Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sejmik chce zintensyfikowania działań zmierzających do powstrzymania ASF

Sejmik województwa podlaskiego przyjął stanowisko w walce z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Apeluje m.in. do premier Beaty Szydło i ministra rolnictwa o zintensyfikowanie działań w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby i niwelowania jej skutków. Radni województwa – stanowisko przyjęto niemal jednomyślnie, przy jednym głosi wstrzymującym się - chcą, aby zakłady przetwórcze i rzeźnie działające na obszarach objętych ograniczeniami związanymi z ASF nie miały ograniczanej produkcji, jeśli obracają żywcem i mięsem z terenów bez ograniczeń, a do celów przerobu mięsa pochodzącego z terenów objętych ograniczeniami, aby został uruchomiony specjalny zakład przetwórczy. Tymczasem wojewoda podlaski powołał specjalny zespół ds. ASF i zapowiada uruchomienie telefonicznej infolinii dla rolników.

Pierwsze przypadku ASF w województwie podlaskim odnotowano po koniec 2014 roku. Do tej pory służby weterynaryjne zidentyfikowały już 14 gospodarstw na terenie województwa, w których były chore świnie. Większość z nich stwierdzono w sierpniu, a w konsekwencji ich wykrycia niemal cały obszar województwa podlaskiego dotknięty jest wprowadzonymi restrykcjami i ograniczeniami.  
Dziś Sejmik Województwa Podlaskiego przypomniał, że jeszcze w lutym ubiegłego roku podjął uchwałę o odstrzale redukcyjnym dzików w strefie przygranicznej z Białorusią, gdzie pojawiły się pierwsze przypadki choroby i pochwalił rząd za wprowadzenie programu bioasekuracji gospodarstw oraz akcję informacyjną na jej temat wśród rolników, ale także stwierdził potrzebę dalszego zintensyfikowania działań zmierzających do zapobieżenia rozprzestrzeniania się choroby oraz niwelowania jej skutków. Sejmik domaga się monitorowania populacji dzika na zagrożonym terenie oraz zmobilizowania Polskiego Związku Łowieckiego do maksymalnego ograniczenia populacji dzika do końca 2016 r. Chce, aby na terenie województwa zostało zainstalowanie laboratorium badające obecność wirusa ASF (aktualnie wszystkie pobrane próbki są przewożone do Puław, przez co generowane są dodatkowe koszty i utrudnienia czasowe w oczekiwaniu na wyniki badań).
Radni sejmiku sprzeciwiają się wprowadzaniu ograniczeń produkcji w rzeźniach i zakładach rozbiorowych, które znalazły się na terenach z ograniczeniami, jeżeli obracają żywcem lub mięsem ze stref bez ograniczeń, oraz domagają się, aby uruchomiono zakład przetwórczy do celów przerobu mięsa pochodzącego z terenów objętych ograniczeniami. 
Wśród postulowanych przez sejmik zmian jest także wprowadzenie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 działań mających na celu wsparcie  produkcji związanej z trzodą chlewną poprzez:
1) wprowadzenie stałych dopłat do produkcji wieprzowiny celem wyrównania niższych cen;
2) zmiana systemu utrzymania zwierząt ze ściółkowego na bezściółkowy w stadach zarodowych trzody chlewnej,
3) zapewnienia rolnikom którzy zrezygnowali z produkcji trzody chlewnej możliwości uzyskania funduszy na zmianę profilu produkcji i dostosowania gospodarstwa do nowych potrzeb,
4) uruchomienie pomocy finansowej dla zakładów przetwórczych (rzeźni i zakładów mięsnych) które mają utrudnioną działalność w związku z wprowadzeniem rozporządzeń oraz tych które potrzebują nowych linii technologicznych do zmiany profilu produkcji.
Na zakończenie stanowiska Sejmik Województwa Podlaskiego pokłada nadzieję, iż we współpracy z Rządem Rzeczpospolitej Polskiej poczynione zostaną wszystkie działania, które ograniczą do minimum ryzyko związane z dalszym rozprzestrzenieniem się wirusa  oraz  zminimalizują skutki występowania  wirusa ASF.

Infolinia ASF dla rolników
Natomiast przy Wojewodzie Podlaskim został dziś powołany specjalny Zespół, do zadań którego - jak informuje Anna Idzikowska - będzie należało między innymi:
1. informowanie posiadaczy trzody chlewnej o sposobie postępowania w strefie zapowietrzonej i zagrożonej oraz w strefie niebieskiej, czerwonej i żółtej;
2. monitorowanie i analizowanie sytuacji związanej z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń;
3. przedstawianie propozycji zapobiegania wirusowi afrykańskiego pomoru świń i rozwiązywania problemów związanych z występowaniem tego wirusa.
Od jutra (wtorek, 30. sierpnia) do odwołania w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim będzie natomiast uruchomiona specjalna infolinia, gdzie rolnicy będą mogli pozyskać lub przekazać informacje dotyczące posiadanych zwierząt w gospodarstwie, potrzebie przygotowania do odbioru zwierząt z gospodarstwa oraz innych zagadnieniach, które powinny być przekazane do jednostek weterynaryjnych lub władz centralnych celem szybkiego podjęcia działań.
Telefon pod numerem 85 74 39 430, będzie czynna całą dobę, przy czym w godzinach pracy PUW odpowiedzi na pytania będą udzielane na bieżąco, zaś w pozostałych godzinach będą zbierane przez pracownika Zarządzania Kryzysowego, a specjaliści będą oddzwaniać i udzielać kompetentnych informacji.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę