Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Tajemnica obrazów łomżyńskiego malarza

Detektyw księgarniany Wilibald Sprawa-Niejasny przybywa do Łomży w sprawie zaginięcia obrazu słynnego międzywojennego łomżyńskiego impresjonisty Eustachego Podworskiego. Szybko okazuje się, że to dopiero początek większej afery, a jej zakończenie jest bardzo zaskakujące. Opisującą tę historię książkę „Syndykat z jeleniego grodu” Amos Oskar Ajchel promował podczas wtorkowego spotkania w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej. – To książka w stylu Pana Samochodzika – mówi Amos Oskar Ajchel. – Ciekawostki historyczne, ciekawe miejsca, nieco tajemnicze wydarzenia – to są rzeczy, które mnie kręcą!

„Syndykat z jeleniego grodu” to kolejna książka  Amosa Oskara Ajchela osadzona w łomżyńskich realiach. Podobnie jak w „Kryptonimie wirydarz” sporo w niej odniesień do okresu międzywojennego, jednak akcja dzieje się współcześnie, nie tylko w Łomży, ale też w jej okolicach.
– Wszystko zaczęło się od współpracy z łomżyńską „Stopką” kiedy przygotowywano „Wielką Księgę Narwiańską” – mówi o genezie swych przygodowo-sensacyjnych książek z Łomżą w tle Amos Oskar Ajchel. – Zostałem do tego zaproszony i przeanalizowałem wtedy mnóstwo materiałów: książek, różnych publikacji, zdjęć o Łomży. Stała się ona wtedy dla mnie odkryciem, miastem o bardzo bogatej przeszłości, ale teraz trochę zatartej.
Wartka, pełna humoru akcja i sensacyjne wątki książek, mieszkającego obecnie na ziemi łomżyńskiej pisarza, mogą kojarzyć się z dokonaniami słynnego Zbigniewa Nienackiego i dzieje się tak nie bez przyczyny, bowiem Amos Oskar Ajchel był jednym z kontynuatorów cyklu przygód Pana Samochodzika, a „Lwy ze Starej Wody” zostały ciepło przyjęte przez fanów serii. 
– „Kryptonim wirydarz” dotyczył mojej wiedzy o Łomży międzywojennej, natomiast „Syndykat z  jeleniego grodu”  to jest już quasi przewodnik turystyczny dla kogoś, kto przyjechałby do Łomży obecnie, chciałby zobaczyć ciekawe miejsca i trochę się o nich dowiedzieć – wyjaśnia pisarz. 
Pomocna okazuje się tu cała galeria fikcyjnych i autentycznych postaci, w tym historycznych, takich jak: Charlotta Pruska, późniejsza caryca i żona Mikołaja I, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Hanka Bielicka czy królowa Bona. 
– Byłem zaskoczony, że Kossakowie byli związani z tą ziemią – mówi Amos Oskar Ajchel, wcześniej mieszkający we Wrocławiu. – Piłsudski wiadomo, Dmowski też. Do tego są oni obaj wmieszani w pewną romantyczną historię z udziałem pięknej kobiety, której szczegóły są też w książce; nie sposób też było nie wspomnieć o Hance Bielickiej.
Czytelnicy znający łomżyńskie i okoliczne realia bez trudu rozszyfrują też w „Syndykacie z jeleniego grodu”wiele miejsc, kryjących się czasem pod zmienionymi nazwami, jak choćby kawiarnia „Pasjonatka”, w której grupa zamieszanych w tę historię emerytowanych pasjonatów sztuki uwielbia spędzać czas. W czasie spotkania Amos Oskar Ajchel opowiedział też o swych innych książkach, wyjaśnił również dlaczego używa tak oryginalnego pseudonimu.
– Pseudonim literacki którym się posługuję jest bardzo praktyczny, również medialnie i marketingowo – mówi Amos Oskar Ajchel. – Pewien wydawca odradzał mi publikowanie pod własnym nazwiskiem, z kolei inny zachęcał do tego. Tak naprawdę nazywam się Maciej Nowicki i pod tym nazwiskiem jestem znany jako eseista, stały współpracownik łomżyńskiej „Stopki”.
Nowicki to prawdziwe nazwisko Zbigniewa Nienackiego, tak więc zwolennicy twórczości tego pisarza byliby pewnie zaskoczeni, widząc je na okładkach kolejnych przygód Pana Samochodzika, jednak Amos Oskar Ajchel koncentruje się obecnie na własnej twórczości. 
– Przygotowuję kolejną książkę i właśnie rozważam, czy będą to dalsze przygody Wilibalda Sprawy-Niejasnego – mówi Amos Oskar Ajchel. – Rozważam też, czy związać to z najbliższą okolicą, czy bardziej uniwersalnie, ale plany są takie, żeby to dotyczyło pewnych pojęć związanych z historią książek.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę