wykonawcy szybko zapominali o nerwach, tym bardziej, że byli wśród nich choćby Inga Wawrzynkowska, zdobywczyni I miejsca na X Warmińsko-Mazurskim Festiwalu Młodego Skrzypka i III na VII Międzynarodowym Konkursie im. Janiny Garści, a grająca dopiero od trzech lat puzonistka Magda Przestrzelska otrzymała wyróżnienie podczas III Makroregionalnych Spotkań Instrumentów Dętych. 
– Do szkoły muzycznej trafiłam przez przypadek, jak byłam na lekcji u kolegi – mówi Magda Przestrzelska, uczennica Jana Boćniewicza. – Spodobało mi się i zdecydowałam, że będę grała! Takie koncerty są dla mnie stresujące: muszę nad tym pracować, a to wiąże się z większą ilością ćwiczeń w domu i przygotowań w szkole.
– Taki koncert to i frajda, i stres – potwierdza gitarzystka Emilia Sankowska, podopieczna Piotra Suchodoły. – Jednak jak już się wyjdzie, zacznie się grać i czuje się pozytywne nastawienie ludzi, to jest już lepiej!
Zwieńczeniem koncertu było Preludium i fuga B-dur Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Pawła Korytkowskiego, pierwszego organisty w 52-letniej historii łomżyńskiej szkoły.                  
– Nabór do klasy organów był dwa lata temu – mówi Mirosław Korona. – Planujemy kupić instrument: co prawda nie piszczałkowy, ale elektroniczny i wtedy będziemy mogli przyjmować kolejnych adeptów. Paweł Korytkowski jest w tej szczęśliwej sytuacji, że jego tata jest organistą, ma więc dostęp do organów, możliwość ćwiczenia, ma też w domu profesjonalny instrument elektroniczny. Inni młodzi muzycy też stanęli dziś na wysokości zadania. To uczniowie szkoły II stopnia, ale z początkowych klas, a puzonistka z I stopnia, gdy we wcześniejszych koncertach brali udział ich starsi koledzy z klas V-VI. Myślę więc, że ci młodzi to jest przyszłość naszej szkoły i jeżeli będą tak się rozwijać, jak rozwijają się do tej pory, to będzie z nich pociecha!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę