czwartek, 17 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Obrona Wizny... 77 lat później.

Obrona Wizny w wojnie obronnej Polski z września 1939 roku przeszła do historii jako „Polskie Termopile”. Atakujące siły niemieckie pod dowództwem gen. Heinza Guderiana liczące około 42 tysięcy żołnierzy, 350 czołgów, ponad 700 haubic, dział, moździerzy i granatników, oraz blisko tysiąc karabinów maszynowych przez kilka dni powstrzymywało ok. 720 polskich żołnierzy uzbrojonych w 6 dział lekkich, 24 ciężkie karabiny maszynowe, 18 ręcznych karabinów maszynowych i 2 karabiny przeciwpancerne. Obroną Wizny dowodził kapitan KOP-u Władysław Raginis, który złożył przysięgę, że nie odda żywy swojej pozycji. I przysięgi dotrzymał.

Obrona Wizny rozegrała się w dniach 7-10 września 1939 roku. Ze względu na zaciętość i pogardę śmierci urasta do symbolu bohaterstwa żołnierza polskiego i stanowi niewątpliwie jedną z najpiękniejszych kart kampanii wrześniowej w 1939 roku. Zarówno straty polskie jak i niemieckie podczas tej krwawej bitwy nie są znane. Większość obrońców poległa lub dostała się do niewoli. Kilkudziesięciu żołnierzom udało się dołączyć do oddziałów generała Franciszka Kleeberga, brali oni udział w ostatniej wielkiej bitwie września – pod Kockiem (2 – 5 październik).

Rokrocznie mieszkańcy Wizny oddają część bohaterskim jej obrońcom. W tym roku główne uroczystości odbyły się w niedzielę na placu w centrum miejscowości przed pomnikiem Obrońców Wizny. Poprzedziła je Msza święta w intencji bohaterskich żołnierzy. Na uroczystościach zjawili się przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu. Apel Poległych prowadzili harcerze, których około 160-osobowa grupa uczestniczyła w tradycyjnym Zlocie Pamięci Września w Wiźnie.

Uroczystości uświetnił koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz pokaz grup rekonstrukcyjnych: Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela”, Stowarzyszenia Historycznego „Grupa Wschód”, Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Narew”.


fot. UG Wizna
fot. UG Wizna
fot. UG Wizna
fot. Jacek Babiel
fot. Jacek Babiel
fot. UG Wizna
fot. UG Wizna
fot. UG Wizna
fot. UG Wizna
fot. UG Wizna
fot. UG Wizna
fot. UG Wizna
cz
pon, 12 września 2016 11:06
Data ostatniej edycji: 2016-09-12 11:14:47

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0