Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Bój o dobro dziecka w szkole?

Podlaski Kurator Oświaty ponownie negatywnie zaopiniował podjęte jeszcze w lutym uchwały Rady Gminy Łomża o zamiarze likwidacji dwóch małych (ok.20 - 40 dzieci) szkół podstawowych w Czaplicach i Puchałach. Pierwsze także negatywne opinie kuratora uchyliło Ministerstwo Edukacji Narodowej, nakazując ponowne przeanalizowanie sytuacji w szkołach. Zgodnie z obowiązującymi od początku roku przepisami opinania kuratora oświaty, teraz jest wiążąca dla samorządu. Kuratorium w Białymstoku uznało, że lepiej będzie jeśli dzieci będą uczyły się w budynku szkoły, z którego poddasza nadzór budowlany nakazał natychmiastowe usunięcie wszystkich przedmiotów – łącznie ze szkolną biblioteką, aby odciążyć zużyty drewniany strop nad parterem...

Władze gminy Łomża zamierzały od września tego roku zlikwidować dwie małe szkoły podstawowe w Czaplicach i Puchałach. W pierwszej z nich uczyło się ok. 30 uczniów w drugiej ok. 40, i zgodnie z przewidywaniami władz gminy od września od nowego roku szkolnego dzieci w tych szkołach mogło być jeszcze mniej. Zamiar likwidacji argumentowano „dobrem dzieci” bo obie szkoły znajdują się w starych, zniszczonych budynkach i oszczędnościami, bo przyznawana przez rząd subwencja oświatowa pokrywa ok. 35-40% kosztów funkcjonowania tych szkół. Zgodnie z propozycją władz po zamknięciu szkół dzieci z Czaplic miały trafić do szkoły w Konarzycach, a dzieci z  Puchałach do Wygody albo Pniewa – w zależności do woli rodziców, a gmina miała zorganizować ich dowóz. Przeciwko zamiarowi likwidacji szkół wystąpiły lokalne społeczności - rodzice dzieci i nauczyciele i to ich ocenę sytuacji podzieliło Kuratorium Oświaty. 1 kwietnia Podlaski Kurator Oświaty wydał negatywne opinie w przypadku oby szkół. Gmina odwołała się do Ministerstwa Edukacji Narodowej, które w lipcu, po kilku miesiącach rozpatrywania sprawy, uchyliło obie decyzje kuratorium nakazując mu ponowienie przeanalizować wszystkie aspekty i uwarunkowania związane z zamiarem likwidacji szkół przez Gminę Łomża. Teraz białostockie kuratorium ponownie wydało negatywne opinie dotyczące zamiaru likwidacji szkół.

Do szoły w kaskach - czyli nauka pod opadającym stropem
Ciekawostką jest fakt, że w przypadku szkoły w Czaplicach w czerwcu tego roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łomży nakazał usuniecie z poddasza budynku wszystkich przedmiotów łącznie z biblioteką, w celu odciążenia zużytego drewnianego stropu budynku, oraz nakazał wyłączenie z użytkowania schodów prowadzących na poddasze.
Kuratorium w negatywnej opinii do uchwały Rady Gminy Łomża o zamiarze likwidacji tej szkoły napisało, że gmina o ekspertyzę budynku szkoły wystąpiła już po pierwszej negatywnej opinii kuratorium i ze stan techniczny budynku tej szkoły wynika, z faktu, że przez 20 lat gmina nie prowadziła w nim remontów.
- (...)kierując się dobrem dziecka i wola ich rodziców, zasadnym jest wydanie negatywnej opinii w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Czaplicach – uznała Jadwiga Szczypiń, Podlaski Kurator Oświaty w Białymstoku.
W szkole Czaplicach od września naukę podjąć ma maksymalnie 17 dzieci w klasach II-VI (klasy pierwszej nie utworzono z racji decyzji rodziców o pozostawieniu 6-latków w przedszkolu) i 11 dzieci w oddziale przedszkolnym.

W ząłączeniu publikujemy całe postanowienie Podlaksiego Kuratorium Oświaty odnośnie nagatywnej opinii w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Czaplicach. Warto się z tym zapoznać.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę